Το θέμα μπορεί να είναι για άλλο site αλλά εμπιστεύομαι τις γνώσεις των moderators και άλλων αυτού του φόρουμ
Η ταχύτητα μου στο ίντερνετ είναι 2056/512 (dl/ul)
Την παρασκευή παρήγγειλα αναβάθμιση για 24αρα (ΟΤΕ έχω). Μου είπαν ότι την δευτέρα θα ενεργοποιηθεί (δηλαδή σήμερον).
Για κάποια φάση δεν είχα ίντερνετ στο σπίτι και σκέφτηκα ότι θα κάναν την αναβάθμιση στη γραμμή μου.
Εφόσον ήρθε ξανά, έκανα ένα speedtest και μου έβγαλε το upload speed στα 800Kb/s (που είναι το κοντινότερο στο 1024 upload της 24αρας) ενώ το download speed κολλημένο στα 2000Kb/s και λιγότερο.
Στη σελίδα με τις επιλογές του router (http://speedtouch.lan) τα bandwidth στοιχεία είναι: Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 16.242.
Έκανα seeding σε κάτι τορεντάκια και έπιανα upload κοντά στο 60-70 kb/s (με τη 2αρα σύνδεση ήταν 23Kb/s το πολύ)
Αλλά στο downloading από τόρεντ και από site κατέβαζε κοντά στα 210 Kb/s δηλαδή όπως η 2αρα σύνδεση.
Το router μου είναι Thomson Speedtouch 5.30v6 αν παίζει κάποιο ρόλο. Θέλει reset ή reconfigure? Thanks σε όποιον βοηθήσει και πείτε μου αν έχω εγώ λάθος πουθενά και ρίχνω χριστοπαναγίες άδικα...