Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

  1. #1

    Default Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Abyss Gale : μπήκαν από το πρώτο δευτερόλεπτο με ασύλληπτο νορβηγοriff. Σκέφτηκα πως δε θα μπορούσαν να είναι κακοί. Είχα δίκιο, ήταν πολύ καλοί, με φανταστικές ιδέες στις κιθάρες και σωστά κομμάτια. Τρομερό πρόβλημα στον ήχο, στο πρώτο κομμάτι είχα σχεδόν κουφαθεί, μετά έφτιαξε κάπως, όχι πολύ, κάπως. Μάρεσαν οι AbyssGale, δεν τους είχα ξαναδεί, αλλά ήταν όπως έπρεπε.

    Dead Congregation : Οι Dead Congregation, μαζί με τους Necros Christos, είναι κατά την ειλικρινή μου γνώμη η elite του παγκόσμιου death metal. Όποιος και αν είσαι, σε βγάζουν αδερφή. Κάθε φορά με ψαρώνουν όλο και περισσότερο με αυτό το "Martyrdoom", αλλά πέρα από αυτό οι τύποι είναι τόσο τόσο σκοτεινοί που πλέον ξεφεύγουν από το ιδίωμα και κάνουν κάτι τελείως δικό τους. Ακόμα πιο υπερηχητικοί. Τα riffs είναι τόσο black, που οι DC είναι μια death metal απεικόνιση ενός black metal υποβάθρου. Τα κομμάτια από το "Graves" τα απολαύσαμε όπως τους άρμοζε. Το νέο κομμάτι, έκοψε τη γη στη μέση. Η κινητικότητα των μελών, απόλυτα ταιριαστή. Ο αυτοσχεδιασμός στο τέλος με την πλάτη στον κόσμο, απίστευτος, ίσως καλύτερη στιγμή για μένα. Ο κόσμος που γουστάρει DC, επιτέλους πολύς. Περιμένω νέα κυκλοφορία.

    Necros Christos : Ήταν προφανές πως δε θα έφερναν πλήκτρα, πως δεν θα αναπαρήγαγαν κάπως όλα τα effects και τα ιντερλούδια του "Trivne Impvrity Rites", αλλά, αντιδιαμετρικά από τελετουργίες, θα προτιμούσαν μια πιο ευθεία death metal εμφάνιση. Τα κομμάτια τους δεν είναι ιδιαίτερα σύνθετα άλλωστε, οπότε ο τρόπος παρουσίασης αυτός, ήταν ο ενδεδειγμένος. Τα κομμάτια τους είναι ιδιαιτέρως καλά όμως. Εμφανίστηκαν ντυμένοι ιερείς, ο τραγουδιστής φορούσε χαβανέζικα χαϊμαλιά (αστειεύομαι περίπου) και πόδι κόκορα, φορούσαν όλοι απίστευτα γυαλιά, ενώ ο δεξιά όπως κοιτάς τη σκηνή, είχε δραπετεύσει από τους Beatles, απίστευτο άτομο. Δεν έχαναν νότα, έπαιξαν πολλά από το "Triune" (και το αγαπημένο μου "Tormented Flesh On The Mount Of Crucifixion"), το ομώνυμο "Black Mass Desecration", το κομμάτι από το split με Teitanblood, ενώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έπαιξαν το καλύτερο κομμάτι τους "Doom of Nekros Death of Christos". Ήταν ηγετικοί και απόλαυσα απίστευτα πολύ το set τους. Το είχα φανταστεί κάπως πιο ritual, αλλά σημασία έχει πως καταφέραμε και είδαμε μια τέτοια μεγάλη μπάντα στο peak της.

    Νομίζω πως είχαμε να κάνουμε με το καλύτερο death metal live που έγινε ποτέ στην Ελλάδα, καθώς δεν μας έχουν επισκεφτεί ακόμα οι Autopsy, οι Impetigo, οι Sadistic Intent και οι Repugnant, και επειδή αυτά δε θα γίνουν ποτέ, όποιος ακούει deathmetals και έχασε τέτοιο live, έχασε μεγάλη στιγμή για τη ζωή του.

    PS1 Στο live εθεάθησαν : μέλη των Arkhon Infaustus, Antaeus, Malign, Necrovation, Thornspawn και ο Timo Ketola.

    PS2 Μοναδικό μελανό σημείο της βραδιάς που δεν είδα τους 21 πόντους του Πέκοβιτς, και τον χαβαλέ στο κουφάρι του "NBA" ολυμπιακού. Μου το γραψαν στο βίντεο όμως \μ/

    PS3 Το "Νεκρός Χριστός Ελέισον" στα t-shirts ποιός το σκέφτηκε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Type a personal message
    Posts
    385

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    den ypopsiazesai poios to skeftike gia to mplouzaki e?
    Mr Nobody is back

  3. #3

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Quote Originally Posted by carheart
    PS1 Στο live εθεάθησαν : μέλη των Arkhon Infaustus, Antaeus, Malign, Necrovation, Thornspawn και ο Timo Ketola.
    correction: δεν υπήρχαν μέλη από Malign και Thornspawn αλλά υπήρχαν και από Katharsis και Teitanblood.

  4. #4
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    me sintomia

    abyss gale arketa simpathitikoi mporw na pw. maresan.

    dead congregation, megali apodosi, exoun kai komatares vevaia. o ixos itan ligo metrios kateme... ipertrigka sta drums kai ksinan oi kithares. pirame kai to cdaki, gamw.

    e kai vgike o necros christos. isopedwsi. teleios ixos, paiksan kai teleia, apsogi skiniki parousia. moni enstasi mou to oti epaiksan ligotero apo 1 wra. elampse dia tis aposias tou to "hitaki" va koram do rex satan. black mass desecration omws \m/

    Quote Originally Posted by NihilistikOrder
    den ypopsiazesai poios to skeftike gia to mplouzaki e?
    mallon anaferetai sto orthografiko...


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    257

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Ο Ketola ήταν ο τύπος με το κοντό κόκκινο μαλί και την Enforcer μπλούζα;

  6. #6
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    οχι καμια σχεση

  7. #7
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Carheart,με ολο το σεβασμο,ειναι δυνατον να πιστευεις οτι οι N.C.ειναι η ελιτ του παγκοσμιου death metal?Εμενα προσωπικα μαρεσουν,αλλα δεν μπορω να τους βαλω διπλα σε μπαντες οπως οι dying fetus η oι suffocation.Για προφανεις λογους.

    Επιπλεον,προσθετεις οτι ηταν το καλυτερο death metal live στην Ελλαδα.Εδω εχουν ερθει μπαντες οπως οι death,οι fetus,οι suffocation,οι hateplow,οι deeds of flesh,οι morbid angel,οι entombed,οι obituary,οι malevolent creation κλπ.Το αν σου αρεσουν η οχι οι παραπανω μπαντες ειναι καθαρα δικο σου θεμα,αλλα ενταξει εδω μιλαμε για μεγεθη τεραστια που ειναι απιθανο να ξεπεραστουν απο μπαντες τυπου N.C.Ειπαμε καλοι,χρυσοι,αλλα να κραταμε και ενα μετρο σε οσα γραφουμε.
    Φιλικα παντα.
    Мама Люба давай, давай, давай


  8. #8

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Ποιοί είναι αυτοί οι προφανείς λόγοι; Για εμένα, που αυτά τα μπρουτάλ δε μου πολυλένε κάτι ιδιαίτερο, έχω βρει σε μπάντες όπως οι Necros Christos, ατμόσφαιρες που δε βρίσκω κάθε μέρα στους εκάστοτε deeds of flesh και malevolent creation.

    Επειδή το έχουν δει λίγο αλλιώς το θέμα, δεν είναι το τυπικό death metal του καθημερινού τύπου με τη μπλούζα obituary εκεί έξω.

    Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, οι Necros Christos είναι -για μένα- η ελίτ, είχα ντραπεί μια φορά που έγραψα τη λέξη "ελίτ", φαντάσου τώρα που την επαναλαμβάνω.

    Είναι όμως, καμία από τις μπάντες που αναφέρεις δεν τους πιάνει τώρα. Και οι Nile υπήρξαν, με το "In their Darkened Shrines". Μετά όμως υπήρξε πρόβλημα. Και οι Dead Congregation είναι, με το album και τις εμφανίσεις τους.

    Τώρα, μην αρχίσουμε να μιλάμε για "Blessed are the Sick".

    Και σήμερα λοιπόν, όλες οι μπάντες που αναφέρεις, είτε έχουν να δισκογραφήσουν εκατόν χρόνια (Morbid Angel, Hateplow), είτε δεν υπάρχουν (Death), είτε δεν είναι πια death metal (Entombed), είτε είναι πλέον δεύτερες (Obituary, Dying Fetus), είτε βαρετές (Malevolent Creation), είτε κακές (Deeds of Flesh), είτε είναι οι Suffocation που οκ, δεν είναι να πεις πως σήμερα κάνουν κάτι τρελό.

    Οι Necros Christos και οι DC έβγαλαν δίσκους που ταρακούνησαν πολλά νερά, άρα ελίτ.

    Και κάνω την ανάλογη ερώτηση, αν αυτές οι δυο μπάντες δεν είναι σήμερα οι κορυφαίες του είδους, τότε ποιές είναι;

    edit : ξαναδιάβασα το ποστ μου και μοιάζω με Steel Assassin να μιλάει για κάποιο heavy metal συγκρότημα. Μην παίρνετε πάντα στα σοβαρά όσα γράφω! Να τα παίρνετε δηλαδή, αλλά σαν να κάνουμε και λίγο χαβαλέ, σαν να σας δίνω και ένα αντρικό φιλικό χτύπημα στον ώμο, όπως μόνο οι άντρες ξέρουν να κάνουν.

  9. #9
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Με την καλη εννοια και για τον carheart και τον s.assassin αλλα οταν διαβασα στο πρωτο post το παρακατω

    Quote Originally Posted by carheart
    Τα κομμάτια από το "Graves" τα απολαύσαμε όπως τους άρμοζε. Το νέο κομμάτι, έκοψε τη γη στη μέση.
    τι περασε απο το μυαλο ?

    Quote Originally Posted by carheart
    edit : ξαναδιάβασα το ποστ μου και μοιάζω με Steel Assassin να μιλάει για κάποιο heavy metal συγκρότημα.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  10. #10
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Κοιτα,πιστευω οτι το λαθος σου ειναι οτι μιλησες γενικοτερα για το παγκοσμιο death metal,το οποιο αναποφευκτα συμπεριλαμβανει και τα μπρουταλ που καλως η κακως ειναι η φυσικη καταληξη του μεσου καυλωμενου deathster.Επομενως ειναι πολυ πιθανον οι αποψεις να ερχονται σε συγκρουση.Τι ακριβως εννοω με αυτο?
    Οτι στις μερες μας βγαινουν πολλες αλμπουμαρες απο διαφορες μπαντες ανα την υφηλιο οι οποιες ταρακουνανε τα νερα του death metal ηχου.Ειτε ειναι brutal,ειτε old school,ειτε slam,ειτε βαλε οτι αλλο θες.Εκει που οι Necros Christos και οι dead congregation βγαζουνε αλμπουμαρες σε μια αλλη γωνια του πλανητη υπαρχουν οι Human Mincer,σε μια αλλη οι Carnal Decay και σε μια αλλη οι Psycroptic που επισης βγαζουνε ισαξιες κατ'εμε αλμπουμαρες.Kαι ναι, συμφωνω οτι η ατμοσφαιρα που εχουνε οι Necros christos ειναι ιδιαιτερη(οπως και οι dc,oι οποιοι ειναι ανωτεροι των Necros Christos για μενα)

    Οι μπαντες που ανεφερα αρχικα αποτελουνε καποια απο τα σημαντικοτερα κομματια στην ιστορια οχι μονο του death,αλλα του ακραιου ηχου γενικοτερα.Αν προσεξες,ο λογος που τις ανεφερα εχει να κανει σαφεστατα με τα live που δωσανε στο παρελθον στην Ελλαδα και οχι με το ποσο ενεργες ειναι στις μερες μας.Η συγκριση necros christos με fetus και suffocation ειναι αδυνατη με βαση τη γενικοτερη ιστορικη αποψη (η οποια συμβαδιζει και με τη δικια μου).

    Επειδη π.χ. ξερω οτι ασχολεισαι με black metal θα ηθελα εδω να σου αναφερω οτι η black metal μπαντα που με εχει συγκινησει οσο καμια αλλη ειναι οι inquisition.Δεν θα ημουνα λιγακι αιρετικος αν ανεφερα τους inquisition σαν την ελιτ του παγκοσμιου black?Και τους συγκρινα με μεγαθηρια τυπου darkthrone και mayhem?

    Ουσιαστικα δεν σε κρινω για την αποψη σου.Το οτι εισαι απολυτος μου φανταζει υπερβολικο.
    Και στο ερωτημα σου,για μενα η ελιτ του death metal στις μερες μας ειναι οι down from the wound και οι disavowed.
    Мама Люба давай, давай, давай


  11. #11

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    άλλο το θέμα συγκίνησης όμως, άλλο ο θόρυβος γύρω από το όνομα, άλλο η ιδιαιτερότητα.

    Οι Necros Christos κατάφεραν να συνδυάσουν για μένα και τα τρία μαζί. Και δίσκο σαν το "Triune Impurity Rites" δεν έχω ξανακούσει. Απέκτησαν ήχο σήμα κατατεθέν από την πρώτη νότα, δε μιλάω αλόγιστα στο θέμα της παγκόσμιας πρωτιάς όπως την έχω στο μυαλό μου.

    Το brutal death metal είναι για μένα το κατεξοχήν στάσιμο και βαρετότατο είδος, χωρίς ιδιαίτερες εξαιρέσεις, οπότε από εκεί δεν θα περίμενα όχι ελίτ, αλλά ούτε τίποτα καλό, γενικώς, το βαριέμαι αφόρητα σαν είδος. Με την ίδια λογική και κάτι Lividity, Devourment, Bowel Stew είναι μεγάλοι του είδους, αλλά από μένα το είδος τρώει x. Και αυτό δεν είναι "απόλυτη λογική", είναι γούστο!

    Down from the Wound δεν έχω ακούσει, Disavowed είχα ακούσει ένα που είχε απέξω μια φάτσα και ήταν κάπως μωβ, και μου φάνηκε βαρετό.

    Για να το κλείνω : Για μένα, οι Necros Christos είναι αυτή τη στιγμή ό,τι καλύτερο εκεί έξω, μαζί με DC, Repugnant, Delve και λοιπή κομπανία.

    Και φυσικά, ξαναλέω, την όποια σύγκριση με τις παλιές μπάντες, την έκανα για τις παρούσες κυκλοφορίες τους, το ίδιο θα μπορούσα να κάνω και με το black metal, κατά πόσο πχ οι σημερινοί Gorgoroth, Satyricon, klp είναι για γέλια σε σχέση με πχ Funeral Mist και Blut Aus Nord.

    Δεν κάνω άλλες μπακαλιές όμως, τέρμα, πήραμε το στίγμα, καταλάβαμε.

  12. #12
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Θέμα γούστου είναι όλα κ γενικά καλά τα λέτε κ οι 2 σας, ο καθένας έχει το σωστό του point, αν κ σε αυτά που λέει ο Nasum για τις συναυλίες που έχουν γίνει στην Ελλάδα συμφωνώ μαζί του.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  13. #13

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Επίσης νομίζω ότι ο φίλος Carheart έχει πρόβλημα μνήμης γιατί αν θυμόταν τη τελετή των CELTIC FROST δε θα έκανε τόσο βαρυσήμαντες δηλώσεις!

  14. #14

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    Off topic!

    WOM: βλέπω το avatar σου... Νομίζω οι Mythos είναι από τις πιό υποτιμημένες μπάντες όλων των εποχών. Έχε το νού σου, σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει το 'Moulded In Clay' σε 10"MLP! Μία από τις καλύτερες Death Metal ηχογραφήσεις από Φινλανδία ever, αγγίζει το μεγαλείο του 'Slumber Of Sullen Eyes' κατά τη γνώμη μου...

  15. #15
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default Re: Necros Christos / Dead Congregation / Abyss Gale

    τι του λες κι εσύ ρε, παίζει να το έχει ήδη στα χέρια του αυτός.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 20-08-2011, 04:00
  2. Necros Christos [details soon]
    By carheart in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-2008, 10:40
  3. Συνέντευξη Dead Congregation
    By Atheist in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2007, 18:39
  4. Necros Christos - Triune Impurity Rites
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2007, 19:54
  5. Replies: 8
    Last Post: 11-05-2005, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •