έχω μια κάρτα της atebank που είναι για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ, και είναι debit. που σημαίνει οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χρεωστική, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω internet.

συγκεκριμένα προσπάθησα να κάνω παραγγελία από το play.com και δεν τα κατάφερα, και μια καλή κυρία σε τηλέφωνο που πήρα στην ΑΤΕ μου είπε κατηγορηματικά "όχι, για αγορές internet δεν γίνεται". βέβαια μετά μου είπε "αν θέλετε μπορείτε να δοκιμάσετε... αλλά δεν νομίζω..." οπότε χέσε μας κυρά μου.

βλέπω οτι σε πολλές τράπεζες (κύπρου ας πούμε) μπορείς να βρεις τις λεγόμενες προπληρωμένες, όπου πας στην τράπεζα και βάζεις κάποια φράγκα στην κάρτα (χωρίς να χρειάζεσαι καν λογαριασμό στην ίδια ή σε όποια άλλη τράπεζα) και μετά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για online αγορές.

οι ερωτήσεις μου είναι, ειδικά το play.com είναι λίγο δύστροπο σχετικά με τις κάρτες που δέχεται; γιατί θυμάμαι και κάποιος φίλος παλιότερα ενώ δέχονταν την κάρτα του σε άλλα online καταστήματα, στο play.com είχε πρόβλημα (δεν θυμάμαι ακριβώς τι κάρτα ήταν).

έχει κάποιος με προπληρωμένη παραγγείλει επιτυχώς απο το play.com; αν ναι ποιας τράπεζας;

θενξ.