Page 9 of 19 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 284

Thread: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας. (aka σκατά στις θρησκείες)

  1. #121
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    We're getting there.
    Life begins at 45°.

  2. #122
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Θαύμα: Δάκρυσαν οι φορολογικοί έλεγχοι στο Άγιο Όρος

    Πέρα από την είδηση καθαυτή, έχουμε δυνατή υποψηφιότητα για τίτλο είδησης του μήνα.

  3. #123
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Κάποτε, όταν έμαθα για τον κομμουνισμό και ρώτησα τη μάνα μου γιατί στη Σοβιετική Ένωση ήταν άθεοι, μου εξήγησε πόσο διεφθαρμένη ήταν η εκκλησία στην τσαρική Ρωσία. Μου πήρε μερκά χρόνια για να το καταλάβω είναι η αλήθεια.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #124
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Την παναγία.....
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  5. #125
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ακριβώς την ίδια ερώτηση έκανα κ εγώ στη μάνα μου όταν είδα σοβιετική ταινία όπου είχαν μετατρέψει μια εκκλησία σε αποθήκη για ζωοτροφές. το παιδικό μου μυαλό, έχοντας υποστεί την πλύση εγκεφάλου των δασκάλων, δεν μπορούσε να κατανοήσει γιατί ο χριστούλης μπορεί να είναι "κακός". στην πλειοψηφία του κόσμου αυτό ισχύει και σε μεγάλη ηλικία.
    η εκκλησία είναι μέρος της εξουσίας. είναι μια έκφανση της εξουσίας. κατ' επέκταση η ίδια η θρησκεία είναι το μέσο ώστε ο κόσμος να ακολουθεί την εκκλησία (και να μάθει ότι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς κεντρική εξουσία, οπότε να ακολουθεί την εξουσία). η θρηκεία είναι δημιούργημα της εκκλησίας. τους κανόνες της (το δόγμα) και την ιστορία της, επινόησαν κάποιες οικουμενικές σύνοδοι. είναι ανθρώπινο και όχι θεϊκό δημιούργημα. όλα αυτά δεν μπορεί να τα κατανοήσει ο μέσος πιστός. το μόνιμο επιχείρημα είναι ότι ως άθεος δεν μπορώ να καταλάβω ότι πρόκειται για κάτι μεταφυσικό.
    τεσπα, χαλάμε το σάλιο μας σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Rock or Nothing

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Όντως, τόσο βαθυστόχαστη ανάλυση δεν είναι εύκολο να κατανοηθεί!
    Last edited by sfinotouvlaki; 22-12-2016 at 13:17.

  7. #127
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αντίθετα με τη βαθυστόχαστη ειρωνία
    Rock or Nothing

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Εγώ είμαι έτοιμος να παραδεχτώ ότι η ειρωνεία μου είναι η εύκολη (βλ. κακή) επιλογή, εσύ είσαι έτοιμος να κάνεις το ίδιο για τη δική σου ειρωνεία και απαξίωση προς όσους τυχαίνει να μη μοιράζονται την άποψή σου στο συγκεκριμένο θέμα; Αν ναι, μπορούμε να συζητήσουμε την άποψή σου χωρίς ειρωνείες.
    Last edited by sfinotouvlaki; 22-12-2016 at 19:09.

  9. #129
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ποιο θέμα από όλα?
    ότι η θρησκεία δημιουργήθηκε από την "εκκλησία"?
    ότι η θρησκεία (ισλαμισμός και χριστιανισμός) σε μαθαίνει να υποτάσσεσαι στην κεντρική εξουσία?
    ότι η εκκλησία (και η θρησκεία) είναι μορφή εξουσίας, χρησιμοποιείται από την εξουσία ή ασκεί εξουσία?
    Rock or Nothing

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ναι, όλα αυτά.

  11. #131
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ε τότε όχι
    Rock or Nothing

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Θέλεις να διαλέξεις κάποιο από αυτά;

  13. #133
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ότι ο χριστιανισμός που ξέρουμε σήμερα δημιουργήθηκε από το σαούλ/παύλο και ένα μάτσο παπάδες στις οικομενικές συνόδους (φαντάζομαι αντίστοιχα ισχύουν για το ισλάμ αλλά δεν ξέρω), δεν το συζητάω. είναι απλή λογική και στοιχειώδης γνώση της ιστορίας. αν γίνει κάποια συνταρακτική ανακάλυψη στο μέλλον η οποία θα αποδείξει ότι υπήρξε ιησούς όπως περιγράφεται από τη θρησκεία και είπε αυτά που γράφονται στην καινή διαθήκη, τότε - επιστήμονες άνθρωποι είμαστε - το συζητάμε και αναθεωρούμε.
    τώρα, το τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του ως θρησκεία και του αρέσει να το βαφτίζει ορθοδοξία ή χριστιανισμό αφενός δε με αφορά, αφετέρου μάλλον απέχει πολύ από το γράμμα της θρησκείας και σίγουρα αυτά δεν τα είπε κανένας ιησούς ή άλλη αντίστοιχη προσωπικότητα.
    προσωπικά, αυτό που επηρεάζει τη ζωή μου είναι η εκκλησία και η θρησκεία ως εξουσία και ως έλεγχος τον μαζών.
    Rock or Nothing

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Α, οκ, οπότε το πρόβλημά σου είναι η θρησκεία ως έλεγχος των μαζών, όχι η θρησκεία. Δε μου φαίνεται παράλογο.

  15. #135
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αν μαζέψουμε σε μία πλευρά όλα τα χαρακτηριστικά της θρησκείας με τα οποία δεν είναι παράλογο να έχει κανείς πρόβλημα, δε μένει και τίποτα για την άλλη πλευρά!

    λίγη τέγνη κι αυτή θαμένη μέσα σε έναν ωκεανό κιτσαριού και χάντρας για ιθαγενείς.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Επιχείρηση σκούπα κατά λαθρομεταναστών
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 20-02-2008, 10:46
  2. πορεία κατά της υποχρεωτικής στράτευσης
    By rage for order in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 6
    Last Post: 14-06-2007, 22:44
  3. Replies: 18
    Last Post: 04-04-2005, 21:39
  4. Βία κατά των Γυναικών!
    By marianna2525 in forum General Discussion
    Replies: 101
    Last Post: 01-06-2004, 16:51
  5. Replies: 7
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •