Results 1 to 11 of 11

Thread: Final Answer - Visual Maze (2008)

  1. #1

    Default Final Answer - Visual Maze (2008)

    Final Answer - Visual Maze
    2008 - Steel Gallery



    01. Intro
    02. The Ultimate Challenge
    03. At A Loss
    04. Vigilant Eye
    05. Latent Revival
    06. Voyager in Red
    07. Gray Matter (featuring Mike Soliz)
    08. Gate to Insanity
    09. An Unplugged Dream
    10. Chase Your Dreams (featuring Harry Conclin)
    11. Chase Your Dreams (Hidden Track)

    http://www.myspace.com/finalanswer
    http://www.steelgallery.com


    Πήρα κι εγώ αυτό το άλμπουμ πριν από κανά μήνα περίπου, αφού προηγουμένως είχα ακούσει ένα σωρό διθυραμβικά σχόλια για το περιεχόμενό του.

    Το project ακουγόταν πολλά υποσχόμενο, μια και μετέχουν σ' αυτό μέλη αξιόλογων συγκροτημάτων της Βορείου Ελλάδας: Ο τραγουδιστής των Dark Nightmare, Γιάννης Παπαδημητρίου, ο κιθαρίστας των Rex Mundi/Transcending Bizzare, Θεοχάρης Λιρατζάκης, ο μπασίστας των Horizon's End, Κώστας Σκανδάλης και ο ντράμερ των Blade of Spirit, Κώστας Θεοχάρης είναι τα βασικά μέλη (γιατί σε όλα σχεδόν τα κομμάτια συνεισφέρουν κι άλλοι πολλοί). Αλλά πιο πολύ μου κέντρισε το ενδιαφέρον το ότι λέγανε πως θα παίζουν μελωδικό US Power και οι συμμετοχές του τεράστιου Tyrant και του Mike Soliz (Militia, Oblivion Knight, Watchtower) ως guest.

    Άκουσα λοιπόν το άλμπουμ. Και όντως το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό για τα ελληνικά τουλάχιστον στάνταρ. Καλοπαιγμένο, up tempo μελωδικό power, το οποίο ηχεί πράγματι πιο αμερικάνικο παρά ευρωπαϊκό, με εξαιρετικές κιθάρες που ξαφνιάζουν ευχάριστα (και είχα ασχοληθεί ελάχιστα με Rex Mundi - λάθος μου μάλλον). Όλα τα μέλη δηλαδή τα πηγαίνουν μια χαρά, ακόμα και ο τραγουδιστής ο οποίος σε πολλά σημεία κάνει μπαμ ότι είναι Έλληνας.

    Από τις guest συμμετοχές των Ελλήνων μουσικών με εντυπωσίασε περισσότερο ο τραγουδιστής των Horizon's End, Βασίλης Τοπαλίδης, ο οποίος βρίσκεται σε φοβερή φόρμα και κάνει το "An Unplugged Dream" να μπαίνει στο top 3 των κομματιών του δίσκου, μαζί με το "Latent Revival", το ρεφρέν του οποίου σου μένει με την πρώτη ακρόαση.

    Μαζί τους και το "Gray Matter" στο οποίο τραγουδάει ο Soliz. Κι εδώ υπάρχει κολλητικό ρεφρέν και ωραίες μελωδίες. Εξαιρετικό κομμάτι γενικότερα, με τον Soliz να ακούγεται σε πολύ καλή κατάσταση, παρ' ότι είχε χαθεί εδώ και χρόνια από το προσκήνιο.

    Και βέβαια έχουμε τον ΘΕΟ στο τέλος. Να μην ξαναπώ τι μου κάνει το "Chase Your Dreams", πριν λίγους μήνες τα συζητάγαμε. Η διασκευή/επανεκτέλεση των Final Answer είναι πολύ καλή, η ερμηνεία του Tyrant φυσικά και δεν φτάνει την ορίτζιναλ, αλλά και πάλι είναι συγκλονιστική, ο άνθρωπος ( είναι φαινόμενο.

    Η επιλογή να βάλουν στο καπάκι την ίδια διασκευή με τον Παπαδημητρίου στα φωνητικά κρίνεται ως εντελώς ατυχής, αφού παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του ο Γρεβενιώτης τραγουδιστής ακούγεται σαν ερασιτέχνης μπροστά στον θεό. Όπως θα ακουγόταν και οποιοσδήποτε κοινός θνητός δηλαδή.

    Βέβαια αυτό δεν αλλάζει την τελική ετυμηγορία, η οποία λέει ότι πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό άλμπουμ, από τα πιο ωραία και ευχάριστα που έχω ακούσει φέτος στον ευρύτερο heavy/power χώρο.

    Αλλά.

    Από τη διαφήμιση που είχε κάνει η εταιρεία πριν την κυκλοφορία περίμενα να ακούσω ΤΟ αριστούργημα, ένα άλμπουμ το οποίο θα έμενε στην ιστορία και το οποίο θα μπορούσε να συναγωνιστεί τα αυθεντικά US Power έπη. Και, κακά τα ψέμματα, το Visual Maze δεν είναι ούτε κατά διάνοια τέτοιο. Ωραία προσπάθεια, μακάρι να έχει συνέχεια, αλλά τέτοιες υπερβολές δεν χρειάζονται. Πιστεύω ότι ο δίσκος θα μου είχε κάνει πολύ καλύτερη εντύπωση αν τον άκουγα χωρίς να έχω υψηλές προσδοκίες.

    Θα ήθελα επίσης και λίγο καλύτερη παραγωγή, αλλά αυτό είναι δευτερεύον. Στο κάτω κάτω της γραφής η μπάντα παίζει με πάθος, φαίνεται ότι γουστάρει αυτό κάνει κι αυτό για μένα μετράει περισσότερο. Όσοι είστε του χώρου, αξίζει να επενδύσετε.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  2. #2
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Εντάξει, αν περίμενες να ακούσεις το νέο Titan Force ή Fifth Angel μάλλον θα απογοητεύτηκες. Αλλά δε σου φταίει το Visual Maze, οι υπερβολικές απαιτήσεις φταίνε.

    Σοβαρά τώρα, album σαν αυτό δεν βγαίνει πλέον. Και από τις 2 πλευρές του Ατλαντικού. Σταματήσαν αυτά πριν 15 χρόνια άλλωστε. Πολύ καλή προσπάθεια γενικά, συμφωνώ με όσα είπες και η μόνη μου διαφωνία είναι στο τελευταίο κομμάτι. Όσο και να ξέρεις πως δεν τον πιάνει τον Tyrant κανείς(λες και μπορεί κανείς), πόσο μάλλον κάποιος από την Ελλαδίτσα μας, ο Παπαδημητρίου κάνει μια πολύ καλή προσπάθεια και ειδικά στις ψηλές του μου άρεσε.

    Και για μένα το highlight είναι η συμμετοχή Soliz. Δεν φτάνει επίπεδα πρώτου demo Oblivion Knight(ποιοι Watchtower; ποιοι Militia; ), αλλά αυτή η χροιά είναι το κάτι άλλο.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  3. #3

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Εντάξει, αν περίμενες να ακούσεις το νέο Titan Force ή Fifth Angel μάλλον θα απογοητεύτηκες. Αλλά δε σου φταίει το Visual Maze, οι υπερβολικές απαιτήσεις φταίνε.
    Ναι, αλλά δεν φταίω εγώ για τις υπερβολικές προσδοκίες. Αυτοί που τις δημιούργησαν φταίνε.

    Και για τον Παπαδημητρίου δεν λέω ότι δεν είναι καλός. Προσπαθεί όσο μπορεί ο άνθρωπος. Απλώς, αν ήμουν στη θέση του δεν θα τολμούσα να μπω σε διαδικασία σύγκρισης με τον Tyrant - γιατί όσο καλή διάθεση κι αν έχεις, αυτό συμβαίνει αναγκαστικά.

    Τέλος πάντων, λεπτομέρειες, σημασία έχει ότι το άλμπουμ είναι πολύ καλό. Το δεύτερο καλύτερο ελληνικο στον χωρο για το 2008, μετά το νέο Battleroar.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  4. #4
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Σκληρή μάχη με το Sacred Blood μάλλον θα έλεγα εγώ.

    Τέσπα, άνετα στο τοπ 10 του 2008 και ίσως να έχει θέση στην 5άδα.

    EDIT: Στο σκληρή μάχη comment εννοώ ότι είναι για 2η/3η θέση, η πρώτη καβατζωμένη από Battleroar είναι δεδομένη.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  5. #5
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Πρέπει να το ακούσω μου φαίνεται
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  6. #6
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Ρε, γαμάτο: εμένα με λένε Γιάννη Παπαδημητρίου και έχω κι ένα φίλο που τον λένε Κώστα Θεοχάρη. Απ δη αηρονς, ιντιντ.
    this is radio freedom.

  7. #7

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Το 'χω πει, είσαι τρου μέταλ μπράδερ και δεν το ξέρεις.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  8. #8
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Πολύ καλές εντυπώσεις από την πρώτη ακρόαση. Θα ακουστεί κ άλλο.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Theoro to parapano album os ena apo ta kalytera pou exoun kykloforisei apo Ellada sto xoro tou US POWER kai oxi mono. Vevaia den gnorizo kai kamia alli egxoria mpanta pou tolmise na asxolithei me auto to eidos ektos vevaia apo tous Bloodstained pou kati pigan na kataferoun. An krino apo tis symetoxes tou Tyrant kai tou Soliz malon kai autoi katalavan oti den prokeitai gia mia tyxaia mpantoula tou Greek frapogalo. Eksalou den nomizo tragoudistes tetoiou velinekous na exoun asxolithei i na synergastoun sto mellon me alla ellinika group. Ara loipon timi tis mpantas. Oso afora syntheseis ktl mono an krino apo to desimo kai tin epagelmatikotita tvn melon kathos kai apo tin enorxistrosi, to myalo mou paei kateytheian se mpantes pou afisan aneksitila ta simadia tous ston xrono (titan force, lethal kai paei legontas). Kata tis akroaseis tou album den pisteva sta aftia mou oti prokeitai gia Elliniki mpanta. Gia tin cover version tou Chase your dreams ti na po. O anthropos exei kseperasei kata poli tin afthentiki ektelesi mias kai tora akougetai poly pio orimos, poly pio epagelmatias kai poly pio "mesa" sto komati. O Papadimitriou stin apopeira tou pistevo ta paei mia xara. Kamia sxesi me Dark Nightmare sto yfos kai stin tonikotita. Ap'tous ligous tragoudistes en Elladi pou epitrepetai na tolmisoun kai na tragoudisoun to parapano kommati. Asxoloumai me Elliniki skini gia pano apo 15 xronia kai to Visual Maze einai apo ta liga album pou exoun ksefigei apo ta stena oria. Gia mena sigoura to kalytero gia to 2008 me megali diafora kanontas dystyxos oles tis alles kyklofories na fainontai kai pali dystyxos mizeres kai stasimes. Eksairontas vevaia tous Firewind.

  10. #10
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Ο κιθαρίστας του γκρούπ είναι πολύ καβλωτικό παιδί.

  11. #11

    Default Re: Final Answer - Visual Maze

    Το "An Unplugged Dream" είναι Θεϊκό κομμάτι. Ο υπόλοιπος δίσκος μου φάνηκε μάλλον μέτριος.

Similar Threads

  1. J Rock - Visual K
    By jimid in forum Music Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 24-05-2008, 22:18
  2. Visual Web Developer 2008 Express Edition
    By Nodoordonotthereisnotry in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 02-03-2008, 22:36
  3. Maze of Torment - Hidden Cruelty
    By dead in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 26-03-2007, 12:47
  4. The Answer 26/1/2007
    By fandango in forum Live & Events Talk
    Replies: 20
    Last Post: 30-01-2007, 01:04
  5. Tragoudistes Only Answer
    By StationEleven in forum Musicians Chat
    Replies: 109
    Last Post: 22-09-2004, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •