Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 88

Thread: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

  1. #31

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    ε το πες ρε μήτσο είναι για φανμπόηδες είναι για να το πιασεις με την 3η φορα και λοιπά! Με λίγα λόγια πως πρέπει να αντιμετωπίζει κανεις αυτό το βιβλίο:

    - Δεχομαι ότι αυτα που λεει ο Τόλκι είναι αληθινα.
    - Θέλω να μπω στο κλίμα του.
    - Διαβαζω το Σιλμαρίλιον όπως θα διάβαζα την ιστορία των Φιλιπινέζων για να κανω εργασία στο πανεπιστημιο.
    - Ε τελικα μετα απο πολύ κόπο θα απολάυσω τις ιστορίες του.

    Με πιάνεις? Δε θέλω να μελετήσω. εδω είναι το πόιντ μου.

    (αν και πιστεύω ζορίστηκες επειδής τον εβρισα)
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  2. #32
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Όχι ρε αγορίνα μου, ίσα ίσα γιατί να ζοριστώ? Στάρι έχουμε να χωρίσουμε? Δεν αντιλέγω ότι είναι δύσκολο βιβλίο, προς θεού απλά είναι.... ξέρεις. Για φανμπόηδες ρε παιδίμ'. Δεν μπορώ να το αναλύσω καλυτερα. Ίσως να έκανε και λάθος που το έβγαλε ο γιός του, γιατί το βιβλίο δεν ήταν βιβλίο, ήταν σημειώσεις. Και ακόμα δεν έχω διαβάσει το Οι Γιοί του Χούριν.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  3. #33

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    α όλα κι όλα εγω δε θέλω να χωρίσουμε
    συμφωναμε τελικώς

    ΚΙΣΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  4. #34
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Πίπες λέτε για τον Τόλκιν. Ο ίδιος ήθελε να το βγάλει και δεν πρόλαβε στα τελευταία του και το συμπλήρωσε ο γιος του. Γουμπούρου, σκέφτεσαι τα Book of Lost Tales 1 και 2 (όπως και τα υπόλοιπα που εξέδωσε ο Κρίστοφερ) που όντως είναι για φανμπόηδες αυστηρά. Ο ίδιος ο Τζον ήταν πολύ περήφανος για το Σιλμαρίλιον και καιγόταν να το βγάλει.

    Το Σιλμαρίλιον περιγράφει την κοσμογονία και τις 2 εποχές του σύμπαντος του Τόλκιν πριν το LOTR και είναι υπέροχο. Απλά επειδή έχει πολύ κόσμο θέλει στην αρχή υπομονή να μάθεις τους χαρακτήρες. Εγώ το διάβαζα με το ένα δάχτυλο στο απέντιξ για να θυμάμαι ποιος είναι ποιος, αλλά μετά από 2 κεφάλαια δεν χρειάζεται και το βιβλίο κυλάει νερό, αν σου αρέσουν αυτά. Βιβλιάρα, γαμάει κλπ. Πυκνογραμμένο και δύσκολο και λείπει η αμεσότητα της δράσης καθώς είναι διήγηση μύθων αντί κλασσική περιγραφή δράσης όπως το LOTR, αλλά για τον μπούτσο δεν το λες με την καμία.

    ----

    Αυτό το τόπικ είναι μπαρούτι, όπως μπαρούτι είναι όλα τα τόπικ τα μουσικά που έρχεται ο καθένας να χέσει πάνω στο γούστο του άλλου. Και βρίσκω μεγάλη συγγένεια με το άλλο το σεντονοτόπικ.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  5. #35
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    δε μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το φύλακα στη σύκαλη και τον Σιντάρτα. Ανησυχώ και για το μαγικό βουνό του μανν αλλα θα το διαλευκάνω όταν το ξαναρχίσω.

  6. #36

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Quote Originally Posted by distortionofperception
    Σημα κινδύνου (χουαν αντόνιο σαμαρανκ) νταξ αυτό ειναι καλούτσικο αλλα είναι μικρό
    Χμ, να έλεγες το τελευταίο, το εν ονόματι, πάει στο καλό, είχε εικοσιπόσα χρόνια να γράψει, το είχε χάσει.

    Το σήμα κινδύνου όμως;;;

    Συμφωνείτε πως Το Λάθος είναι μέσα στα μεγαλύτερα ελληνικά βιβλία έβερ; Είναι και καφκακικό!

  7. #37
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    καφκάκης?

    ο σαμαράκης είναι ωραίος αλλα όταν ήμουν μικρός ήταν ωραιότερος.

  8. #38

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    λολ Ford Prefect εχεις δίκιο. Αλλα τσατίσου που σου βρισα τον τόλκιν όπως μου βρίσαν εμενανε τον Κινγκ να χει ροή η σκατίλα.

    Ε νταξ ρε συ Καρχαρτ. Μπορεί και να συμφωνήσω μαζί σου. Απλα με πρήζαν τα παπαρια με τούτο το βιβλίο γι'αυτό. Ξες αντίδραση κι ετς. Καλα εχω διαβάσει κι αλλες πίπες δε λέω, απλα ξες αλλιώς είναι όταν ενα ψιλομετριο (παντα ομιλούμε για προσωπικό γουστο) βιβλίο στο πλασαρουν για ευαγγέλιο.

    απο λοιπές μπουρδες:
    Εξι εναντίον ενός.
    Στη Χώρα των Μαμουθ

    (ναι πρόκειται περι λογοτεχνίας για εφήβους αλλα όκ ήταν πίπες)

    Συνεχίστε το σκατομπέτωμα
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  9. #39
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Νομίζω πάντως ότι το νόημα του τόπικ είναι περισσότερο να αναφέρουμε βιβλία που για κάποιο λόγο υποτίθεται ότι είναι μεγάλα/κλασικά/αριστουργήματα, και που τελικά ήταν meh. Όχι ό,τι μπούρδα έχουμε διαβάσει, γιατί τότε το τόπικ πάει για άλλα.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  10. #40
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Για King κ για Silmarilion με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Φανμπόυς κ γω.

    Κάποιο βιβλίο που θεωρείται μεγάλο κ δεν μ άρεσε δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα, διαβάζω αυτό τον καιρό τον τελευταίο πειρασμό του Καζαντζάκη, αν δεν μ αρέσει μέχρι το τέλος θα το γράψω.

    WBRB ωραίο είναι το "Τα Παιδιά του Χούριν", έχει ορισμένα πράγματα λίγο πιο λεπτομερή γραμμένα, κ στην έκδοση που έχω εγώ κάποια αρκετά καλά illustrations, αλλά δεν είναι κ η τρομερή έλλειψη να δεν το έχεις διαβάσει.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  11. #41

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Quote Originally Posted by Mostos
    καφκάκης?

    ο σαμαράκης είναι ωραίος αλλα όταν ήμουν μικρός ήταν ωραιότερος.
    Συμφωνώ φυσικά για αυτό, άλλωστε ο άνθρωπος έγραφε για μικρούς, όπως και να το κάνεις, βάζω στοίχημα πως ήθελε να είναι το πρώτο σκαλοπάτι τους στη λογοτεχνία.

    Και εντάξει, όταν είσαι μικρούλης και έχεις να διαλέξεις μεταξύ του Σήματος Κινδύνου, του Ζητείται Ελπίς, και οποιασδήποτε Πηνελόπης Δέλτα, Μένη Κουμανταρέα, κλπ, ή οποιοδήποτε βιβλίο με Νικηφόρο Φωκά και Δοξανιές και απελευθέρωση της Κρήτης και βιβλία για τη Σμύρνη, και Στρατή Μυριβήλη, ακόμα και αν εισαι ο distortion δεν λες "σιγά το βιβλίο" το Σήμα Κινδύνου, εκτός αν το κάνεις από αντίδραση, και εκτός αν το κάνεις για άλλο λόγο!

    Προσωπικά αδυνατώ να πω κακό λόγο για τον Σαμαράκη, ακριβώς επειδή απευθύνεται σε συγκεκριμένη μεταβατική περίοδο του εφήβου, και για αυτό και μόνο δεν μπορεί να "συγκριθεί" με "μεγαλύτερα" λογοτεχνικά έργα.

    Είναι σαν να βγω να πω "σιγά το βιβλίο η Τελευταία Μαύρη Γάτα του Τριβιζά". Θα είμαι άκυρος.

  12. #42

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    ε ναι μικρός ήμουν όταν το διαβασα το Σημα Κινδυνου, γυμνασιο παίζει λύκειο. Νταξ τα πα λιγάκι φουσκωμένα ίσως. (νταξ θα behave myself, θα είμαι πιο ήπιος). Αλλα δε μ'αρεσε τόσο. Αυτό είναι όλο.
    ακόμα και αν εισαι ο distortion
    Δε σε ξέρω σχεδόν καθόλου για να αντιλήφθω τι εννοεις εδω αλλα... Καντιρου ελπίζω να μην παρω τη δοξα σου.

    Συνεχίζω και συμφωνώ μαζί σας (και με Μοστο) ότι σημα κινδυνου ειναι για μικρούς. Και για να μαι απολυτα ειλικρινής (δεν τον εβρισα τον Σαμαρανκ) δεν εχω διαβασει αλλο βιβλίο του μιας και δε με κερδισε. Ακούω προτασεις για αλλο βιβλίο.

    Χαίρομαι που δε πεταχτηκαν κι αλλοι που δυσφορουν με King

    Αλλα όπως είπε κι ο Hardbringer συμφωνα με το τόπικ, δε μπορούμε να συζητησουμε για όλα τα βιβλία του. Ας διαλέξουμε κανα 2 που είναι κοινώς αποδεκτό ότι ειναι διασημα και θεωρούνται καλα, κι ας συζητησουμε γι'αυτα. Για παραδειγμα κανα It ή κανα Shine
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  13. #43
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    kafka
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #44
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    Quote Originally Posted by carheart

    Είναι σαν να βγω να πω "σιγά το βιβλίο η Τελευταία Μαύρη Γάτα του Τριβιζά". Θα είμαι άκυρος.
    μα αυτό είναι άκυρο έτσι κι αλλιώς! κανένα βιβλίο του Τριβιζά δεν ανήκει σ'αυτό το τόπικ, ανεξαρτήτως ηλικίας.

    ον τόπικ, Charles Bukowski - Ham on Rye, και οτιδήποτε άλλο δικό του έχω διαβάσει.

  15. #45

    Default Re: The Official "Σιγά Το Βιβλίο" Thread

    δεν είναι σιγά ρε ο Bukowski =/

Similar Threads

  1. τα νεα "hypes" στo "metal"
    By Pastor_Of_Muppets in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 20-02-2012, 06:02
  2. "Sklhra" h "skoteina" akousmata?
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2011, 17:37
  3. "x -wing" kai "tie-fighters" wanted
    By atom_smasher in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2005, 11:54
  4. "That Fuckin' Song Game" Thread...
    By StationEleven in forum Music Discussion
    Replies: 92
    Last Post: 24-04-2005, 13:02
  5. The Official "Kalhnyxta" thread
    By Witchkiller in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 17-04-2005, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •