Results 1 to 2 of 2

Thread: Battleroar, Holy Martyr, Assedium, 12/10, Κύτταρο

  1. #1
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Battleroar, Holy Martyr, Assedium, 12/10, Κύτταρο

    Μπήκα ότι τελειώναν οι Assedium το πρώτο τους τραγούδι(νομίζω το Imperial Dream). Ο κόσμος τα γνωστά, οι ίδιοι 100 πάνω κάτω. Όλοι από μακρυά να παρακολουθούν τους Assedium, δε βοηθούσε και πολύ ο ήχος(περισσότερα παρακάτω). Μερικά από όσα παίξαν ήταν τα The Flame, Romanitus, March of the Hoplite(ανέβηκε κι ο Marco για να πει ένα σημείο - τα σπάσαμε αρκετά σε αυτό που μάλλον είναι το καλύτερο τραγούδι τους), Ivan Hoe. Παίζει να θυμάμαι και κάτι λάθος, γι'αυτό δεν τολμώ να γράψω playlist.

    Τέσπα, τελειώσαν αυτοί και βγήκαν οι θεοί και ο λόγος που έκανα πάλι αυτά τα 320 χλμ τόσο σύντομα. Holy Martyr λοιπόν, με τον Alex με λαρυγγίτιδα, με τον Eros να έχει προβλήματα μετά από κάποιο σημείο με την κιθάρα του(ειδικά στην εισαγωγή του Lion of Sparta). Χεστήκαμε γι'αυτά και για τον σκατά ήχο, γιατί μόλις τελειώσε η εισαγωγή του νέου album ξεκίνησε ΠΟΛΕΜΟΣ. Όλα τα κομμάτια σχεδόν από το νέο(δεν παίξαν μόνο το Κάλεσμα στα Όπλα και 1-2 εισαγωγές), με ακόμα τα Vis Et Honor και Ave Atque Vale. Το καλύτερο live τους που έχω δει, η ενέργεια και αυτό που γινόταν από κάτω δεν περιγράφεται. Έχω πάει σε αρκετές συναυλίες αλλά τέτοια ατμόσφαιρα δεν έχω ξαναζήσει σε άλλο live. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που δώσαν τα πάντα.

    Και βγήκαν και οι Battleroar. Όσες φορές και να τους δω αυτούς δεν τους βαριέμαι(οκ, κάτι μεμονομένα τραγούδια έχω βαρεθεί να τα βλέπω live). Δεν έκατσα να δω όλα τους τα κομμάτια(έφυγα όταν παίζαν το Death Before Disgrace - δε ξέρω για πόση ώρα συνεχίσαν πιο μετά) αλλά ακούσαμε Wrathforge(με την εισαγωγή - έτσι ξεκινήσαν), Dragonhelm, Finis Mundi(συγκίνηση), Hyrkanian Blades, Oceans of Pain, Born in the 70s, Warlord of Mars, Death Before Disgrace, Victorious Path, Battleroar, Morituri Te Salutant(με σωστή εισαγωγή ), Siegecraft, Reforge the Sword. Παίζει να ξεχνάω και κάτι, αλλά ήταν πολλά ούτως ή άλλως. Πολύ καλή απόδοση, μάλλον το 2ο καλύτερο τους live που έχω δει με εξαίρεση το τελευταίο UTH.

    Όλα αυτά περί απόδοσης δεν λαμβάνουν ως κριτήριο τον χάλια ήχο του μέρους. Καλό το Κύτταρο, άνετο(καμιά σχέση με το στρίμωγμα κάτι Underworld ή An), η σκηνή σε ωραίο σημείο, αλλά ο ήχος 0. Τεράστιο, ολοστρόγγυλο ΜΗΔΕΝ. Χάλι μαύρο. Αν δεν ήξερες τα τραγούδια δεν πολυκαταλάβαινες τι γινόταν. ΟΚ, μας αρέσει και εμάς ο βρώμικος ήχος των 80s αλλά αυτό παραπήγαινε. Είναι καλό για έντεχνα και ελληνικό ροκ(χαχαχαχα - φίλος είπε πως πρέπει κάποτε να σταματήσουμε να λέμε αυτό το ανέκδοτο), αλλά για ότι είδα μπούκωνε υπερβολικά παντού όταν άρχισε να παίζει λίγο heavy metal.

    Τέσπα, για τα 12 ευρά καλά ήταν. Είχαν μείνει λεφτά και έτσι κατέβηκαν αρκετά μπυράκια πριν το live.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  2. #2
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default Re: Battleroar, Holy Martyr, Assedium, 12/10, Κύτταρο

    Πολύ καλή φάση πρέπει να ήταν από αυτά που διαβάζω ε, αν εξαιρέσεις τον ήχο δλδ
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. Battleroar/Holy Martyr/ Assedium 12/10/08
    By up_the_hammers_Festival in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2008, 10:28
  2. Holy Martyr - Hellenic Warrior Spirit (2008)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 12
    Last Post: 02-10-2008, 09:29
  3. Holy Martyr - Still At War
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2007, 23:43
  4. Cloven Hoof - Crush - Holy Martyr - Strikelight
    By warlord in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 01-04-2004, 01:18
  5. Battleroar - Battleroar (2003)
    By symposium_lexotanil in forum Albums
    Replies: 100
    Last Post: 31-10-2003, 13:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •