Results 1 to 13 of 13

Thread: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

  1. #1
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    To λοιπόν, τον προσεχή μήνα ή θα πάρω αύξηση ή θα πάω σε καλύτερη δουλεία, οπότε λέω να το γιορτάσω κάνοντας ένα δωράκι στον εαυτό μου και αγοράζοντας κιθάρα και σύνεργα. Έχω να παίξω σοβαρά μια πενταετία και να ακουμπήσω για πάνω απο 5 λεπτά 3 χρόνακια. Μου σηκώθηκε τώρα και είπα να ξαναασχοληθώ.
    Το μπάτζετ είναι 600ε και ιδού που έχω καταλήξει http://www.thomann.de/gr/wishlist_4u_90b71cc4aae1.html

    Γνώμες?
    [/URL]

  2. #2
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Το όραντζ δεν μου κολλάει τόσο, αλλά ντάξ πάρτα.

  3. #3
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    H DiMarzio cliplock strap έχει το σύστημα (cliplock system) μαζί, οπότε δε χειάζεται να το ξανααγοράσεις.

    Ίσως ήταν καλό να έδινες τα λεφτά για τον orange και το vamp σε κάποιο καλύτερο ενισχυτή, ίσως + λίγα χρήματα παραπάνω. Γενικά κομπλέ είσαι, αν και η explorer είναι παράξενη ως προς την ισσοροπία κιθάρα.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Gnomi mou.


    Min pairneis skliri thiki. einai mourikia, oraia kai ta loipa alla tha sou figei o kolos sto kouvalima.
    Episis, an i kithara einai gia to spiti, min dineis 80 euro gia thiki kan. Partin opos einai kai exe tin sti vasi gia ligo kairo, mexri na ksanamazepseis.


    Afta ta leo, giati 68 o orange kai 77 i thiki = 145 euro me ta opoia pairneis
    http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

    pou ok den einai metal, alla einai LAMPA. kai einai kai mia xaroula. kamia sxesi me to skoupidi ton orange pou koitakses.

    Episis gia metal distortion ase to vamp, einai psiloklain, alla an to thes gia plithora ixon kai effe einai ok gia arxi.


    my 2 cents

  5. #5
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Ta idia kai apo edw MHN pareis sklhrh 8hkh, exw se kapoies ki8ares moy kai psaxnw malakh 8hkh na tis balw (logo periergoy sxhmatos den briskw kiolas).
    Me thn sklhrh 8hkh DEN mpainei sto aytokinhto kai ZYGIZEI kai 1 tono...

    Epishs, dwse ta xrhmata na pareis enan kalytero enisxyth, oxi orange kai vamp, 8a einai moyfa to apotelesma. Enan ROLAND Cube 30 as poyme.
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  6. #6

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Hello.
    Πιστέυω ΄τοι όταν πιάνεις το οργανό σου πρέπει να σε ψήνει που παίζεις. άλλη την βρίσκουν αν η κιθάρα τους είναι μουρική, άλλοι αν έχιε ωραί feeling η ταστιέρα η δεν ξέρω και εγώ τι.

    Φαντάζομαι οτι διάλεξες μια τοσο μυστήρια κιθάρα στο σχήμα γιατι σα ρέσεi ποi είναι μυστήρια ετσi? ( btw μετα την explorer είναι και η καλύτερη στον ήχο epiphone κατα την γνώμη μου αν μετράει).

    Θα σε πεδέψει λίγο με την μεταφορά, σκληρή θήκη η όχι. Εγω έχω σκληρές θήκες για όλες τις κιθάρες μου μιας και συνέχεια τις κουβαλάω / στριμώχνω. Μπορώ να σου πώ οτι ακόμα και με σκληρή θήκη, υπάρχουν φθορές στα όργανα, κυρίως στην ταστιέρα. Ελπίζω να μην είσαι ζουλού σαν και μένα και να τις προσέχεις λίγο ποιο πολύ, σκληρή η μαλακή θήκη.

    Όσο αφορά τα συμπράγκαλα, θα συμφωνήσω και εγω me τα παιδιά. Ο ενυσχητής σπιρτόκουτο που διάλεξες δεν λέει πολλά, και η πεταλιέρα ειναι παιχνίδι φάση. Δεν νομιζω οτι θα σε ικανοποιήσουν για χρήση παραπάνω απο το σπίτι.


    Αντι ενισχυτή/ πολυ fx, εγω προτείνω αυτα :
    http://www.thomann.de/gr/marshall_mg_15_ms2.htm
    http://www.thomann.de/gr/hartke_piggy_b ... it_box.htm
    Νομίζω ότι θα είναι υπέρκαύλα για το σπίτι (και η ένταση θα είναι λογική) και ακόμα εγώ θα κάυλωνα να έπαιζα σπίτι με ενα τέτοια παιχνίδι, που θα σε βγάλει ακόμα ακόα και για πρόβες η για κάποιο live η τέτοια φάση, και σίγουρα έχιε ποιο "μεγαλο" και αληινούλη ήχο.

    Καλα παιξίδια που λέει και ένας φίλος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Το vamp είναι οκ για εύκολες ηχογραφήσεις στο PC πάντως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    to guitar rig omos einai perissotero efxristo.


    Pantos ntaks, o thread starter pou ipotithetai ton noiazei afto to zitima den exei apantisei akoma.

  9. #9
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Έλα ρε παραπονίαρη, δεν απάντησα γιατί περιμένω την αύξηση, τόσο καιρό μάζευα τις ερωτήσεις μου.

    Λοιπόν, καταρχάς έχω σοβαρό πρόβλημα με τον θόρυβο στο σπίτι μου, οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα με συνέφερε η αγορά μεγαλύτερου ενισχυτή μιάς και όταν είχα ένα σετ ηλεκτρονικά τύμπανα στο σπίτι, κάθε μέρα είχα παράπονο για τη φασαρία (ξέρετε το ταπ ταπ που κάνουν οι μπαγκέτες όταν χτυπάνε πάνω στα παντς) και δεν γουστάρω να δωσω φράγκα για μεγάλο ενισχυτή απο τη στιγή που στο 90% των περιπτώσεων θα παίζω με ακουστικά

    Σχετικά με την πεταλιέρα πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια, δεν θέλω τίποτα ιδιαίτερο να έχει αρκετά εφέ για να έχω να χαζολογάω και να το παίζω μεγάλος κιθαρίστας.

    Επίσης το μπάτζετ παραμένει 6 κατοστάρικα και δεν θέλω να το ξεπεράσω γιατί θέλω να κάνω και άλλες αγορές στο σύντομο μέλλον.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν σας έχω γράψει στα αρχίδια μου

    EDIT: ποιά η γνώμη σας για τα πεταλάκια DANELECTRO ?
    [/URL]

  10. #10
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    Quote Originally Posted by locust
    Λοιπόν, καταρχάς έχω σοβαρό πρόβλημα με τον θόρυβο στο σπίτι μου,...... απο τη στιγή που στο 90% των περιπτώσεων θα παίζω με ακουστικά

    Σχετικά με την πεταλιέρα πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια, δεν θέλω τίποτα ιδιαίτερο να έχει αρκετά εφέ για να έχω να χαζολογάω και να το παίζω μεγάλος κιθαρίστας.
    Aφου θες απλά για το σπίτι κλπ, τότε κατά την γνώμη μου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πάρεις κάρτα ήχου (αν δεν έχεις ήδη) με προενισχυτές και την κιθάρα. Τα υπόλοιπα θα τα κάνει το guitar rig 3/ amplitube.
    Δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις με ενισχυτές και ιστορίες.
    Kill the wise one!

  11. #11
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    προσωπικά ούτε κάρτα ήχου στο σπίτι
    asio4all και όλα κομπλέ

    καλύτερα όμως να πάρεις το πακετάκι που λες
    γνώμη
    I must have some booze. I demand to have some booze

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    ντακς δεν ειναι και πολυ μεγαλυτερος ο ενισχυτης, και αν δεν κανω λαθος εχει και εξοδο για ακουστικα. ειναι και απιστευτα περισσοτερα καλυτερος και μελλονιτκα θα σε καλυψει και για αλλα ειδη και για καμια προβα

  13. #13
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Re: Αγορά κιθάρας και λοιπών συμπράγκαλων

    λοκ, τελικά επικράτησε η λογική και ξανααγόρασα μπάσο
    [/URL]

Similar Threads

  1. Αγορά πικαπ
    By wino in forum General Discussion
    Replies: 229
    Last Post: 25-02-2018, 22:37
  2. Replies: 4
    Last Post: 20-11-2007, 20:02
  3. Replies: 13
    Last Post: 31-10-2007, 10:19
  4. Αγορά τσιγάρων με ταυτότητα!!!!!
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 131
    Last Post: 12-05-2007, 17:00
  5. σέρβις κιθάρας
    By metamelia3 in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2006, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •