Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 107

Thread: Enisxiths Bassou

  1. #76
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Λοιπόν τον ενισχυτή αυτόν δεν τον έχω αλλά τον έχει στο στούντιο που πήγαινα και τον έχω παίξει άπειρες φορές. Βαρύς ήχος και γενικώς θα σε βοηθήσει πάρα πολύ αν παίζεις σε Heavy σύνολο. Έχει χαρακτηριστικά με πολύ μεγάλη προσωπικότητα στον ήχο και αυτό σημαίνει ότι θα σε δυσκολέψει αρκετά ώσπου να βρεις ήχο. Τα μπάσα του είναι θανατηφόρα και θέλουν ρέγουλα. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι ταιριάζει λίγο με τη φιλοσοφία των ampeg ως προς τον ήχο που θα σου βγάλει. Προσωπικά δεν τον αγόρασα διότι στην αρχή με είχε δυσκολέψει αρκετά ως προς τη διαμόρφωση ήχου (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έφταιγε ο ενισχυτής και όχι εγώ). Έτσι κατέληξα σε fender που είναι αισθητά ευκολότεροι ενισχυτές.
    Last edited by overdriven; 21-01-2015 at 15:18.

  2. #77
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default


    To eq του είναι κλασικό 4band GK που εμένα μου είναι οικείο γιατί το combo που έχω τώρα είναι GK.
    To voicing του απλά scoopάρει μεσαία/δίνει πρίμα. Δεν μου φαίνεται κάτι δύσκολο, μήπως απλά προτιμάς 3band eq?

    Μια άλλη εναλλάκτική στα ίδια χρήματα που μου είπαν σε άλλο φόρουμ είναι η εξής:
    http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_mb_fusion.htm
    Gallien Krueger MB Fusion 500, Bass Head, All Tube Preamp (3x 12AX7), 500 Watt @ 4 Ohms, 350 Watt thomann @ 8 Ohms
    Έχει και δυο κανάλια με footswitch οπότε μπορείς να έχεις και ένα "Βρώμικο" κανάλι κάτι που με βοηθάει αφού παίζω με 1 κιθάρα να γεμίζω όταν παίζει σολο πχ.
    Licenced to Chill.

  3. #78
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    To Voicing και το Boost μου είχαν κάνει τη ζωή πολύ δύσκολη. Το EQ του δεν είναι και καμια επιστήμη όντως. Αν έχεις στο σπίτι GK προφανώς μπορείς να το χειριστείς καλύτερα γιατί όσες φορές κι αν τον χρησιμοποιήσεις στο studio δεν είναι το ίδιο με το να τον έχεις στο σπίτι.
    Προσωπικά αγόρασα αυτόν εδώ: http://www.thomann.de/gr/fender_rumb..._head_2014.htm

    Η σειρά αυτή στην προηγούμενη έκδοσή της ήταν ψιλοαπογοητευτική, η νέα σειρά όμως είναι πολύ καλή και βελτιωμένη. Αν είσαι Θεσ/νίκη και θες, έλα σπίτι να τον δοκιμάσεις.

  4. #79
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά είμαι αρκετά μακριά.
    Ενδιαφέρουσα επιλογή το Rumble, φαντάζομαι ειναι 500 στα 4Ω και γυρω στα 350 στα 8Ω.
    Ακόμα οι καμπίνες τους είναι οικονομικές...
    Με τι το έχεις ταιριάξει εσύ? 4Χ10?
    Licenced to Chill.

  5. #80
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Πολύ ωραία τα λέει ο Om για τους GK. Έχουν αυτό το συγκεκριμένο voicing που δεν είναι για όλα τα γούστα - προσωπικά το γουστάρω, scooped 90ιλα.
    Αυτός ο Fusion 500 που αναφέρθηκε παραπάνω φαίνεται να γαμάει, με 3 λυχνίες στην προενίσχυση, footswitch και τα ρέστα, αλλά στα 680 γιούρα δεν το λες και ευκαιρία...

    Έχω να παραθέσω περαιτέρω σχόλια για τον BH-250 της TC Electronic που είχα την ευκαιρία να τον ακούσω και λίγο σε συνθήκες full band.


    Τον έτρεξα σε δύο διαφορετικές entry-level 4x10 καμπίνες. Το voicing του με flat EQ βγαίνει αρκετά διάφανο αλλά και πολύ μοντέρνο, με μπάσα με το τσουβάλι. Ακριβώς γι' αυτό και επειδή λυπάμαι τους κώνους που απλά δεν γίνεται να σπρώξουν τόσο όγκο σε μεγάλες εντάσεις, τα μπάσα στο EQ δεν τα έβαλα ποτέ πέρα από το 10-11 o'clock σημείο...
    Περί εντάσεως τώρα, με passive single coil μαγνήτες και το "compression+tube warmth" effect από τα built-in του ενισχυτή (το οποίο εφέ δίνει πολλά db στο τελικό σημά)... έφτασα το volyme knob στο 70-80% προκειμένου να ακούω το μπάσο ΜΠΟΜΠΑ, παρέα με αρκουδιάρη ντράμερ και κιθάρα που έβγαζε τα άντερα σε λαμπάτο Marshall (δεν θυμάμαι μόντελ) και 4x12 καμπίνα. Μιλάμε για δυνατές εντάσεις, crust-hc-sludge-o-καταστάσεις.
    Αν βγάλεις το συγκεκριμένο built-in effect η ένταση πέφτει πολύ αισθητά, κι έτσι μπορείτε να συμπεράνετε ότι τα 250watts δεν είναι και για πολυυυ μεγάλες προσδοκίες... αλλά λαμβάνοντας υπόψη το αστείο βάρος/μέγεθος αυτής της κλάσης και τα 295 φιορίνια που έσκασα, είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από το κόκκινο παιχνιδάκι. (υπάρχουν και οι 550 & 800watt εκδόσεις βέβαια...)
    Α, επίσης καθόλου δεν με χάλασε το tuner στο μπροστινό πάνελ που με γλιτώνει από ένα πετάλι στο board.

    Deafening, painstaking, BB King

  6. #81
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Έχω διαβάσει πολλά θετικά για την ΒΗ σειρά της TC και πραγματικά η φορητότητα αυτών των κεφαλιών είναι τρομερή (μαζί με μια από τις 2Χ10 καμπίνες της TC).
    Αυτό που με ξένισε λίγο είναι πως ο ήχος αν και πεντακάθαρος παραείναι μοντέρνος.
    Ακόμα αυτό το toneprint φαίνεται γαμάτο αλλά δε πολυεμπιστεύομαι τέτοια features που πρέπει να βγάζεις κινητά, να κατεβάζεις apps και πάλι μπορείς να διαλέξεις μόνο από αυτά που θα ανεβάσουν στο ίντερνετ άλλοι.
    Αν σταματήσει η TC αυτού του είδους τα μοντέλα έχεις ένα άχρηστο knob στο κεφάλι.
    Στο παρελθόν είχα καμιά 10ρια πετάλια τώρα όμως πουλήθηκαν όλα και έχω κατασταλάξει στον ήχο καρφί, άντε κάνα φαζ για την καβλάντα.

    Το Rumble τσεκάρω βιντεάκια και το πακετάκι κεφάλι/καμπίνα 4Χ10 =900, ενώ κεφάλι/καμπίνα 2Χ10=800.
    Ακόμα υπάρχει το combo στα 500w με 2Χ10 στα 4Ω που κοστίζει 550.
    Συγκρίνοντας όλα τα παραπάνω περι Fender επειδή δεν έχω σκοπό να κάνω expansion και να φτιάξω τοίχο από καμπίνες, αν είναι να κινηθώ για rumble καλύτερα να πάρω το combo που κοστίζει αρκετά λιγότερο και ζυγίζει 17 τιποτένια κιλά.
    Licenced to Chill.

  7. #82
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Το rig μου πλέον. Πέρασα από αρκετή ώριμη σκέψη και συζητήσεις με συναδέλφους μπασίστες.
    Ο ενισχυτής είναι ο Hartke LH500, 500watt στα 4ohm, 350watt στα 8ohm. Πολύ καθαρός ενισχυτής με λάμπα στη προενίσχυση, έχει μεγάλο headroom και είναι πολύ pedal friendly. Έχει pots για Bass/Mid/Trebble τα οποία είναι καθαρά boost pots, αν τα βάλεις όλα στο 0, δε περνάει σήμα. Οπότε έχει πολλά περιθώρια παραμετροποίησης.
    Η καμπίνα είναι η Ashdown ABM 410H, 650watt στα 8ohm. Έχει πολύ ωραίο ηχόχρωμα και πολύ καλό low end. Και παίζουν σε πολύ καλές τιμές στο thomann και γενικά σε καταστήματα του χώρου.



    Quote Originally Posted by Om View Post
    Επαναφέρω το θέμα μιας και το TC τελικά δεν με έψησε.

    Επόμενο setup προς συζήτηση
    http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_gt700rb.htm
    http://www.thomann.de/gr/gallien_kru..._ii_4_ohms.htm

    All around ενισχυτής, 500w καθαρά και διαβάζω reviews ότι είναι πραγματικά σκυλί.
    Περίπου 35 κιλά σύνολο ο συνδιασμός, αρκετά ελαφρύ.
    Για καμπίνα υπάρχει και η σειρά NEO που είναι πιο ακριβή και έχει άλλο υλικό στα ηχεία.
    GK είναι το combo που έχω τώρα και γενικά τη θεωρώ αξιόπιστη εταιρεία.
    Γνώμες? Σας τα πρίζω λίγο αλλά θέλω να την ψάξω πριν ακουμπίσω στην τύχη ένα χιλιάρικο.
    Πολύ καλός ενισχυτής αυτός της GK. Τον είχα στα υπ' όψιν αρκετό καιρό, απλά ξέφευγε αρκετά από το budget και τον άφησα. Θα ταιριάζει και με τη καμπίνα μια χαρά φαντάζομαι.

  8. #83
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Αυτό που με ξένισε λίγο είναι πως ο ήχος αν και πεντακάθαρος παραείναι μοντέρνος.
    Ισχύει, αν και παίζει προφανώς μεγάλο ρόλο το όργανο. Με active/humbucker κύκλωμα πας για ...πολύ generic ήχο, δεν το σώζεις. Με passive single coils είναι άλλη υπόθεση όμως, πολύ πιο "αληθινός" ήχος!

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Ακόμα αυτό το toneprint φαίνεται γαμάτο αλλά δε πολυεμπιστεύομαι τέτοια features που πρέπει να βγάζεις κινητά, να κατεβάζεις apps κλπ
    Αν δεν σε εμποδίζει εξαρχής η χρήση smartphone (ή usb στο σπίτι...) η φάση είναι πολύ πρακτική. Ωστόσο ναι, παίζει λίγη καραμούζα από τους υπόλοιπους τοξικομανείς στην μπάντα όταν αυνανίζω το μπάσο με το κινητό για να αλλάξω ήχο...

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Στο παρελθόν είχα καμιά 10ρια πετάλια τώρα όμως πουλήθηκαν όλα και έχω κατασταλάξει στον ήχο καρφί, άντε κάνα φαζ για την καβλάντα.
    Καρφωτοί ξερά είμαστε και τον ενισχυτή-στο-διακόσια. Βρώμα από τον προενισχυτή (όποτε καρφώνω σε άλλο κεφάλι κουμπώνεται πριν το ValveDrive της EBS) και that's it.

    Edit: Thanasis επώνυμο pink για την ABM καμπίνα. Αν έχεις εμπειρία σχολίασε σε σύγκριση με την MAG σειρά της Ashdown, που ενώ ήταν ιδιαίτερα οικονομικές καμπίνες, προσωπικά είχα μαζί τους αντίστοιχα... φτωχή εμπειρία.
    Last edited by Dr.Gonzo; 22-01-2015 at 14:25.

    Deafening, painstaking, BB King

  9. #84
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Edit: Thanasis επώνυμο pink για την ABM καμπίνα. Αν έχεις εμπειρία σχολίασε σε σύγκριση με την MAG σειρά της Ashdown, που ενώ ήταν ιδιαίτερα οικονομικές καμπίνες, προσωπικά είχα μαζί τους αντίστοιχα... φτωχή εμπειρία.
    Ακριβώς αυτό που είπες. Η σειρά MAG φτωχή εμπειρία και γενικά όχι τόσο δυνατή/responsive. Ίσως για πολύ beginner φάση με αρκετά περιορισμένο budget να αξίζει. Αλλά τα 400 ευρώ της ABM τα αξίζει και με το παραπάνω. Άπειρο volume και πολύ ωραίο χρώμα στον ήχο. Σκέψου ότι στον ενισχυτή παίζω στο 2.5/10 το volume και ήδη είναι δυνατό. Έχω δοκιμάσει και την ABM 610 που είναι πραγματικά τέρας, αλλά θα ήταν too much για μένα.

  10. #85
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Με μισή καρδιά... μετά το ποστ-όχι-αποχώρησεις του Σαμπρέλα...
    ...ακούστε εδώ πόσο γαμάει η καμπίνα με το ένα 12ιντσο της Aguilar - που όχι, δεν πούλησα παιδί σε γύφτους για να την πάρω, ένα φανταστικό παλικάρι στο noiz έτυχε να την δίνει σε πραγματικά wtf τιμή:



    Σαμπρελίνο, μας έχεις κάνει την καρδιά περιβόλι Δευτεριάτικα, το ξαναλέω. Πρέπει να βρούμε νέο αντμιν, δεν θα αντέξω "κλειστό" ηαρ...

    Deafening, painstaking, BB King

  11. #86

    Default

    Με γεια! Καλά οργώματα να έχετε!
    Η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε από το μυαλό κάποια στιγμή να τη χτυπήσω αλλά επικράτησε η λογική.

  12. #87
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    ΘΕΝΚΙΟΥ Κρισμπος! ...και ναι, περί λογικής και χρημάτων, ξαναλέω, εγώ την βρήκα σε τέρμα σκοτωμένη τιμή. Αλλιώς οτιδήποτε από Aguilar (και κάτι αντίστοιχα μπαμπαδέλια από Markbass, καμπίνες και κεφάλια, που εσαεί ζαχαρώνω...) είναι μόνο για δύο κατηγορίες μουσικών, κατά την γνώμη μου:
    α) Πολύ λεφτάδες μερακλήδες
    β) Full-time επαγγελματίες

    Επί του θέματος και πάλι, στο μέλλον ίσως ανεβάσω κι άλλα βιντεάκια, με καλύτερο ήχο, που να αποδίδεται το ζαχαρένιο... και ατελείωτο low-mid punch που έχει το 12ιντσο "κουτάκι"

    Deafening, painstaking, BB King

  13. #88

    Default

    Θέλω feedback για τζαμάρισμα με δυνατό ντράμμερ. Επίσης, από που παίρνει ήχο το βίντεο; από το μικρόφωνο στο 1 μέτρο;

    ΥΓ. Έχουμε συγγενικό rig

  14. #89
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Επίσης, από που παίρνει ήχο το βίντεο; από το μικρόφωνο στο 1 μέτρο;
    Ναι, από αυτό το (θωμανς φτηνό) πυκνωτικό που φαίνεται στο βίντεο. Η μαλακία είναι ότι το κάρφωσα στο line in της action cam που τράβηξα το βίντεο, για να μην μπλέκω με ξεχωριστή ηχογράφηση από τον υπολογιστή και τελικά... πήρα σκατά ήχο, κουτσουρεμένο και peakαρισμένο. Next time, better!

    Όσο αφορά τα rigs, εσύ έχεις τον 500αρη της TC Electronic, το θηριάκι, σωστά;

    Deafening, painstaking, BB King

  15. #90

    Default

    XLR σε line κάμερας; τι μαγείες είναι αυτές;

    Spoiler
    μιλούσα για όλο το σετ μπάσου-ενισχυτή




    Spoiler
    Μετάνιωσα που δεν πήρα την 4χ10 αντί για την 2χ12. Καταρχάς θα έβγαζε και τα 500Β, που οκ δε μου λείπουν, αλλά κυρίως γιατί θέλω κάτι πιο σφιχτό χαμηλά. Με τα χρόνια βέβαια, συνειδητοποιείς τι θες και τι χρειαζεσαι και κάποια στιγμή μπορεί να κάνω την ολική αλλαγή

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •