Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 235

Thread: Metallica - Death Magnetic (2008)

  1. #31

    Default Re: Death Magnetic

    Και φτάσαμε στο σημείο να έχουμε την εμπεριστατωμένη άποψη της μισής ημέρας. Χρονικό διάστημα όπου ο δίσκος μεγάλωσε μέσα μας ωσαν τον σπόρο στη γη. Αναμενόμενο, φυσικά.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς το μόνο που μπορείτε να έχετε τη στιγμή αυτή είναι ενθουσιασμό ή απογοητευση. Δεν το λέω εγώ μα το DNA σας. Τα posts έχουν και ημερομηνία μαζί με ωρα πάνω, τα προσχήματα δεν είναι κακό να κρατούνται. Αυτά ως απλή λογική.

    Στο θέμα μας τώρα. Για να κρίνεις ενα δίσκο οφείλεις, όχι να εντοπίσεις τις επιρροές/ομοιότητές του, μα να τον νιώσεις. Δηλώνω καταρχάς απόλυτα και αναπάντεχα ενθουσιασμένος. Παρόλη τη βεβαιότητα που αισθάνομαι γι' αυτά τα οποία πιστεύω σχετικά με το δίσκο, δε θα πάρω του γνώστη το ύφος να εκφέρω απόλυτη άποψη. Εγκράτεια. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν φαιδρό.

    Προβλέπω ότι θα ακούσω το δίσκο μέσα στη βδομάδα πάμπολλες φορές. Όχι διότι θέλω να έχω σωστή άποψη, μα διότι μου αρέσει τόσο που δεν μπορώ να πράξω διαφορετικά.
    By this axe I rule.

  2. #32
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default Re: Death Magnetic

    Δε θα ξαναρισκάρω να κρίνω album τους τόσο νωρίς,ειδικά μετά τον ενθουσιασμό που μου είχε προκαλέσει το st.anger όταν ήταν ακόμη φρέσκο,πράγμα που μετά από μερικούς μήνες φάνηκε πως ήταν απλά ενθουσιασμός και τίποτα άλλο(είναι το μοναδικό metallica album που έπιασε αράχνες στη δισκοθήκη μου μετα απο καποιο διαστημα)
    Βεβαια μπορώ να πω πως διαφαίνεται ανώτερη δουλειά από το προηγούμενο και ίσως και το προπροηγούμενο,αλλα προς το παρόν μέχρι εκεί...για παραπάνω θα δείξει με τον καιρό.

    Το album αυτό είναι περισσότερο ένα δώρο στην μεγάλη μερίδα των οπαδών τους που στράβωνε με τη νέα τους κατεύθυνση και παρακαλούσε για ένα master of puppets,justice number 2 και αυτό ακριβώς είναι...και όντως είναι επιτηδευμένα μπαλαντοειδές στο 4,προτελευταίο instrumental,thrash στο κλείσιμο κτλ για αυτόν ακριβώς το λόγο.
    Αλλωστε καιρό πριν το έλεγαν στις συνεντεύξεις τους ότι σκέφτονται να κάνουν κάτι τέτοιο,να δείξουν ότι δε το έχουν "χάσει" και ήταν λίγο πολύ σίγουρο πως θα πάει προς τα εκεί μετά την απομάκρυνση του bob rock και την είσοδο του rubin.

    Υπάρχουν πολύ καλά riff και ιδέες στο δίσκο,αν και αναπόφευκτα πολλά από αυτά θυμίζουν παλιότερα τους,χωρίς αυτό να είναι και κακό imo με τον τρόπο ειδικά που παρουσιάζονται στο τελικό αποτέλεσμα.
    Αnyway για να μη τα πολυλογώ,αν και μου είναι δύσκολο να μιλήσω αντικειμενικά για αυτούς μιας και τους έχω λατρέψει όσο τίποτα στο χώρο της μουσικής...αυτό που ακούω τώρα το γουστάρω και με ικανοποιεί,προσωπικά ξεπερνά τις προσδοκίες που είχα...για την αξια του όμως θα δείξει ο χρόνος.

  3. #33
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Death Magnetic

    Quote Originally Posted by fortune-teller
    Και φτάσαμε στο σημείο να έχουμε την εμπεριστατωμένη άποψη της μισής ημέρας. Χρονικό διάστημα όπου ο δίσκος μεγάλωσε μέσα μας ωσαν τον σπόρο στη γη. Αναμενόμενο, φυσικά.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς το μόνο που μπορείτε να έχετε τη στιγμή αυτή είναι ενθουσιασμό ή απογοητευση. Δεν το λέω εγώ μα το DNA σας. Τα posts έχουν και ημερομηνία μαζί με ωρα πάνω, τα προσχήματα δεν είναι κακό να κρατούνται. Αυτά ως απλή λογική.

    Στο θέμα μας τώρα. Για να κρίνεις ενα δίσκο οφείλεις, όχι να εντοπίσεις τις επιρροές/ομοιότητές του, μα να τον νιώσεις. Δηλώνω καταρχάς απόλυτα και αναπάντεχα ενθουσιασμένος. Παρόλη τη βεβαιότητα που αισθάνομαι γι' αυτά τα οποία πιστεύω σχετικά με το δίσκο, δε θα πάρω του γνώστη το ύφος να εκφέρω απόλυτη άποψη. Εγκράτεια. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν φαιδρό.

    Προβλέπω ότι θα ακούσω το δίσκο μέσα στη βδομάδα πάμπολλες φορές. Όχι διότι θέλω να έχω σωστή άποψη, μα διότι μου αρέσει τόσο που δεν μπορώ να πράξω διαφορετικά.
    de xerw giati, alla thelw na sou pw

    de mas xezeis re ntalara?


    sto thema mas twra sovara
    starxidia mas to an krinoume me ta swsta krithria ena abum. xavale kanoume. ase ton kosmo na porwthei

    a kai kaloswrhses sto forumaki


    na fantastw eisai sto mets fan club?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #34
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default Re: Death Magnetic

    Τον ακουσα με τον πρωινο καφε πρωτη φορα. Καπακια στο αυτοκινητο μεχρι Αιγαλεω και παλι πισω για λιωσιμο. Μαλλον προκειται για το καλλιτερο υλικο της μπαντας απο το 1989 και μετα. Το φοβερο δεν ειναι τα And Justice For All μονο κοψιματα και η καποια αισθητικη, αλλα κυριως το χαρακτηριστικο της μελωδιας που σου καρφωνεται στο μυαλο. Στις πρωτες ακροασεις θυμομουν ολα τα riffs πραγμα οχι και τοσο κακο, δλδ δεν εχει να κανει οτι μου θυμισε τα παλια τους αναγκαστικα, αλλα κυριως οτι τα κομματια ειναι φανταστικα δουλεμενα και πολυ, αφου αν αναλογιστουμε οτι προκειται για μεγαλα σχετικα σε διαρκεια κομματια, δεν ειναι καθολου κουραστικα. ο Ulrich μονο να επαιζε ελαχιστα καλυτερα και πιο ενδιαφερων και πραγματικα θα ακουγονταν ακομα πιο φρεσκιοι, το κιθαριστικο διδυμο σε καποιες φασεις παιζει πολυ ομορφα πραγματα, αλλα αμα δεν εχεις την υποστηριξη απο πισω -λεγε με drums- δε θα εχει το ιδιο αποτελεσμα. Το θετικο ειναι οτι πολυ κοσμος -μαλλον- θα μεινει ικανοποιημενος απο το νεο δισκο μιας και φαινεται οτι ο Rubin τους ξεκολλησε απο το να ακουγονται σαν metal συγκροτημα, κατι που ο χαζοRock τους ειχε κολλησει στο μυαλο λες και ξαφνικα ενω λεγονται 2 δεκαετιες Metallica θα επρεπε να παιζουν σαν τους Aerosmith. Προσωπικα θα γουσταρα σε φασεις οι κιθαρες να ηταν ελαχιστα πιο ογκωδεις, κυριως στα μπουκωμενα θεματα, αλλα οκ. Καπου ακουγεται και ο Trujilo, ισως εχει να κανει και με το ολο υλικο που δεν σηκωνει πολλα για το μπασο. Ευχαριστα πραγματα και ας μην φερνουν τα πανω κατω, προκειται για πραγματικα ευχαριστο και πορωτικο ακουσμα. Ιδιως για Μetallica.

  5. #35
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: Death Magnetic

    Χιλια εννιακοσια ογδοντα εννια λεει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    270

    Default Re: Death Magnetic

    ta panw katw ta eferan otan xreiazotan!an en etoi 2008 perimeneis apo tous mets na feroun tin epanastasi klafta...
    alloste den thymamai kamia mpanta na efere tin epanastasi 2 fores!

  7. #37
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Death Magnetic

    Quote Originally Posted by illuzion_g
    ta panw katw ta eferan otan xreiazotan!an en etoi 2008 perimeneis apo tous mets na feroun tin epanastasi klafta...
    alloste den thymamai kamia mpanta na efere tin epanastasi 2 fores!
    xmmmmmmmmmmmmmmmmm

    tha sou apanthsw aurio
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #38
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Death Magnetic

    Πλέον το έχω ακούσει αρκετές φορές, αλλά ακόμα δεν μπορώ να κάνω σχόλιο για την ποιότητα του δίσκου.

    Θα κάνω σχόλιο για την παραγωγή του δίσκου.

    Ίσως είναι η χειρότερη τους μετα στο σταγκερ. Για ακόμα μια φορά το μπάσο λείπει (νταξ δεν ξέρω αν λείπει εντελώς, αλλά σίγουρα δεν έχει τον όγκο ενός βαρβάτου μπάσου που θα όφειλαν να έχουν με το τουριλο), τα τύμπανα κλασσικά είναι πολύ μπροστά, ειδικά όταν μπαίνουν δικασιές και το χειρότερο είναι ότι σε μπόλικα σημεία, στις ταμπουριές του ουλριχ, ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ο ήχος. Λες και ακούς ντέμο.

    Τεσπα.Σαν ιδέες ο δίσκος προς το πάρον είναι θετικός. Σαν ήχος, ψιλοπάτος.

    edit: Νταξ, το μπάσο είναι αρκετά καλύτερα πλέον, αλλά και πάλι παραμένει ότι κάπου χωλαίνει ο ήχος.
    Kill the wise one!

  9. #39
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

  10. #40
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Death Magnetic

    το κατέβασα χθες, κατεβάστε το γιατί μάλλον θα κοπεί σε κάποια φάση, όπως κόψαν και το νέο των ACDC στο λινκ που βάλατε
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #41
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default Re: Death Magnetic

    Quote Originally Posted by animae
    Πλέον το έχω ακούσει αρκετές φορές, αλλά ακόμα δεν μπορώ να κάνω σχόλιο για την ποιότητα του δίσκου.

    Θα κάνω σχόλιο για την παραγωγή του δίσκου.

    Ίσως είναι η χειρότερη τους μετα στο σταγκερ. Για ακόμα μια φορά το μπάσο λείπει (νταξ δεν ξέρω αν λείπει εντελώς, αλλά σίγουρα δεν έχει τον όγκο ενός βαρβάτου μπάσου που θα όφειλαν να έχουν με το τουριλο), τα τύμπανα κλασσικά είναι πολύ μπροστά, ειδικά όταν μπαίνουν δικασιές και το χειρότερο είναι ότι σε μπόλικα σημεία, στις ταμπουριές του ουλριχ, ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ο ήχος. Λες και ακούς ντέμο.

    Τεσπα.Σαν ιδέες ο δίσκος προς το πάρον είναι θετικός. Σαν ήχος, ψιλοπάτος.

    edit: Νταξ, το μπάσο είναι αρκετά καλύτερα πλέον, αλλά και πάλι παραμένει ότι κάπου χωλαίνει ο ήχος.
    ακου το cd πρωτα αν ειναι να κρινεις τη παραγωγη ρε παιδι(η οποια απο το mp3 κιολας btw μια χαρα ακουγεται αλλα anyway)

  12. #42
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default Re: Death Magnetic

    simfwnw poli me to harvestman o diskos einai kaliteros twn prosdokiwn k poli poi frontismenos. DEN peithoun oti tous vgainei auto to prama alla emena proswpika DEN me noiazei. opws t akouw twra mou fainetai oti einai oti kalitero vgalane meta to black album. fovero feeling exei foveros o xetfilnt pragmatika auta ta fwnitika einai ap ta poli kala tou. ulrich panta gia ta mpaza alla den peirazei. monadiko psegadi tou diskou einai otan to paratravane kamia fora. to day that never comes as poume eprepe na teleiwnei kana dilepto trilepto nwritera. k se alla kommatia einai ligo ipervolikoi stis diarkeies enw den exoun k kati aparaitito/ekswpragmatiko na paiksoun. o diskos sa sinolo prokalei deos omws (dilwsi fanmpoi itan auti k oxi antikeimenikia)
    Cut your flesh and worship Santa

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    270

    Default Re: Death Magnetic

    panagia mou!
    auto sto xalaro simeio tou unforgiven stin mesi einai to ride tou lars???

    ps:ton adikite ton ulrich!den einai texnitis drummer alla kathe xtypima tou to meletaei prin to kanei kai genika den goustarei na paizei toupa-toupa synexeia!an akousete prosektika ta themata tou exei poikilia kai mia alfa dyskolia!dax stous mets paizei oxi stous mayhem

    auto pou les gia to kopsimata me ekane na pw oti o diskos einai synexeia tou stanger vasika!an kai den ksero den me xalane! vasika einai alla riffs kata kapoio tropo enw sto stanger paizan to idio me allo rythmo kai variosoun!

  14. #44

    Default Re: Death Magnetic

    Το άκουσα τρεις γεμάτες φορές και προσεκτικά, το ποστ μου έχει ημερομηνία και ώρα από πάνω, να φανταστείτε έκλεισα τους Ulver στο cabrio για να βάλω metallica, έβαλα και την οροφή, λοιπόν, οι metallica κατάλαβαν ποιά "σήμα κατατεθέν" τεχνικά χαρακτηριστικά τους είχαν λείψει στους οπαδούς τους, και έκαναν ένα album σε αυτήν ακριβώς την κατεύθυνση, όπως ακριβώς έκαναν οι Slayer στο "Christ Illusion" πχ, όταν ο κόσμος τους έκραζε για το "God hates us all". Τα κομμάτια δεν είναι ιδιαιτέρως άσχημα, μιας και ξεγελάνε, έχοντας όλονα τον Μetallica χαρακτήρα που είχε λείψει στους φανατικούς οπαδούς της μπάντας από το 1987 κιόλας, όταν ήταν τρία χρονών. Από εκεί και πέρα, τα φωνητικά είναι άρτια, τα riffs είναι ωραία, ενα σημείο που μοιάζει με Maiden με φρίκαρε, ο ούλριχ εντάξει, δε θα μάθει ποτέ να παίζει, αλλά τι να κάνουμε, ο Hetfield (σορρυ, ο James) τα χει αναλάβει όλα, ενώ οι μπασογραμμές του Cliff Burton για άλλη μια φορά δίνουν το στίγμα των αυθεντικού και αμόλυντού. Ο δίσκος είναι μια κίνηση τακτικής, από κάποιους Metallica που παραδέχονταν δημοσίως πως "ρε παιδιά, αν αλλάζαμε αυτό και αυτό στο St Anger μπορεί και να σας άρεσε!", σε Metallica που είχαν την ανάγκη να δικαιολογηθούν για τις επιλογές τους. Και οι Metallica ξέρουν καλά, πως άμα είσαι ένας μουσικός θρύλος πια, που έχει όμως να ικανοποιήσει στα αλήθεια το κοινό του από το 1991, οτιδήποτε πάνω σε γνωστές παλιές καλές φόρμες, θα ικανοποιήσει. Θυμηθείτε και το άλλο. Από το "Reload" μέχρι το "St Anger", ενώ οι Metallica είχαν δραστηριότητα (κυκλοφορίες, κλπ), η αναμονή για το νέο album ήταν αλήθεια Τεράστια. Με το St Anger απογοήτευσαν Τόσο, που πραγματικά κανείς από τους στάνταρ οπαδούς δεν ήλπισε πραγματικά σε κάτι, και οι Metallica, τρομοκρατημένοι πλέον, έβγαλαν album με Unforgiven III.

    Κάπου εδώ, ξαναπλέκουμε το εγκώμιο του "St. Anger". Από τα πιο τίμια albums που έχω ακούσει στη ζωή μου, οι Metallica ήξεραν τι έκαναν, και το έκαναν πολύ καλά. Επρόκειτο για ένα πειραματικό, επιθετικότατο album, με τραγουδάρες που δεν είχαν ξαναγράψει.

    Τα τραγούδια του "Death Magnetic", καλά, χρυσά, άγια, ούτε ιδιαίτερα επιθετικά είναι, και τα χουν ξαναγράψει κιόλας, και δεκαπέντε φορές καλύτερα.

    Καταλαβαίνετε που το πάω. Θα ακολουθήσει κάτι για το Aura Noir σε κάποια φάση.

  15. #45
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Death Magnetic

    τα είπες άψογα!
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. Battleroar - To Death and Beyond (2008)
    By GuardianOfIvorytower in forum Albums
    Replies: 65
    Last Post: 07-02-2011, 18:50
  2. Death to Death to Polls Metal
    By Dragonlord in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2008, 16:02
  3. Eldritch 11-12-2008, Thessaloniki & 14-12-2008, Athens
    By Jim Dandy Mangrum in forum Live & Events Talk
    Replies: 17
    Last Post: 03-10-2008, 12:18
  4. The Magnetic Fields
    By metamelia2 in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2005, 18:06
  5. Metallica - Metallica
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 79
    Last Post: 29-03-2004, 22:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •