Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 124

Thread: The Sopranos

  1. #31
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by warlord mkII View Post
    Van Zandt ΘΕΟΣ πραγματικά αλλά και οι υπόλοιποι της συμμορίας είναι θεϊκές φυσιογνωμίες.
    Αυτό. Απόλαυση να τους βλέπεις όλους αυτούς, με τον Van Zandt να ξεχωρίζει σαφέστατα.
    Μόλις ξεκίνησα 3ο κύκλο (το πάω χαλαρά, ένα επεισοδιάκι κάθε μεσημέρι) και θέλω να μην τελειώσει ποτέ.

  2. #32
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    σε μία επίδειξη τακτ και σωστού timing, ξεκίνησα να βλέπω τα σοπράνος λίγο πριν την εξεταστική και τα συνεχίζω καθόλη την διάρκεια της σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς. για την ακρίβεια μόλις τέλειωσα την τρίτη σεζόν.

    βασικά το σχόλιο πρί βίας που έγινε νωρίτερα είναι τουλάχιστον αστείο και αφελές. δεν συγκρίνεται με άλλες σειρές του hbo (βλ. οζ) και υπάρχει σε ικανοποιητικές ποσότητες δίχως να γίνεται ιδιαίτερα αποκαλυπτική. περισσότερο θαυμάζεις την ωραία σκηνοθεσία παρά την αιματοχυσία κτλ. ο φιουριο γαμεί το σύμπαν, σαν ιταλός καρατέκα είναι.

    και μιας και το ανέφερα, σκηνοθετικά το παιχνίδι κερδίζεται. ωραίες εως εκπληκτικές ερμηνειες, καλογραμμένα σενάρια, φοβερή μουσική επένδυση και όλα καλά. το μοναδικό μου πρόβλημα είναι πως η μαφία παίζει δεύτερο ρόλο, καθώς εδώ έχουμε να κάνουμε περισσότερο με family drama. και έτσι θα έπρεπε ουσιαστικά (αν και εμένα μου κακοφαίνεται), η σειρά πατάει στον ρεαλισμό πολύ επιτυχημένα. ορισμένες φορές, βλέπεις μερικές κλισέ κινηματογραφικές σκηνές (όπως για παράδειγμα το παρατεταμένο πλάνο σε έναν που μόλις έγινε φακντ απ και λές τώρα θα πάρει εκδίκηση) να εξελίσσονται με τρόπο διαφορετικό απ'οτι περίμενες. αποκορύφωμα κατεμέ στον συγκεκριμένο τομέα, η σχέση τζούνιορ-τόνυ.

    κατα τ'αλλα τζάνισ ζούμε, στα ρυάκια να σε δούμε. πωλυ, βαν ζαντ, κρισστοφερ μεγαλύτερες σκατόφατσες έβερ, μπακαλά ο χοντρότερος άνθρωπος του γαλαξία + αρτι μπούκο ο κομπάρσος της υπόθεσης (για την ώρα τουλάχιστον).
    Last edited by Marillion; 15-02-2010 at 13:25.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  3. #33
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μόλις έχω ξεκινήσει 6ο (και τελευταίο) κύκλο και πραγματικά θα λυπηθώ όταν το τελειώσω και δε θα έχω άλλο ναδω. Τουλάχιστον έχει 20 επεισόδια αυτός ο κύκλος. Btw πού να δεις πώς ξεκινάει ο συγκεκριμένος κύκλος, τα σπάει όλα κανονικά.
    Συμφωνώ σε όλα με Marillion, και έχω να προσθέσω ότι λατρεύω τη σκηνοθεσία στις αναπαραστάσεις ονείρων του Τόνι, πραγματική ψυχεδέλεια χωρίς περιττές υπερβολές (και όσο προχωράει η σειρά, τόσο περισσότερο έχουμε κι απ'αυτές btw). Επίσης, όλος ο παραλληλισμός με ψυχολογία μέσω των επισκέψεων στην ψυχολόγο είναι τεράστιο συν.
    Γενικά πρόκειται για σειρά στην οποία έχει γίνει σοβαρή δουλειά σε πραγματικά όλους τους τομείς (χαρακτήρες, αφήγηση, σκηνοθεσία κλπ) κάτι που την κάνει απολαυστικότατη.

  4. #34

    Default

    Ο τελευταίος είναι εξαιρετικός και όχι μόνο για το (θρυλικό πλέον) τελευταίο επισόδειο. Το να ξέρεις ότι γράφεις τον επίλογο είναι πολλές φορές απελευθερωτικό.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  5. #35
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δεν έχω λόγια μετά το τέλος.

  6. #36
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    ωραιο φιναλε ε;αντε με το καλο και το λοστ ετσι.

  7. #37
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    αμπρούτζι διόρθωσε το σποιλερ στην πρώτη σελίδα ρε, έχω τρελαθεί!
    κατα τ'αλλα, την τελειώνω και γω. έκτος κύκλος γαμεί και δέρνει μέχρι στιγμής.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #38
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    θα σου ελεγα done αλλα με εχει quoteαρει ο spiritcrusher απο κατω

    edit:ακυρo. το αλλο λες ε;δεν το ειχα σε tags?

  9. #39
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    ήταν σε spoiler tag κανονικά, ναι, αλλά μετά από κάποια αλλαγή/update που έγινε κάποτε το spoiler tag χάλασε και είχε μορφή [spoilersdffw54w3] ας πούμε, και δε δούλευε. πολλά παλιά spoiler tags είναι χαλασμένα πλέον.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  10. #40
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    ναι ρε το άλλο λέω που γράφεις το φινάλε πανάθεμα σε :-p


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #41
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Προσωπικά το τέλος με ικανοποίησε πέρα του δεόντως. (βάζω spoiler λόγω Marillion)
    Spoiler
    Ανόμοια με σειρές σαν το Lost (όπου τρέχουν 135 διαφορετικά storylines τα οποία δημιουργήθηκαν ακριβώς για να "απαντηθούν"), εδώ ποτέ δεν υπήρξε κάτι για να απαντηθεί. Η σειρά δεν είχε ποτέ σχέση με "απαντήσεις", η ερμηνεία και η κρίση για ό,τι συνέβαινε αφήνονταν πάντα στον θεατή. Με άλλα λόγια, εδώ δεν υπάρχει πουθενά άσπρο/μαύρο και αυτό πήρα εγώ από τη σειρά, ιδιαίτερα και στα πλαίσια της ψυχολογίας, όπως προβαλλόταν μέσα από τα therapy sessions του Τονι.
    Η τελευταία σκηνή είναι αριστουργηματική και, πριν ανατρέξει κάποιος σε σχετικά άρθρα στο net για το τι μπορεί να συνέβη, δίνει από μόνη της άπειρη τροφή για σκέψη. Και βασικά όχι μόνη της η τελευταία σκηνή, αλλά σε συνάρτηση με όλα όσα έχουν γίνει και πώς φτάσαμε ως εδώ.
    Αριστουργηματική σειρά κατ'εμέ συνολικά. Και για το "ταξίδι", αλλά και για το τελείωμα.

  12. #42
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default




  13. #43
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default



    Μα ναι, αν είχε ακόμη έναν αποκεφαλισμό ή στραγγαλισμό, τότε το τέλος θα ήταν πραγματικά απολαυστικό

  14. #44
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Spoiler
    χα για μενα το πιο γαματο σεναριο για το φιναλε ειναι και το πιο απλο. Απλα να είναι μια οικογενεια που βγαινει για φαγητο. Σε ολη τη διαρκεια της σειρας, κυριαρχουν τα θεματα της οικογενειας και οχι της μαφιας.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  15. #45
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    είμαι 5ο επεισόδιο και άμα δεν είχα ακούσει μόνο τα καλύτερα παίζει να μην τη συνέχιζα από το 2ο και μετά. ακόμα περιμένω να δω τι προσπαθεί να δείξει η σειρά, το τέλος των επεισοδίων είναι ό,τι ναναι (σα να έπρεπε να τελειώσει εκεί, γιατί δε μένει άλλος χρόνος για το επεισόδιο) και οι ερμηνείες ως τώρα είναι απλά οκ (οι υπόλοιποι της μαφίας ώρες ώρες μου φέρνουν σε καρικατούρα). θα δείξει
    Vielen Dank für alles was mal war

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •