Results 1 to 6 of 6

Thread: Roland VG-8, GK2-A, GI-20

  1. #1
    Senior Member karharias's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Γκρι-χελ-λαντ
    Posts
    1,189

    Default Roland VG-8, GK2-A, GI-20

    Πουλάω τον midi εξοπλισμό που αποτελείται από την πεταλιέρα της Roland VG-8

    *άριστη κατάσταση

    μαζί με τον μαγνήτη GK-2A

    o οποίος δεν έχει καμία σχέση με τον GK-3. Ο τελευταίος "κόβει" το παίξιμο, αντιθέτως ο 2Α πιάνει μέχρι φτέρνισμα, slide, τσίριγμα κ πάει λέγοντας. Μαζί βάση μαγνήτη για Les Paul κιθάρες.
    *αρκετά καλή κατάσταση


    Τέλος το GI-20 της Roland

    Το συγκεκριμένο μηχάνημα συνδέεται σε PC μέσω USB ή MIDI κ στέλνει το παίξιμο τις κιθάρας MIDI (όχι AUDIO) σε υπολογιστή. Μπορείς να δουλέψεις κ VST Instrument με την κιθάρα σου.
    *καινούργιο

    Όλα τα παραπάνω στην τιμή των 800 ευρωπουλακίων ή ζητάω ανταλλαγή με Αμερικάνα Fender.

    Τα παραπάνω συνοδεύονται με ειδικό καλώδιο του μαγνήτη (13pin) για την πεταλιέρα ή το rack καθως και με μαλακή θήκη (χειρός/πλάτης) για την πεταλιέρα.
    Hey Bobby Marley, sing something good to me
    this world go crazy, it's an emergency

  2. #2

    Default Re: Roland VG-8, GK2-A, GI-20

    to gi-20 mono tou to dineis??? poso???

  3. #3
    Senior Member karharias's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Γκρι-χελ-λαντ
    Posts
    1,189

    Default Re: Roland VG-8, GK2-A, GI-20

    Ναι το δίνω στην τιμή των 230 ευρωπουλακίων (έξοδα αποστολής δικά μου) πραγματικά ολοκαίνουργιο, πραγματικά ακατέβατα!!! Ο Θωμάς το έχει 361 € και πιστεύω ότι είναι η χαμηλότερη τιμή που μπορείς να βρεις. Το αγόρασα τον Μάιο περίπου από Αγγλία, έχει αντάπτορα για ελληνική πρίζα, το χρησιμοποίησα μετρημένες στα δάχτυλα φορές, να σου πω την αλήθεια δε ξέρω καν τι δυνατότητες έχει, πέρα από το να μεταφέρει το αναλογικό παίξημο της κιθάρας σε σήματα midi στον υπολογιστή. Το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για δουλέψω κάποια VST-Istrument κάνοντας την κιθάρα midi κλαβιέ.
    Τα cd με τους drivers χάθηκαν κατά την μεταφορά του στην Ελλάδα αλλά τους έχω κατεβάσει από το internet οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Οτιδήποτε θες επικοινώνησε μαζί μου με ΠΜ.
    Hey Bobby Marley, sing something good to me
    this world go crazy, it's an emergency

  4. #4
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Re: Roland VG-8, GK2-A, GI-20

    KArxarias plhroforiaka, epeidh den kserw tpt apo midi kai tetoia.

    2 erwthseis.
    1)o eksoplismos sou aftos (pou fantazomai bgainei ligotero apo 1000 kainourios) se kalyptei sta live h gamaei ton hxo
    2)einai kalos, metrios, h mapa sygritika me ta ipoloipo
    3)otan afaireis ton magniti menei sthn kithara shmadi?

  5. #5
    Senior Member karharias's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Γκρι-χελ-λαντ
    Posts
    1,189

    Default Re: Roland VG-8, GK2-A, GI-20

    Λοιπόν, καταρχήν να ενημερώσω ότι η πεταλίερα με τον μαγνήτη έχουν πουληθεί, βασικά έγιναν ανταλλαγή με μια Japan Fender κ είμαι οκ! Φοβερή κιθάρα! Έμεινε μόνο το GI-20.

    Κανονικά θα έπρεπε να σου απαντήσω στις 2 από τις 3 ερωτήσεις σου αλλά θα μπω λίγο ποιο βαθιά στο θέμα. Η συγκεκριμένη Roland είναι must αν παίζεις σε σκυλάδικο. Εγώ δε παίζω απλά λέω ότι έχει πολύ ζήτηση εκεί. Εμένα με ξενέρωνε σχετικά με live καταστάσεις γιατί έχει καθηστέρηση στην αλλαγή ήχων, φυσικά αυτό λύνεται με... συνήθεια του ποδιού αλλά κ πάλι δεν είναι ότι καλύτερο. Ο ήχος της πεταλιέρας είναι αρκετά καλός, φυσικά υστερούν τα βρώμικα αλλά έχει τόση μεγάλη ποικιλία που δε νομίζω να μη βρεις αυτό που θες. Τέτοια εφφέ εγώ τα δουλεύω send/return στον ενισχυτή γιατί δε θέλω να χρησιμοποιηθούν ως προενισχύσεις κ φυσικά να αλλιώσουν τον ήχο, στο ελάχιστο όμως. Αν έχεις δουλέψει για παράδειγμα την BOSS GT-6 ... αυτή έχει πολύ καλύτερο ήχο, αρκεί να τον φτιάξεις πάντα κ να μη παίζεις με τα preset που έχει. Επίσης είναι καλύτερη ακόμη κ από την VG-88 η οποία είναι περισσότερο ψηφιακή. Δε το συζητάω για κάτι GR-33 κ πάει λέγοντας, εκείνα είναι λες κ παίζεις μέσα σε πλαστική σακούλα. Δεν την έχω παίξει ποτέ σε live (την πεταλιέρα πάντα) αλλά στον εξοπλισμό μου ήταν επιπρόσθετη σε ένα pedal board με διάφορα πετάλια. Μου άρεσε πολύ γιατί έχει αρκετά παράξενους ήχους κ φυσικά μπορέις να κάνεις άπειρους συνδιασμούς, περισσότερο αυτά μου αρέσουν εμένα, όχι απλά ένα καθαρό, ένα βρώμικο κ ένα delay.. προσωπικά γούστα. Πάντως την συγκεκριμένοι την χρησιμοποίουν αρκετοί "μεγάλοι" στα live τους κ εννοείται πάντα send/return σύνδεση.
    Ο εξοπλισμός όλος που αναφερω ποιο πάνω δε βγαίνει φτηνότερα από 1000 ευρώ καινούργιος με την καμία!!! Μεταχειρισμένος ναι, ειδικά η VG-8 μαζί με τον μαγνήτη από Αμερική έρχεται πάρα πολύ φτηνά μέσω e-bay, το δολλάριο έχει ξεφτυλιστεί. Μόνο από Αμερική αξίζει να αγοράζεις.
    Το δύο που λες δε το κατάλαβα. Σχετικά με ποια υπόλοιπα? Αν αναφέρεις για άλλες πεταλιέρες, πιστεύω να σου απάντησα ποιο πάνω, για μερικές που έχω δοκιμάσει. Κ ξαναλέω ότι σαν κύρια εφφέ χρησιμοποιώ πεταλάκια, αυτό είναι συμπληρωματικό.
    Τέλος για το 3 όχι δεν αφήνει κανένα απολύτος σημάδι. Ο μαγνήτης κάθεται από μόνος του αν έχεις Fenderοειδές κιθάρα ή έχει ειδική βάση για Gibson. Το εξάρτημα που συνοδεύει τον μαγνήτη το είχα κολλημένο πάνω στην Gibson με αυτοκόλλητο διπλής όψης (κάπως σαν σφουγγαράκι είναι, αγορασμένο από βιβλιοπωλείο) και όταν τον αφέρεσα δεν άφησε τίποτα. Από τον επόμενο μαγνήτη κ μετά η Roland έβαλε μια βάση να "πιάνει" ο μαγνήτης στην βίδα που μπαίνει η ζώνη. Προφανώς ήταν πολύ πολύπλοκο για να το σκεφτόταν από ποιο μπροστά να το κάνουν κ στον μαγνήτη αυτό.
    Αυτά, έτσι πληροφοριακά.


    Έτσι απλά κάτι που μου ήρθε τώρα. Ο μαγνήτης έχει επιλογή να παίζει ή midi ή αναλογικα (από τους μαγνήτες τις κιθάρας) ή να κάνει μια μήξη των δύο παραπάνω. Αυτή η μήξη μπορεί να είναι από συμπαθητική έως κα-τα-πλη-κτι-κή στο τελικό αποτέλεσμα!!! Προσωπικά η χρήση της πεταλιέρας μου έλυσε πολλές απορίες σχετικά με κάποιους ήχους, καλύτερα συνδιασμών ήχων, συγκεκριμένων συγκροτημάτων όπως πχ οι Muse. Νομίζεις ότι παίζεις με δύο κιθάρες, το ίδιο πράγμα αλλά διαφορετικός ήχος!!!
    Hey Bobby Marley, sing something good to me
    this world go crazy, it's an emergency

  6. #6
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Re: Roland VG-8, GK2-A, GI-20

    Θένκιου, καλύφθηκα σε μεγάλο μέρος!

Similar Threads

  1. Roland VG-8, GK2-A, GI-20
    By karharias in forum The Marketplace
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2008, 11:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •