Results 1 to 14 of 14

Thread: Biografies

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    kuu
    Posts
    8,375

    Default Biografies

    Αγαπητό είδος. Για προτείνετε κανένα καλό.
    /me προτείνει Gerry Adams - Πριν ξημερώσει ή Before the Dawn (αν θυμάμαι καλά). Δεν είναι ακριβώς αυτοβιογραφία, όμως εκ των πραγμάτων έχει μέσα πολλά στοιχεία για τον ίδιο.
    Who knows where the days go
    And would you ever want them back

  2. #2
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    iparxoun (auto)viografies serial killers?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    kuu
    Posts
    8,375

    Default

    Χμμ, υπάρχει η αυτοβιογραφία ενός ιάπωνα κανίβαλου, το όνομα του οποίου μου διαφεύγει. Απ' όσο θυμάμαι, ο τύπος είχε φάει ό,τι έφαγε, μπήκε φυλακή, ο πατέρας του με τις διασυνδέσεις του κατάφερε και τον έβγαλε (!), ο τύπος έβγαλε αυτοβιογραφία και θεωρείται μεγάλος σταρ στη χώρα του. Βσκ, βαριέμαι να το κάνω αλλά αν θέλεις πήγαινε crimelibrary.com, στο section με τους κανίβαλους λογικά υπάρχει αυτός, οπότε αν όντως σε ενδιαφέρει, κάνε μετά κι ένα search βάσει του ονόματος στο google και θα το βρεις.
    Who knows where the days go
    And would you ever want them back

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,620

    Default

    Το πρώτο που μου έρχεται στο νου είναι το "τρομερό" ζευγάρι, Jean-Paul Sartre και Simone de Beauvoir.
    Συγκεκριμένα οι ερωτικές επιστολές ανάμεσα στο Sartre και την Beauvoir.
    Αλλά και το μυθιστόρημα "προδομένη γυναίκα" της Simone de Beauvoir περιέχει σίγουρα πολλά αυτοβιογραφικά στοιχεία.

  5. #5
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by The_Painless
    Χμμ, υπάρχει η αυτοβιογραφία ενός ιάπωνα κανίβαλου, το όνομα του οποίου μου διαφεύγει. Απ' όσο θυμάμαι, ο τύπος είχε φάει ό,τι έφαγε, μπήκε φυλακή, ο πατέρας του με τις διασυνδέσεις του κατάφερε και τον έβγαλε (!), ο τύπος έβγαλε αυτοβιογραφία και θεωρείται μεγάλος σταρ στη χώρα του. Βσκ, βαριέμαι να το κάνω αλλά αν θέλεις πήγαινε crimelibrary.com, στο section με τους κανίβαλους λογικά υπάρχει αυτός, οπότε αν όντως σε ενδιαφέρει, κάνε μετά κι ένα search βάσει του ονόματος στο google και θα το βρεις.
    Στην Ιαπωνία μπορεί να πουλήσει το οτιδήποτε, οι άνθρωποι εκεί είναι τρελοί.

    /me ξαναθυμήθηκε το Yadda! και πάει να ξεράσει
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #6
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    To post ths Mariannas mou 8ymise enan allo erwta logotexnwn.

    To Henry And June einai ena autoviografiko vivlio ths Anais Nin pou milaei gia ton erwta ths kai th sxesh ths me ton syggrafea Henry Miller.

  7. #7
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    mpa, mou ti spane oi iapwnes.
    iparxei kapoios allos (ipotheto exei kai to crimelibrary, to opoio den epsaksa)?

  8. #8

    Default

    ego perimeno enagwniws tin autoviografia tou kyr mixali apo to wall

  9. #9
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    egw ws gnwsto kammeno paidaki 8a pw gia to biblio oi epistoles tou hplovecraft,pou gia opoion carcass asxoleite me cthulhu mythos einai must a kai wbrb kai deggial kai ithilmir

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #10
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Deggial wrote:

    /me ξαναθυμήθηκε το Yadda! και πάει να ξεράσει

    Den exeis diabasei thn "Istoria Tou Matiou"....

    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  11. #11

    Default

    Charles Bukowski - Factotum, Ham on Rye, Post Office.
    H istoria ths zwhs tou se tria vivlia
    Kai h viografia tou, Locked in the arms of a crazy life, einai wraia.

    @cancer
    olo kai kati uparxei. Exw koita3ei mono panw, alla kai edw logika 8a uparxoun. Exw dei sigoura vivlia gia ton manson, kai gia duo treis tupades nekrofilous (upo thn kathgoria serial killers panta). Yparxei epishs ena gamato pou legetai The encyclopedia of serial killers. (off topic, alla einai 8eiko)
    De 8umamai alla twra
    a monkey in silk is a monkey no less

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,620

    Default

    Έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο σπίτι και βρήκα δύο αυτοβιογραφικά βιβλία, τα οποία συνδέονται κάπως μεταξύ τους, αλλά και εγώ συνδέομαι με αυτά με μια περίεργη ιστορία.
    Το πρώτο βιβλίο είναι της Σοφίας Γιαννάτου (οδοντιάτρου στο επάγγελμα) και έχει τίτλο "Θεραπεύοντας την...Αλισον Γκρέη".
    http://www.nefeli-books.gr/result_detail.asp?bid=241
    Το βιβλίο αυτό μου το είχε δανείσει μια φίλη, μου άρεσε πολύ και στη συνέχεια το αγόρασα, είχε πολλά αποφθέγματα που έπρεπε να μάθω καλά.
    Πρόκειται για την ιστορία μιας σαραντάχρονης γυναίκας, σε μια κρίσιμη φάση της ζωής της.
    Το θέμα μπορεί να φαίνεται πολυσυζητημένο, όμως η γραφή της Γιαννάτου σου ανοίγει πολλούς ορίζοντες.
    Το παράδοξο είναι, πως η κεντρική ηρωίδα, η ίδια η Γιαννάτου, βιώνει κάποιες μεταφυσικές εμπειρίες.
    Αν και βρισκόμουν κι'εγώ τότε σε μια ζόρικη φάση της ζωής μου, δεν μπορώ να πω πως ταυτίστηκα με την ηρωίδα, όμως το βιβλίο αυτό με συγκλόνισε.

    Λίγους μήνες αργότερα γνώρισα μια κάπως μεγαλούτσικη κυρία στο κομμωτήριο, με την οποία πιάσαμε κουβέντα, έδειχνε αρκετά καλλιεργημένο άτομο.
    Κάποια στιγμή μου μίλησε για την μεγάλη της κόρη, είπε πως την έλεγαν Ιωάννα Γκολφινοπούλου και πως πρόσφατα είχε γράψει ένα βιβλίο με τίτλο "Η προφητεία από το μπλε φως", όπου μελετούσε τους κύκλους στα σπαρτά που εμφανίζονται στην Αγγλία.
    Σημείωσα όνομα και τίτλο για να αγοράσω στο μέλλον το βιβλίο.

    Επέστρεψα σπίτι, αλλά είχα ένα περίεργο συναίσθημα, μια κάποια υπερένταση, χωρίς να γνωρίζω το λόγο.
    Πιάνω τυχαία την Αλισον Γκρέη και βλέπω στην πρώτη σελίδα, πως η Γιαννάτου ευχαριστούσε την ψυχοθεραπεύτρια Ιωάννα Γκολφινοπούλου!
    Την άλλη μέρα πήγα και αγόρασα το βιβλίο, ξενύχτησα διαβάζοντάς το όλο με την πρώτη.
    Το βιβλίο αυτό ήταν πολύ πιο μεταφυσικό από το βιβλίο της Γιαννάτου, αν και ήταν η συνέχεια της Αλισον Γκρέη, οι δύο φίλες (Σοφία και Ιωάννα) βρίσκονταν μαζί στην Αγγλία και ζούσαν νέες μεταφυσικές εμπειρίες.
    http://www.livanis.gr/book.asp?bookid=1442

    Μια και η Ιωάννα ήταν Πατρινή, βρήκα εύκολα το τηλέφωνό της στην Αθήνα και της άφησα ένα συγχαρητήριο μήνυμα στον τηλεφωνητή.
    Την επόμενη μέρα βρήκα στο δικό μου τηλεφωνητή το ευχαριστήριο μήνυμα της Ιωάννας.
    Κάποτε βέβαια καταφέραμε να μιλήσουμε και μετά από κάποιο διάστημα η Ιωάννα ήρθε στην Πάτρα για την επίσημη παρουσίαση του βιβλίου της.
    Την γνώρισα λοιπόν και από κοντά, μιλήσαμε λίγο, ήταν το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς.
    Πιο πολύ όμως μίλησα με την Σοφία Γιαννάτου, ήταν και αυτή παρούσα βέβαια.
    Την ρώτησα πόσο αυτοβιογραφικά ήταν όλα αυτά, που περιέγραφε στο βιβλίο της.
    Μου απάντησε, πως πέρα από κάποιες μικροαλλαγές στους δευτερεύοντες χαρακτήρες του βιβλίου, όλα τα υπόλοιπα ήταν εντελώς αληθινά.
    Την πίστεψα, γιατί όχι, κάποιες φορές έχω την ανάγκη να παραμυθιάζομαι.

    Οι πολύ προσγειωμένοι και τεχνοκράτες φίλοι μου περίμεναν, πότε θα μου πέρναγε η φάση με τις μεταφυσικές ανησυχίες, τους γκουρού και άλλα συναφή.
    Δεν είμαι σίγουρη πλέον, τι πιστεύω και τι απορρίπτω, ήρθαν και κάποιοι άλλοι, από κει που δεν το περίμενα, για να μου πουν:
    All that we learn this time
    Is carried beyond this life

  13. #13
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα βιβλία του κέρουακ είναι κατά μεγάλο ποσοστό αυτοβιογραφικά και περιγράφουν διάφορες φάσεις που ο ίδιος έζησε...

    recommended για όσους τους αρέσει ο μπουκόφσκι (αν και δεν είναι το ίδιο στυλ)
    Rock or Nothing

  14. #14
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    "Zw gia na ti diigoumai" tou G G (GG) Markes. Ton agapaw.

    Episis endiaferousa itan kai i autoviografia tou marilyn manson. Alitheia. Tespa mporei kai oxi. Exei perasei kairos.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •