Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

  1. #16

    Default Re: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

    Όσον αφορά τον σεβασμό.

    Ναι, θεωρώ ότι όταν αλλάζεις ένα κομμάτι σε σημείο να του γαμάς τη μάνα και να είναι κάτι εντελώς άσχετο με το πρωτότυπο σε άλμπουμ φόρο τιμής, τότε δείχνεις ότι δεν σέβεσαι το συγκρότημα που κλήθηκες να διασκευάσεις.

    Υπογράμμισα το "φόρος τιμής" διότι παίζει καθοριστικό ρόλο στην προκειμένη περίπτωση. Αν το είχαν κάνει σε δικά τους άλμπουμ, θα ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα - ασχέτως αν και πάλι θα έλεγα ότι οι διασκευές δεν μου άρεσαν.

    Είναι άραγε τυχαίο ότι όλες οι παλιές καραβάνες διασκεύασαν τα κομμάτια όπως τα διασκεύασαν; Δεν νομίζω.

    Κι εδώ που τα λέμε, ούτε οι Machine Head ούτε οι Metallica ούτε οι υπόλοιποι έκαναν πιστή επανεκτέλεση. Άπαντες πρόσθεσαν δικά τους στοιχεία στα κομμάτια. Άλλος περισσότερα, άλλος λιγότερα. Η διαφορά είναι ότι όλοι αυτοί το έκαναν με μέτρο, σε αντίθεση με τους Sign και τους Madina Lake.

    Όσο για τους Ghostlines, άλλαξαν εντελώς το πρωτότυπο, αλλά τουλάχιστον βρήκαν ένα κομμάτι που άντεχε τον πειραματισμό. Το ίδιο και οι Year Long Disaster. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και από το γεγονός ότι αυθόρμητα είπα "μπράβο" ακούγοντάς τους, σε αντίθεση με τις άλλες δύο περιπτώσεις.

    Μου τη σπάει, τέλος, η λογική που έχει επικρατήσει τελευταία, σύμφωνα με την οποία "πρέπει να επικροτούμε όσους διασκευάζουν κομμάτια αλλάζοντάς τα εντελώς" και να λέμε αυτές που είναι πιο κοντά στο πρωτότυπο "αδιάφορες, προβλέψιμες, σιγά μωρέ επανεκτέλεση". Τι λογική είναι αυτή;
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  2. #17
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Re: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

    ε αν παίζεις το κομμάτι ίδια ακριβώς με το ορίτζιναλ, ποιο είναι το νόημα της διασκευής?
    εντάξει να το κάνεις αυτό σε ένα λάιβ να γουστάρει και η μπάντα και οι από κάτω
    να το ηχογραφήσεις και να ακούγεται ίδιο με το αυθεντικό όμως, γιατί?

    έχοντας πει αυτά, ας μου στείλει ένας με πμ το κομμάτι των Year Long Disaster που με ενδιαφέρουν

  3. #18

    Default Re: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

    Quote Originally Posted by regularpaul
    ε αν παίζεις το κομμάτι ίδια ακριβώς με το ορίτζιναλ, ποιο είναι το νόημα της διασκευής?
    Μα στο συγκεκριμένο tribute δεν υπάρχει καμία μπάντα που να παίζει το κομμάτι ίδιο με το πρωτότυπο.

    Εκτός των Black Tide, οι οποίοι όμως επέλεξαν αυτόν τον τρόπο για να αποτίσουν φόρο τιμής στους Maiden και ήταν δικαίωμά τους φυσικά. Θα είναι απίστευτα άδικο να τους πει κάποιος αδιάφορους ή προβλέψιμους γι' αυτόν τον λόγο.

    Μιλάμε άλλωστε για tribute άλμπουμ, όχι άλμπουμ διασκευών (το ξανατονίζω, γιατί για μένα έχει σημαντική διαφορά αυτό).
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  4. #19
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default Re: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

    Δεν αναφέρθηκε όμως πιστεύω ο regularpaul στο συγκεκριμένο album αλλά μάλλον απάντησε σε αυτό:

    [Μου τη σπάει, τέλος, η λογική που έχει επικρατήσει τελευταία, σύμφωνα με την οποία "πρέπει να επικροτούμε όσους διασκευάζουν κομμάτια αλλάζοντάς τα εντελώς" και να λέμε αυτές που είναι πιο κοντά στο πρωτότυπο "αδιάφορες, προβλέψιμες, σιγά μωρέ επανεκτέλεση". Τι λογική είναι αυτή;
    Και προφανώς έχει δίκιο ε. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να παίξεις ακριβώς αλλά ακόμα και σχεδόν τα ίδια σε κάποια κομμάτια τα οποία, αυτοί που θα ακούσουν την επανεκτέλεση, τα έχουν ακούσει τουλάχιστον δέκα χιλιάδες εκατομμύρια φορές και τα original. Δηλαδή οκ, ποιος ο σκοπός? Δείχνεις την τέχνη σου στην παρτιτούρα η κάτι τέτοιο? Αν δεν βρίσκεις λογική λοιπόν στο να μην κάνει κάποιος αυτό αλλά να αλλάξει και να δώσει άλλο αέρα σε κομμάτια χιλιοπαιγμένα, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #20

    Default Re: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

    Μάλλον δεν έκανα απολύτως κατανοητό τι θέλω να πω στην παράγραφο που έκανες quote.

    Λοιπόν, οι διασκευές των Metallica, των Machine Head, των Dream Theater και των Aavenged Sevenfold είναι κοντά στο πρωτότυπο κομμάτι. Σωστά; Σωστά.

    Σε καμιά περίπτωση, φυσικά, οι παραπάνω διασκευές δεν είναι ίδιες με το πρωτότυπο κομμάτι. Καθεμία έχει τον αέρα της εκάστοτε μπάντας. Σωστά; Επίσης σωστά.

    Επειδή λοιπόν έχω δει πολλούς να απαξιώνουν τις διασκευές των Metallica, των Machine Head κ.λπ. σ' αυτήν εδώ τη συλλογή και να τις λένε αδιάφορες, ανούσιες, "σιγά μωρέ, απλή επανεκτέλεση έκαναν", γι' αυτό κι έκανα το σχόλιο που έκανες quote.

    Και φυσικά όσοι απαξιώνουν αυτές τις μπάντες, το κάνουν επειδή έχουν επηρεαστεί από τη λανθασμένη λογική που εξήγησα πιο πάνω.

    Οσο για το αν έχει νόημα μία πιστή επανεκτέλεση; Ισως να μην είναι τόσο ενδιαφέρον το εγχείρημα, αλλά προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου μία διασκευή σαν π.χ. των Fates Warning στο "Closer to the Heart". Ισα-ίσα, θα την προτιμούσα από μία που θα άλλαζε την Παναγία στο πρωτότυπο.

    Kαι σαφώς έχει λογική να διαφοροποιεί κάποιος ένα κομμάτι πλήρως (όπως οι Ghostlines καλή ώρα) αλλά να το κάνει σωστά, ε; Να έχει ουσία, όχι να το αλλάζει μόνο και μόνο για να το αλλάξει.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  6. #21
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default Re: Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden

    εγω παλι το metallica θα το εβαζα bonus στο ride the lightning

    γενικα παντως ειμαι υπερ της αλλαγης-χωρις να γινει σφαγη-του κομματιου οταν διασκευαζεται κ πιστευω πως ο ιλεβενθ το ιδιο λεει,εξου το 'σεβασμος'

Similar Threads

  1. Iron Maiden
    By Solo Carriera in forum Music Discussion
    Replies: 399
    Last Post: 05-12-2021, 17:25
  2. Metallica at Kerrang! Iron Maiden Tribute Album
    By Deniz in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 23-07-2008, 20:46
  3. Metallica at Kerrang! Iron Maiden Tribute Album
    By Deniz in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 17-07-2008, 10:45
  4. Iron Maiden
    By Kingryche in forum Live & Events Talk
    Replies: 136
    Last Post: 11-03-2007, 01:20
  5. For Iron Maiden Collectors
    By FiguresWorld.net in forum Self-Promotion
    Replies: 14
    Last Post: 28-07-2005, 10:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •