Results 1 to 10 of 10

Thread: Amd vs Intel

  1. #1

    Default Amd vs Intel

    ειμαι στο ψάξιμο για νεο πισι . θα ηθελα να μου λύσετε τις εξής απορίες .
    intel ή amd?
    δεν ειμαι απο αυτους που παιζουν παιχνιδια. το πισι μου ειναι συνεχεια on-line . και κατεβάζει ταινίες κτλ . ( καλός ) διπύρηνος ή ( μέτριος ) τετραπυρηνος ?
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  2. #2
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Amd vs Intel

    Νομίζω ότι ο τετραπύρηνος θα είναι υπερβολικός εάν δεν το θες για επεξεργασία ήχου/βίντεο, συνεχή compile (gentoo) και τέτοια. Για αυτά που λες, πάρε έναν καλό διπύρηνο.

    Νομίζω οι Intel σε καθαρούς αριθμούς υπερέχουν, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό επηρεάζει τον μέσο αγοραστή, πιθανώς ο λόγος απόδοσης/τιμής των AMD να είναι καλύτερος (τουλάχιστον ήταν όταν είχα κοιτάξει τελευταία φορά). Από την άλλη μπορεί και όχι, ψάξε το.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  3. #3
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Amd vs Intel

    Αυτό που λένε είναι ότι AMD ήταν και μέχρι την αρχή των δυπυρηνων, από και πέρα τους την έριξε στα αυτιά η intel. Μπορεί να είναι πιο ακριβοί αλλά αξίζουν όταν θες να τρέξεις βαριές εφαρμογές. Βλέπεις για τι θες το πισι και διαλέγεις αναλόγως.
    Τώρα για τετραπυρηνους, δεν ξέρω τι εφαρμογές θα ήθελες να τρέξεις και όντως να εκμεταλλευτούν και τους 4.
    Kill the wise one!

  4. #4
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default Re: Amd vs Intel

    Quote Originally Posted by Stormrider
    ειμαι στο ψάξιμο για νεο πισι . θα ηθελα να μου λύσετε τις εξής απορίες .
    intel ή amd?
    δεν ειμαι απο αυτους που παιζουν παιχνιδια. το πισι μου ειναι συνεχεια on-line . και κατεβάζει ταινίες κτλ . ( καλός ) διπύρηνος ή ( μέτριος ) τετραπυρηνος ?
    Αυτό το δίλημμα είναι λίγο μούφα.
    Οι διπύρηνοι είναι συνήθως πιο γρήγοροι ανά πυρήνα, τη στιγμή που οι 4πύρηνοι είναι χρονισμένοι χαμηλότερα αλλά μπορούν θεωρητικά να χειριστούν καλύτερα κάποιες πολύπλοκες( ή πολλαπλές) εφαρμογές, εφόσον οι τελευταίες υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Το λεγόμενο multitasking.
    Προσοχή, το multitasking δεν σημαίνει "τρέχω ταυτόχρονα msn, utorrent και firefox!".

    Αυτό, όμως, το ξέρεις ήδη.

    Με βάση τη χρήση για την οποία προορίζεις το PC, ακόμα και ένας μονοπύρηνος θα σου ήταν αρκετός...

    (...κάπου εδώ μπαίνω στο ψητό γιατί θα αρχίσω να φλυαρώ πάλι)


    Νομίζω ότι η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου είναι να κινηθείς κάπου μεταξύ Q6600 και Ε8400(ή Ε8200). Προηγούμενης γενιάς Ιντελ επεξεργαστές που άφησαν την AMD πολύ πίσω. Δοκιμασμένοι και οι δυο σε κάθε είδους εφαρμογές με τον πρώτο να υπερτερεί λίγο στο multitasking και τον δεύτερο στα παιχνίδια.

    Πιο σημαντικό θεωρώ το να πάρεις μια motherboard που θα υποστηρίζει τους επόμενης γενιάς επεξεργαστές. Αυτό θέλει λίγο ψάξιμο, βέβαια.
    Νομίζω ότι προς το τέλος της χρονιάς κυκλοφορούν οι Ιντελ Nehalem ακα core i7, οπότε και θα βγούν τα καινούρια chipset.

    value for money cpu + future proof mobo = love for ever
    Resistance is useless

  5. #5
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Amd vs Intel

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Νομίζω ότι ο τετραπύρηνος θα είναι υπερβολικός εάν δεν το θες για επεξεργασία ήχου/βίντεο, συνεχή compile (gentoo) και τέτοια. Για αυτά που λες, πάρε έναν καλό διπύρηνο.
    Αυτό. Οι πολλοί πυρήνες έχουν νόημα σε συγκεκριμένες και μόνο δραστηριότητες.

    Από AMD, οι μόνοι επεξεργαστές που κάπως αξίζουν είναι τα τελευταία Phenom μοντέλα. Πάντως, έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην Intel. Συγκρίσεις στο http://www.tomshardware.com/charts/cpu- ... ks,16.html
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #6
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default Re: Amd vs Intel

    Quote Originally Posted by Stormrider
    δεν ειμαι απο αυτους που παιζουν παιχνιδια.
    iMac με Intel Core 2 Duo και κσεχνάς τα πισιά για πάντα =P
    πρωτοτυπώ.




    ■■

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Amd vs Intel

    Quote Originally Posted by VirusXI
    Quote Originally Posted by Stormrider
    δεν ειμαι απο αυτους που παιζουν παιχνιδια.
    iMac με Intel Core 2 Duo και κσεχνάς τα πισιά για πάντα =P
    +1. Τώρα που έχουν και ψιλοπέσει οι τιμές στα φθηνά μοντέλα, αξίζει. Ε, κι αν θες κ' κανά παιχνίδι, τους βάζεις κ' Windows XP σε δεύτερο partition.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default Re: Amd vs Intel

    δεν είχα ασχοληθεί ποτε και νόμιζα πως το mac είναι mac και τίποτα άλλο...μπορείς δηλαδή να έχεις και windows στο ίδιο μηχάνημα dual boot?

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Amd vs Intel

    Quote Originally Posted by Abruzzi
    δεν είχα ασχοληθεί ποτε και νόμιζα πως το mac είναι mac και τίποτα άλλο...μπορείς δηλαδή να έχεις και windows στο ίδιο μηχάνημα dual boot?
    Ναι, σε όλα τα Mac των τελευταίων ετών που έχουν Intel επεξεργαστή, μπορείς να εγκαταστήσεις Windows, Linux ή ό,τι άλλο θες. Συγκεκριμένα, τα Mac συνοδεύονται με ένα πρόγραμμα, το Bootcamp, για να διευκολύνει την εγκατάσταση δεύτερου λειτουργικού.

    Η πραγματική μαγκιά, όμως, είναι πως με VMWare Fusion ή Parallels μπορείς να τρέχεις Windows προγράμματα του δεύτερου partition μέσα από Mac OS X (π.χ. για AutoCAD που δεν υπάρχει native έκδοση).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default Re: Amd vs Intel

    Quote Originally Posted by casshern
    Quote Originally Posted by Stormrider
    ειμαι στο ψάξιμο για νεο πισι . θα ηθελα να μου λύσετε τις εξής απορίες .
    intel ή amd?
    δεν ειμαι απο αυτους που παιζουν παιχνιδια. το πισι μου ειναι συνεχεια on-line . και κατεβάζει ταινίες κτλ . ( καλός ) διπύρηνος ή ( μέτριος ) τετραπυρηνος ?
    Αυτό το δίλημμα είναι λίγο μούφα.
    Οι διπύρηνοι είναι συνήθως πιο γρήγοροι ανά πυρήνα, τη στιγμή που οι 4πύρηνοι είναι χρονισμένοι χαμηλότερα αλλά μπορούν θεωρητικά να χειριστούν καλύτερα κάποιες πολύπλοκες( ή πολλαπλές) εφαρμογές, εφόσον οι τελευταίες υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Το λεγόμενο multitasking.
    Προσοχή, το multitasking δεν σημαίνει "τρέχω ταυτόχρονα msn, utorrent και firefox!".

    Αυτό, όμως, το ξέρεις ήδη.

    Με βάση τη χρήση για την οποία προορίζεις το PC, ακόμα και ένας μονοπύρηνος θα σου ήταν αρκετός...

    (...κάπου εδώ μπαίνω στο ψητό γιατί θα αρχίσω να φλυαρώ πάλι)


    Νομίζω ότι η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου είναι να κινηθείς κάπου μεταξύ Q6600 και Ε8400(ή Ε8200). Προηγούμενης γενιάς Ιντελ επεξεργαστές που άφησαν την AMD πολύ πίσω. Δοκιμασμένοι και οι δυο σε κάθε είδους εφαρμογές με τον πρώτο να υπερτερεί λίγο στο multitasking και τον δεύτερο στα παιχνίδια.

    Πιο σημαντικό θεωρώ το να πάρεις μια motherboard που θα υποστηρίζει τους επόμενης γενιάς επεξεργαστές. Αυτό θέλει λίγο ψάξιμο, βέβαια.
    Νομίζω ότι προς το τέλος της χρονιάς κυκλοφορούν οι Ιντελ Nehalem ακα core i7, οπότε και θα βγούν τα καινούρια chipset.

    value for money cpu + future proof mobo = love for ever
    Parallelism legetai

    H CPU shmera einai adiaforh, ektos ama varas tipota ray-tracing h tipota crypto. Gia ka8hmerina pragmata, pare to fthnotero (mazi kai th mhtrikh). Otan den 8a mporeis na ton xrhsimopoihseis gia ayta poy eipes, oi pi8anothtes einai oti ola 8a einai entelws parwxhmena (epanalamvanw, an den eisai gamer). Epishs, oso gamaoya CPU kai na exeis ti ginetai an ta loipa yposysthmata einai gia ton peo h skatory8mismena.

    Kane th xrysh tomh, pare enan X3
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

Similar Threads

  1. Apple to use Intel Microprocessors
    By Deggial in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 11-06-2005, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •