Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Slipknot - All Hope Is Gone

  1. #1
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Slipknot - All Hope Is Gone



    01. Execute
    02. Gematria (The Killing Name)
    03. Sulfur
    04. Psychosocial
    05. Dead Memories
    06. Vendetta
    07. Butcher's Hook
    08. Gehenna
    09. The Cold Black
    10. Wherein Lies Continue
    11. Snuff
    12. All Hope is Gone
    Special Edition Tracks:
    13. Child of Burning Time (Bonus Track)
    14. Vermillion Pt. 2 (Bloodstone Mix) (Bonus Track)
    15. Til We Die (Bonus Track)






    Nέο Slipknot λοιπόν μετά από 4 χρόνια. Έχοντας 3 δισκάρες στο ενεργητικό τους, πλέον κανείς δεν περιμένει να αποδείξουν τίποτα και απλά θέλει να ακούσει τα «γνωστά» slipknot-oειδή τραγούδια με το γνωστό τους groove για να τα σπάσει.

    Από δίσκο σε δίσκο υπήρχε μια Α διαφοροποίηση στον ήχο τους, αλλά από την αρχή κιόλας είχαν ένα προσωπικό ήχο, ο οποίος είναι αναγνωρίσιμος από χιλιόμετρα-μην πούμε για την φωνή του Corey. Aπό το χαοτικό πρώτο τους άλμπουμ(όπου σε κάποια κομμάτια έχαναν την μπάλα και δεν ήξεραν που να το πάνε), στο πιο ακραίο και σε σημεία πιο deathμεταλιζον Iowa, στο πιο ντελικάτο Vol 3, το οποίο είναι το πιο δουλεμένο αλμπουμ τους ηχητικά αλλά και συνθετικά. Εκεί μάλιστα εμφανίστηκαν και κάποιες πιο «αρτιστικές» τους πινελιές, με τα διάφορα lead και σολάκια εδώ και κει, και τα πιο ear-friendly κομμάτια όπως τα duality και before I forget. Mε λίγα λόγια το θεωρώ ως το καλύτερο τους μέχρι στιγμής.
    Φτάνουμε λοιπόν στο φετινο “All Hope Is Gone”. To πρώτο μου σχόλιο δεν θα είναι μουσικό, αλλά έχει σχέση με το πόσο επίκαιρος είναι ο τίτλος του άλμπουμ, όσων αφορά την παγκόσμια (Ρωσία-Γεωργία) αλλά και την Ελληνική (ασφαλιστικό, φορολογία κλπ) πραγματικότητα. Πάμε όμως παρακάτω. Μουσικά , δεν θα μπορούσε να είναι παρά μια διασταύρωση των 3 προηγούμενων τους, έχοντας συγχρόνως αρκετές διαφορές.

    Ο Corey έχοντας κάνει ένα αρκετά συμπαθητικό δίσκο με τους Stone sour, μάλλον νιώθει πιο σίγουρος με την φωνή του. Και αυτό φαίνεται στις φωνητικές γραμμές που έχει γράψει στο “all hope…”. Είναι ίσως οι καλύτερες που έχει γράψει συνολικά σε ολοκληρο slipknot album (το duality ας πούμε ενώ έχει απίστευτο refrain, έχει κατά τα αλλά μηδενικες ιδεες στην φωνή, όπως και αρκετά άλλα κομμάτια τους). Χρησιμοποιεί λιγότερο brutal και περισσότερο μελωδία σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά καταφέρνει να κρατήσει την ισορροπία που «πρέπει».

    Μουσικά το αλμπουμ πατάει σε πολλές μεριές. Tα death metal στοιχεία έχουν την τιμητική τους (“gematria”, “sulfer”,”vendetta”,”all hope is gone”), τα κλασσικά mid-tempo slipknot κομμάτια υπάρχουν επίσης (“psychosocial”, “this cold black”, “Wherein Lies Continue”-ΕΠΟΣ), οι μπαλαντούλες που ήρθαν από το vol.3 είναι και αυτές εδώ(“snuff”,”’til we die”). Γενικά καλοδουλεμένα κομμάτια, πολύ καλές κιθάρες και γενικα οι συνθέσεις πανέμορφες. Επιτέλους τα σόλο, που υπάρχουν σε μεγάλη ποσότητα εδώ, είναι ουσιαστικά και έχουν κάτι να πουν (το pulse of the maggots πχ από το προηγούμενο, είχε σολο που μόλις εμπαινε εκλανες στο γελιο- στο psychosocial το σολο φέρνει σε σημεια ήχο από in flames περιόδου clayman). Οι κιθάρες είναι από τις καλύτερες που έχουν γράψει και σε συνδιασμό με τις φωνητικές μελωδίες του Corey, γαμάνε ψυχούλες (vendetta, sulfer).

    Tα πιο “ξένα” στοιχεία για αυτή την μπάντα βρίσκονται σε 3 κομμάτια : στο meshuggah-ίκο “butcher’s hook” που στο ρεφραιν πάει και προς fear factory μεριά, στο dead memories που είναι από τα πιο εμπορικά/ μη δύνατα κομμάτια που έχουν γράψει(βέβαια ακόμα και αυτό είν’ ωραίο) και στο μέτριο Gehenna το οποίο φέρνει στο κομμάτι iowa, μόνο που είναι αρκετά πιο εστιασμένο, αλλά παραταύτα, μέτριο.2/3 δηλαδή, μια χαρά ποσοστό.

    Γενικά το δισκάκι τα σπαεί τρελά, η παραγωγή του είναι όπως πρέπει, έχει τραγουδάρες, το booklet αξίζει(αν και θα μπορούσαν να εκτυπώσουν τους στίχους να φαίνονται κιολας), μια πολύ καλή κυκλοφορία δηλαδή.
    Καλυτερες στιγμές του δίσκου: All Hope is gone, Sulfer, Vendetta, Til we die, Wherein lies continue.
    Kill the wise one!

  2. #2
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    pio adiaforo disko den mporousan na vgaloun...de sou menei tpt
    poso mallon diathesi na to ksanakouseis!
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  3. #3

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    και μένα δε μου αρεσε ο δίσκος. συμφωνώ ότι δε μου εμεινε τίποτα.
    αυτό που εχω να προσθέσω είναι ότι πιο πολύ μοιάζει για επιδειξη-μαθήματα τυμπάνων.
    μεχρι και το εξώφυλλο είναι αδιάφορο, σε φάση οποιασδήποτε αλλης αμερικάνικης μπάντας.
    κρίμα απο αυτούς περιμενα κατι καλο. Και το στηρίζω στο ότι δεν θα περιμένω να ακούσω καλή παραγωγη και καλές κιθάρες κ.λ.π. Αυτα τα θεωρω δεδομένα καθώς είμαστε στο 2008. Οπότε το μόνο που μετρα είναι η εμπνευση. Οι στίχοι ναι είναι γαματοι. αλλα η μουσική, δε μ'αρεσε.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  4. #4
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Quote Originally Posted by distortionofperception
    και μένα δε μου αρεσε ο δίσκος. συμφωνώ ότι δε μου εμεινε τίποτα.
    αυτό που εχω να προσθέσω είναι ότι πιο πολύ μοιάζει για επιδειξη-μαθήματα τυμπάνων.
    μεχρι και το εξώφυλλο είναι αδιάφορο, σε φάση οποιασδήποτε αλλης αμερικάνικης μπάντας.
    κρίμα απο αυτούς περιμενα κατι καλο. Και το στηρίζω στο ότι δεν θα περιμένω να ακούσω καλή παραγωγη και καλές κιθάρες κ.λ.π. Αυτα τα θεωρω δεδομένα καθώς είμαστε στο 2008. Οπότε το μόνο που μετρα είναι η εμπνευση. Οι στίχοι ναι είναι γαματοι. αλλα η μουσική, δε μ'αρεσε.
    Χεχ, διαφωνώ στα πάντα.

    Έχει πολλά και πολύ πιασάρικα σημεία, αφενός. Του πούστη, αν ένα πράγμα κάνουν καλά πια είναι να γράφουν ακριβώς αυτό το ακραίο (χαε) που σου καρφώνεται στο μυαλό. Κάτι sulfur, psychosocial, all hope is gone, dead memories είναι ακριβώς χιτάκια σε φάση people=shit ή duality. Κι εγώ στην αρχή ψιλοξενέρωσα με το κλασικό μπιγκ αμέρικαν ντάπα ντούπα αλλά τελικά βαράνε καλά.

    Τα τύμπανα δεν είναι σε καμμία περίπτωση επίδειξη-μάθημα. Είναι τα πιο απλοϊκά που έχουν υπάρξει σε δίσκο τους και κάθε γύρισμα του Jordison είναι ίδιο. Αυτό είναι η μεγαλύτερη αδυναμία του δίσκου ΙΜΟ, μαζί με μερικές άστοχες μελωδικές γραμμές του Taylor, ο οποίος πρέπει να αφήσει σε κάποια φάση τα Stone Sourιλίκια.

    Το εξώφυλλο είναι όπως ήταν και στο πρώτο δίσκο.

    Οι στίχοι είναι πολύ κατώτεροι του Vol. 3, αλλά δε γαμιέται.

    Τελικώς, μάλλον ο δίσκος είναι ένα βήμα πίσω σε σχέση με τον προηγούμενο (είναι πιο κοντά στο Iowa) και ίσως ο πιο αδύναμος από τους τέσσερις. Εν πάση περιπτώσει, γαμάει, τελευταίο λεπτό του sulfur και τα μυαλά στον LCH.

  5. #5
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    γενικά αυτό που είπε ο Phantom
    αν και εμένα μου φαίνεται ότι κοντράρει
    στα ίσια τα άλλα 3 (άσχετο αν χάνει)
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  6. #6
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Nαι γενικά δεν είναι ο δίσκος-εκπληξη όπως τα προηγούμενα 3, αλλά είναι καλό αλμπουμ. Λιγο πιο πάνω από το πρώτο, πιο κάτω απο το iowa και σίγουρα πιο κάτω απο το vol.3. Eχει γενικά ωραία σημεία, όχι όμως και εκρηκτικά κομμάτια(δεν χρειάζεται να πω ποια). Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η μετριότητα (gematria) που έχουν βάλει για πρώτο κομμάτι, ειδικά όταν έχεις να το συγκρίνεις με (sic), people=shit,The Blister Exists.
    Σαν σύνολο τα σπάει ομως.
    Kill the wise one!

  7. #7
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    τι πιο πάνω από το πρώτο ρε?
    το πρώτο είναι το καλύτερο!!~!~!
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  8. #8

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    ίσως του δώσω μερικές ευκαιρίες ακόμα, ίσως είμαι στο στάδιο που ξεπερασε ο Φαντομ Κουακ με τα αμερικαν νταπα ντουπα. Θα συμφωνήσω με ανιμαε στο ότι το 1ο κομμάτι είναι χαλια. Μπορεί να το κάναν επιτηδες. Να μη βάλαν χιτ στην πρωτη θέση, έτσι για σπάσιμο. Πιστεύω ότι όταν σε 10 χρόνια θα σου λενε slipknot δε θα'ναι το πρώτο αλμπουμ που θα σου ρχεται στο μυαλο. Ο χρόνος βεβαια θα το δείξει. Τεσπα ας γυρίζω στους Elend μου.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  9. #9
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Quote Originally Posted by distortionofperception
    Θα συμφωνήσω με ανιμαε στο ότι το 1ο κομμάτι είναι χαλια. Μπορεί να το κάναν επιτηδες. Να μη βάλαν χιτ στην πρωτη θέση, έτσι για σπάσιμο. Πιστεύω ότι όταν σε 10 χρόνια θα σου λενε slipknot δε θα'ναι το πρώτο αλμπουμ που θα σου ρχεται στο μυαλο.

    To "προβλημα" είναι γιατί το βάλανε στον δισκο.
    Καλά σίγουρα δεν θα είναι το πρωτό αλμπουμ που σου ρχεται στο μυαλο. Αυτό είναι το vol.3.

    A, το πρωτο, πέρα από κάποια κομμάτια, δεν ήταν και υπερδίσκαρος. Ναι μεν φρεσκος/καινοτόμος για την εποχή του, αλλά είχε πολλές μετριότητες μεσα.
    Kill the wise one!

  10. #10
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Quote Originally Posted by distortionofperception
    και μένα δε μου αρεσε ο δίσκος. συμφωνώ ότι δε μου εμεινε τίποτα.
    αυτό που εχω να προσθέσω είναι ότι πιο πολύ μοιάζει για επιδειξη-μαθήματα τυμπάνων.
    μεχρι και το εξώφυλλο είναι αδιάφορο, σε φάση οποιασδήποτε αλλης αμερικάνικης μπάντας.
    κρίμα απο αυτούς περιμενα κατι καλο. Και το στηρίζω στο ότι δεν θα περιμένω να ακούσω καλή παραγωγη και καλές κιθάρες κ.λ.π. Αυτα τα θεωρω δεδομένα καθώς είμαστε στο 2008. Οπότε το μόνο που μετρα είναι η εμπνευση. Οι στίχοι ναι είναι γαματοι. αλλα η μουσική, δε μ'αρεσε.

    συμφωνω με τον distortion και εχω να προσθεσω τα εξης:

    η παραγωγη ειναι υπερβολικα clean σε σημειο που οταν παιζουν τα πιο death metal σημεια δεν υπαρχει το παραμικρο δειγμα επιθετικοτητας. μετα νομιζω οτι το κουρασανε με το θεμα stone sour. ειναι ενας καλος δισκος stone sour αυτος εδω, ή μαλλον για να το θεσω καλιτερα, εναν τετοιο δισκο θα θελανε να βγαλουν οι stone sour αλλα λογω τεχνικης ανεπαρκειας, οι slipknot το κανουν καλυτερα. υπαρχουν καποια σημεια γενικα εδω κ εκει αλλα για μισο λεπτο, που ειναι οι υπολοιποι της μπαντας; media, samples, κρουστα; αφαντα. ακουγονται σαν μια 5νταμελης μπαντα ενω υποτιθεται ειναι 9. ακουστε οποιοδηποτε κομματι απο το Iowa και θα καταλαβετε αμεσως τη διαφορα. συν τοις αλλοις δεν ειναι λιγο μαλακια εκει που μπλασταρουν και λες "εδω ειμαστε" στα καπακια να παιζουν μπαλαντοειδες rock; επισης λιγο κουραση τα solo του Mick που ενω ειναι ωραιος riffολογος στα solo δεν εχει να πει κατι. τελος υπαρχει και ενας δισκος πριν το ομωνυμο, δεν ειναι πρωτο το "Slipknot".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Quote Originally Posted by Harvestman
    Quote Originally Posted by distortionofperception
    και μένα δε μου αρεσε ο δίσκος. συμφωνώ ότι δε μου εμεινε τίποτα.
    αυτό που εχω να προσθέσω είναι ότι πιο πολύ μοιάζει για επιδειξη-μαθήματα τυμπάνων.
    μεχρι και το εξώφυλλο είναι αδιάφορο, σε φάση οποιασδήποτε αλλης αμερικάνικης μπάντας.
    κρίμα απο αυτούς περιμενα κατι καλο. Και το στηρίζω στο ότι δεν θα περιμένω να ακούσω καλή παραγωγη και καλές κιθάρες κ.λ.π. Αυτα τα θεωρω δεδομένα καθώς είμαστε στο 2008. Οπότε το μόνο που μετρα είναι η εμπνευση. Οι στίχοι ναι είναι γαματοι. αλλα η μουσική, δε μ'αρεσε.

    συμφωνω με τον distortion και εχω να προσθεσω τα εξης:

    η παραγωγη ειναι υπερβολικα clean σε σημειο που οταν παιζουν τα πιο death metal σημεια δεν υπαρχει το παραμικρο δειγμα επιθετικοτητας. μετα νομιζω οτι το κουρασανε με το θεμα stone sour. ειναι ενας καλος δισκος stone sour αυτος εδω, ή μαλλον για να το θεσω καλιτερα, εναν τετοιο δισκο θα θελανε να βγαλουν οι stone sour αλλα λογω τεχνικης ανεπαρκειας, οι slipknot το κανουν καλυτερα. υπαρχουν καποια σημεια γενικα εδω κ εκει αλλα για μισο λεπτο, που ειναι οι υπολοιποι της μπαντας; media, samples, κρουστα; αφαντα. ακουγονται σαν μια 5νταμελης μπαντα ενω υποτιθεται ειναι 9. ακουστε οποιοδηποτε κομματι απο το Iowa και θα καταλαβετε αμεσως τη διαφορα. συν τοις αλλοις δεν ειναι λιγο μαλακια εκει που μπλασταρουν και λες "εδω ειμαστε" στα καπακια να παιζουν μπαλαντοειδες rock; επισης λιγο κουραση τα solo του Mick που ενω ειναι ωραιος riffολογος στα solo δεν εχει να πει κατι. τελος υπαρχει και ενας δισκος πριν το ομωνυμο, δεν ειναι πρωτο το "Slipknot".
    To 1o 1o katarxhn den akoygetai, afeteroy oysiastika htan allh mpanta tote. Kai oi White Zombie eixan 5 diskoys prin to La Sexorcisto ...

    Epi toy 8ematos, metriotato. Apotyxhmeno blockbuster ena pragma ...
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

  12. #12
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    mia xara einai o diskos k ektos autou exw orkistei na min ksanapw kaki kouventa gia tous slipknot apo tote pou vgike to iowa ftanei na vgazoun mia xara diskous. k autos einai mia xara diskos einai slipknot einai piasarikos oi mpalantes tou einai MPALANTARES k ta pio dinata kommatia tou einai poli kala. euge sta paidia o kaliteros diskos tis neas xilietias mexri stigmis
    Cut your flesh and worship Santa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    lol
    i said bye bye to you


  14. #14
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Quote Originally Posted by R & R
    pio adiaforo disko den mporousan na vgaloun...de sou menei tpt
    poso mallon diathesi na to ksanakouseis!

  15. #15
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default Re: Slipknot - All Hope Is Gone

    Quote Originally Posted by animae
    Καλά σίγουρα δεν θα είναι το πρωτό αλμπουμ που σου ρχεται στο μυαλο. Αυτό είναι το vol.3.

    Κάτω.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





Similar Threads

  1. Slipknot 30/05
    By The Nerd in forum Live Reports
    Replies: 173
    Last Post: 03-10-2006, 17:51
  2. Slipknot 30/05
    By cthulu in forum Live & Events Talk
    Replies: 182
    Last Post: 31-05-2005, 13:11
  3. Αφιέρωμα Slipknot
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-2005, 05:03
  4. Slipknot get what they deserve
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 71
    Last Post: 10-07-2004, 14:40
  5. Slipknot - Disasterpieces
    By Corey_Taylor_8 in forum Albums
    Replies: 86
    Last Post: 12-09-2003, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •