Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 124

Thread: The Sopranos

  1. #76

    Default

    Quote Originally Posted by Kaserinos View Post
    Bump!

    bump για την τελειότητα σε εικόνες και ήχο, ακούστε πώς ραππάρει πάνω απ'το τραγούδι ο πούστης
    tt0274518

  2. #77
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    το sopranos και το wire με έκαναν να καταλάβω πότε μια σειρά είναι μεγάλη: όταν η ηθοποιία και σκηνοθεσία είναι τόσο μεγάλη που κάθε φορά που τρώνε κάτι πεινάω (από τα ξύγκια του τόνι στα καβούρια του μακνόλτη), και όταν ο άλλος πίνει club soda και σκέφτομαι ότι ναι ρε φίλε, γάμα το αλκοόλ, τέτοιο θα πίνω.

  3. #78
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Η Αλήθεια είναι ότι την είχα πατήσει με σοπράνος , που έβλεπα ξέμπαρκα επεισόδια στην ΝΕΤ.
    Μόλις μπήκα στην φάση να τα δω μαζεμένα με την σειρά , έπαθα πλάκα!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #79
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    +1 σε όλα τα παραπάνω εννοείται, αλλά δείτε και Six Feet Under αν δεν το έχετε κάνει. Είναι κι αυτό από τα κεφάλαια που πρέπει να κατέχει ο καμμένος σειράκιας που σέβεται τον εαυτό του.

  5. #80
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default



    ασχετο κάπως αλλα αυτο είναι το καλύτερο ξεκίνημα σεζόν έβερ. και βέβαια το σοπράνος η καλύτερη σειρά έβερ. τυχερός όποιος δεν την έχει δει ακόμα.

  6. #81
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Στα μέσα του 5ου κύκλου είμαι, και ακόμα δεν διαβάζω το θρεντ
    Αλλά ναι , τεράστια σειρά και ο τόνι θεός
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #82
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    τέλος , υπέροχη σειρά.
    Η μαφία είναι το μπαγκράου , οι χαρακτήρες είναι το ζουμί.
    6 σεζόν έκοψε το σύμπαν στα 2.

    Για το φινάλε

    Spoiler
    Ξέροντας ότι θέλει 3-4 λεπτά να τελειώσει ο σκηνοθέτης μου δημιούργησε τεράστια αγωνία βάζοντάς με να δω σαν τον Τόνυ τον κόσμο γύρω του.
    Δεν θεωρώ ότι πέθανε, αλλά ξέρει ότι ζει μια ζωή γεμάτη ανασφάλεια, ακόμα και όταν πάει με την οικογένειά του να φάει το μπεργκερ. and life goes on.
    Δεν διαβάζω νετ για σχόλια περί τέλους. Και δεν νομίζω ότι με νοιάζει τι λένε οι άλλοι, αν ήθελε να πει κάτι συγκεκριμένο θα το έδειχνε κιόλας. Κρατάει ο καθένας τα πιστεύω του.


    θα πω και άλλα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #83
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    τέλος και για μένα, δεν σχολιάζω τίποτα, i'll just leave this here

    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #84
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    To είδα κι εγώ λοιπόν. Συγκρίσεις με Wire είναι τουλάχιστον παιδαριώδεις. Σίγουρα δεν είναι κακή σειρά, αλλά πολλή μονοτονία (οι πρώτες 10 συνεδρίες είχαν ενδιαφέρον, απο΄κει και πέρα, κούραση) και υπερβολή στην περσόνα του Tόνυ (δλδ οκ, με πόση ευκολία πια σφάζεις συγγενής/φίλους με το καλημέρα? Και με πόση ευκολία γαμάς ο,τι κινείται ενώ είσαι χοντρός και ασχημος?).
    Δε λέω, μετά απο 1-2 μήνες που το βλέπω, θα μου λείψει λίγο, αλλά μεχ.

  10. #85
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    .
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #86

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    (δλδ οκ, με πόση ευκολία πια σφάζεις συγγενής/φίλους με το καλημέρα? Και με πόση ευκολία γαμάς ο,τι κινείται ενώ είσαι χοντρός και ασχημος?).
    σοβαρά τώρα?
    tt0274518

  12. #87
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    δλδ οκ, με πόση ευκολία πια σφάζεις συγγενής/φίλους με το καλημέρα
    Σύμφωνα με δυο παραδείγματα που μου έρχονται στα γρήγορα, με τόση ευκολία:


    "I ordered the death of my brother. He injured me. I killed my mother's son. I killed my father's son."
    ―Michael Corleone


    "Today I settle all family business, so don't tell me you're innocent Carlo. Admit what you did."
    ―Michael Corleone



    Μάγια, σύνελθε.

  13. #88
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Χάθηκε να φάει την καριόλα τη Τζάνις λοιπόν?

    Και τι σύνελθε? Αυτή είναι η άποψή μου. Let's agree to disagree χωρίς αίματα.

  14. #89
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    μάγια, όλο το point της σειράς είναι να δείξει οτι η "δουλειά" είναι πάνω από όλα, από τα πάντα, ιδιαίτερα για αυτά τα άτομα που έννοιες όπως οικογένεια, χρήμα, δύναμη, τιμή συνιστούν όλο τους το είναι. δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί όταν μιλάμε για "δουλειά". και σε μια σειρά που έχει εμβαθύνει σε απίστευτο βαθμό στα πιο μικρά και ασήμαντα μειονεκτήματα/προτερήματα του κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά γίνεται πολύ ξεκάθαρο πως όταν μιλάμε για "δουλειά" όλα τα υπόλοιπα πάνε στην άκρη. σαφώς και η σειρά έχει εστιάσει κυρίως στον Τόνυ (λογικό είναι αυτό) αλλά θα πρέπει να παραδεχτείς οτι μιλάμε για μια φαινομενική ερμηνεία γενικότερα από τον Γκαντολφίνι. ειλικρινά πάντως είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω να λέει "ε εντάξει οκ καλό είναι" για το Σοπράνοζ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #90
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Tα καταλαβαίνω όλα αυτά που λες και τα δέχομαι, αλλά όπως είπα παραπάνω τα βρήκα κάπως υπερβολικά και πολύ επαναλαμβανόμενα. Δηλαδή, τι 2 σεζόν να ήταν τι 10, τα ίδια πράγματα θα βλέπαμε, δεν θα άλλαζε κάτι. Απλώς στην περίπτωση των 10, θα είχαμε περισσότερους νεκρούς.
    Αν εξαιρέσεις ίσως Meadow και AJ, που ξεκινάνε παιδάκια και τελειώνουν ενήλικες, άντε και Christopher, δεν είδαμε κανένα σοβαρό χτίσμο χαρακτήρα (βλ. wire, six feet under). Όχι πως είναι απαραίτητο αυτό για να θεωρήσεις μια σειρά καλή, αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό το στοιχείο είναι που σε κάνει να νιώθεις την ολοκληρωμένη πια σειρά σαν ένα ταξίδι, σαν κάτι που είχε ροή, που ξεκίνησε στο Α και πήγε στο Β μέσα από ένα σωρό εξελίξεις και ανατροπές και whatnot. Αυτό μου άφησε την αίσθηση πως ξεκίνησε στο Α και τελείωσε στο ίδιο ακριβώς σημείο. Δεν με πείσανε ρε παιδί μου οι αλλαγές του. Δεν με έπεισε ο χωρισμός τους, δεν με έπεισε η κατάθλιψη του AJ και η αστραπιαία του ανάρρωση, δεν με έπεισε η πάντοτε ηλεκτρισμένη σχέση ψυχιάτρου-Τόνυ, και κυρίως δεν με έπεισε η χρονική διάρκεια στην οποία υποτίθεται διαδραματίζονται όλα αυτά. Αν δηλαδή δεν γίνονταν αναφορές στα πόσα χρόνια κάνει θεραπεία ο Τόνυ ή πόσο χρονών είναι πια ο AJ, δεν θα ήταν αισθητό πως ο χρόνος κυλά.
    Καταλαβαίνω γιατί θεωρείται τόσο καλή σειρά, αλλά για μένα παραέχει πολλά ψεγάδια για να την βάλω στις τοπ.
    Last edited by Drumsick; 10-04-2013 at 10:46.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •