Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59

Thread: Περί Alterground

  1. #1
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Περί Alterground

    Η κατάσταση έχει εξελιχθεί σε ανέκδοτο, σχεδόν νοσταλγώ την Didi Music.

    Είναι αδιανόητο να γίνονται live με τέτοιες τιμές. Είναι παρανοϊκό να έρχονται συγκροτήματα ενός δίσκου έναντι 30 το λιγότερο ευρώ, σε χώρους που δεν τηρούν καμία απολύτως προδιαγραφή (άλλου παπά ευαγγέλιο). God is an Astronaut, Fuck Buttons, Piano Magic, Shora, Nurse with Wound, Dalek και λοιπά νέα ονόματα που βρίσκονται στην ακμή τους τσιμπιούνται από τους κλεφτοκοτάδες της Alterground και τιμολογούνται λες και πρόκειται για χρυσάφι.

    Υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι με αυτούς τους μαλάκες; Δεν έχω 300 ευρώ εύκαιρα για να παρακολουθήσω όλα τα δυστυχώς ενδιαφέροντα live που διοργανώνουν οι κύριοι και είμαι σίγουρος πως πολλοί ακόμη δεν τα χουν. Νομοθετικά παίζει κάτι; Έχω ακούσει πως υπάρχει πλαφόν στις τιμές των συναυλιών στην ΕΕ, ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, θα μπορούσε να υπάρξει με αφορμή αυτό κάποια κίνηση; Είναι γνωστό ότι εδώ πρόκειται για μπουρδέλο τεράστιο και ότι η ίδια νομοθεσία κατα πάσα πιθανότητα να αφορά και μας. Δεδομένου αυτού, κάποιο είδος καταγγελίας (το πάω μακριά αλλά.) σε υπουργεία πολιτισμού κλπ θα μπορούσε να πιάσει τόπο; Δε γνωρίζω τα νομικά αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιος τρόπος υπάρχει, σε καμία χώρα στον κόσμο δε μιλάμε για τέτοια αισχροκέρδια.

  2. #2
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default Re: Περί Alterground

    Για Shora ειδικα, που δεν εχουν καν ντεμπουτο album, ειναι υπερβολη τα 35€.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default Re: Περί Alterground

    min pigainete.

  4. #4
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default Re: Περί Alterground

    euxomai na pethanoun
    Cut your flesh and worship Santa

  5. #5

    Default Re: Περί Alterground

    Quote Originally Posted by iskra
    min pigainete.
    είναι ζόρι αλλα ο πιο γρήγορος τρόπος να αντιδρασεις. εχω μια απορία όμως. Πόσο κόσμο μαζεύουν τα συγκεκριμένα λάιβ?
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default Re: Περί Alterground

    Είναι τραγικοί!

  7. #7
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default Re: Περί Alterground

    ειμαι σιγουρος οτι ο λιαπης και το υπουργειο πολιτισμου θα ενδιαφερθει για τα κοροιδα που σκανε 35 και 40 ευρω στους τσοπανους της alterground...
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  8. #8

    Default Re: Περί Alterground

    To 8ema einai oti opws exoun ta pragmata me to na min pigaineis apla 8a kaneis tin alterground na stamatisei na fernei auta ta onomata k oxi na riksei tis times. Tragiko alla auti einai i ali8eia
    yeap, you're goddamn right, i stole the fuckin handle.

  9. #9
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default Re: Περί Alterground

    Όχι, με αυτόν τον τρόπο θα την κλείσεις και ο iskra έχει δίκιο.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #10

    Default Re: Περί Alterground

    Same thing
    yeap, you're goddamn right, i stole the fuckin handle.

  11. #11

    Default Re: Περί Alterground

    Τι αισχροκέρδεια μωρε και ποιος να ενδιαφερθεί? Δηλαδή τα 100 ευρώ του παλλάς και της μαντόνας ξερω γω δε τους πειράζουν και θα τους πειράξει το τριαντάρι στην... indie σκηνή?

    Κατα τ' άλλα, όχι μόνο να μην πηγαίνετε στα λάιβ τους, αλλά να υποστηρίζετε αυτά που κάνουν άλλοι διοργανωτές με 15 ευρώ που είναι δικοί μας και μαζεύουν 40 άτομα, όχι κάτι μεγαλοδημοσιογράφοι με καριέρες, κονέ και βιογραφικό δέκα σελίδων όπως αυτοδιαφημίζεται ο σιχαμένος στο μαισπέις του, ώστε κάποια στιγμή να μπορούν και αυτοί οι άλλοι να φέρουν piano magic, shora και efterklang.

    Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι όταν τη συναυλία τη διοργανώνουν άτομα που θέλουν να βάλουν χρήμα μέσα στη τσέπη, σ' αυτή την περίπτωση το εισιτήριο ποτέ δε θα είναι κάτω από 25 ευρώ καθώς αυτός είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μη μπεις μέσα σε περίπτωση που σκάσει πολύ λιγότερος κόσμος από όσο περίμενες. Επίσης η Alterground και η κάθε Alterground ξέρει καλά πως με το 30ρι κερδίζουν πολλά παραπάνω απ' όσα χάνουν, καθώς τα 10-15 ευρώ παραπάνω το φανατικό κοινό μιας μπάντας (το οποίο είναι και το 90% αυτών που έρχονται στις συναυλίες πλέον όπως λέγαμε και στο άλλο θρεντ) τα σκάει και λέει και ένα τραγούδι.

    Μόνη λύση, επαναλαμβάνω και γω: μην πηγαίνετε.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #12

    Default Re: Περί Alterground

    Νομίζω πως κάθε άνθρωπος στον κόσμο μπορεί να καταλάβει τι πάει να κάνει μια Alterground στη μουσική σκηνή.

    Από εκεί και πέρα, εκτός από την παραπάνω, ευθύνη έχει το συγκρότημα που δέχεται να χρεώσει τόσο τον κόσμο του, και ο κόσμος του τα δίνει και διαιωνίζει το φαινόμενο.

    Αν το φράγκο πέφτει, η Alterground θα αυξάνει τα εισιτήρια, και οι εκάστοτε Shora του μισού demo θα κάνουν 45 ευρώ, αν κλέψετε το πορτοφόλι του κολλητού σας και μας το φέρετε, οι πρώτοι σαράντα από εσάς θα δίνετε μόλις 40 ευρώ. Άσε που για οικονομία οι συναυλίες θα γίνονται στον πάνω όροφο του Κάβουρα.

    Θα τα δώσω Nurse With Wound μόνο, γιατί αν ξέρω πως ο Steven Stapleton είναι κάπου κοντά και κάνει συναυλία, εγώ δεν γίνεται να είμαι σπίτι μου, ή σε μαγαζί να πίνω μπυρόνια.

    Πιστεύω πως ο καθένας εδώ μέσα, σε κάποια φάση του, θα ήθελε ΠΟΛΥ να δει μια συναυλία της Alterground. Ε εκεί ακριβώς χτυπάει, και σαν εμπορική εταιρία, δε θα δείξει έλεος.

  13. #13
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Re: Περί Alterground

    Σπάστε τους τα γραφεία.

  14. #14
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Περί Alterground

    this is radio freedom.

  15. #15
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: Περί Alterground

    auto to pragma einai kati san tous terra vibe diaxorismous ala didi. adikaiologito. exo na pao se sunaulia tis alterground konta ston enamisi xrono. kai tha pao mono an ferei kati pou PETHAINO na do.

    thelo polu na do shora kai yndi halda. alla de to vlepw
    there is no stronger drug than reality

Similar Threads

  1. Περί Δημοκρατίας
    By DM in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 649
    Last Post: 04-12-2010, 02:23
  2. Περί Τυφλότητος
    By neverdie in forum Literature
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2010, 20:21
  3. Περί αγγελιών
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 11
    Last Post: 24-06-2008, 00:46
  4. Περί ζωδίων..
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 91
    Last Post: 08-07-2006, 19:12
  5. Περί TV-Tuners
    By Ithilmir in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2005, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •