Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 74 of 74

Thread: Φεμινισμός

  1. #61
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Οχι αλλα με το τροπο που το παρουσιαζει κανει κρα ως πιθανη εξηγηση. Το να πεις τον αλλου πουστη αδερφη κλπ δεν ειναι σα να τον λες γυναικα. Με αλλο πραμα ασχολεισαι. Σεξιστικο ειναι αμα μαλακιζεται και του πεις οτι κανει σα γκομενα και αλλα παρεμφερη.
    Στο μυαλο μου τουλαχιστον.
    Λέει ότι τον λες "fag" (γυναικωτός), "girl" (μικρή γυναίκα), "bitch" (σκύλα γυναίκα), "pussy" (μουνί γυναίκας). Πιστεύω ότι έχει ένα επιχείρημα...
    Ναι αλλα προφανως οταν αποκαλεις καποιον ετσι δεν αναφερεσαι στο οτι ειναι γυναικα, αναφερεσαι στο οτι ειναι ομοφυλοφιλος, με τη λογικη οτι κανει σεξ σα γυναικα (aka διείσδυσεις). Αρα ουσιαστικα δεν τον αποκαλεις γυναικα. Τελοσπαντων yolo, πολυ αναλυση χωρις λογο
    Δεν είμαι σίγουρος αν έχεις άρνηση πραγματικότητας ή κάτι άλλο συμβαίνει.

  2. #62
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default


  3. #63
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by paddy honey View Post

    "Έτσι, το ξαναλέω, έγραψα την Ινδιάνα, κι έπρεπε να τη γράψω' υπέκυψα σ'ένα δυνατό ένστικτο παραπόνου και μομφής, που ο Θεός έβαλε μέσα μου, ο Θεός που δεν κάνει τίποτα το ανώφελο, ούτε καν ακόμα και τα πιο μικρά όντα, και που επεμβαίνει και στις πιο μικρές υποθέσεις, όπως και στις μεγάλες. Μα πώς! Αυτή η υπόθεση που υπεράσπιζα ήταν, λοιπόν, τόσο μικρή; Ήταν η υπόθεση του μισού ανθρώπινου γένους, είναι η υπόθεση του ανθρώπινου γένους ολόκληρου. Γιατί η δυστυχία της γυναίκας επιφέρει τη δυστυχία του άντρα, όπως εκείνη του σκλάβου επιφέρει τη δυστυχία του αφέντη, κι αυτό προσπάθησα να δείξω στην Ινδιάνα. Είπαν πως ήταν μια ατομική περίπτωση που υπεράσπιζα. Λες και, αν υποθέσουμε πως μ'εξώθησε ένα προσωπικό συναίσθημα, να ήμουν το μοναδικό δυστυχισμένο πλάσμα σ'αυτή την ειρηνική κι ευτυχισμένη ανθρωπότητα! Αρκετές κραυγές πόνου και συμπάθειας απάντησαν στη δική μου για να ξέρω τώρα πώς πρέπει να φερθώ με την υπέρτατη ευδαιμονία του άλλου. Δε νομίζω πως έγραψα ποτέ τίποτα υπό την επίδραση ενός εγωιστικού πάθους' δε σκέφτηκα μάλιστα ποτέ να προφυλαχτώ απ'αυτό. Όσοι με διάβασαν χωρίς προκατάληψη, καταλαβαίνουν πως έγραψα την Ινδιάνα με το συναίσθημα, όχι εσκεμμένο, βέβαια, μα βαθύ και νόμιμο, της αδικίας και της βαρβαρότητας των νόμων που καθορίζουν ακόμα τη ζωή της έγγαμης γυναίκας στην οικογένεια και στην κοινωνία. Δεν επρόκειτο να κάνω καθόλου μια πραγματεία νομολογίας, μα να πολεμήσω ενάντια στην κοινή γνώμη' γιατί αυτή είναι που καθυστερεί ή ετοιμάζει τις κοινωνικές βελτιώσεις. Ο πόλεμος θα είναι μακροχρόνιος και σκληρός' μα δεν είμαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο μόνος, ούτε ο τελευταίος υπερασπιστής μιας τόσο ωραίας υπόθεσης, και θα την υπερασπιστώ όσο μου απομένει και μια μόνο πνοή ζωής."
    "Ευτυχήστε, είναι η τελευταία ευχή που δίνει η τσακισμένη καρδιά μου. Μη μ' εξορκίζετε πια να σκέφτομαι το Θεό' αφήστε αυτή τη φροντίδα στους παπάδες, που πρέπει να συγκινούν τη σκληρή καρδιά των ενόχων. Εγώ έχω μεγαλύτερη πίστη από σας' δεν υπηρετώ τον ίδιο Θεό, μα τον υπηρετώ καλύτερα και πιο αγνά. Ο δικός σας είναι ο θεός των αντρών, ο βασιλιάς, ο ιδρυτής και το στήριγμα της ράτσας σας' ο δικός μου ειν' ο θεός του κόσμου, ο δημιουργός, το στήριγμα και η ελπίδα όλων των πλασμάτων. Ο δικός σας έκανε τα πάντα για σας μόνο' ο δικός μου έκανε όλα τα γένη, τα μεν για τα δε. Νομίζετε πως είσθε οι κυρίαρχοι του κόσμου' πιστεύω πως δεν είσθε παρά οι τύραννοί του. Νομίζετε πως ο Θεός σάς προστατεύει και σας επιτρέπει να σφετερίζεσθε την κυριαρχία της γης' εγώ νομίζω πως το υπομένει για λίγο, και πως θα 'ρθει μια μέρα που το φύσημά του θα σας διασκορπίσει σαν κόκκους άμμου. Όχι, Ρεϊμόν, δεν το ξέρετε το Θεό' ή, μάλλον, αφήστε με να σας πω αυτό που σας έλεγε ο Ραλφ μια μέρα στο Λανί: δεν πιστεύετε σε τίποτα. Η ανατροφή σας και η ανάγκη που έχετε μιας αναμφισβήτητης δύναμης για να την αντιτάξετε στη βίαιη δύναμη του λαού σας έκαναν να ενστερνιστείτε το πιστεύω των προγόνων σας, χωρίς να το εξετάσετε. Μα το αίσθημα της ύπαρξης του Θεού δεν έφτασε ως την καρδιά σας, και ίσως να μην τον παρακαλέσατε και ποτέ. Εγώ δεν έχω παρά μια πίστη, τη μόνη ίσως που δεν έχετε εσείς: πιστεύω σ'αυτον' μα τη θρησκεία που ανακαλύψατε την απωθώ' όλη η ηθική σας, όλες σας οι αρχές, είναι τα συμφέροντα της κοινωνίας σας, που τα φτιάξατε νόμους και διατείνεστε πως προέρχονται απ'τον ίδιο το Θεό, όπως κι οι παπάδες σας καθόρισαν τις θρησκευτικές τελετές για να επιβάλουν τη δύναμη και τον πλούτο τους στα έθνη. Ολ' αυτά όμως είναι ψέμα κι ανοσιότητα. Εγώ που τον επικαλούμαι, εγώ που τον καταλαβαίνω, ξέρω καλά πως δεν υπάρχει τίποτα το κοινό ανάμεσα σ' εκείνον και εσάς, κι αφοσιωμένη μ' όλη μου τη δύναμη σ' αυτόν είναι που μπορώ ν' απομακρυνθώ από σας, που προσπαθείτε διαρκώς ν' ανατρέψετε τα έργα του και να λερώσετε τα δώρα του. Άντε, δε σας πάει να επικαλείστε τ' όνομά του για να λυγίσετε την αντίσταση μιας αδύνατης γυναίκας, για να καταπνίξετε το παράπονο μιας ραγισμένης καρδιάς. Ο Θεός δε θέλει να καταπιέζονται και να συντρίβονται τα δημιουργήματα των χεριών του. Αν καταδεχόταν να φτάσει στο σημείο να επεμβαίνει στα τιποτένια συμφέροντά σας, θα συνέτριβε το δυνατό και θ' ανύψωνε τον αδύνατο' θα περνούσε το μεγάλο του χέρι πάνω στ' άνισα κεφάλια μας και θα τ' αλφάδιαζε σαν τα νερά της θάλασσας."
    Last edited by paddy honey; 24-08-2020 at 15:20.

  4. #64
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  5. #65
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post

    Λέει ότι τον λες "fag" (γυναικωτός), "girl" (μικρή γυναίκα), "bitch" (σκύλα γυναίκα), "pussy" (μουνί γυναίκας). Πιστεύω ότι έχει ένα επιχείρημα...
    Ναι αλλα προφανως οταν αποκαλεις καποιον ετσι δεν αναφερεσαι στο οτι ειναι γυναικα, αναφερεσαι στο οτι ειναι ομοφυλοφιλος, με τη λογικη οτι κανει σεξ σα γυναικα (aka διείσδυσεις). Αρα ουσιαστικα δεν τον αποκαλεις γυναικα. Τελοσπαντων yolo, πολυ αναλυση χωρις λογο
    Δεν είμαι σίγουρος αν έχεις άρνηση πραγματικότητας ή κάτι άλλο συμβαίνει.
    There is this one line of dialogue that has haunted me: “Women have the gift of being able to deny any reality.”

  6. #66
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο για όποιον ενδεχομένως εντοπίζει ψήγματα μίσους στον φεμινισμό, όπως αυτός εκφράζεται στις μέρες μας (κι όχι μόνο)

    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #67
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Με αφορμή την πρόσφατη καταγγελία της γνωστής Ολυμπιονίκη ανακάλυψα αυτό το πολύ ενδιάφερον αρθράκι.

  8. #68
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πάσχος μανδραβέλης λέει... λογικά ένα ποτάμι εμετού.
    Rock or Nothing

  9. #69
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Δεν τον ήξερα τον κύριο ομολογώ αλλά το άρθρο του είναι ενδιαφέρον αν μη τι άλλο.
    Last edited by paddy honey; 18-01-2021 at 16:46.

  10. #70
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    άμα το διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι δεν είναι και τόσο καλό
    Rock or Nothing

  11. #71
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Εντάξει αυτό είναι καλύτερο κι ανυπόγραφο.

  12. #72

    Default

    Κατάλαβες ότι ο Μανδραβέλης στο άρθρο της Καθημερινής προσπάθησε να εξισώσει το ντύσιμο των γυναικών με τον ρατσιστικό λόγο και γιατί, αφού το πρώτο επιτρέπεται να "προκαλεί", δεν επιτρέπεται και το άλλο, έτσι;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  13. #73
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

  14. #74
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Γελάω ασταμάτητα με τις πρώτες 2 σελίδες του θρεντ. Ρε πώς αλλάζουν οι εποχές..
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •