Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 91

Thread: Dostoyevsky

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The Shroud
    Posts
    153

    Default

    xairomai pou me tosous pollous anagnwstes psagmenous klp kaneis den apanthse ousiastika sthn ang...

    Ps. Mporei kaneis na:
    1. sygkrinei metafrasi rwssika ->agglika VS rwssika->ellhnika?
    2. Mou proteinei kapoia kalh metafrash agglikh tou "egklhma&timwria"
    Rakuen dochira desu ka?

  2. #62
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    1. κομματακι δυσκολο να κανεις συγκριση μεταφρασης
    2. κομματακι δυσκολο να βρεις μια classic αγγλικη εκδοση [εννοω απο εκδοτικο οικο που εχει παραδοση στην μεταφραση κλασσικων εργων βλ. Penguin] που δεν θα ειναι καλη, γιατι αν δεν ηταν, θα τους γιουχαραν. προσωπικα, δεν θα προτεινα εκδοση πολυ προσφατη [πχ. 2006 και μετα] γιατι συνηθως δεν εχουν να προσφερουν τπτ παραπανω στο κειμενο, απο ο,τιδηποτε εχει "γινει" ηδη μεταφραστικα. μονο να του γαμησουν τη μανα βσκ.

    με καταλαβαινεις;; πες μου με καταλαβαινεις;;;
    No headroom for expansion


  3. #63
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Υπαρχουν 3-4 μεταφρασεις στα αγγλικα οντως καμια δεν ειναι ασχημη, προτιμω αυτη της Garnett
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The Shroud
    Posts
    153

    Default

    hai hai
    polla euxaristw paides. 8a dokimasw me penguin pro 2006 pou proteine k o Mr.katalabeskatalabes?
    Rakuen dochira desu ka?

  5. #65
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    No headroom for expansion


  6. #66
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    bump!
    ήθελα να δείξω αυτό στο βικ, αλλά τελικά είπα να το βάλω εδώ:
    http://d0cent.livejournal.com/126838.html
    (καινούριος σταθμός στο ρώσικο μετρό, αφιερωμένος στον ντοστογιέφσκι.)
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  7. #67
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    πού είναι τα πινκ όταν τα χρειάζεσαι, αναγκάζομαι να το κάνω χειροκίνητα:

  8. #68
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Χειροκίνητο πινκ και από μένα!
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #69
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    είναι ο βασιλιάς των συγγραφέων.ο καλύτερος με μεγάλη διαφορά απ' τον δεύτερο.οι ιστορίες του δεν έχουν σημασία.η ψυχολογία των ηρώων του και ο τρόπος που την περιγράφει είναι το σημαντικό στα κείμενα του.η μεγαλοφυΐα του φαίνεται στο πως περιγράφει τις αντιδράσεις και τις σκέψεις των ηρώων του στα απλά πράγματα.σ αυτα δλδ που μπορεί να ζήσει και ζει ο κάθε ένας.κάπου διάβασα στα προηγούμενα ποστ ότι κάποιος τον βάζει αμέσως μετά τον καζαντζάκη.θεωρεί δηλαδή τον καζαντζάκη ως τον καλύτερο συγγραφέα.μάλιστα...είναι σα να λες ότι σου αρέσει ο σοστακόβιτς..είναι ο κορυφαίος όλων..λίγο πιο κάτω απ' τον χρήστο νικολόπουλο που επειδή παίζει μπουζούκι με συγκινεί πολύ.τέλος πάντων.εκτός από κάτι μικρά του διηγήματα που δεν είναι και ότι καλύτερο έχει γράψει (λευκές νύχτες, το όνειρο ενός γελοίου ανθρώπου κλπ) όλα όσα έχω διαβάσει προτείνονται.με καλύτερα τα:αιώνιος σύζυγος, δαιμονισμένοι, έγκλημα και τιμωρία, ηλίθιος, παίχτης. μεγάλος κουμαρτζής, αλκοολικός και πουτανάκιας ο φιοντόρ...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Γελάω με τον ουρακοταγκισμό της προηγούμενης σελίδας.

    Κατά τα άλλα τα έργα του επανεκδίδονται σε καινούριες μεταφράσεις από τις εκδόσεις Ίνδικτος εδώ και κάποια χρόνια. Προ ημερών κυκλοφόρησαν οι Αδερφοί Καραμαζώφ, έχουν επίσης ήδη κυκλοφορήσει οι Δαιμονισμένοι, το Υπόγειο και ο Ηλίθιος. Απ' ότι έχω ακούσει πρόκειται για καλύτερες μεταφράσεις από αυτές του Αλεξάνδρου. Ελπίζω κάποια στιγμή σύντομα να πάρω την μεγάλη απόφαση και να ξεκινήσω κάποιο από τα παραπάνω.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  11. #71
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    τέλος πάντων.εκτός από κάτι μικρά του διηγήματα που δεν είναι και ότι καλύτερο έχει γράψει (λευκές νύχτες, το όνειρο ενός γελοίου ανθρώπου κλπ)

    Quote Originally Posted by landy View Post
    όλα όσα έχω διαβάσει προτείνονται.με καλύτερα τα:αιώνιος σύζυγος, δαιμονισμένοι, έγκλημα και τιμωρία, ηλίθιος, παίχτης.
    πες μου οτι δεν εχεις διαβασει Υπογειο και Αδερφους Καραμαζωφ γι'αυτο δεν τα 'βαλες μεσα στα καλυτερα

  12. #72
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    το υπόγειο το διάβασα.πολύ καλό.απλά δεν είναι το έργο που δείχνει το ποιος ήταν και πως έγραφε ο ντοστογιέφσκι.είναι εξομολογητικού χαρακτήρα, ιδιαίτερα το π΄ρωτο μέρος. τους καραμαζώφ δεν τους έχω διαβάσει ακόμα, ούτε και τις αναμνήσεις απ΄το σπίτι των πεθαμένων

  13. #73
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by pol_pot View Post
    Σε βρίσκω λιγάκι ελιτιστή.

    Α και δεν ξέρω αν σου το είπανε, αλλά η αλήθεια δεν είναι μία, ο καθένας έχει τη δική του θεώρηση των πραγμάτων και ο μανιχαισμός στην τέχνη είναι σαν τα μακαρόνια με μερέντα, ψιλομαλακία δηλαδή. Ειδικά για όσους (σαν εσένα υποθέτω) υποστηρίζουν ότι κάτι παραπάνω έχουν δει και διαβάσει σ'αυτή τη γης που την πατούμε.

    Βλάσφημες οι αναλογίες που δίνεις, ειδικά για αυτούς που τα γραπτά του Καζαντζάκη προσφέραν από απλά ερεθίσματα μέχρι αλλαγή φιλοσοφίας ζωής σε κάποια θέματα (guilty as charged).

    Και για να μη μακρηγορώ, πες τον Μανώλη Χιώτη να τα βρούμε.
    ο καζαντζάκης αναμασούσε θεωρίες και φιλοσοφίες ήδη γνωστές.δεν έγραψε τίποτα από μόνος του.από νίτσε μέχρι αραβικές προσευχές ξεσήκωσε για να μας κάνει τον φιλόσοφο.

    δεν ξέρω ποιος έπρεπε να μου πει για την αλήθεια.η αλήθεια είναι πάντα μία, οι πραγματικότητες είναι πολλές.δεν έχω καμιά κάψα να παραδεχτεί κάποιος αυτό που λέω.ας μου βρει όμως με επιχειρήματα καλύτερο συγγραφέα απ΄τον ντοστογιέφσκι.

    πάντως, καταλαβαίνω ότι ο καζαντζάκης αποτελεί σημαντική επιρροή για πολύ κόσμο.και δέχομαι και τους λόγους.το ίδιο συμβαίνει και με τον coelho αλλά και με πολλούς συγγραφείς που φτηνοφιλοσόφησαν στα κείμενα τους.

    τέλος πάντων.συζήτηση μπορεί να γίνει ή με τις μούτζες κλείνουν τα θέματα;

  14. #74
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    να πιανεις τον ντοστογιεφσκι και να τον παρουσιαζεις σαν φαβορι του ιπποδρομου: αυτη ειναι η κενη αναγνωση.
    this is radio freedom.

  15. #75
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    "It was my regeneration into a new life. I vowed to change, to
    begin a new life, to be worthy of myself and of her and--this is
    how it has ended! It has ended in my going with you to roulette,
    in my playing faro; I could not resist the fortune, I was delighted
    at being in the swim, delighted with all these people, with
    racehorses. . . . I tortured Liza, to my shame!"

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •