Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48

Thread: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

  1. #1
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    HANNIBAL: Ήταν η δεύτερη φορά που τους έβλεπα και παρουσιάστηκαν πολύ καλύτεροι από την προηγούμενη. Όμορφα, ανεβαστικά κομμάτια, καλή επαφή με τον κόσμο και μία αρκετά καλή διασκευή σε Thunderstruck / Highway to Hell. Και στη φωνή πάρα πολύ καλό (το Thunderstruck, γιατί το Highway το τσάκισε λίγο) και περάσαμε όμορφα. Μόνη ένσταση η διασκευή στο Du Hast, που είχαν παίξει και την προηγούμενη φορά που τους είχα δει. Μουσικά καλό, αλλά η φωνή δεν μ’ άρεσε, τα γερμανέζικα (sic) των Rammstein και όχι μόνο, θέλουν και τη σωστή προφορά η οποία δεν υπήρχε. Ή αν υπήρχε, δεν βγήκε σωστά στο μικρόφωνο. Πάντως γενικά ήταν πολύ καλοί και μπράβο στα παιδιά. Και αρκετά καλός ήχος για support σχήμα.

    WHITESNAKE: Τα δύο μεγάλα ονόματα του live είχα την ευκαιρία να τα δω πριν από 20 περίπου μέρες στην Ολλανδία, οπότε αναπόφευκτα επήλθε και μία σχετική σύγκριση. Οι Snakes δυστυχώς ήταν όπως τους περίμενα. Ή μάλλον ένα κλικ χειρότεροι. Άψογοι εκτελεστικά, κινητικοί πάνω στη σκηνή, ο Coverdale έκανε τα δικά του παιχνίδια και ανέβασε τον κόσμο, ομιλητικός όπως πάντα, αλλά αδελφάκι μου, όχι άλλο κάρβουνο. Στα χαλαρά τραγούδια (Ain’t No Love in the Heart of the City, Is This Love, εισαγωγή του Love Ain’t No Stranger) δεν είχε κανένα πρόβλημα, όμως όπου χρειαζόταν να ανεβάσει στροφές (με μοναδική φωτεινή εξαίρεση ίσως το Here I Go Again), νιαούριζε άσχημα. Στα περισσότερα σημεία έδινε μικρόφωνο στον κόσμο, σε φάσεις ακούγονταν μόνο τα δεύτερα φωνητικά και γενικά δείχνει να μην την παλεύει άλλο. Πολύ κρίμα για μία από τις πιο χαρισματικές φωνές που έχω ακούσει στη ζωή μου. Setlist ελαφρώς αλλαγμένο σε σχέση με την Ολλανδία (που είναι το Guilty of Love ρε;; με τα περισσότερα hit-άκια τους μέσα, ήχος (μπάσο – τύμπανα – πλήκτρα) μέτριος, μόνο οι κιθάρες ακούγονταν εντελώς καθαρά και μία γλυκόπικρη γεύση για το τέλος.

    DEF LEPPARD: Δεν θα πω πολλά. Ισοπεδωτικοί! Πολύ καλύτεροι απ’ ότι έξω (αφενός έπαιξαν βράδυ, αφετέρου είχαν περισσότερο χρόνο στη διάθεσή τους και απ’ ότι είδα και περισσότερη όρεξη), η φωνή του Elliot που φοβόντουσαν κάποιοι στάθηκε σε αξιοπρεπές επίπεδο, το setlist έσπειρε, το κέφι ανέβηκε κατακόρυφα. Πολύ καλή παρουσία απ’ όλους, άψογος ήχος, ένα όμορφο party που μας άφησε όλους ικανοποιημένους και χαρούμενους. Απλά τέλειοι.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  2. #2
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    opws ta leei o apopanw
    o david de th paleuei pia kai einai asxhmo ayto giati genika fainetai oti exei oreksh.
    kala oi alloi htan katastrofikoi. oi n.w.ades apto Sheffield edeiksan ti shmainei kalo bretaniko metal...

    o savage exei ginei megalh lougkra.
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  3. #3
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Οτι ειπε ο psychotron, μπραβο, αν υπηρχε ακομα το ER μαγκαζινο θα επαιρνε 4 αστερακια η κριτικη.

  4. #4

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Οι Hannibal είχαν τον πιο δυνατό ήχο που έχω ακούσει σε σαππορτ, κατά τα άλλα η μουσική τους μου ακούγεται αδιάφορη παρότι ο Άλεξ έχει φωνάρα (και μου θυμίζει την εφηβεία μου )

    Quote Originally Posted by psychotron
    ήχος (μπάσο – τύμπανα – πλήκτρα) μέτριος, μόνο οι κιθάρες ακούγονταν εντελώς καθαρά και μία γλυκόπικρη γεύση για το τέλος.
    ο ήχος στις κιθάρες ήταν ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΣ. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι ανάλογο. (Good Son, αν δεν ήσουν, έχασες την ευκαιρία να λιώσεις με τον Reb -άλλο αν ο Aldrich τον έχει κατά τη γνώμη μου-)
    Ο ήχος στο μπάσο δεν ήταν μέτριος. Επίτηδες δεν ακουγόταν καθαρα γιατί απλά έδινε τον όγκο που έλειπε από την μπότα λόγω του τρίγκερ. Κατά τα άλλα όπως τα είπες Πάνο μου.

    Οι Λεοπαρδάλεις, αχ!

    Quote Originally Posted by Jim Dandy Mangrum
    o savage exei ginei megalh lougkra.
    άει ρε

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Που καθοσουν ρε κρισμπο? Γιατι εκει που ημασταν εμεις (λιγο πιο πισω απο την κονσολα στα δεξια) και δεν την πολυπαλευε ο ηχος απο πλευρα εντασης...

    Τωρα εκανα τη συνδεση στο μυαλο μου. Jim Dandy Magnum, ησουν με μια κοπελα και καποια στιγμη βολταρες καπου εκει που γραφω οτι ημουν κι εγω? Γιατι αν ησουν, τοτε μαλλον σε ειδα και μου θυμισες κατι που ειχα ξαναδει, το οποιο ηταν η φωτο σου απο το post your pix thread. Ελα ρε. Εγω ημουν αυτος με τη μαυρη μπλουζα λολ.

  6. #6

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Σε απλά ελληνικά, δεν ήταν αρκετά δυνατά;

  7. #7

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Λίγο πολύ συμφωνώ κι εγώ με τους από πάνω. Δυστυχώς ο Coverdale ήταν κατ' εμέ απογοητευτικός. Ειλικρινά το still of the night το ευχαριστιόμουνα πολύ περισσότερο από τον Αντρέα στην αρχιτεκτονική (για όσους πήγαιναν ξέρουν..) απ' ό,τι από τον ίδιο τον Coverdale. Σε όλη τη διάρκεια της συναυλίας γαύγιζε στο μικρόφωνο, με εξαίρεση 2 κορώνες (μία στο here I go again και μία στο still of the night) όλες τις άλλες τις ψιλοέπνιξε και γενικώς είναι ντροπιαστικό για έναν τέτοιο θρύλο να παρουσιάζει αυτή την εικόνα. Θα διαφωνήσω και για τα χαλαρά τραγούδια όπου επίσης με απογοήτευσε. Το this is love δεν το ευχαριστήθηκα ούτε λίγο. Το έβαλα μετά στο αμάξι και ήταν σα να άκουγα τελείως άλλο συγκρότημα.
    Όσον αφορά τους Def Leppard, ποτέ δεν τους άκουγα και φοβόμουνα ότι θα βαριόμουνα γιατί δε θα ήξερα τα περισσότερα κομμάτια. Παρόλα ήταν η ευχάριστη έκπληξη για μένα. Τους ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο από τους Whitesnake, είχαν πολύ καλύτερο ήχο, πολύ καλύτερη παρουσία γενικότερα και ακόμα και στα κομμάτια που δεν ήξερα δε βαριόμουνα καθόλου.

    Να προσθέσω στα όσα είπαν οι από πάνω και 2 γκρίνιες:
    1. Είναι απαράδεκτο σε τέτοια συναυλία με εισητήρια 40 και 50 ευρώ και με τόσο κόσμο να είναι τόσο για τον πούτσο ο ήχος. Ειδικά στους Whitesnake ο ήχος που ακουγόταν τουλαιστον στο πέταλο ήταν μια βρώμικη και θολή βαβούρα. Μου θύμισε τον ήχο στα ξύλινα σπαθιά (αν θυμάμαι καλά..) όταν είχαν κάνει support στους Rolling Stones. Λες και ο ηχολήπτης είχε πάει βόλτα μέχρι να βγουν οι Def Leppard. Αλλά και σε αυτούς ναι μεν η κατάσταση ήταν σαφώς καλύτερη αλλά και πάλι μέτρια πράγματα.
    2. Ρε γαμώτο με τόσο κόσμο, ειδικά για μία μέρα δεν μπορούσε να κανονιστεί το τελευταίο δρομολόγιο του ηλεκτρικού να ήταν στη 1;; Αναγκάστηκα να φύγω στο στο ανκόρ για να προλάβω το τελευταίο τρένο γιατί μετά τον πούλο. Δηλαδή δεν είνια κρίμα που έφυγε τόσος κόσμος πριν τελειώσει η συναυλία επειδή δε σκέφτηκε κάποιος να βάλει 2 ακόμα δρομολόγια μετά τις 12:30;; Πηγαίνοντας στο τρένο άκουγα από μέσα το let's get rocked αν δεν κάνω λάθος. Μπορεί να μου πει κανείς τι άλλο έχασα;;

  8. #8
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Τίποτα άλλο φίλε, ξαναβγήκαν, έπαιξαν Let's Get Rocked και χαιρέτησαν.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  9. #9
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Quote Originally Posted by FIXXXER
    Που καθοσουν ρε κρισμπο? Γιατι εκει που ημασταν εμεις (λιγο πιο πισω απο την κονσολα στα δεξια) και δεν την πολυπαλευε ο ηχος απο πλευρα εντασης...

    Τωρα εκανα τη συνδεση στο μυαλο μου. Jim Dandy Magnum, ησουν με μια κοπελα και καποια στιγμη βολταρες καπου εκει που γραφω οτι ημουν κι εγω? Γιατι αν ησουν, τοτε μαλλον σε ειδα και μου θυμισες κατι που ειχα ξαναδει, το οποιο ηταν η φωτο σου απο το post your pix thread. Ελα ρε. Εγω ημουν αυτος με τη μαυρη μπλουζα λολ.
    kapoia stigmh hmoun ekei pou les alla esy pote ms eides ekei akribws?
    ela re, esy hsoun autos o monadikos me maurh mplouza? 8a me trelaneis...xaxaxaxaxax

    edit: foraga mplouzaki rush, signals, prasino-ladi sto xrwma pantws.
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  10. #10

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Quote Originally Posted by psychotron
    Τίποτα άλλο φίλε, ξαναβγήκαν, έπαιξαν Let's Get Rocked και χαιρέτησαν.
    Πάλι καλά.. Thanks!!

  11. #11
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Τζιμ Νταντυ, ε εσυ θα ησουν, καποια στιγμη που ηταν μερα ακομα, τωρα ηταν πριν τους Whitesnake, κατα τη διαρκεια, θα σε γελασω. Αν βοηθαει καθολου, φορουσα και σκισμενο τζιν και ειχα και ξυρισμενο κεφαλι.

    Chrisboss, ναι, βασικα ηταν τοσο λιγοτερο δυνατα απο οτι επρεπε, που να μην καταλαβω σε κανενα σημειο τον γαματο ηχο στην κιθαρα για τον οποιο λες. Δηλαδη εχω δει πολλες συναυλιες με καλυτερο ηχο, με πρωτη και καλυτερη τους Judas Priest, Megadeth στο rockwave το 2001 που ειχαν με διαφορα τον καλυτερο ηχο που εχω δει σε συναυλια HEAVY METAL.

    Mr Mojo Rising, υπερβαλλεις μεχρι αηδιας, δεν ξερω αν φταιει το οτι ησουν στις κερκιδες που πιθανοτατα το γεγονος οτι ηταν πολυ χαμηλα ο ηχος να εφταιγε περισσοτερο, αλλα δεν ηταν και τοοοοοοοοοοοσο χαλια η φωνη του Coverdale, προφανως αν συγκρινεις με τις studio εκδοσεις των τραγουδιων θα ειναι εντελως διαφορετικα τραγουδια, αν ακουσεις και τα παλια live των Whitesnake, παντα υπαρχει μια αποκλιση ρεεεεε. Αλλα και για τον ηχο στους Def Leppard που λες, δε νομιζω οτι ηταν μετριος, μια χαρα ηταν. Βεβαια εγω δεν πληρωσα οποτε μπορει να μου φαινεται καλυτερα απο οτι ηταν. Αντε παρε κανα φασμα.

  12. #12
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Quote Originally Posted by FIXXXER
    Τζιμ Νταντυ, ε εσυ θα ησουν, καποια στιγμη που ηταν μερα ακομα, τωρα ηταν πριν τους Whitesnake, κατα τη διαρκεια, θα σε γελασω. Αν βοηθαει καθολου, φορουσα και σκισμενο τζιν και ειχα και ξυρισμενο κεφαλι.
    nai prin tous whitesnake ekei gyrnaga kai epsaxna gnwstous genika, alla de se eida re. allh fora na milas!
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    Τωρα καταλαβα οτι ησουν εσυ που σε ειδα να ποσταρεις ριβιου.

  14. #14
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    a malista.....xaxaxaxaxax
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  15. #15
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default Re: Def Leppard, Whitesnake, Γήπεδο Καραϊσκάκη, 1/7/2008

    ΑΙΣΧΟΣ






















    No headroom for expansion


Similar Threads

  1. Whitesnake - Good to Be Bad
    By psychotron in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2008, 19:51
  2. Replies: 9
    Last Post: 26-06-2007, 20:10
  3. Whitesnake
    By Tribe in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 25-04-2006, 15:15
  4. Replies: 38
    Last Post: 05-04-2006, 00:10
  5. Whitesnake/Europe DVD
    By telis in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 03-02-2006, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •