View Poll Results: πόσο μαλάκας είσαι;

Voters
20. You may not vote on this poll
  • από εδώ ως το σύμπαν.

    8 40.00%
  • καθρεφτάκι.

    12 60.00%
Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 244

Thread: thread ειλικρινούς απορίας.

  1. #91
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    an thelete na meinete sta psila grammata so be it. to pswmaki einai kai to diskadiko, h to distro h to otidhpote pragmata pou xrisimopoioume se ka8imerini vasi kai teinoun na exafanistoun. pios tin xezei tin alterground egw pote den tin ipostirixa. ta paidia sto street attack omws ti tha ta peis? ante gamh8eite? olo mesa mpenoun gia na diathrhsoun ena steki me ta 1000 zoria.

    twra ama ayto sto 2o skelos sou fainetai toso kako epixeirima (pou den eipa oti einai, exw epixeirimatologisei allou), i estw kai meriki ipostirixi tou sigkekrimenou idiwmatos (!), erxete se amesi antifash me to prwto komati tou post sou. 65 ekatomiria dolaria se ena xrono evgale o agapitos.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #92
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Κι όλα αυτά επειδή μια στο τόσο μπορεί να μας αρέσει και κανα σκατοκόμματο;
    this is radio freedom.

  3. #93
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    H eilikrinis mou aporia einai to kata poso theoreite oti grafete se ena mousiko forum. Plaka exei to na kannivalizeis, alla meta apo ena simeio to pidas

    An ginei sovari kouventa isos pw kana duo kouventes. An oxi pao na proteino kana disko pou oi 8 stous 10 tha to prosperasoun
    there is no stronger drug than reality

  4. #94
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Marillion, απλα για να μη νομιζεις οτι αναφερομουν σε σενα οταν εγραψα για αυτους με το ντεφακτο, εγω απλα απαντουσα στον φθογγο, επιτηδες δεν εγραψα "ο Μαριλλιον" γιατι δεν μπορω να ξερω αν το απερριψες ντε φακτο ή αφου το ακουσες και ασχοληθηκες κτλ κτλ. Ολα αυτα που λες για τα μαγαζια και τους φιλους και τα live-αδικα ειναι ενα εντελως διαφορετικο θεμα και διαφωνω και εκει μαζι σου γιατι εγω που εχω ξερω γω συγγενεις και φιλους με φωτογραφεια θα επρεπε να κανω την ιδια σταυροφορια υπερ της τεχνης της φωτογραφιας και να λεω σε ολον τον κοσμο οτι η ψηφιακη φωτογραφια ξερω γω σε μια οθονη του πισι ειναι μαλακια και επιδερμικη και δεν προωθει την τεχνη, γι αυτο να τις φερνετε σε μενα να τις τυπωνω με τεχνη κτλ κτλ, το οποιο καταλαβαινεις ποσο χαζο ακουγεται σε σενα που δεν εχεις (φανταζομαι) καμια σχεση με το χωρο. Ε ουτε εγω εχω φιλους σε live αδικα και γκρουπακια που προσπαθουν να βγαλουν το ψωμι τους και εν πασει περιπτωσει ειμαι της αποψης οτι αν κατι αξιζει πραγματικα μουσικα θα αναδειχθει απο τον οχετο των συγκροτηματων που πλεον εχουν πιασει ολοι ενα μπασο μια κιθαρα και μια ποστροκ νοοτροπια και νομιζουν οτι ιεναι ροκ σταρς. Σορρυ για την συνταξη, βαρεθηκα να βαλω κομματα και παραγραφους. Μην το παρεις προσωπικα, οταν λεω για τον οχετο δεν εννοω τους φιλους σου ε.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by Khalkji
    Κι όλα αυτά επειδή μια στο τόσο μπορεί να μας αρέσει και κανα σκατοκόμματο;
    νομίζω πως το θέμα δημιουργείται επειδή οι μεν πιστεύουν ότι μπορεί να βγει κάτι αξιόλογο από μια τεκμηριωμένη κουβέντα πάνω στο μουσικό γούστο (όχι πάνω στο πόσο καλό ή κακό είναι προφανώς, αλλά στο τι και στο γιατί) και τις γενικότερες απόψεις των συμμετεχόντων, ενώ οι δε απλά το θεωρούν ψιλοάχρηστο. αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον. και μάλλον τάσσομαι με τους πρώτους, η τριβή απόψεων μου φαίνεται κομματάκι πιο δημιουργική από τη συνήθη εναλλακτική ("γαμάει φίλος άκου"). όχι ότι αυτή η εναλλακτική είναι ντε φάκτο καταδικαστέα, αλλά εμένα πχ δεν μου κάνει καρδιά να πω παραπάνω από δυο λόγια για το γιατί μου άρεσε ή δεν μου άρεσε ένας δίσκος στο ER. είδαμε όλοι νομίζω τι γίνεται με αυτούς που προσπάθησαν να το κάνουν, βλ. χελμ. και πραγματικά απορώ που βρίσκει το κουράγιο ο eleventh guardian πχ. και γράφει όσο γράφει.

    και εν πασει περιπτωσει ειμαι της αποψης οτι αν κατι αξιζει πραγματικα μουσικα θα αναδειχθει απο τον οχετο των συγκροτηματων που πλεον εχουν πιασει ολοι ενα μπασο μια κιθαρα και μια ποστροκ νοοτροπια και νομιζουν οτι ιεναι ροκ σταρς.
    λέμε και καμιά μαλακία που και που ε;

  6. #96
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Ε το ξερα οτι θα υπαρξει συντομα καποιος κομπλεξικος που θα το παρει οπως θελει.
    Αλλα ασχετα με αυτο, η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι ναι.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    κανένα κόμπλεξ, απλά αυτό που λες δεν ισχύει, δεν είναι θέμα αν το πιστεύεις ή όχι. μπορεί το ταλέντο να είναι παράγοντας (αν και τις περισσότερες φορές δεν είναι) για το πόσο θα αναδειχτεί κανείς, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει. επίσης ροκσταριλίκι δεν έχω δει ιδιαίτερο - ιδίως στην ποστ σκηνή που τόσο γουστάρετε να κράζετε. κανένα παράδειγμα;

  8. #98
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν κατάλαβα πως η συζήτηση μετατράπηκε σε κόντρα αντεργκράουντ χεβυμέταλς εναντίον τρέντυ αρενμπίζ, ιδίως δε αν σκεφτούμε ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν υπερασπίστηκε τα τρέντυ αρενμπίζ εκτός ίσως από τον Μπάρκα που είναι Στέλεχος και με κάτι τέτοια ξεχνιέται στα επαγγελματικά μπράντσιζ στο τζέυμς τζόης. το μόνο που εγώ είδα ήταν σχόλια σε φάση "ωπ, να ένα κομμάτι που έχει τη φάση του και γαμάει σύμπαντα". εκτός αν πολλά τέτοια σχόλια ήταν που έκλεισαν το Ρόδον και την Υδρόγειο ας πούμε οπότε οκέι, μπορεί να κάμω και λάθος.
    νομίζω οι περισσότεροι καταλαβαίνουν γιατί δε γουστάρεις Μαρίλλιε τα αρενμπίζ και όλα όσα συμβολίζουν. εγώ πχ στα περισσότερα, αν όχι όλα, συμφωνώ, ειδικά στο ζήτημα με τα σινγκλς που ανέφερες και πιο νωρίς. μόδες όμως υπήρχαν και πιο παλιά και φοβούμαι πως όχι απλά θα υπάρχουν και αύριο, αλλά δεν υπάρχει και σοβαρή πιθανότητα να δούμε στη μόδα πράγματα που πραγματικά (. . .) γουστάρουμε. τρομερές διαφορές δεν μπορώ να δω και αν αυτές υπάρχουν δεν είναι γιατί μας πλασάρουν περισσότερα σκατά τώρα, αλλά γιατί παλιά μας πλάσαραν και μερικά "δικά" μας και ίσως τα τρώγαμε τα άλλα τα σκατά πιο εύκολα. δεν ξέρω αν είναι κατανοητό αυτό που λέω, εννοώ για παράδειγμα ότι παλιά στο mtv έπαιζε το black hole sun και το alive και το 21st century digital boy συνέχεια, ε τώρα παίζει tokyo hotel, τι να κάνουμε, αυτοί παίζουν το ρόλο του τυριού στη φάκα πλέον (όπως παλαιότερα οι soundgarden) για τους εμτιβαίους (μην πεταχτεί κανένας πούστης και πει ότι τους συγκρίνω ε).
    όλα αυτά με την υποσημείωση ότι ποτέ δε συμμετείχα στα σοβαρά σε μπάντα για να δω και από αυτή τη σκοπιά πως κινούνται τα πράγματα. δε νομίζω ότι θα είχα τρομερά διαφορετική άποψη αλλά.

    καλτ, α; είσαι και εσύ της άποψης ότι το er δεν είναι μουσικό φόρουμ; ότι είναι ένα κοσμοπόλιταν της πούτσας και του ελέους; και ας πούμε ότι είναι, σε τι μας εμποδίζει να κάνουμε μια μουσική κουβεντούλα με την υποψία ότι μπορεί να καταλήξει κάπου; εγώ πχ λέω ότι το λήξαμε πια το ζήτημα με τα ανέκδοτα του Καντίρου και τα μαισπέις βυζόμπαλα, καιρός να μιλήσουμε για κάτι άλλο!

    λόκι, υπάρχει ένα τεράστιο κενό ανάμεσα σε αυτό που έκανε ο Χελμ και σε αυτό που γίνεται συνήθως στο μιούζικ. επίσης, σε περίπτωση που η συζήτηση πλέον μεταφέρθηκε εκεί (στο γιατί δε γίνεται ποιοτικότερη μουσική συζήτηση) πείτε να κάνω έντιτ τα παραπάνω γιατί θα φαίνονται πολύ ξεκάρφωτα.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  9. #99
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    είδαμε όλοι νομίζω τι γίνεται με αυτούς που προσπάθησαν να το κάνουν, βλ. χελμ. και πραγματικά απορώ που βρίσκει το κουράγιο ο eleventh guardian πχ. και γράφει όσο γράφει.
    Mallon apeikonizeis ton mousikofilo, me ti pliri ennoia tis leksis
    there is no stronger drug than reality

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    λόκι, υπάρχει ένα τεράστιο κενό ανάμεσα σε αυτό που έκανε ο Χελμ και σε αυτό που γίνεται συνήθως στο μιούζικ. επίσης, σε περίπτωση που η συζήτηση πλέον μεταφέρθηκε εκεί (στο γιατί δε γίνεται ποιοτικότερη μουσική συζήτηση) πείτε να κάνω έντιτ τα παραπάνω γιατί θα φαίνονται πολύ ξεκάρφωτα.
    δεν ξέρω αν μεταφέρθηκε όντως εκεί η συζήτηση, απλά αυτή την εντύπωση μου έδωσαν τα τελευταία πόστ μαρίλλιου και φθόγγωνα.

    τεράστιο κενό μπορεί να υπάρχει, αλλά πραγματικά θά θελα να δω κι άλλα άτομα να προσπαθούν περισσότερο να μεταδώσουν τι τους άφησε αυτό που άκουσαν με ειλικρίνεια και χωρίς ειρωνείες και αυτοαναιρέσεις (δες τον αμνήζιακ πώς γράφει ακόμα και όταν λέει κάτι σοβαρό - δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο παράδειγμα, και δεν το λέω απαραίτητα για κακό). δεν είναι ανάγκη να κάτσεις να γράψεις τρεις σελίδες για να μιλήσεις για ένα δίσκο που σου άρεσε, αλλά να κάτσεις να σκεφτείς πέντε λεπτά παραπάνω για το τι σημαίνει αυτό το άκουσμα για σένα και να το νοηματοδοτήσεις στον άλλο. ούτε λίγη παραπάνω σκέψη βλάπτει ούτε η προσπάθεια για επικοινωνία. φυσικά μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος βαριέται να τα κάνει όλα αυτά - ιδίως σε ένα φόρουμ όπως αυτό. αλλά απο το "βαριέμαι/πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο γι'αυτό γράφω δέκα λέξεις" (που κι εγώ το κάνω κατά κόρον) μέχρι το "όλα αυτά είναι μαλακίες αφήστε τα λόγια κι ακούστε μουσική ρε" υπάρχει μια κάποια απόσταση, όχι;

  11. #101
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Εγω δεν εννοουσα αυτο παντως αν εμενα κατηγορεις! Δεν ειπα οτι ολα αυτα ειναι μαλακιες. Επισης, γιατι καθε ακουσμα να πρεπει να το νοηματοδοτησεις?

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    δεν κατηγορώ κανέναν, και αν δεν το πες εσύ, προφανώς δεν απευθύνομαι σε σένα.

    μη κολλάτε σε "πρέπει". δεν μπήκε κανείς κεχαγιάς στ'αρχίδια σας να σας λέει κάνε αυτό κάνε εκείνο. εγώ απλά είπα πως το θεωρώ αξιόλογο, πως θα μ'άρεσε να το βλέπω περισσότερο εδώ και πως σίγουρα μου φαίνεται ουσιαστικότερο απ'ό,τι διαβάζω συνήθως - γιατί είναι μια μορφή επικοινωνίας που, αν δεν τα καταφέρνει, τουλάχιστον προσπαθεί να πάει πιο βαθιά απ'το επιφανειακό μαρέσει/δεμαρέσει. αλλά κανένα πρέπει.

  13. #103
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Quote Originally Posted by phthoggon


    [/hcpunkonacid]
    kamia elpida.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    Και τέλος πάντων κάποια στιγμή σταματήστε να ρωτάτε "γιατί να κάνουμε το ένα; γιατί το άλλο;".
    Είναι ευκόλως νοούμενα αυτά που έχουν ειπωθεί και καλό θα ήταν να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας (δεν λέω ότι το κάνετε εσείς, γενικά μιλάω!!!).

    Είμαι με την πλευρά του να γίνονται εκτενέστερες μουσικές συζητήσεις, εγώ ο ίδιος που στο παρελθόν υπήρξα η μασκότ του download thread μέχρι που είπα να σοβαρευτώ (λίγο).

    υγ. Fixxxer σ'αυτό με τις φωτογραφίες και τις μουσικές έκανες πως δεν κατάλαβες τι έλεγε ο Marillion ελπίζω.
    i said bye bye to you


  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default Re: thread ειλικρινούς απορίας.

    hcpunksonacid- βασικα ο χρηστης μαριλλιον εκανε τοσο μεγαλο θεμα με βαση μια κουβεντα μας πανω σε πολλα πραγματα,οπως η γενικη μουσικη παρακμη του ευρυτερου ροκ κινηματος στην ελλαδα(συναυλιακοι χωροι που κλεινουν,καταληψεις σε μαρασμο,ανεξαρτητα δισκοπωλεια που ενω εχουν πραγματικα χαμηλες τιμες βαρανε φαλιμεντο) και τις αιτιες υπαρξης αυτου του φαινομενου.
    ενυγουει,καθενας ακουει οτι θελει,δεν υπαρχει μουσικη αστυνομια(ευτυχως) απλα η ανεξαρτητη μουσικη(προσοχη,οχι το μεταλ) στην ελλαδα βρισκεται σε μια φαση που αγγιζει το ναδιρ,που ομοια της δεν υπηρξε ουτε καν στην πιο "μαυρη" πενταετια 1995-2000.
    στο εξωτερικο βεβαιως τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.
    ασχετο,αλλα σημερα αγορασα εναν δισκο brant bjork and the bros-somera sol.στα 9 ευρωπουλα.στην ιδια στοιβα υπηρχαν και δισκοι των dinosaur jr,pavement ολα στην ιδια ή και χαμηλοτερη τιμη.αυτο πολυ απλα λεει κατι-οτι δεν υπαρχει και πολυ μεγαλο αγοραστικο κοινο για αυτην την μουσικη.
    αλτερ ηγκο-
    crack the whip and punish me

Similar Threads

  1. Zesti thread
    By The Butcher in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2012, 07:51
  2. Gynaikes only thread
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 26-12-2011, 17:58
  3. εικόνες ειλικρινούς απορίας
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 15-12-2008, 16:29
  4. the blog thread
    By metamelia3 in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 03-07-2008, 00:17
  5. the kremmydi thread
    By cancer in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2007, 07:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •