Results 1 to 2 of 2

Thread: Entre les murs [The Class] (2008)

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Posts
    254

    Default Entre les murs [The Class] (2008)

    Λοιπον?
    Προσωπικη αποψη, αν δεν λαβουμε υποψη οτι τα παιδια αυτοσχεδιαζαν, οτι ο δασκαλος αν δεν κανω λαθος ειναι ο συγγραφεας του βιβλιου και κανονικος δασκαλος, ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ. Αλλα τα λαμβανουμε υποψη μας και το λεμε καλουτσικο.
    Last edited by Kaserinos; 02-05-2011 at 21:04.
    Are you suggesting coconuts migrate?

  2. #2
    _UnHoLyMaRtYr_
    Guest

    Default Re: Entre les murs

    Το δα χθες. Τι χρυσός φοίνικας και αριστουργήματα μωρέ παιδιά, μεταξύ μας τώρα. Αυτοί που έβριζαν ας πούμε τους Ατέλειωτους Αρραβώνες που μια χαρά σας έχωνε δώσανε βραβεία και τιμές σε μια ΚΑΛΗ , αλλά μέχρι εκεί ταινία. Δε μου φάνηκε τρισμέγιστη παπαριά, αλλά όταν πας στο σινεμά και οι μισοί (χωρίς υπερβολή, πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα) κοιμούνται στην αίθουσα -γαμώ τον τύπο που ροχάλιζε δυνατά δίπλα μου- τότε σε κάνει να απορείς ρε παιδί μου για το τι βύζματα παίζουν με κριτικούς/δημοσιογράφους κλπ. Μάλλον πρώτη φορά έχω δει στο σινεμά και στα ντουζένια της ταινία που βραβεύεται, αν εξαιρέσουμε τον Τιτανικό, και πραγματικά απόρησα. Αν και μου άρεσε το πόσο αληθινή ήταν, με άγγιξε ο καθηγητής τον οποίο ευτυχώς απέφυγαν να παρουσιάσουν σα σουπερήρωα και "θα κάνω την τάξη όλη αγκελούδια και στο τέλος θα θυσιαστώ και θα κλαίμε" αλλά ήταν αυτό αρκετό; Σε συζήτηση που είχα μετά από την ταινία, φτάσαμε σε ένα παρακλάδι περί σινεμά γενικά και του τι πρέπει να προσφέρει. Και η άποψή μου ήταν πως "οκ ρε παιδί μου, δείξε μας τι γίνεται στο κυριακάτικο σχολείο μεταναστών και στα Πίσω Θρανία κλπ, εκτιμάμε, αλλά ας πούμε, κάντο πιο ΤΑΙΝΙΑ στο κάτω κάτω, μην το κάνεις σούπερ ντοκιμαντέρ που θες να παρουσιάζεις ως ταινία". Δηλαδή κινηματογράφο κάνεις, δεν υπάρχουν βασικοί κανόνες περί πλοκής, σημείων κορύφωσης κλπ; Θα μου πείτε "άντε μωρε που θες και τέτοια" αλλά ξέρω γω, ταινία πήγα να δω, ίσως και να ήθελα. Παραξενιά μου μεν, μας (τους) κοιμήσατε δε. Γενικά επαναλαμβάνω, πως ήταν μια καλή ταινία της οποίας το κεντρικό νόημα ( (ας πούμε plot) θα θυμάμαι αύριο, αλλά πέρα από αυτό τίποτα, ούτε καν μία σκηνή. Σας ευχαριστώ.

    Ούτε εγώ δεν κατάλαβα τι έγραψα αλλά ξέρετε πως τα λέω σωστά.

Similar Threads

  1. θήκη για les paul
    By VirusXI in forum Musicians Chat
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2009, 11:17
  2. πωλειτε epiphone les paul
    By rivera in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-2007, 21:48
  3. Polu to pistevoun oi gavroi me thn galata... les??
    By freak brother in forum Athletics
    Replies: 8
    Last Post: 21-11-2003, 01:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •