Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: Neon Genesis Evangelion

  1. #16
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    Spoiler
    όχι δεν είναι η ιδέα σου, απ' ότι φαίνεται πάει να πάρει μια πολύ διαφορετική τροπή το όλο στόρυ. εμένα μου φαίνεται και ο Shinji διαφορετικός, πιο θαρραλέος, πιο αισιοδοξος και περισσότερο να πιστεύει στον εαυτό του, και μάλλον θα δούμε και μια διαφορετική asuka μετά τη μόλυνσή της από το angel-eva.

    Επίσης δε μου φαίνεται απλά ένα alternative storyline, δηλαδή κάποιος ο οποίος δεν έχει δει τη σειρά δε νομίζω ότι θα του ήταν τόσο εύκολο να ακολουθήσει τις ταινίες, φαίνεται να είναι alternative αλλά ταυτόχρονα να προσπαθεί να συμπληρώσει και όποια κενά. Δηλαδή υπάρχουν πράγματα τα οποία ταιριάζουν γάντι σε γνώσεις που έχουν δώσει η σειρά και το EoE.

    μοίαζει περισσότερο σα μια προσπάθεια να μας δώσει να καταλάβουμε το κόσμο του Eva από ένα διαφορετικό storyline που θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  2. #17
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Spoiler
    Παρατήρησε κιόλας λίγο πως τελειώνει και δες στο τέλος του 2.22 το preview του επόμενου. Έρχεται ο Kaworu και αφού καρφώνει το Unit 01 και ψιλοακυρώνει το Third Impact λέει "Shinji, this time I will make you happy". Δεν νομίζω πως έχουν ξανασυναντηθεί στο Rebuild, στη 1η ταινία διαβάζω πως έδειξε απλά τον Kaworu στη σελήνη να μιλάει με κάποιον. Άρα τι this time? Ίσως να είναι κάποιο alternate universe όπου μόνο ο Kaworu έχει τις αναμνήσεις από το τι έγινε στο άλλο; Φαύλος κύκλος κι έτσι;

    Επίσης χαμογέλασα λίγο στο preview του επόμενου με το eyepatch της Asuka γιατί θυμήθηκα στο τέλος του ΕοΕ που τη ξεβράζει στην ακτή και είναι καλυμμένο το μάτι με patch-επίδεσμο.

    Σαν να μιλάμε για Λοστ ρε πούστη μου.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #18
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    Spoiler
    ή ένα πολυ καλό τρολάρισμα από Anno τι να πω δε ξέρω, οι μόνες φορές που ο Shinji δείχνει χαρούμενος είναι όταν είναι με τη Rei και αυτή είναι ρομπότ. οπότε wtf??
    ίσως να είναι αυτό που λένε οι περισσότεροι για ένα Shinji x Rei σκηνικό αλλά δε νομίζω, όσο Rei φανμπόης και να 'μαι δεν μου κάθεται καλά. πιο καλά μου κάθεται το Shinji x Mari η οποία φαίνεται να έχει πάρει και τη θέση της Asuka λιγάκι, Ο Kaworu όμως γιατί να θέλει να κάνει το Shinji happy?

    το μεγάλο ερώτημα είναι αυτό που είπες με την ακύρωση του third impact, αλλά πάλι ο Kaworu δεν το ήθελε ως angel;

    πες το όπως θές αλλά θεωρώ πως αυτή η σειρά-anime-ταινία σίγουρα χτυπάει στα ίσα το lost στα επίπεδα awesomeness και συχνά το ξεπερνάει
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  4. #19
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Spoiler
    Αν θυμάσαι στο οριτζιναλ ο Kaworu είχε πιάσει φιλίες με Shinji και στο τέλος όταν ζήτησε από τον Shinji να τον σκοτώσει είχε και σκηνικό που είτε έλεγε ο shinji στον Kaworu πως μπόρεσε να τον προδώσει είτε ο Kaworu ζητούσε συγγνώμη που τον πρόδωσε. Ένα από τα 2 δε θυμάμαι. Μετά δε στο ritual που εμφανίστηκε σαν hallucination ξαναείχαμε μπλαμπλα για χαρά και τέτοια. Εξ ου και αυτό που λέω στο προηγούμενο ποστ.

    Για το Third Impact ο Kaworu δεν το ήθελε έτσι. Βασικά δεν ήθελε αυτό. Και στο οριτζιναλ ο Kaworu πήγε κάτω στο dogma γιατί νόμιζε πως εκεί κάτω ήταν ο Adam, όχι η Lilith. Όταν την είδε και το κατάλαβε τι παίζει ήταν που ζήτησε από Shinji να τον σκοτώσει, για να το αποφύγει. Ακα ο σκοπός του ήταν η ένωση με τον Adam.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #20
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Spoiler
    Δεν το χω δει ακόμα, αλλά ας φαίνομαι γαμάτος και γνώστης στους άλλους που δεν το χουν δει και δεν ανοίγουν τα spoilers.

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    Απλά να πω πως είναι ότι καλύτερο έχει υπάρξει σε anime/series/movie.
    Με ασυλληπτη διαφορα. Απλα δεν υπαρχει. Περασαν 16 χρονια απο τοτε που βγηκε και δεν υπαρχει κατι παρομοιο.

    Βλεπετε δε βλεπετε ανιμε ξεσηκωθειτε απο καρεκλες πολυθρονες καναπεδες κρεβατια ντιβανια και δειτε το.

  7. #22
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Αν και θα 'πρεπε από πολύ νωρίτερα.

    Μετά τη μεσολάβηση κάποιον ετών και τη μερική ατόνια του φανμποισμού μου,έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά το "καλύτερο εβερ" αλλά σίγουρα είναι μαστ.Ακόμα και για να μπείτε στη διαδικασία να το μισήσετε (λέμε,αν,που δεν).

  8. #23

    Default

    Ισως υπαρχει πιο Εντυπωσιακο ανιμε, πιο Ψαγμενο ανιμε, ανιμε με περισσοτερο Σασπενσ, ανιμε με περισσοτερα Βυζια, ανιμε Φωσκολος κλπ

    Αλλα ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ανιμε δεν υπαρχει. Ειναι απλα flawless. Κοσμοθεωρια, Επιστημη, Μεταφυσικη Επιστημη, Αρμαγγεδον, Cybernetics, Θρησκεια, Τελεια References, Ψυχολογια , Μητροτητα, Σεκσ, Βια, Ανθρωπινες Σχεσεις. Ολα δενουν τελεια, ολα εχουν καποιο νοημα, τιποτα ξεκαρφωτο, χωρις υπερβολες, χωρις να κουραζει. Ιδιαιτερα εμφανες το οτι ο δημιουργος ειχε περασει Καταθλιψη, και μεσα απο τις εμπειριες που προσκομισε εγραψε ενα αριστουργημα. Ευγε.

  9. #24
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    ρε η τρίτη ταινία πότε βγαίνει;
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  10. #25
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Καλά κρασιά.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #26

    Default

    παιζουν ελληνικοι υποτιτλοι?


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  12. #27
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Quote Originally Posted by redeemer View Post
    Μετά τη μεσολάβηση κάποιον ετών και τη μερική ατόνια του φανμποισμού μου,έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά το "καλύτερο εβερ" αλλά σίγουρα είναι μαστ.Ακόμα και για να μπείτε στη διαδικασία να το μισήσετε (λέμε,αν,που δεν).

    Καθόμουν αυτές τις μέρες και το ξανάβλεπα, και μάλλον συμφωνώ. Το πρόβλημα είναι ότι στα πρώτα επεισόδια υπάρχουν αρκετές σκηνές που δεν είναι για τόσο σοβαρό anime, υπόθέτω λόγω πίεσης από studio κλπ. Γενικά σίγουρα πάντως παραμένει απ'τα καλύτερα έβερ.
    Για την ταινία θυμάμαι είχα δει στο evamonkey (ή όπως λέγεται τώρα) για μέσα '12, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

  13. #28
    Και ο Χριστος ηταν ΟΦΗ Hellblazer's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    222

Similar Threads

  1. Genesis.
    By morphine in forum Music Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 17-05-2005, 13:48
  2. Dreaming Neon Black
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 43
    Last Post: 13-04-2005, 03:06
  3. Genesis capsule crashes in desert
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-2004, 01:37
  4. Neon Genesis Evangelion - The Movie (Oxi Anime)
    By dead in forum Comics/Cartoons
    Replies: 11
    Last Post: 06-04-2004, 21:12
  5. Neon Dreamers Nevermore FC
    By nikodimos in forum Self-Promotion
    Replies: 14
    Last Post: 07-11-2003, 19:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •