View Poll Results: πόσο μαλάκας είσαι;

Voters
20. You may not vote on this poll
  • από εδώ ως το σύμπαν.

    8 40.00%
  • καθρεφτάκι.

    12 60.00%
Page 9 of 17 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 244

Thread: thread ειλικρινούς απορίας.

  1. #121

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by FIXXXER
    Φθογγον, καταλαβα ΑΠΟΛΥΤΑ τι θες να πεις στο τελευταιο σου ποστ και πιστευω οτι ειναι ενα πολυ σωστο ποστ, αυτο που δεν καταλαβα ακομα γιατι ακομα δεν το εχεις εξηγησει σε κανενα λινκ που μου εδωσες ειναι η αποψη που εχεις για το κομματι, το μουσικο ιδιωμα στο οποιο ανηκει και τη γνωμη σου για αυτους στους οποιους αρεσει αυτο το κομματι, ειτε το ακουν επιδερμικα, ειτε προσπαθουν να βρουν καποιο βαθυτερο νοημα στο κομματι. Και βασικα, τα πρωτα δυο δε με ενδιαφερουν, γιατι ειναι το δικο σου γουστο, και εδω που τα λεμε ουτε και τα δυο επομενα ιδιαιτερα, καθως σε ενα σωρο κοσμο θα συνεχιζει να αρεσει το κομματι ειτε εσυ ξερω δεν το βρισκεις σωστο ειτε οχι. Με αυτα που γραφεις εδω και 1,5 σελιδα αρχιζω να πιστευω οτι δε διαφωνεις και με κανεναν, απλα εισαι εδω για τη συζητηση και τη συνεχιζεις για τη φαση ξερω γω. Τελος, αν εσυ θελεις να μιλησεις για τα σημεια 15-25 οταν ολη η μουσικη αποτελειται απο 100 σημεια ξερω γω, τοτε να σε πληροφορησω οτι το κομματι του Timbaland και γενικοτερα η μουσικη την οποια εχω εγω στο μυαλο μου οταν γραφω "λαθος φορουμ" ειναι σιγουρα καπου περα απο το 60.
    Οκ, νο μπρομπ. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το κομμάτι, το βρίσκω ρηχό και βαρετό και με την rnb δεν έχω κάποιο πρόβλημα πέρα από το ότι μου είναι αδιάφορη γενικά (έχω τύχει και να ποστάρω κομμάτι μαράια κάρει πάντως που μ' άρεσε). Νομίζω ότι οι μουσικές έχουν ας πούμε κάποιο συναισθηματικό χαρακτήρα, ο οποίος όταν τυχαίνει και συμπίπτει με αυτό του αποδέκτη τότε ο τελευταίος καλά κάνει και το γουστάρει. Δεν σημαίνει αυτό ότι "είσαι" rnb και "φέρεσαι" σαν rnb και βρίσκει το καπάκι τον τέντζερη και τέτοια. Συνήθως δεχόμαστε πολλά περισσότερα πράγματα από όσα βγάζουμε έξω, μπορεί κάποιος να τη βρίσκει με θρας και να είναι το πιο ήρεμο άτομο στον κόσμο ξερω γω, οπότε ο δεκτικός με τον εξωτερικευτικό μας χαρακτήρα δε συμπίπτουν απαραίτητα. Οπότε το να γουστάρει κάποιος rnb δε λέει πολλά πράγματα παραπάνω από τ' ότι, εμ, γουστάρει rnb. Για αυτό δεν υπάρχει και καλή και κακή μουσική νομίζω, μόνο μουσική που μας ταιριάζει η όχι! Τώρα όσον αφορά το γιατί κράζουμε άτομα με άλλο γούστο από το δικό μας, ε νομίζω ότι είναι το διαρκές σοκ μας όταν ανακαλύπτουμε ότι οι άλλοι δεν είναι σαν κιε εμάς και είναι διαφορετικοί. Το ξέρουμε αυτό βέβαια αλλά έλα που μας τη σπάει κάθε φορά, γιατί ο άνθρωπος πάντοτε υποσυνείδητα ψάχνει για όμοιους του, για φιλαράκια και ΜΟΥΝΙΑ. Σε λα βί!

    άνιμε, η πολυσυλλεκτικότητα και σα ψυχαναγκασμός για την κοινωνική αποδοχή ναι, είναι σε αυτά τα πλαίσια που θεωρώ ότι είναι φολς και καταστρεπτικά.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #122

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Εξαπλώνεται η αρ'ν'μπι άμα την ακούνε μεταλλάδες?
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  3. #123
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Καταρχάς να πω οτι τα παρακάτω δεν είναι κάτι καινούριο, τα ίδια έλεγα και σε προηγούμενα ποστς αλλά με λιγότερα λόγια.


    Φτόγκον

    ακούω ότι γουστάρω, ακούω ότι μαρέσει, και δεν πρόκειται να απολογηθώ ποτέ και σε κανέναν. Δεν το έκανα όταν άκουγα μόνο χεβιμέταλ και οι φίλοι μου με κορόιδευαν γιατί είμαι μαναγουοράς (γιατί του σταματούκου η αδερφή αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα) και σίγουρα δεν πρόκειται να το κάνω τώρα.

    Από κει και πέρα όταν σοβαρά νομίζεις πως κόσμος ακούει πράγματα που δεν του αρέσουν με το ζόρι για να μην τους πουν κλειστόμυαλους – γίνεται μόδα και αυτοσκοπός η πολυσυλλεκτικότητα - (θα έπρεπε να) αντιλαμβάνεσαι πως δεν υπάρχει καμία επαφή, κανένα κοινό σημείο, κανένας τρόπος να συνεννοηθούμε. Είναι σαν να μου λες ρε παιδί μου οτι χτες το βράδυ σε βίασαν εξωγήινοι. Κοινώς δικέ μου δεν έχω ιδέα τι στο μπούτσο μου τσαμπουνάς.

    Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, επειδή έτσι κι αλλιώς θεωρώ απ την αρχή την κουβέντα άσκοπη και σχεδόν από την αρχή θεωρώ οτι λες μαλακίες (διαφωνώ με κάτι –> θεωρώ οτι με τον τύπο που τα λέει δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτε –> λέει μαλακίες) δεν έκατσα πιο πριν να κάνω ποστ-σεντόνια και να επιχειρηματολογώ και να προσπαθώ να σε πείσω ότι χέι μπράδερ οφ μέταλ, έχεις άδικο.

    [Για να σου λύσω την απορία για το “σχεδόν”, θεωρώ οτι το μόνο ποστ σου που βγάζει νόημα είναι το αρχικό, του τύπου “σας αρέσει αυτή η μαλακία, καλα πως τη μπαλεύετε ρε μαλάκες;” το οποίο ειναι κάτι που μπορώ να καταλάβω.]

    Όσον δε αφορά τα ποστ που έκανα, δεν ήταν ούτε καννιβαλιστικά ούτε χαβαλετζίδικα και είχαν να κάνουν πιο πολύ με το θέμα “μεταλλάδες αναπτύσσουν, ποστμεταλλάδες twitterίζουν”. Ο Ζαχαρόπουλος αναφέρθηκε γιατί είναι ένα γνωστό σε όλους μας παράδειγμα καταπιεσμένου συγγραφέα που βγάζει τα απωθημένα του γράφοντας κριτικές και μουσικά κείμενα, πράγμα που εμένα τουλάχιστον μου τη σπάει. Όπως επίσης μπορεί να μη μου τη σπάει αλλά απλά με αφήνει αρκετα αδιάφορο μια κουβέντα για το πως σε κάνει να νιώθεις και τί σημαίνει για σένα ο χ ψ δίσκος, από τη στιγμή που δεν σε ξέρω. Μιας και εδώ είναι μουσικό φόρουμ, θέλω γαμημένες περιγραφές, και το “μαλάκες αν σας αρέσουν οι horse the band και οι terrorizer με αυτό θα χύσετε” δεν είναι ιδανικό αλλά ας πούμε οτι μου κάνει. Κάτι εκτενέστερο είναι σαφώς καλοδεχούμενο αλλά στο κάτω κάτω δεν απαιτώ από κανέναν να σπαταλήσει το χρόνο του για να με μορφώσει μουσικά.

    Το οποίο με φέρνει στο άλλο θέμα που έθιξα σε προηγούμενο ποστ αλλά δεν έπιασες γιατί ό,τι είναι κάτω απο μια σειρά το θεωρείς σπαμ. Διαφαίνεται λοιπόν μια αντιμετώπιση προς την μουσική την οποία εγώ τουλάχιστον βρίσκω αρκετά αφελή και ρομαντική (πλεονασμός) οτι η μουσική δηλαδή είναι κάτι το μαγικό και αέρινο που έρχεται σαν σίφουνας και σου αλλάζει τη ζωή και τίποτα δεν θα είναι ποτέ πια το ίδιο και πρέπει να τη σέβεσαι. Ε νταξ, χέσε μας. Μπράβο αν είναι ωραία, και σκατα στο ντάφο τους αν δεν είναι, αλλά είναι μουσική ρε φίλε, χαλάρωσε λίγο.


    Καλτ.

    Μπορείς να αντιληφθείς οτι θεωρώ καθυστερημένο το να αυτοπροσδιορίζεται κάποιος μέσω της μουσικής; Δηλαδή οκ να με/σε δει κάποιος και να πει “να ένας μεταλλάς”, μέχρι εκεί του κόβει αλλά σοβαρά τώρα λες “είμαι τέτοιο και γουστάρω”; Το βρίσκω θλιβερό δικέ μου, πως το λένε. Ο Χρονόπουλος το έκανε γιατί παιζόταν το ψωμάκι του, αλλά οποιοσδήποτε άλλος γιατί;


    Και επίσης ναζάκια ρε μαλάκες ναζάκια, νιώστε λίγο.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  4. #124
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    σιχαίνομαι αυτό το εμπορικό rnb, στα πρώτα κιόλας δεύτερα ήθελα να το κλείσω
    αλλά το άφησα λίγο να δω τι άρεσε στον nothingman
    εκεί με τα γυναικεία φωνητικά κάτι πήγε να γίνει αλλά τελικά τζίφος

    να σημειώσουμε ότι πέραν προσωπικού γούστου, underground φιλοσοφίας και τα συναφή
    υπάρχουν κι άλλοι λόγοι για να γουστάρεις κάτι σε κάποια μουσική, όπως πχ για να χορέψεις (έστω με αυτό το κακό rnb)
    να γελάσεις (με αυτές τις μαλακίες που ακούτε οι πιότεροι εδώ μέσα)
    να τα σπάσεις, να συγκινείσαι, να πίνεις μπάφους, (sha) να να...

    όλα δεκτά είναι, από εκεί και πέρα καθένας ακολουθεί την δική του διαδρομή
    απλά θα ήταν λίγο πιο όμορφος ο κόσμος και πιο δίκαιος αν μέρος της επιτυχίας
    ή του ενδιαφέροντος κατέληγε και σε λίγο πιο δύσβατα μονοπάτια
    τα οποία δεν θέλουν μέρος της πίτας ε? να μπορούν να επιβιώνουν χρειάζονται μόνο

    ένα τυχαίο παράδειγμα για να μην γενικολογώ

    στην Madonna πήγαν κάποιες δεκάδες χιλιάδες κόσμου, πολλοί από τους οποίους έχουν και εναλλακτικά ακούσματα,
    πόσοι από αυτούς ξέρουν για το ντεμπούτο της Τζώρτζια Kαλαφάτη aka SugahSpank (τραγουδάει και στους Sugah Galore)
    το οποίο μπορεί να τους αρέσει στην τελική βρε αδερφέ?

    ε αυτό το πράγμα προκαλεί μια πώς να την πω, μίνι δυσφορία?
    αλλά παροδική καθώς οι κύκλοι για τους οποίους μιλάμε βασικά αυτοεκφράζονται
    και όποια προβλήματα αντιμετωπίζουν προσπαθούν να τα λύσουν με πολύ μεράκι εκ των έσω


    με ενημερώνουν από το κοντρόλ ότι έγιναν 5 νέα ποστς στο μεταξύ αλλά τα προσπερνάω!

  5. #125
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Ωραία θα ήταν να υπήρχε ένα κοινό θέμα συζήτησης. Όλοι τα σώψυχά τους απότομα τα βγάλανε, βρήκαν ευκαιρία να πούνε αυτό που το'χανε εδώ και μήνες *εδώ* και τελικά σχεδόν τίποτα δεν βγήκε, ακόμα προσπαθεί να καταλάβει ο ένας για τι πράγμα μιλούσε ο άλλος. Ιδιαίτερα δε μου αρέσουν οι φράσεις του βικότνικ: "να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας". Το πρόβλημα αγαπητέ είναι ότι όλοι σταμάτησαν να κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους (και το χέβιμέταλ κοινό πρώτο-πρώτο, άσχετο) αλλά είναι σίγουροι ότι οι υπόλοιποι ακόμα κρύβονται και πέφτουν "αυτονόητες υποθέσεις" σύννεφο, που δεν κάνουν καλό γενικά, συνήθως ο άλλος θέλει να σου δαγκώσει το λαιμό όταν υποθέτεις κάτι για αυτόν και είσαι και σίγουρος.

    Εγώ πάντως έχω μία ερώτηση και θα ήθελα απάντηση από όλους:

    Για τι πράγμα μιλάτε; Για την μουσική ή τον ακροατή; Για την μουσική σκηνή ή την κοινωνία; Για το ΕΡ και τα άλλα φόρουμ ή για κάποιον συγκεκριμένα; Αν μιλάτε για όλα, σας πληροφορώ τα έχετε κάνει μπουρδέλο και δεν μιλάει αυτός που απευθύνεστε για το ίδιο πράγμα.



    ΥΓ: Και επιτέλους, πρέπει να πει κανείς στον χελμ να επιστρέψει. Είχε δομημένο λόγο το παιδί, που σπανίζει, και δεν είναι ξέρετε αποτέλεσμα ταλέντου στο γράψιμο, αλλά καθαρής σκέψης, που σπανίζει επαναλαμβάνω. Κι ας είχε γούστο εξωγήινου και δεν του αρέσανε οι Μεμέντο Μόρι του φρικιού να πούμε.
    ΥΓ2: Όλα αυτά πριν γραφτεί άλλη μια σελίδα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  6. #126

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    ιιιιιχχχχχχχαααααα που λεγε κι η μακαρίτς η παππους μ.
    αυτα ολα που λες ήθελα να τα γραψω και γω. Απλά εχει καιρό να παιχτει φλέημ για τη μουσική και το λάιφστάιλ, και του δωσαν και καταλαβε. μπουρδουκλώσαν ενα σωρο πραματα που ναι μεν συνδεονται μεταξύ τους αλλα τι να κανουμε καθε πραμα στο γκαιρο του.




    εντιτ: δεν είναι ότι δεν με ενδιαφέρουν τα θεματα. με καινε μαλιστα. απλα ετσι όπως γραφονται και μπερδευονται ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ συνεχώς δεν εχω κουραγιο να συμμετασχω.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Ford Prefect, η πρόταση ολόκληρη, όπως την διατύπωσα και είχε σημασία που την διατύπωσα έτσι ήταν αυτή: Είναι ευκόλως νοούμενα αυτά που έχουν ειπωθεί και καλό θα ήταν να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας (δεν λέω ότι το κάνετε εσείς, γενικά μιλάω!!!).

    Λέγοντας αυτό, να πω ότι δεν αναφερόμουν στα μουσικά γούστα του καθενός, δεν υπέθεσα επ' ουδενί ότι κάποιος προσποιείται οτι του αρέσει κάτι, κι ούτε ξέρω εγώ καλύτερα απ' αυτόν τι του αρέσει. Η πρόταση μου αμφισβητεί όμως τους χρήστες που ΚΑΝΟΥΝ οτι δεν καταλαβαίνουν τι λέει ο phthoggon, ακόμα κι αν έχουμε ξεφύγει τελείως από το αρχικό θέμα του τοπικ (ναι, στο ερ συμβαίνει αρκετά συχνά αυτό νομίζω), στα προηγούμενα ποστς του.

    Αν όντως τελικά δεν το καταλαβαίνουν... τι να πω βρε παιδιά, ζητώ συγγνώμη.
    i said bye bye to you


  8. #128
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    paule kaneis den akouei mousiki gia na stiriksei to underground h apo eleimosyni h gia na epiviwsei kai simera mia mpanta. den ksero alla den to simmerizomai sa logiki. an i tetoia pou les 8a eixe apixisi sto koino tis madonna kala 8a kane na to kinigouse na paiksei support (leme tora) sti madonna h na kanei kapoia alli prow8isi pou 8a piasei kai auto to koino kai oxi tous stonerades me euru fasma akousmatwn. kai auto to sigkekrimeno koino tis madonna prin ftasei stin sugahtipissa se ena endexomeno psaksimo tou (leme tora) 8a xei perasei apo ena ekatommirio alles kallitexnides. o proorismos tis pop einai na einai pop, otan o kallitexnis epilegei to underground de mporei na perimenei perissotera. kai pote psaxnontan oloi osoi akoun mousiki sa mousikofiloi? pote.
    proswpika protimw na epiviwsoun oi wolfmother px para oi lord 13, ki auto me mono kritirio to oti oi wolfmother (tixaio onoma (siga-tin) mpanta(s)) maresoun ligo parapanw aptous lord 13 pou de maresoun ka8olou. kai de mendiaferei an einai underground kai ti antiksootites perasan kai ti istoria exoun kiolauta, 8a tous valw na tous akousw kai 8a tous "stiriksw" mono an maresoun.

  9. #129

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    Καταρχάς να πω οτι τα παρακάτω δεν είναι κάτι καινούριο, τα ίδια έλεγα και σε προηγούμενα ποστς αλλά με λιγότερα λόγια.
    όχι όχι δε τα λεγες, τουλάχιστον εγώ είμαι χαζός και δε τα καταλαβαίνω, δε μπορώ να βγάλω 4 παραγράφους από το ζαχαρόπουλο το power metal και τους the bloody κάτι (τους οποίους τσέκαρα και ΓΑΜΑΝΕ βτγ)

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    ακούω ότι γουστάρω, ακούω ότι μαρέσει, και δεν πρόκειται να απολογηθώ ποτέ και σε κανέναν. Δεν το έκανα όταν άκουγα μόνο χεβιμέταλ και οι φίλοι μου με κορόιδευαν γιατί είμαι μαναγουοράς (γιατί του σταματούκου η αδερφή αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα) και σίγουρα δεν πρόκειται να το κάνω τώρα.
    οκ, ελπίζω να μη με περιμένεις να σχολιάσω λες και μου απάντησες σε κάτι που σε κατηγόρησα εδώ, γιατί κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    Από κει και πέρα όταν σοβαρά νομίζεις πως κόσμος ακούει πράγματα που δεν του αρέσουν με το ζόρι για να μην τους πουν κλειστόμυαλους – γίνεται μόδα και αυτοσκοπός η πολυσυλλεκτικότητα - (θα έπρεπε να) αντιλαμβάνεσαι πως δεν υπάρχει καμία επαφή, κανένα κοινό σημείο, κανένας τρόπος να συνεννοηθούμε. Είναι σαν να μου λες ρε παιδί μου οτι χτες το βράδυ σε βίασαν εξωγήινοι. Κοινώς δικέ μου δεν έχω ιδέα τι στο μπούτσο μου τσαμπουνάς.
    Ε τι να σου πω, μιας και που λέμε για εξωγήινους, σα να έρχεσαι από άλλο πλανήτη μιλάς εδώ. Εδώ πέφτει ο καπιταλισμός κόβονται κεφάλια βγαίνουν 15χρονοι σε killing streaks με μπερέτες και εσύ δε πιστεύεις ότι ο κόσμος ακούει πράγματα λόγω δήθεν πολυσυλλεκτικότητας. Εδώ σου λέω ΕΓΩ, ΕΓΩ το έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου πολλές φορές στο παρελθόν επειδή ως γνωστόν είμαι και ποστ μέταλ εκτός από μέταλ. Όχι να ακούς ντε και καλά με το ζόρι ένα δίσκο με μισή παραμορφωμένη νότα, αλλά το να κατεβάζεις και να ακούς ψυχαναγκαστικά δύο χιλιάδες διαφορετικά πράγματα από τα οποία στο τέλος ελάχιστα γουστάρεις για να αποκτήσεις την δείνα εγκυκλοπαιδική γνώση και να πεις ότι τα έχεις ακούσει και τα ξέρεις όλα και τα καταλαβαίνεις όλα. Αρρώστεια και ψυχοπάθεια, μακριά μας. Και συνεχίζω να υποστηρίζω ότι έχω παρατηρήσει αυτό το ψυχαναγκασμό και σε άλλους, τώρα μέλος της μίας, της άλλης σκηνής, ας μην το παρακάνουμε. Έπεσες από τα σύννεφα ξερω γω?

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, επειδή έτσι κι αλλιώς θεωρώ απ την αρχή την κουβέντα άσκοπη και σχεδόν από την αρχή θεωρώ οτι λες μαλακίες (διαφωνώ με κάτι –> θεωρώ οτι με τον τύπο που τα λέει δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτε –> λέει μαλακίες) δεν έκατσα πιο πριν να κάνω ποστ-σεντόνια και να επιχειρηματολογώ και να προσπαθώ να σε πείσω ότι χέι μπράδερ οφ μέταλ, έχεις άδικο.
    χαίρομαι που πιστεύεις ότι αφιερώνω πέντε έξι ώρες της ζωής μου σε ένα θρεντ για να γράφω μαλακίες. Προφανώς πρέπει να είμαι μεγάλος μαλάκας άσε που δεν έχω τίποτα να πω!

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    Όπως επίσης μπορεί να μη μου τη σπάει αλλά απλά με αφήνει αρκετα αδιάφορο μια κουβέντα για το πως σε κάνει να νιώθεις και τί σημαίνει για σένα ο χ ψ δίσκος, από τη στιγμή που δεν σε ξέρω. Μιας και εδώ είναι μουσικό φόρουμ, θέλω γαμημένες περιγραφές, και το “μαλάκες αν σας αρέσουν οι horse the band και οι terrorizer με αυτό θα χύσετε” δεν είναι ιδανικό αλλά ας πούμε οτι μου κάνει. Κάτι εκτενέστερο είναι σαφώς καλοδεχούμενο αλλά στο κάτω κάτω δεν απαιτώ από κανέναν να σπαταλήσει το χρόνο του για να με μορφώσει μουσικά.
    Καλώς, σέβομαι την γνώμη σου, εγώ όμως βρίσκω ενδιαφέρον το να κάνω κουβέντα συναισθηματική και μουσική και αναλυτική και να βλέπω τέτοια ποστ από άτομα που δε ξέρω. Δε το απαιτώ ούτε εγώ αλλά θα ήμουν χαρούμενος άμα.

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    Το οποίο με φέρνει στο άλλο θέμα που έθιξα σε προηγούμενο ποστ αλλά δεν έπιασες γιατί ό,τι είναι κάτω απο μια σειρά το θεωρείς σπαμ. Διαφαίνεται λοιπόν μια αντιμετώπιση προς την μουσική την οποία εγώ τουλάχιστον βρίσκω αρκετά αφελή και ρομαντική (πλεονασμός) οτι η μουσική δηλαδή είναι κάτι το μαγικό και αέρινο που έρχεται σαν σίφουνας και σου αλλάζει τη ζωή και τίποτα δεν θα είναι ποτέ πια το ίδιο και πρέπει να τη σέβεσαι. Ε νταξ, χέσε μας. Μπράβο αν είναι ωραία, και σκατα στο ντάφο τους αν δεν είναι, αλλά είναι μουσική ρε φίλε, χαλάρωσε λίγο.
    Εντάξει, τι θες να σου κάνω όμως επειδή έχεις μεγάλη φαντασία. Πως τα συμπεραίνεις αυτά τα τρομερά, ποιος σου είπε ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα αντικείμενο σε βάθος πρέπει να το θεωρεί μαγικό και αέρινο? Τυχαίνει αυτά τα πράγματα για τα οποία μιλώ να με ενδιαφέρουν σοβαρά και προσπαθώ να καταλάβω από τους άλλους κάποια πράγματα και να εκφράσω κάποια άλλα πράγματα που έχω στο μυαλό μου. Αν αυτό για σένα σου φαίνεται αφελές και ρομαντικό και δε σ' αρέσει να το διαβάζεις τότε τι να σου πω, δε θα απολογηθώ, υπάρχει και η λύση του ιγκνόρ. Χαλαρός είμαι, θενκς.

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    ΥΓ: Και επιτέλους, πρέπει να πει κανείς στον χελμ να επιστρέψει
    x2. ΧΙΠΣΤΕΡΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤ-ΣΕΝΤΟΝΙΑ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #130
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by cancer
    paule kaneis den akouei mousiki gia na stiriksei to underground h apo eleimosyni h gia na epiviwsei kai simera mia mpanta. den ksero alla den to simmerizomai sa logiki. an i tetoia pou les 8a eixe apixisi sto koino tis madonna kala 8a kane na to kinigouse na paiksei support (leme tora) sti madonna h na kanei kapoia alli prow8isi pou 8a piasei kai auto to koino kai oxi tous stonerades me euru fasma akousmatwn. kai auto to sigkekrimeno koino tis madonna prin ftasei stin sugahtipissa se ena endexomeno psaksimo tou (leme tora) 8a xei perasei apo ena ekatommirio alles kallitexnides. o proorismos tis pop einai na einai pop, otan o kallitexnis epilegei to underground de mporei na perimenei perissotera. kai pote psaxnontan oloi osoi akoun mousiki sa mousikofiloi? pote.
    proswpika protimw na epiviwsoun oi wolfmother px para oi lord 13, ki auto me mono kritirio to oti oi wolfmother (tixaio onoma (siga-tin) mpanta(s)) maresoun ligo parapanw aptous lord 13 pou de maresoun ka8olou. kai de mendiaferei an einai underground kai ti antiksootites perasan kai ti istoria exoun kiolauta, 8a tous valw na tous akousw kai 8a tous "stiriksw" mono an maresoun.
    ό,τι να ναι ποστ μαν, σόρρυ

  11. #131
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by Vicotnik
    Ford Prefect, η πρόταση ολόκληρη, όπως την διατύπωσα και είχε σημασία που την διατύπωσα έτσι ήταν αυτή: Είναι ευκόλως νοούμενα αυτά που έχουν ειπωθεί και καλό θα ήταν να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας (δεν λέω ότι το κάνετε εσείς, γενικά μιλάω!!!).
    Είχε σημασία για σένα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι α) τίποτα μα τίποτα δεν είναι ευκόλως εννοούμενο από αυτά που έχουν ειπωθεί και β) δεν νομίζω να αντελήφθη κανείς ότι σε αυτά που έχουν ειπωθεί εννοούσες αυτό που έχει πει ο φθόγγον συγκεκριμένα, που σημειωτέον, διαφωνείς μαζί του. Επαναλαμβάνω και εγώ ότι έχει σημασία αυτό που έγραψα όπως το έγραψα (και οι δυο μας θεωρούμε σημαντικά αυτά που γράψαμε! Πρωτοτυπούμε!), ότι δεν κρύβεται κανείς πίσω από κανένα δάχτυλο.

    Απλώς είναι πεπεισμένοι ότι οι άλλοι κρύβονται πίσω από το δικό τους και μετά όλοι μαζί λένε "δεν εννοούσα εσένα προσωπικά!" όταν ο άλλος αντιλαμβάνεται ότι του προσάπτουν κάτι τέτοιο. "Έλα τώρα που δεν ξέρεις τι εννοώ!!!", "Πας καλά; Μα τι λες εδώ; Από ποιο πλανήτη ήρθες ρε;!", "Όλοι ξέρουμε τι σίχαμα είναι αυτό!", "Κανείς δεν ξέρει τίποτα και α γαμήσου!!!" κ.ο.κ.

    Συμφωνήστε πρώτα ποιο είναι το θέμα συζήτησης και βλέπετε αν βγήκατε και οφτόπικ.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  12. #132
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    paul de vlepw to giati. kai molis paratirisa oti autoi pou klinete sti grammi f8ogkou exete paredwse me to underground, mallon oi alloi de mporoun na to doune to idio romantika.

  13. #133
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    to underground den exei na kanei me romantismo, einai poly perissotero realistiko (+ talantouxo) apo to mainstream vasika.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Ford Prefect wat.

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    β) δεν νομίζω να αντελήφθη κανείς ότι σε αυτά που έχουν ειπωθεί εννοούσες αυτό που έχει πει ο φθόγγον συγκεκριμένα, που σημειωτέον, διαφωνείς μαζί του.
    Αυτήν την πρόταση δεν την κατάλαβα καν, θα με βοηθήσεις;

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Απλώς είναι πεπεισμένοι ότι οι άλλοι κρύβονται πίσω από το δικό τους και μετά όλοι μαζί λένε "δεν εννοούσα εσένα προσωπικά!" όταν ο άλλος αντιλαμβάνεται ότι του προσάπτουν κάτι τέτοιο. "Έλα τώρα που δεν ξέρεις τι εννοώ!!!", "Πας καλά; Μα τι λες εδώ; Από ποιο πλανήτη ήρθες ρε;!", "Όλοι ξέρουμε τι σίχαμα είναι αυτό!", "Κανείς δεν ξέρει τίποτα και α γαμήσου!!!" cock
    ... Όταν έλεγα ότι κρυβεται κάποιος πίσω από το δάχτυλο του δεν εννοούσα αυτό. Αναφερομουν ΚΑΙ εκεί "στα όσα έχουν ήδη ειπωθεί", από τον phthoggon, και τον Marillion, και τον Loki (ακόμα κι αν ξέφευγαν από το αρχικό θέμα, είμαι πάνω κάτω κι αριστερά δεξιά, μαζί τους).


    Όσο για το ποιό είναι το θέμα, υποθέτω ασχοληθήκαμε με διάφορα θέματα ταυτόχρονα.
    i said bye bye to you


  15. #135
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by Marillion
    to underground den exei na kanei me romantismo, einai poly perissotero realistiko (+ talantouxo) apo to mainstream vasika.
    Οχι. Ουτε το αντιθετο.

Similar Threads

  1. Zesti thread
    By The Butcher in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2012, 07:51
  2. Gynaikes only thread
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 26-12-2011, 17:58
  3. εικόνες ειλικρινούς απορίας
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 15-12-2008, 16:29
  4. the blog thread
    By metamelia3 in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 03-07-2008, 00:17
  5. the kremmydi thread
    By cancer in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2007, 07:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •