Page 3 of 31 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 462

Thread: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

  1. #31
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Headphones εισαι θηλυκου προσανατολισμου;
    No headroom for expansion


  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    τοσο γκει ηταν οι επιλογες μου? και ελεγα "βαλε και slayer"

  3. #33
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    απλα ρωτησα.

    τελικα ειστε ολοι ενα ματσο αισθηματιες
    No headroom for expansion


  4. #34
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    1.Burzum- Det Som En Gang Var
    Ξημέρωμα και λοιπές μελό μαλακίες.αξεπέραστο σε ατμοσφαιρα και ο λατρείας βγάζει τα λυσακά του στη φωνή..
    ειδικά η πρώτη κραυγή κερδίζει όσκαρ και γκράμυ μαζί.


    2.Terror X Crew- Ξύπνιος μέσα στα όνειρα κάποιων άλλων

    Γιατί εδώ ο εμ-σις μιλάει με τόσο θυμό και αηδία για το ''έθνος που ρίξανε σε συνεχές πένθος''
    και βγάζει τόσο συναισθηματισμό το χιπ-χοπ που μας κάμει και κλαίμε σα μικρά κοριτσάκια.


    3.Stooges- T.V. Eye

    Δανείζει αρχίδια κάθε φορά.


    4.Radiohead- Everything in Its Right Place




    5.Underworld- Jumbo

    Έτσι και το ακούσεις και δεν χτυπάς ρυθμικά το κεφάλι παν-κατ κ με χαζό-ονειρικό χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπο ε έχεις πρόβλημα γαμιόλη.
    προτείνω ρεμίξ από seaman βέβαια.είναι λίιιιιιιιιγο καλύτερο.


    6.Εmperor- Wanderer

    Καλά ινστρουμένταλ ακυρία ξέρω.αλλά τι έφτιασε εδώ αυτός ο ιχσασχσχσχσανσ?μελωδία-ατμόσφαιρα-ομίχλη κουλουπου κουλουπου.


    7.Nick Cave- Hold on to yourself

    Κομματάρα κομματάρα,δεν περιγράφω άλλο και τέτοια.Συνθεσάρα,γαμώ τσι ερμηνείες και ωραίος τίτλοζ.
    Α,και τo ξύσιμο των βιολιώνε στην αρχή μας τρώει τις ψυχές για κολατσό.


    8.Nirvana- Aneurysm

    Μα ελάτε τώρα, μιλάμε για το καλύτερο κομμάτι Nirvana.Εδώ ο ΚΟΥΡΤ βγάζει όλη τη σκατίλα που κρύβει μέσα του.
    love you so much,it makes me sick ρε μαλάκες?


    9.Χατζιδάκης-Το βαλς των χαμένων ονείρων

    Βρες λάθος και κερνάω ποτό.Το εσωτερικός μου κόσμος τσακωνόταν άπειρο για το αν θα βάλω αυτό ή το when the clouds come(εγγλέζικα λέμε)
    αλλά υπερίσχυσε το συναίσθημα και έβαλα αυτό.Δεν ξέρω πως τα κατάφερε και έγραψε τέτοιο κομμάτι,όχι ο Χατζιδάκης,ο άνθρωπος γενικότερα.
    Ξαναλέω πάντως,βρες λάθος και κερνάω ποτό.


    10.Serafim Tsotsonis- Royal Observer


    όμορφο μπιτ,μελαγχολική μονότονη μελωδία,συμπαθής αρρωστιάρικη γυναικεία φωνή και ερμηνεία, και hey!where have you been?



    Δεν σκέφτηκα 5 μέρες,αν το έκαμα, δεν θα πόσταρα.10 είναι λίγα αλλά δε γαμείς..λινκ αύριο.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  5. #35

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Loipon xwris seira eee, duskolo egxeirhma, ta 10 einai fusika polu liga..

    1. Portishead - Roads
    Γιατί πάντα με έπρηζαν για τους Portishead και εγώ απλά τους θεωρούσα μια καλή μπαντούλα..
    Μέχρι που άκουσα αυτό το Roads.. Μέχρι που είδα τη Beth να το ερμηνεύει live όταν
    αξιώθηκα να αγοράσω το Roseland NYC.. Όταν δε άκουσα και την εξαιρετική διασκευή των
    MDB (και την είδα και την είδα) ο έρωτας ολοκληρώθηκε..

    2. Ved Buens Ende - Remembrance Of Things Past/To Swarm Deserted Away
    Αυτός ο δίσκος είναι μνημείο.. Εντάξει αυτό μάλλον είναι βίωμα πλέον..
    1995 - 96, αρκετό τζέρτζελο με το εν λόγω album, οι περισσότεροι το γνωρίζετε, κόλλημα
    με το εξώφυλλο και μετέπειτα με το εν λόγω track, με το μπάσο του Skoll και τη φωνή του Czral να σε χαλαρώνουν, μέχρι τo κόψιμο
    στο 2:22 περίπου και ένα από τα πιο υπερθεϊκά riffs ever να ακολουθούν..Και μετά πάλι
    calm after the storm, τρελό accent Carl Michael σε κάτι μεταξύ απαγγελίας και θρήνου, ξεκούρδιστα απόκοσμα
    πιανάκια κλπ.. Και σα να μη φτάνει όλο αυτό, κλείσιμο με το πιο τρελό outro που 8α μπορούσε να έχει ποτέ δίσκος..
    Αυτό το κομμάτι λοιπόν παίζει σταθερά κοντά για μια δεκαετία..

    3.Psychotic Waltz - Into The Everflow
    Γιατί απλά πέρα από το ότι είναι μια εντελώς αδικοχαμένη μπάντα, ο συγκεκριμένος δίσκος είναι και κάργα υποτιμημένος
    από τους οπαδούς της.. Προηγούνται stadar Bleeding και Social.. Έλα όμως που το διαμάντι είναι ετούτο εδώ..(Into The Everflow)
    Έλα όμως που το συγκεκριμένο κομμάτι είναι από τα πιο σπαρακτικά-σκοτεινά που έχω ακούσει ποτέ μου,
    και με το καλύτερο solo EVER που έχει ακουστεί σε ΗΜ δίσκο.. Solο που με έχει κάνει να βουρκώσω και να κλείσω τα μάτια σε κάθε μια
    από τις 23982908558764 φορές που το έχω ακούσει..

    4.Gorgoroth - Gorgoroth
    Γιατί οι Gorgoroth είναι αγαπημένοι, είναι kvlt kai μόλις άκουσα το Antichrist απλά κόλλησα με τη μπάντα, αλλά και με το συγκεκριμένο ομώνυμο κομμάτι,
    με τη μπασογραμμή που μέσα στον πόλεμο Frost τυμπάνων, Infernus riffs, καταφέρνει να βγει μπροστά και να σε κάνει να κολλήσεις και να σφυρίζεις τη μελωδιούλα..
    Κόλλημα πολλών ετών..

    5.Dodheimsgard - Midnattskogens Sorte Κjerne
    Γιατί αγαπάω αυτή τη μπάντα και ειδικά το Kronet, το οποίο και θεωρώ μέσα στους 5 καλύτερους δίσκους
    black metal όλων των εποχών.. Το κομμάτι έχει θεϊκό riff, έναν Aldrahn συγκινητικό και εκκεντρικό σε σχέση με
    άλλους βοκαλίστες της εποχής, στίχους στα NORGE, Fenriz, τρελά κολλητικές μπασογραμμές.. ΗΙΤ..

    6.Joy Division - Twenty Four Hours
    Γιατί είναι Joy Division, γιατί είναι κομμάτι που σε ξεσηκώνει, γιατί είναι φοιτητικά party στην Κνωσσό, γιατί
    με ανεβάζει ψυχολογικά μέσα σε 4:26..

    7.Arcturus - Deception Genesis
    Γιατί είναι το καλύτερο κομμάτι με διαφορά μιας από τις καλύτερες μπάντες όλου του γαλαξία..

    8.Βurzum - Dunkelheit
    Για να εξηγούμαι, ο Varg είναι πολυαγαπημένος για πάρα πολλούς λόγους..
    Το Dunkelheit είναι το πρώτο κομμάτι Burzum που άκουσα ποτέ.. Ο Burzum το ξέρετε είναι "love him or hate him"..
    Εγώ ανήκω στην 1η φράση του ρητού.. Επαναλαμβανόμενα riffs απόκοσμα σπαρακτικά φωνητικά, τόσο ξεχωριστός, τόσο πρωτοπόρος..
    Dunkelheit, χωρίς πολλά πολλά σκοτάδι, αυτό ντύνει η μουσική, αυτό περιγράφουν οι ελάχιστοι στίχοι και τελικά "Hat das Leben neue Bedeutung"..

    9.Ulver - The Future Sound Of Music
    Γιατί οι Ulver είναι το μέλλον και για το λόγο που είπε ο κ.κ. Animae παραπάνω..
    Αμάξι, ξημερώματα, άδεια Αθήνα.. Μάτια δακρυσμένα (απ'την ταχύτητα του cabrio, ή μήπως έχει βάλει ο Garm το χεράκι του; )

    10.Massive Attack - Teardrop
    Γιατί απλά αυτο το κομμάτι έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ . & -
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  6. #36
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by casshern
    La bohème!!!
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  7. #37
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by Entrancemperium
    3.Psychotic Waltz - Into The Everflow
    Γιατί απλά πέρα από το ότι είναι μια εντελώς αδικοχαμένη μπάντα, ο συγκεκριμένος δίσκος είναι και κάργα υποτιμημένος
    από τους οπαδούς της.. Προηγούνται stadar Bleeding και Social.. Έλα όμως που το διαμάντι είναι ετούτο εδώ..(Into The Everflow)
    Έλα όμως που το συγκεκριμένο κομμάτι είναι από τα πιο σπαρακτικά-σκοτεινά που έχω ακούσει ποτέ μου,
    και με το καλύτερο solo EVER που έχει ακουστεί σε ΗΜ δίσκο.. Solο που με έχει κάνει να βουρκώσω και να κλείσω τα μάτια σε κάθε μια
    από τις 23982908558764 φορές που το έχω ακούσει..
    Na kai enas akoma pou to thewrei to kalytero kommati tous

  8. #38
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by irreligious
    2.Terror X Crew- Ξύπνιος μέσα στα όνειρα κάποιων άλλων

    Γιατί εδώ ο εμ-σις μιλάει με τόσο θυμό και αηδία για το ''έθνος που ρίξανε σε συνεχές πένθος''
    και βγάζει τόσο συναισθηματισμό το χιπ-χοπ που μας κάμει και κλαίμε σα μικρά κοριτσάκια.
    Μόνο το EP. Άντε και την Επιστροφή.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by Pitsadoros
    iskra mporeis na dieukriniseis kati epeidi m endiaferei to zitima?

    oi epiloges ginontai me vasi tin proswpiki simasia pou exei to kathe kommati gia ton grafonta i einai proswpiki prospatheia antikeimenikotitas? giati auta pou vales esi exoun perigrafes me kritiria pou esi thewreis antikeimenika (stixourgika, sinthetika klp) k tous bhp tous exeis ksexwrista sa proswpiki epilogi. auta pou postaroun oi alloi einai proswpika gousta k sindesmoi me faseis ti zwis tous kserw gw opote den exoun sxesi me ti threadstarting sillogi an telika o skopos tis itan i antikeimenikotita. telika ti?
    ola einai kathara prosopikes epiloges kai ola (ektos to cygnet committee kai to dacha) einai tragoudia pou exo syndesei me faseis tis zois mou i apla exo tautistei mazi tous. omos stin prospatheia gia ena 100% timio top10 kopikan tragoudia pou exoun simasia gia mena mono kai tpt parapano. px den mpike to federico garcia lorka (mikroutsikos-kavadias) pou einai to proto tragoudi pou thymamai na akousa sti zoi mou i to diamonds and rust tis baez kai to there is no if ton cure pou einai idiaitera tragoudia gia mena mono. episis oi epiloges einai tragoudia pou mporoun na akoustoun kai ektimithoun apo OLOUS aneksairetws. me vasi auto emeine apekso to coffin ships ton primordial, to opoio se opoiadipote ypothetiki lista sto kefali mou meta to 2005 kavatzone standar mia thesi. meta pou to skeftika pio kathara omos, mallon isxyei to antitheto. ta PRAGMATIKA kala tragoudia einai auta pou mporoun na akoustoun kai na ektimithoun apo olous. giauto kai i lista mou telika den exei kanena metal tragoudi. kai genika spania tha valo na akouso kapoio metal tragoudi mono tou. mono olokliro to album. sti lista mou ta mona tragoudia pou akouo akoma oloklira ta albums ta opoia ta periexoun einai to no surprises kai to epitaph. telos, to bhp den exei parapano sxoliasmo, epeidi apla den exo na po kati sygkekrimeno gia to tragoudi auto.
    pantws, an paratiriseis, oi epiloges olon (akoma ki autes pou anaferontai os kati teleiws syndedemeno me kati prosopiko, opos px oli i lista tou wbrb) einai tragoudia gnosta kai "antikeimenika" kala. den einai tyxaio auto.

    ti diaolo. piga na patiso submit kai vlepo oti exoun postariste sto metaksy dyo listes kai polla sxolia. ekana tosi ora na grapso auti ti malakia i pesan oloi oi agouroksypnimenoi mazemenoi?!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by irreligious
    3.Stooges- T.V. Eye

    8.Nirvana- Aneurysm
    ετσι, πουτσα.

  11. #41
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    "αντικειμενικά καλό"~=κλισέ όμως.
    Και πολλά τραγούδια επαναλαμβάνονται στις λίστες. Που δεν είναι και πολλές. Έχω μετρήσει 2 Lady Fantasy, 2 Eleanor Rigby, 2-3 Gothic Love Song κτλ. Οπότε αν βγάλεις τελείως τον υποκειμενικό παράγοντα, χάνει πολύ ενδιαφερον.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    kai o xristis entrancemperium me ksafniazei euxarista dilonontas to profanes (???) a/ gia tous arcturus sxetika me to poio einai to kalytero pou xoun grapsei! kai b/ gia tous dhg kai to kronet.

  13. #43
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο

    Εγώ προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ως κριτήριο περισσότερο το πόσο "μεγάλο" νιώθω ένα τραγούδι, και να απαλείψω το ρόλο που έχει παίξει στον ψυχισμό μου επειδή έτυχε να ταιριάζει σε μια φάση της ζωής μου (ειδάλλως δε θα είχε ιδιαίτερη αξία για κανέναν άλλο η λίστα). Επίσης, ενώ διάφοροι καλλιτέχνες και άλμπουμ μου αρέσουν ίσως και περισσότερο από τα παρακάτω, βάζω μόνο τα κομμάτια που καταφέρνουν να συγκεντρώσουν μέσα στα όριά τους τις "αποκαλυπτικές στιγμές" που προειπώθηκαν, αυτοτελώς. Τέλος, αναγκάστηκα να περιοριστώ τεχνητά σε ένα τραγούδι από τον κάθε καλλιτέχνη, γιατί αλλιώς δε μου έβγαιναν με τίποτα. Με τίποτα, όμως.

    Οπότε με πόνο καρδιάς (καταραμένε First poster) και χωρίς καμία απολύτως σειρά, ορίστε:

    Matt Uelmen - Tristram theme

    Όσοι δουλέψουν αυτή την επιλογή, απλά δεν το έχουν ακούσει έξω από το Diablo. Musical landscapes.

    My Dying Bride - Symphonaire Infernus et Spera Empyrium

    Μεγάλης κλίμακας κομμάτι, στα αυτιά μου. Ξεκινάει σέρνοντας τα βήματά του βαριά, και συνεχώς αυξάνεται η ένταση, με τρόπο που σε παρασύρει σε πρωτόγονα συναισθήματα. Τα λόγια σκέτο παραμύθι, αλλά με βαθιά, αληθινή λυρικότητα που βγάζει νόημα από το παραμύθι. Make yourself all honey, and the flies will devour you.

    Regina Spektor - A Cannon

    Ένα μικρό έπος. Για τι να πω; Για τη μουσική; Για τους στίχους; Για τα παιχνίδια που κάνει η πουτάνα, και κάθε φορά που το ακούω με κάνουν και χαμογελάω;

    The Gathering - Souvenirs

    Η ζωή σε τραγούδι. Έχω δακρύσει σε λεωφορείο ακούγοντας αυτό.

    Krzysztof Penderecki - Threnody for the Victims of Hiroshima

    Η φρίκη σε νότες. Πρέπει να το ακούσεις μια φορά τουλάχιστον στη ζωή σου.

    The Tiger Lillies - Why are you laughing?

    Ο Martyn Jacques σε κάνει να σκάσεις και να σκυθρωπιάσεις. Και έχει και επιχειρήματα.

    Lisa Gerrard & Pieter Bourke - Iguazu

    Δεν έχω λόγια. Χτυπάει ευαίσθητη χορδή, και χωρίς καν λόγια: την κούραση και τη ματαιότητα των πάντων. Σε μένα δηλαδή.

    Skyclad - Alone In Death's Shadow

    Ενώ συνήθως είναι οι στίχοι των Skyclad που γαμάνε, σε αυτό το κομμάτι, η μουσική και η ερμηνεία κυριαρχούν. Το διπλό σόλο προς το τέλος ακούγεται στα αυτιά μου θεϊκό, και δεν ξέρω γιατί. Και μετά έρχεται το τελικό ξέσπασμα. Επίσης, μην αδικήσω και τους στίχους, τα έχουν τα puns τους

    Loreena McKennitt - Courtyard Lullaby

    Βρίσκεται σε δικό του κόσμο τελείως. Και σε μεταφέρει εκεί.

    Madder Mortem - Breaker of Worlds

    Έχει πολλά ελαττώματα, αλλά επίσης είναι και το τραγούδι που όταν το άκουσα αισθάνθηκα ότι είναι το πρώτο που πετυχαίνει ένα αισθητικό αποτέλεσμα που έψαχνα καιρό.

    Επίσης, ανεβάστε, ρε μουνιά. Το thread είναι ό,τι πρέπει για playlist.

    Και τέλος, νιώθω ότι έχω πολλάαα ακόμα να ακούσω.

    @iskra
    Τυχαίο είναι. Μη λέμε μαλακίες.

    Edit n.3: αμαν πια σταματήστε να ποστάρετε, δε θα το στείλω ποτέ.
    Edit n.4: έλεος.
    Edit n.5: κατεβάστε τα κιόλας (νταουνλόαντ δεμ ολρέντυ!)
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by Shadowking
    "αντικειμενικά καλό"~=κλισέ όμως.
    Και πολλά τραγούδια επαναλαμβάνονται στις λίστες. Που δεν είναι και πολλές. Έχω μετρήσει 2 Lady Fantasy, 2 Eleanor Rigby, 2-3 Gothic Love Song κτλ. Οπότε αν βγάλεις τελείως τον υποκειμενικό παράγοντα, χάνει πολύ ενδιαφερον.

    nai alla ola ta tragoudia pou exoun emfanistei, eite mia fora, eite 15, EINAI "antikeimenika" kala

  15. #45

    Default Re: thread pragmatikis ypeuthynotitas.

    Quote Originally Posted by iskra
    kai o xristis entrancemperium me ksafniazei euxarista dilonontas to profanes (???) a/ gia tous arcturus sxetika me to poio einai to kalytero pou xoun grapsei! kai b/ gia tous dhg kai to kronet.
    Me eixes upotimhsei . .
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

Similar Threads

  1. Zesti thread
    By The Butcher in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2012, 07:51
  2. Gynaikes only thread
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 26-12-2011, 17:58
  3. thread pragmatikis aporias
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 18-09-2008, 20:57
  4. thread pragmatikis ilithiotitas.
    By overhelmed in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2008, 00:02
  5. Locked thread
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 13-05-2004, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •