Page 6 of 19 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 284

Thread: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας. (aka σκατά στις θρησκείες)

  1. #76
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Quote Originally Posted by Deggial
    Προφανώς δε με θίγει να υπάρχει υποχρεωτική αργία τα Χριστούγεννα. Δε θίγει κάποια θρησκευτική μου πεποίθηση (αφού προφανώς δεν είμαι αναγκασμένος π.χ. να πάω εκκλησία ή να στολίσω δέντρο ή οτιδήποτε) και δε θίγει κάποιο έννομο δικαίωμα μου. Αν, από την άλλη, οι αλλόθρησκοι δεν δικαιούμασταν τις ίδιες αργίες, αυτό θα με έθιγε πράγματι, καθώς καταπατά την κατωχυρωμένη (κατά Σύνταγμα και Ε.Κ.) αρχή της μη διάκρισης.
    Είσαι αναγκασμένος όμως να μην πας στη δουλειά σου. Μπορεί να έχεις ας πούμε μαγαζί και να θέλεις να δουλέψεις. Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά αυτό δεν είναι έννομο δικαίωμα σου; Αφού δεν αναγνωρίζεις τα χριστούγεννα ως γιορτή, δεν θα έπρεπε να μπορείς να δουλέψεις αν θέλεις;

  2. #77
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Ρε Deggial, δεν έχει σημασία αν έχεις παραπάνω ή παρακάτω μέρες δουλειάς από ένα χριστιανό.

    Αυτό που έχει σημασία είναι πως ενώ γίνεται τόσο μεγάλη προσπάθεια να βγουν τα θρησκευτικά σύμβολα από παντού γιατί θίγουν τους μη χριστιανούς, όταν είναι κάτι σαν την γιορτή των χριστουγέννων ή οτιδήποτε όλοι κάνουν μόκο και τρώνε στη μάπα την άδεια από την δουλειά τους γιατί κάποιος αδιάφορος γι'αυτούς έτυχε να γεννηθεί τότε. Πχ ακόμα και ο πίτσφορκ της Αγίας ή Οσίας Ξαπλώστρας ή ότι είναι είμαι σίγουρος θα προτιμούσε να δουλεύει 25 Δεκέμβρη και να έχει αργία την ημέρα ίδρυσης του Παναθηναϊκού πχ να βγει να το γιορτάσει βρε αδερφέ όπως γουστάρει, χωρίς επαγγελματικές υποχρεώσεις.

    Αν πραγματικά τα θέλετε, να ζητήσετε κατάργηση όλων των θρησκευτικών γιορτών και αναφορών(ακόμα και του ημερολογίου) και επαναπροσδιορισμό των αργιών κλπ με ονομασίες και ημερομηνίες που δε θίγουν την προσωπικότητά σας ως αυτόβουλα άθεα όντα.

    Βέβαια κανείς δε θα το κάνει και δε θα μπει σε διαδικασία τέτοια για κάτι το οποίο σε τελική ανάλυση βολεύει τους πάντες(γιατί κακά τα ψέματα, δύσκολα δικαιολογείτε τόσες αργίες όσες αυτές που προσφέρει ο χριστιανισμός). Εκεί όλοι κάνουν τουμπεκί.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  3. #78
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    εφόσον δεν μας επιβάλλει τίποτε η θρησκεία δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να ζούμε μέσω αποκρυσταλλωμένων/απολιθωμένων μορφών της, τα επανοηματοδοτούμε όπως μας βολεύει. ΑΥτό που ενοχλεί στην θρησκεία και σε κάθε εξουσία είναι η επιβολή πάνω σου ενός και μοναδικού νοήματος, του δικού της.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  4. #79
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Quote Originally Posted by Mayhem
    Είσαι αναγκασμένος όμως να μην πας στη δουλειά σου. Μπορεί να έχεις ας πούμε μαγαζί και να θέλεις να δουλέψεις. Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά αυτό δεν είναι έννομο δικαίωμα σου; Αφού δεν αναγνωρίζεις τα χριστούγεννα ως γιορτή, δεν θα έπρεπε να μπορείς να δουλέψεις αν θέλεις;
    Με κάνεις να επαναλαμβάνομαι, αλλά ας ξεκινήσω από τις λάθος διατυπώσεις. Τα Χριστούγεννα προφανώς είναι γιορτή, να μην τα αναγνωρίζω ως γιορτή (ασχέτως αν προσωπικώς δεν συμμετέχω στους εορτασμούς) θα ήταν σαν να μην αναγνωρίζω πως το φεγγάρι υπάρχει.

    Τώρα, όσον αφορά τις αργίες, πάλι λάθος κάνεις, άμα θέλω μπορώ πράγματι να πάω να δουλέψω. Υποχρεωτική αργία (οι οποίες δεν είναι μόνο σε χριστιανικές γιορτές, αλλά π.χ. και στις 25 Μαρτίου και την Πρωτομαγιά) σημαίνει πως ο εργαζόμενος δικαιούται να αρνηθεί την παροχή εργασίας για τις μέρες αυτές (εξαιρούνται βεβαίως κάποια επαγγέλματα, όπως προβλέπει ο νόμος). Δεν λέει ο νόμος "θες δε θες θα κάτσεις σπίτι", λέει πως έχεις το δικαίωμα να μην πας στη δουλειά.

    @Ruthless, έχουν ήδη απαντηθεί όλα αυτά.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #80
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Δεν έχουν απαντηθεί ρε Deggial. Εσύ δέχεσαι να κάθεσαι σπίτι σου γιατί είναι η κοίμηση της Παναγίας ή γιατί σταυρώθηκε ο άλλος. Δεν κάθεσαι σπίτι σου γιατί ο Παναθηναϊκός ή η commodore ιδρύθηκε ή γιατί η Amstel έκανε τα εγκαίνια του πρώτου της αποστακτηρίου ή σε ότι άλλο πιστεύεις.

    Αυτό δε σε μειώνει σαν προσωπικότητα εσένα που δεν πιστεύεις καθόλου σε όλα αυτά;

    Δηλαδή ειλικρινά ρωτάω. Γιατί από ότι έχω καταλάβει όλα της εκκλησίας σας φταίνε εσάς.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  6. #81
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Δεν έχουν απαντηθεί ρε Deggial. Εσύ δέχεσαι να κάθεσαι σπίτι σου γιατί είναι η κοίμηση της Παναγίας ή γιατί σταυρώθηκε ο άλλος. Δεν κάθεσαι σπίτι σου γιατί ο Παναθηναϊκός ή η commodore ιδρύθηκε ή γιατί η Amstel έκανε τα εγκαίνια του πρώτου της αποστακτηρίου ή σε ότι άλλο πιστεύεις.

    Αυτό δε σε μειώνει σαν προσωπικότητα εσένα που δεν πιστεύεις καθόλου σε όλα αυτά;

    Δηλαδή ειλικρινά ρωτάω. Γιατί από ότι έχω καταλάβει όλα της εκκλησίας σας φταίνε εσάς.
    Μα αυτό δε λέμε τόσην ώρα; Δε νιώθω ότι με μειώνει ως προσωπικότητα (sic), για λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.

    α) Ο νόμος απλώς καθορίζει μία υποχρεωτική αργία, δε με αναγκάζει να συμμετέχω στους εορτασμούς και δε με αναγκάζει καν να ακολουθήσω την αργία (απλώς μου δίνει το δικαίωμα, ασχέτως θρησκείας, να αρνηθώ την παροχή εργασίας).

    β) Σε όλα τα ζητήματα σχέσης Κράτους-Εκκλησίας, πάντα το ζητούμενο ήταν η ισονομία και η μη διάκριση. Δε ζητάμε να μη διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο επειδή μας θίγει η θρησκεία ή κάτι. Το ζητάμε επειδή είναι προνομιακή αντιμετώπιση μίας θρησκείας και ενός συγκεκριμένου θρησκευτικού οργανισμού, χωρίς να παρέχονται τα ίδια προνόμια στους υπόλοιπους. Δε ζητείται η κατάργηση του θρησκευτικού όρκου επειδή έτσι μας κάπνισε, αλλά επειδή μπορεί να αποτελέσει αφορμή για διακρίσεις βάσει θρησκεύματος, ως επί της ουσίας δημόσια δήλωση θρησκεύματος. Στο συγκεκριμένο ζήτημα, δε γίνεται καμία διάκριση, εφόσον από την πλευρά του νόμου δίνεται το ίδιο δικαίωμα (της άρνησης παροχής εργασίας) σε όλους, ανεξαρτήτως θρησκεύματος.

    Αντιθέτως, με την πρόταση του Mayhem θα γινόταν διάκριση, γιατί βάσει κάποιας έννομης επιλογής μου το κράτος θα με αντιμετωπίζει διαφορετικά.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #82
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    εγω παντως εχω δουλεψει και χριστουγεννα και πασχα και τον 15αυγουστο και την ημερα της ιδρυσης του παναθηναικου.αλλά μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.ποιος θελει να δουλευει και ολοι οι αλλοι να καθονται?η γενικοτερα ποιος θελει να δουλευει...στο θεμα τωρα των χριστιανικων εορτων οι οποίες ξεπερνούν το επίπεδο των απλα χριστιανικών εορτών και γίνονται ευκαιρία για ξεκουραση για μεγάλη μερίδα χριστιανών και μή, σε περίπτωση που γίνει ο απογαλακτισμός κρατους από εκκλησία πιθανόν να ήταν λογικο να μην είναι αργίες πλέον. και οποιος θελει να πάει εκλησια το απογεματακι και λοιπα. ωστόσο δυιλήζουμε λίγο τον κώνωπα σε ησσονος σημασιας θέμα...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #83
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Ruthless μη γίνεσαι κι εσύ καθυστερημένος εκτός αν κάνεις πλάκα.

    Αν αύριο επιβαλλόταν από το ελληνικό μπουρδελοκράτος ως επίσημη αργία η ημερομηνία ίδρυσης του οσφπ (είναι λογικό το ελληνικό δημόσιο να θέλει να γιορτάσει την ίδρυση της ομάδας του) ακόμη κι εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να μην πηγαίνω στην δουλειά μου και φυσικά θα το χαιρόμουν.

    Στην παρούσα φάση δεν έχω πρόβλημα η αργία των χριστρουγέννων να μεταφερθεί στις 26/3 που είναι της αγίας ξαπλώστρας, αρκεί να μη χαθεί.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  9. #84
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Αλλά δε σε βλέπω να κάνεις τίποτα για να γίνει αυτή η μεταφορά.

    Επίσης κάνε edit το προηγούμενο ποστ σου πριν το δει ο μίτσμαν.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  10. #85
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Μα για ποιο λόγο να ασχοληθώ και να κάνω κάτι για το οποίο δεν ενδιαφέρομαι και επίσης όλοι οι υπόλοιποι τους οποίους αφορά το θέμα έχουν ο καθένας την άποψή του και δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ?
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  11. #86
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    ουφ! κούραση... πραγματικά αμφιβάλω αν κάποιοι διαβάζουν και κατανοούν αυτά που γράφουμε ή απλά τα κοιτούν και καταλαβαίνουν ότι τους βολεύει.


    @nodoordonotκτλτκτλ, ελπίζω το παραπάνω να σου απαντάει και στο ερώτημα που μου έθεσες κατ'ιδίαν, τουλάχιστο γιατί προσωπικά δεν ασχολούμαι περισσότερο...
    Rock or Nothing

  12. #87
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Αν η απάντησή σας είναι πως οι χριστιανικές γιορτές και αργίες είναι κάτι που δε σας ενδιαφέρει όπως είπε ο πίτσφορκ, πάσο.

    Απλά περίμενα εγώ λίγο περισσότερο ενδιαφέρον από τους πολέμιους, αυτό.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  13. #88
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Ας καταργηθούν σε πρώτη φάση οι εκκλησίες και οι θρησκευτικές τελετές, ας επιστραφεί η εκκλησιαστική περιουσία στο κράτος, ας απαγορευθεί ο προσηλυτισμός των ανόητων, αγράμματων και αμαθών από τους επιτήδειους και στη συνέχεια ας συζητήσουμε / πολεμήσουμε για το αν η αργία της 15 Αυγούστου θέλουμε να πάει στις 11.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  14. #89
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    11 με βολευει και μενα περισσοτερο να ειναι της αγ ξαπλωστρας.βασικα να την κανουμε ολη την εβδομαδα αδεια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #90
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: H Πολιτεία στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

    Meta apo tosous aiwnes pou exoun ka8ierw8ei oles aftes oi argies,pleon exoun ginei kai koinwnikes,me apotelesma na mhn tis 8ewrw apotelesma ths megalhs epirrohs tou xristianismou.De nomizw pws einai tuxaio pws oles oi xwres kai 8rhskeies exoun tis idies periodous giortes.Oi argies aftes mallon oristikan stis sugekrimenes hmeromhnies gia logous pou e3uphretoun thn koinwnia.px xeimwna gia anages ksekourashs.De me xalaei.Kanw thn argeia mou kai den paw ekklhsia aplo.Kai mhn pei kaneis oti ton xalaei to qarni to pasxa...akomh kai an den einai xristianos,ama tou eleges na katargh8ei tha ton xalage
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

Similar Threads

  1. Επιχείρηση σκούπα κατά λαθρομεταναστών
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 20-02-2008, 10:46
  2. πορεία κατά της υποχρεωτικής στράτευσης
    By rage for order in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 6
    Last Post: 14-06-2007, 22:44
  3. Replies: 18
    Last Post: 04-04-2005, 21:39
  4. Βία κατά των Γυναικών!
    By marianna2525 in forum General Discussion
    Replies: 101
    Last Post: 01-06-2004, 16:51
  5. Replies: 7
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •