Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: play.com και προπληρωμένες και debitcards

  1. #1
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default play.com και προπληρωμένες και debitcards

    έχω μια κάρτα της atebank που είναι για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ, και είναι debit. που σημαίνει οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χρεωστική, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω internet.

    συγκεκριμένα προσπάθησα να κάνω παραγγελία από το play.com και δεν τα κατάφερα, και μια καλή κυρία σε τηλέφωνο που πήρα στην ΑΤΕ μου είπε κατηγορηματικά "όχι, για αγορές internet δεν γίνεται". βέβαια μετά μου είπε "αν θέλετε μπορείτε να δοκιμάσετε... αλλά δεν νομίζω..." οπότε χέσε μας κυρά μου.

    βλέπω οτι σε πολλές τράπεζες (κύπρου ας πούμε) μπορείς να βρεις τις λεγόμενες προπληρωμένες, όπου πας στην τράπεζα και βάζεις κάποια φράγκα στην κάρτα (χωρίς να χρειάζεσαι καν λογαριασμό στην ίδια ή σε όποια άλλη τράπεζα) και μετά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για online αγορές.

    οι ερωτήσεις μου είναι, ειδικά το play.com είναι λίγο δύστροπο σχετικά με τις κάρτες που δέχεται; γιατί θυμάμαι και κάποιος φίλος παλιότερα ενώ δέχονταν την κάρτα του σε άλλα online καταστήματα, στο play.com είχε πρόβλημα (δεν θυμάμαι ακριβώς τι κάρτα ήταν).

    έχει κάποιος με προπληρωμένη παραγγείλει επιτυχώς απο το play.com; αν ναι ποιας τράπεζας;

    θενξ.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  2. #2
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    H proplhrwmenh ths attica exei to shma visa electron panw, opote logika tha doulevei. Den exw parageillei apo'kei pantws.

  3. #3
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    και debit δέχεται υποτίθεται το play.com, μόνο που η ΑΤΕnet debit απότι φαίνεται δεν είναι και πολύ debit. δεν ξέρω τι μαλακία έχουν κάνει.

    δηλαδή το "λογικά" δεν μου λέει κάτι πλέον, γι αυτό ρωτάω συγκεκριμένα.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  4. #4
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    Genika kanei 1000% gia agores sto net, giati giauto thn phra ki egw k thn exw xrhsimopoihsei epanelhmena. Aplws den kserw gia playcom na sou pw. Pantws otan sumplhrwneis ta stoixeia k sou zhtaei ton tupo ths kartas, epilegeis visa, k amfivallw na mhn dexetai visa..

  5. #5
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    Άσχετο με το θέμα της κάρτας καθ' αυτό, αλλά just FYI, το play.com ακόμη κάνει την όλη ιστορία να μην δέχεται παραγγελίες άνω ενός Χ ποσού από Ελλάδα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    auto itan ena poly asteio post.

  7. #7
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    egw exw debit tis kyprou(me to simataki visa electron panw) kai exw kanei arketes paraggelies apo play paliotera...ola komple...an allakse kati de gnwrizw

  8. #8
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    deggial ισχύει, δεν στέλνουν στην ελλάδα πάνω απο 30 λίρες. πράγμα ok αφού αμφιβάλλω οτι θα έχω ποτέ να ξοδέψω πάνω από 30 λίρες τη φορά.

    jack θενξ.

    έπρεπε να το έχω καταλάβει οτι θα δουλεύουν όλες οι άλλες κάρτες εκτός από τη δικιά μου.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  9. #9
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    Νομίζω ότι παπαριές σου παν από ΑΤΕ, και πως οι debit μια χαρά κάνουν για αγορές από νετ. Απλά πρέπει να δεις τι κάρτες δέχεται το site από όπου παίρνεις. Οι προπληρωμένες που λες, νομίζω είναι επίσης debit. Το θέμα δεν είναι ότι είναι debit, αλλά ότι είναι Visa Electron, που δεν τη δέχονται παντού.

    Η Κύπρου δίνει cash card που είναι Visa και debit. Τη δέχονται παντού και προφανώς και το play. Επίσης, νομίζω ότι μπορείς να κάνεις paypal και με visa, και με visa electron, κι αν κάνεις paypal ησύχασες (αν και δεν ξέρω αν παίρνει το play paypal). Αυτά.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  10. #10
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    η κάρτα είναι ΑΤΕnet debit και έχει σήμα της visa πάνω, και ναι το play.com δέχεται debit κανονικά και θα έπρεπε να δέχεται και τη δικιά μου, αλλά σου λέω δεν την δεχόταν. την επόμενη μέρα πήρα τηλ στην ΑΤΕ και μου είπαν τα όσα ανέφερα. γι αυτό λέω οτι γαμιέται η debit της ΑΤΕ συγκεκριμένα, εφόσον δεν κάνει για ονλάιν.

    και οι άλλες είναι πράγματι electron ή/και debit αλλά ελπίζω να (και απότι μου λέτε όλοι έτσι είναι) κάνουν για ονλάιν.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  11. #11
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    μονο κάρτες τύπου electron μπορουν να χρησημοποιηθούν για online συναλαγές. Εξού κ το "electron". Δε χρειάζεται δλδ να διαβαστεί η μαγνητική ταινία που εχουν απο πίσω όλες οι κάρτες, αλλά επαληθεύεις δινοντας κ εναν 3ψήφιο κωδικό που βρισκεται στο πίσω μέρος (η δική σου αφου ειναι κάρτα ανάληψης αποτι καταλαβα, δεν εχει τετοιο κωδικό).

    Στην Αλφα Μπανκ παντως μου δώσανε visa electron κάρτα με το που άνοιξα τον λογαριασμό, κ χρησημοποιήται για πάσης φύσεως αγορές (online κ μη) κ ως ανάληψης.

    Φαντάζομαι πως μπορείς απλά να ζητήσεις μια κάρτα visa electron κ να τη συνδέσουν με τον λογαριασμό σου. Δεν στο λεω κ με μεγάλη σιγουρια, αλλά δε μπορώ να φανταστώ τον λόγο να μη γίνεται κάτι τετοιο.

  12. #12
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    έχει τριψήφιο κανονικότατα και θα έπρεπε να κάνει για ονλάιν σύμφωνα με ένα σάιτ της βίσα που είχα κοιτάξει. δεν είναι cashcard δηλαδή, δεν είναι μόνο για αναλήψεις. τώρα για το σκηνικό με την ταινία θα σε γελάσω, δεν ξέρω τι παίζει, έχει τέτοιο πάντως. και είναι κανονικά χρεωστική (δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια) σε μαγαζιά κλπ αν δεν έχεις μετρητά, απλά δεν κάνει για ονλάην.

    να συνδέσω electron άλλης τράπεζας με το λογαριασμό μου δεν νομίζω πως μπορώ, και να ανοίξω λογαριασμό σε άλλη τάπεζα δε θέλω κυρίως γιατί βαριέμαι.

    καλα θα πάω να ρωτήσω για προπληρωμέη gift κλπ σε καμια τράπεζα αν τύχει.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  13. #13
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    όινκ, αρκετές τράπεζες πια "κλειδώνουν" τις χρεωστικές ώστε να μην μπορείς να κάνεις αγορές μέσω νετ, οπότε απ' ότι καταλαβαίνω η ΑΤΕ είναι μία από αυτές (και δεν μπορούν να την "ξεκλειδώσουν", σε κάποιες άλλες τράπεζες νομίζω αν κάνεις αίτηση μπορούν). Όπως είπαν πιο πάνω, η χρεωστική της Κύπρου τα σπάει, είναι ουσιαστικά πιστωτική με πιστωτικό όριο όσα έχεις στο λογαριασμό και χωρίς προμήθεια. Δουλεύει μια χαρά στο νετ κι έχω αγοράσει και εισιτήρια στο μετρό της Βιέννης μια φορά μ' αυτή (δεν είχα ψιλά ). Τράβα άνοιξε ένα λογαριασμό ρε βλάκα, 10 λεπτά θα σου πάρει και στα καπάκια παίρνεις την κάρτα.

  14. #14
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    Quote Originally Posted by kontan
    μονο κάρτες τύπου electron μπορουν να χρησημοποιηθούν για online συναλαγές. Εξού κ το "electron". Δε χρειάζεται δλδ να διαβαστεί η μαγνητική ταινία που εχουν απο πίσω όλες οι κάρτες, αλλά επαληθεύεις δινοντας κ εναν 3ψήφιο κωδικό που βρισκεται στο πίσω μέρος (η δική σου αφου ειναι κάρτα ανάληψης αποτι καταλαβα, δεν εχει τετοιο κωδικό).
    Όχι. Αυτό είναι το θέμα, τον τριψήφιο κωδικό τον έχουν οι Visa, όχι οι Visa Electron.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  15. #15
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default Re: play.com και προπληρωμένες και debitcards

    εχω μπροστα μου 2 visa electron κ εχουν κ οι 2 αυτον τον 3ψηφιο....

Similar Threads

  1. πουλάω Λ.Π. και 7''
    By distortionofperception in forum The Marketplace
    Replies: 10
    Last Post: 26-01-2009, 18:43
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 05:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 22:21
  4. Κίνα και ΕΕ
    By Medusa in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 22
    Last Post: 26-05-2005, 02:58
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 05:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •