Results 1 to 14 of 14

Thread: Agatha Christie

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,620

    Default Agatha Christie

    "Μετά την Βίβλο, τα πιο πολυδιαβασμένα βιβλία στον κόσμο είναι τα βιβλία της Agatha Christie".
    Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω το παραπάνω, έχω ένα ντουλάπι γεμάτο με βιβλία της μεγάλης αγγλίδας κυρίας, όπως και οι περισσότεροι φίλοι της γενιάς μου, αλλά και οι μεγαλύτεροι.
    Η παραπάνω κυρία έχει γράψει άπειρα αστυνομικά μυθιστορήματα και διηγήματα και όλοι εμείς του προηγούμενου αιώνα την έχουμε διαβάσει, αλλά έχουμε δει και κάποια έργα της σε κινηματογραφικές ταινίες και τηλεοπτικές σειρές.
    Προφανώς έχει πουλήσει πολύ, έτσι οι φιλολογικοί κύκλοι έχουν χαρακτηρίσει το είδος της "παραφιλολογία", δηλαδή κακής ποιότητας φιλολογία.
    Τα βιβλία της διαβάζονται ευχάριστα, μερικά έχουν και αρκετή δόση χιούμορ.
    Η βασική ιστορία είναι, πως γίνεται κάποιος φόνος σε κάποιο κλειστό κύκλο ανθρώπων, όπου οι άγνωστοι δεν έχουν πρόσβαση.
    Επομένως κάποιος από τους γνωστούς/συγγενείς/φίλους είναι ο δολοφόνος.
    Αρχίζει η περιγραφή του θύματος, αλλά και των πιθανών δολοφόνων, και σύντομα καταλαβαίνουμε πως ο μακαρίτης δεν ήταν και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου και πως όλοι είχαν κάποιο λόγο να τον δολοφονήσουν.
    Στη πορεία ίσως γίνουν και μερικοί ακόμα φόνοι και κάποιος δαιμόνιος ντετέκτιβ (Πουαρώ, Μις Μαρπλ) θα εξιχνιάσει το μυστήριο.
    Πέρα από το σασπένς, η θεία Αγκάθα εμβαθύνει και στους ανθρώπινους χαρακτήρες, βλέπουμε διαχρονικές ιδιότητες της ανθρώπινης φύσης.
    Μέχρι τις τελευταίες σελίδες του βιβλίου, είναι αδύνατο να μαντέψουμε τον δολοφόνο, φροντίζει να μην του ρίξει πολλές υποψίες από την αρχή, ή αντίθετα να είναι τόσο προφανής από την αρχή, έτσι ώστε να τον απορρίψουμε.
    Στο τέλος βέβαια αποκαλύπτεται, έρχεται η κάθαρση και ενδεχομένως το χάπι εντ σε κάποιο λαβ στόρυ.

    Ο μοναδικός εγγονός της Αγκάθα Κρίστι επιμελείται την επίσημη ιστοσελίδα της http://www.agathachristie.com

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    aurinko
    Posts
    1,653

    Default

    Egw den thn protimw giati ta biblia pou mou aresoun sto eidos einai auta sta opoia mporeis na skefteis gia to whodunnit kai h Agatha apla sta leei ola sto telos emfanizontas stoixeia pou den uphrxan pou8ena.

    Deite to Murder By Death na katalabete (kai na xesteite sto gelio fusika)

  3. #3

    Default

    emena maresei.
    exo diavasei arketa,alla apo ena simeio kai meta i standar domi kai ekseliksi ton istorion katantaei ligo kourastiki/vareti/provlepsimi (oxi provlepsimi me tin ennoia oti tha katalaveis poios einai o dolofonos ktl).
    tespa den iksera oti xaraktirizetai os parafilologia.de tha ksanadiavaso

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by symposium_lexotanil
    emena maresei.
    exo diavasei arketa,alla apo ena simeio kai meta i standar domi kai ekseliksi ton istorion katantaei ligo kourastiki/vareti/provlepsimi (oxi provlepsimi me tin ennoia oti tha katalaveis poios einai o dolofonos ktl).
    Συμφωνώ... Ο Poirot είναι κορυφαία φυσιογνωμία πάντως...
    and light it up forever, and never go to sleep

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    kuu
    Posts
    8,375

    Default Re: Agatha Christie

    Quote Originally Posted by marianna2525
    "Μετά την Βίβλο, τα πιο πολυδιαβασμένα βιβλία στον κόσμο είναι τα βιβλία της Agatha Christie".
    Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω το παραπάνω, έχω ένα ντουλάπι γεμάτο με βιβλία της μεγάλης αγγλίδας κυρίας, όπως και οι περισσότεροι φίλοι της γενιάς μου, αλλά και οι μεγαλύτεροι.
    Και η μαμά μου Μεγάλη πόρωση. Εμένα δε με τρελαίνει κιόλας. Αυτό που λένε τα παιδιά. Αν έχεις διαβάσει 2-3, ξέρεις περίπου πώς θα εξελιχθεί η φάση.
    Ποιος τους χέζει και τους "φιλολογικούς κύκλους" πάντως. Πάω να διαβάσω Αρλεκιν, Βίπερ και Ρόζαμουντ Πίλτσερ
    Who knows where the days go
    And would you ever want them back

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,620

    Default Re: Agatha Christie

    Quote Originally Posted by The_Painless
    Quote Originally Posted by marianna2525
    "Μετά την Βίβλο, τα πιο πολυδιαβασμένα βιβλία στον κόσμο είναι τα βιβλία της Agatha Christie".
    Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω το παραπάνω, έχω ένα ντουλάπι γεμάτο με βιβλία της μεγάλης αγγλίδας κυρίας, όπως και οι περισσότεροι φίλοι της γενιάς μου, αλλά και οι μεγαλύτεροι.
    Και η μαμά μου Μεγάλη πόρωση. Εμένα δε με τρελαίνει κιόλας. Αυτό που λένε τα παιδιά. Αν έχεις διαβάσει 2-3, ξέρεις περίπου πώς θα εξελιχθεί η φάση.
    Ποιος τους χέζει και τους "φιλολογικούς κύκλους" πάντως. Πάω να διαβάσω Αρλεκιν, Βίπερ και Ρόζαμουντ Πίλτσερ
    Κάποτε πρέπει να γνωρίσω οπωσδήποτε τη μαμά σου, μάλλον θα μιλάμε με τις ώρες.
    Τα βιβλία της Ρόζαμουντ Πίλτσερ είναι η καμουφλαρισμένη έκδοση των παλιών Άρλεκιν, έχω μπόλικα βιβλία της για φάσεις διακοπών, ίσως αργότερα την συζητήσουμε καλύτερα σε ένα νέο τόπικ.
    Όσον αφορά τα Βίπερ, προτιμούσα τον Μάλκο με τα χρυσοπράσινα μάτια και το θεληματικό πηγούνι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    kuu
    Posts
    8,375

    Default

    Γκάρετ. Ολ τάιμ φέιβοριτ όνομα.
    Who knows where the days go
    And would you ever want them back

  8. #8

    Default

    Ρόζαμουντ Mπλιτσερ

  9. #9
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    umm..den exw diabasei pote agatha cristy..isws na mou aresei kiolas..alla poly fobamai oti 8a th bare8w e3airetika eukola..opws bare8hka tous steven king,graham masterton,clive barker.exoune grapsei koryfaia biblia,alla nta3 to stylaki tous epanalambanete..e3airesh einai iws o barker pou exei e3arseis kata kairous.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #10
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Ε ενταξει, λογικό είναι. Πόσο διαφορετικός να συνεχίζει να είναι ο ίδιος συγγραφέας μετά από κάμποσα χρόνια και κάμποσα βιβλία. Ο Μάστερτον σακς σε όλα βέβαια

    Δοκίμασέ την πάντως, δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Έχει πολύ ενδιαφέρον.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις βέβαια... Ο Κing έχει αναγάγει την επανάληψη σε μορφή τέχνης...
    and light it up forever, and never go to sleep

  12. #12
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Ο συγγραφέας της μαρμότας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    Kai h mana mou einai pwrwmenh me Agatha Christie..Exei kamia 20aria vivlia ta opoia eixa diavasei otan hmoun 10-12 xrwnwn..Eixa faei megalh pwrwsh me ton Poirot.Thimamai oti eixe kana dio me Mis Marpple ,alla ta snompara giati eee.... twra xwris Poirot...(kai gunaika dedectiv???!!! bliaaax).... xexe ..
    Pantws apo tote den t'axw ksanakoumpisei... Pou kai pou kamia tainia...
    A kai th seira...Gamath

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by ang69
    Ο συγγραφέας της μαρμότας.

    axxaaaxaxaxxaxa

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •