Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 107

Thread: Enisxiths Bassou

  1. #61
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    afoy den einai leyko re
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #62
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Άσπρο έχω ρε αφού, τώρα θέλω κομοδινί!

    Deafening, painstaking, BB King

  3. #63
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    σε ειχα νιου ειτζ μπασιστα καπως, δηλωσεις θυμαμαι οτι ολα σου τα μπασα θαναι ασπρα αφου. παρτο φερνω σεμεδακι. ποτε θα τζαμαρουμεν?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #64
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    E, Fender είναι κι αυτό

    Σε σχέση με vintage mod πως στέκεται; Γιατί φαίνεται πως είναι σχετικά ίδια αλλά το G&L έχει και ένα καπέλο 100€
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #65
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ε ναι, Fender είναι, αλλά είναι στην φάση "ψάχνω κάποια να σου μοιάζει..."
    Σε σχέση με τα vintage mod το G&L είναι 100-φεύγα παραπάνω... και αντικειμενικά πληρώνεις τους alnico μαγνήτες της G&L και την γκουμούτσα locking γέφυρα, που είναι τορνευτή (γεία σου φιψψψερ!) μέσα στο σώμα και όχι απλά βιδωμένη πάνω.
    Υποκειμενικά (πολύ σημαντικό), το G&L μου αρέσει περισσότερο σαν design σε σχέση με το κλασσικό Jazz Bass και έχει και συγκριτικά λίγο πιο ρηχό/fast προφίλ στο μπράτσο.
    Άααααααμα μαζέψω τα φράγκα και το τσιμπήσω... θα ρίξω και ριβιού-σεντόνα να γουστάρει ο κόσμος.

    Deafening, painstaking, BB King

  6. #66
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Εγώ χτύπησα έναν Rumble 2014, ωραίο πράμα. Τώρα ψήνομαι να ξεκινήσω γυμναστική για να γίνει λίγο πιο θελκτικός ο κώλος μου. Ο στόχος είναι να τον βγάλω στο εμπόριο και με το κέρδος να αγοράσω ένα τέτοιο:

  7. #67
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Overdriven άμα είχα λεφτά για Sandberg θα έψαχνα και για γυναίκα δίχως προίκα.

    Deafening, painstaking, BB King

  8. #68
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Τόσα χρόνια στην Αθήνα έκανα πρόβα σε στούντιο και στα λαιβ πάντα είχε ενισχυτή.
    Πλέον ως μόνιμος κάτοικος στο νησί, ήρθε η ώρα να αγοράσω δικό μου.
    Θα χρησιμοποιηθεί για πρόβες/live σε μικρούς χώρους.
    Οι μπάντες μου είναι:
    1) Heavy Rock/Stoner με μια κιθάρα (παίζει με Marshall 100ss) που έχει αρκετό fuzz και μπάσα...
    2) Funk/Pop/Rock Covers με πιο χαλαρό κιθαρίστα αλλά ΠΟΛΥ δυνατό ντράμερ...
    Πρέπει να ακούγομαι και να έχω και σχετικά decent ήχο. Το budget είναι 700-800 ευρώ το πολύ.
    Το portability της υπόθεσης δεν είναι απαραίτητο αφού υπάρχει κατάλληλο μεταφορικό αλλά σίγουρα είναι +!
    Σκέφτομαι να πάρω 1Χ15 καμπίνα... μήπως 2Χ10 είναι καλύτερη επιλογή?
    Πόσα watt (ss) χρειάζομαι χωρίς να είμαι υπερβολικός? 350, 500?
    Είχα κατασταλάξει στο Ampeg PF-500 αλλά διαβάζω πάρα πολλά αρνητικά reviews σχετικά με την αξιοπιστία του.
    Τα φώτα σας er-ήτες.....
    Licenced to Chill.

  9. #69

    Default

    Έχε κατά νου ότι οι περισσότερες καμπίνες παίζουν στα 8Ω οπότε αν θες να βγάλεις όλα τα βαττ του ενισχυτή θα πρέπει να πας για 2 καμπίνες ή για μία στα 4Ω αλλά κατά πάσα πιθανότητα 4Χ10. Ενδεχομένως η τελευταία περίπτωση να είναι και η καλύτερη με δεδομένο ότι στο ένα σχήμα θες όγκο και στο άλλο μια σχετική διαύγεια. Το 2Χ10 το φοβάμαι λίγο, το 1Χ15 δεν είναι τόσο του γούστου μου (ναι όπως όλα).
    Τώρα για το τι είναι υπερβολή, τι να σου πω. Είναι λίγο ταμπού να κουβαλάς ψυγεία σε μικρά μέρη αλλά είναι και αχρείαστο αφού κατά πάσα πιθανότητα ο ενισχυτής θα έχει ρόλο monitor/DI.

  10. #70
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Om για ss κεφάλι κάτω από 300 γιούρα, τσέκαρε ετούτο το σκατούλι:
    http://www.tcelectronic.com/bh250/
    Γενικά υπάρχει μια ενδιαφέρουσα γκάμα στην κατηγορία "very light heads με μπόλικα watt" αλλά το κομματάκι της tc electronic νομίζω ότι νικάει με το υποδειγματικό του eq (μέτραει, πίστεψον) και την πολύ ενδιαφέρουσα φάση με τα plugged-in effects, με τα οποία θα παίζεις για ώρες.

    Τώρα για κάμπινες, ότι είπε ο Boss. Εμπιστέψου 10αρια για monitoring σε μικρούς χώρους όπως bars κλπ. Με 15ιντσο θα έχεις μεν αυτόν τον ιδιαίτερο, ωραίο μπάσο τόνο, αλλά θα τον ...απολαμβάνουν πιο πολύ το κοινό παρά εσύ που θα είσαι πιθανότατα κολλημένος κοντά στον ενισχυτή σου και θα ψάχνεις να βρεις γιατί δεν ακούς ατάκα και όγκο από τον ήχο σου

    Deafening, painstaking, BB King

  11. #71
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Μετά από αρκετό ψάξιμο......
    Η αρχική μου επιλογή ήταν το εξής
    http://www.thomann.de/gr/ampeg_pf500_portaflex.htm
    http://www.thomann.de/gr/ampeg_pf115he_portaflex.htm
    Όπου εδώ παίζω πιο κλασικά με ampeg που γαμάει όσον αφορά tone. Παίρνω 300watt σε 8Ω.
    Μεγάλο θέμα για μένα είναι reviews που διάβασα στα περισσότερα sites ότι το κεφάλι τρώει πολλά σκαλώματα και πως το επέστρεψαν πίσω στην ampeg παίρνοντας ένα replacement με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
    ΔΕΝ θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

    Hartke δεν με έχουν τρελάνει όποτε έπαιξα οπότε τρώνε άκυρο.

    Προς το παρόν έχω βρεί αυτό:
    http://www.andertons.co.uk/bass-amp-...s-amp-head.asp
    http://www.andertons.co.uk/bass-cabs...ss-cabinet.asp

    Βγαίνει στα ίδια λεφτά (800ε) με το ampeg.
    500 watt. Καμπίνα 4Χ10. Τρομερά features πάνω στο κεφάλι όπως built in tuner/compressor, 3 presets για ρυθμίσεις ήχων, tubedrive emulator.....
    Είναι γερή κατασκευή σε φυσιολογικό βάρος για το μέγεθος (13κιλα).
    Αρνητικά: Δεν έχει effects loop...

    Licenced to Chill.

  12. #72

    Default

    Έχω το συγκεκριμένο. Κάνει ό,τι υπόσχεται. Τα presets είναι από τα πιο βολικά πράγματα που υπάρχουν (πριν μισό χρόνο χρειαστηκε να παίξω 3-4 διαφορετικά είδη σε ένα σετ, check), το EQ "ακούει" πολύ καλά (κυρίως μπάσα-μεσαία) και το tubetone βγάζει μια πειστική βιντατζίλα. Ο κομπρέσσορας είναι ικανοποιητικός αν και προσπαθώ να τον χρησιμοποιώ όσο λιγότερο γίνεται για άλλους λόγους. Το tweetertone δε μου φαίνεται να έχει τόσο καλή απόκριση (όπως και το treble knob) αλλά μπορεί να έχει σχέση ότι εχω μόνο 2Χ12 καμπίνα.
    Δεν πρόκειται για class D πάντως, δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό. Τώρα για το effects loop, για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ποτε την πραγματική του χρησιμότητα.
    Στα προβάδικα με τι έπαιζες; Σου έφταναν τα βαττ;

    Για δες εδώ:
    http://smart.noiz.gr/details.php?id=204526

  13. #73
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Ωραίος.. με την 4Χ10 θα παίρνω φουλ 500watt? Ο Τύπος είναι στη Πρέβεζα, πως θα κάνουμε business?
    Licenced to Chill.

  14. #74

    Default

    η 4Χ10 είναι στα 4Ω οπότε δίνει 500 βαττ. τωρα για τον τύπο στην πρέβεζα μια ιδέα έριξα, που να ξέρω;

  15. #75
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Επαναφέρω το θέμα μιας και το TC τελικά δεν με έψησε.

    Επόμενο setup προς συζήτηση
    http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_gt700rb.htm
    http://www.thomann.de/gr/gallien_kru..._ii_4_ohms.htm

    All around ενισχυτής, 500w καθαρά και διαβάζω reviews ότι είναι πραγματικά σκυλί.
    Περίπου 35 κιλά σύνολο ο συνδιασμός, αρκετά ελαφρύ.
    Για καμπίνα υπάρχει και η σειρά NEO που είναι πιο ακριβή και έχει άλλο υλικό στα ηχεία.
    GK είναι το combo που έχω τώρα και γενικά τη θεωρώ αξιόπιστη εταιρεία.
    Γνώμες? Σας τα πρίζω λίγο αλλά θέλω να την ψάξω πριν ακουμπίσω στην τύχη ένα χιλιάρικο.
    Licenced to Chill.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •