Results 1 to 5 of 5

Thread: Ellis Island

  1. #1
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default Ellis Island

    http://www.ellisisland.org/default.asp

    Καταπληκτικό. Έχει τις λίστες των επιβατών που έφταναν και κάνεις σερτς και άμα γραφτείς (τζάμπα) μπορείς να δεις σκαναρισμένες τις σελίδες απ' τα αρχεία.

    Εγώ μόλις έμαθα ότι ο αδερφός του παππού μου πέθανε στην καραντίνα κι όχι απλώς "σχετικά σύντομα", όπως νόμιζαν οι δικοί του. Τζάμπα το βρισίδι τύπου "έπρεπε να χει φτάσει τώρα, γιατί δε στέλνει ένα εσεμές;".
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  2. #2
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Γαμάει αυτό! είχα βρει τον παππού μου εκεί πέρα και είχαμε κλάματα και συγκίνηση στο σπίτι. Σου δείχνει φωτογραφία του πλοίου και όπως λέει και το κορίτσι από πάνω μου σκαναρισμένο τον κατάλογο των επιβατών του πλοίου (List or Manifest of Alien Passengers for the United States Immigration Officer at Port of Arrival Fixxxer) που πάνω λέει με ποιο πλοίο ήρθε ο καθένας, από που και πότε ξεκίνησε και πότε έφτασε και τα παρακάτω στοιχεία:




    βλέποντας το νούμερο 21 έμαθα για αυτό

    (δεν μικραίνω τις εικόνες για να φαίνονται τα γράμματα)

  3. #3
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    ti einai afto.

  4. #4
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    δεν σε καταλαβαίνω

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Καπου μου ειπε καποιος προσφατα οτι περιπου το 70% των Αμερικανων εχουν τα ιδια γονιδια με τουλαχιστον ενα ατομο που εχει περασει απο το Ellis Island, καθως τοτε που αρχισε η μαζικη μεταναστευση προς το Αμερικα περνουσαν ολοι απο κει για να καταγραφουν. Η αληθεια ειναι πως δε θυμαμαι αν μου ειχαν πει των Νεοϋορκεζων ή των Αμερικανων γενικα, αλλα μου φαινεται πιο λογικο (αν και επισης πιο τραγικο) το δευτερο, γιατι το αλλο δεν ειναι και κανα τρομερο νουμερο. Καλα, για τους Ελληνες δε συζηταμε, πρεπει ολων των ελληνοαμερικανων καποιος παππους/προπαππους να περασε καποια στιγμη απο κει. Θα το επισκεφτω μεσα στον Απριλιο παντως.

    Those with visible health problems or diseases were sent home or held in the island's hospital facilities for long periods of time. Then they were asked 29 questions including name, occupation, and the amount of money they carried with them. Generally those immigrants who were approved spent from two to five hours at Ellis Island. However more than three thousand would-be immigrants died on Ellis Island while being held in the hospital facilities
    Ιφι, ο αδερφος του παππου σου ηταν ενας απο τους τρεις χιλιαδες ξεχωριστους?

    ΥΓ. Οκ, η wikipedia συγκεκριμενα γραφει αυτο, χωρις να διευκρινιζει ποσο ειναι το over, αλλα ακουγεται πιο λογικο ποσοστο απο το 70%: "Today, over 100 million Americans - 1/3 of the population - can trace their ancestry to the immigrants who first arrived in America through the island before dispersing to points all over the country."

Similar Threads

  1. David Gilmour - On An Island
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 21-03-2006, 11:09
  2. Propeller Island City Lodge Hotel
    By IrDA in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2004, 13:48
  3. Desert Island bands
    By no-celebration in forum Music Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 15-11-2003, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •