Results 1 to 14 of 14

Thread: Mark Knopfler 15-6-08

  1. #1

    Default Mark Knopfler 15-6-08

    Το setlist της συναυλίας στο περίπου (λείπουν 1-2 κομμάτια που δε θυμάμαι και ίσως διαφέρει λίγο και η σειρά):

    Cannibals
    Why aye men
    What it is
    Sailing to Philadelphia
    True love will never fade
    The fish and the bird
    Speedway at Nazareth
    Romeo and Juliet
    Sultans of swing
    Telegraph road
    Brothers in arms
    Our Shangri-la
    So far away
    Going home (theme from "Local hero")

    Γενικά πολύ καλή συναυλία με πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Το θέατρο του Λυκαβηττού, όσο μπορούσα να δω, ήταν τίγκα με κόσμο όλων των ηλικιών. Ο Mark Knopfler βγήκε νταν 9:30 που έλεγε το εισητήριο (να τα βλέπουν αυτά κάτι για τον πούτσο σκατοφίρμες που σου λένε 9:30 και βγαίνουν 10:30 ) και έπαιξε μέχρι τις 11:30. Η φωνή του ίδια και απαράλλαχτη εδώ και δεκαετίες, δεν έχει σπάσει καθόλου κατ'εμέ. Εξ'άλλου πάντα είχε μια "γέρικη" βραχνάδα που απλώς τώρα φαίνεται πιο φυσική.
    Άπειρες κιθάρες, διαφορετική σε κάθε κομμάτι, σε ορισμένα κομμάτια άλλαζε και στο ενδιάμεσο. Οι μουσικοί του άψογοι και πολυπράγμονες (που τα βρίσκω.. ), ο καθένας έπαιζε 3-4 όργανα. Γενικώς η σκηνή διέθετε εκτός από τις κιθάρες, το μπάσο και τα τύμπανα, 2 πλήκτρα, ένα πιάνο με ουρά, βιολί, κοντραμπάσο, φλάουτο, ακορντεόν και αρκετά περίεργα έγχορδα. Έλειψε μόνο, δυστυχώς, το σαξόφωνο. Ο ήχος ήταν άψογος (από εκεί που καθόμουν τουλάχιστον, 7η-8η σειρά κέντρο) και ακουγόντουσαν όλα τα όργανα πεντακάθαρα. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν του έφευγε ούτε νότα, όπως και σε κανέναν από τους μουσικούς του, σε ορισμένα σημεία νόμιζες πως άκουγες cd. Μόνο σε 1-2 κομμάτια θα ήθελα τη φωνή λίγο πιο πάνω.
    Στα αρνητικά της συναυλίας θα μπορούσα να πω μόνο το γεγονός ότι λείψανε κάποια κομμάτια όπως Private Investigations, Calling Elvis, Walk of Life και φυσικά το Money for Νothing. Και ειδικά όσον αφορά το τελευταίο δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται σε μία 2ωρη συναυλία να μη χωράει ίσως το πιο μεγάλο χιτάκι του Knopfler μετά το Sultans of swing. Ευτυχώς είχα δει το setlist της περιοδίας και ήμουνα προετοιμασμένος μιας που δεν το έπαιξε πουθενά (όπου κοίταξα τουλάχιστον..). Όπως και να'χει κρίμα πάντως, θα μας πόρωνε..

  2. #2
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Μπραβο, πολυ καλη κριτικη!!!

  3. #3
    A1DDJZZ Magellan's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    at work
    Posts
    5,491

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Mπραβο φιλε πολυ καλα τα λες!!!!
    I swear on tomorrow, if you take this chance
    Our lives are this moment, the music - the dance
    And here in this labyrinth of lost mysteries
    I close my eyes on this night and you're all that I see

  4. #4

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Ρε δε γαμιέστε και οι 2

  5. #5
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Εγώ πάντως στο μισό live θα μπορούσα άνετα να κοιμηθώ. Τι να πω, δεν ήταν για μένα απλώς...
    Πολύ μπαλάντα, συναίσθημα, country βλαχορόκ...Συγχαίρω όσους δεν ήρθαν τελικά και ένα μεγάλο συγγνώμη σε όσους πήρα στο λαιμό μου
    Once I was trapped, but now I am free

  6. #6

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Quote Originally Posted by FaithFails
    Τι να πω, δεν ήταν για μένα απλώς...
    Πολύ μπαλάντα, συναίσθημα, country βλαχορόκ...
    Τι περίμενες να δεις δηλαδή σε συναυλία Mark Knopfler, head banging και ατελείωτα σολίδια;; Μου θυμίζεις κάτι τύπους/ισσες που πάνε σινεμά να δούνε X-Men και μετά γκρινιάζουν γιατί η ταινία είχε πολύ ψέμα..

  7. #7
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Ειναι ψεμα οι Χ-Μεν?????????????????????????????
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  8. #8

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Quote Originally Posted by Mitsmann
    Ειναι ψεμα οι Χ-Μεν?????????????????????????????
    Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols!!

  9. #9
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Quote Originally Posted by Mr Mojo Rising
    Quote Originally Posted by FaithFails
    Τι να πω, δεν ήταν για μένα απλώς...
    Πολύ μπαλάντα, συναίσθημα, country βλαχορόκ...
    Τι περίμενες να δεις δηλαδή σε συναυλία Mark Knopfler, head banging και ατελείωτα σολίδια;; Μου θυμίζεις κάτι τύπους/ισσες που πάνε σινεμά να δούνε X-Men και μετά γκρινιάζουν γιατί η ταινία είχε πολύ ψέμα..

    Ναι έχεις δίκιο. Έπρεπε να το περιμένω: 2 ώρες ατελείωτου κλαψο@@@@@ από τον υπερομαντικό γεροντοκόρο παππού Knopfler με τους 3 γάμους, τα 3 διαζύγια και τα τόσα παιδιά που έκανε με όποια περπατούσε δίπλα του. Αλλά η λογική μου είχε θολώσει από την ανυπομονησία να ζήσω live τους ήχους του κιθαρίστα των Dire Straits. Λάθος μου
    Once I was trapped, but now I am free

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    alli mia arxidia apo sena, allo ena ignore gia mena.
    kai meta sou lene gia tous kindynous tis eleutheris agoras.

  11. #11

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Quote Originally Posted by FaithFails
    Ναι έχεις δίκιο. Έπρεπε να το περιμένω: 2 ώρες ατελείωτου κλαψο@@@@@ από τον υπερομαντικό γεροντοκόρο παππού Knopfler με τους 3 γάμους, τα 3 διαζύγια και τα τόσα παιδιά που έκανε με όποια περπατούσε δίπλα του. Αλλά η λογική μου είχε θολώσει από την ανυπομονησία να ζήσω live τους ήχους του κιθαρίστα των Dire Straits. Λάθος μου
    Εγώ απλά σου λέω ότι οι ήχοι του κιθαρίστα των Dire Straits είναι αυτοί που άκουσες στη συναυλία και το ήξερες από πριν αυτό. Επίσης το ότι είναι γερασμένος παππούς, γεροντοκόρος με 3 γάμους κτλ το ήξερες από πριν. Ωστόσο, γνωρίζοντας όλα αυτά για τα οποία τώρα διαμαρτύρεσαι, έδωσες 40 ευρώ και πήγες. Επομένως τι γκρινιάζεις εκ των υστέρων;; Είναι σα να πήγες στη συναυλία και να είχες αποφασίσει από πριν ότι θα ξενερώσεις. Η πλειοψηφία των κομματιών του είναι μπαλάντες και συναισθηματικά κομμάτια, το μόνο νέο στοιχείο που έχει προσθέσει στο ρεπερτόριό του με την σόλο καριέρα είναι η κάντρυ. Αλλά όλα αυτά ήταν γνωστά από πριν. Δεν μπορώ να πάω σε συναυλία Slayer και μετά να ποστάρω:
    "Πολύ ντάπα ντούπα αυτοί οι Slayer, δεν ήτανε για μένα"

    Θες να στο θέσω κι αλλιώς, με ποιο setlist θα ήσουνα ευχαριστημένη;;

    Αλλά τι να πεις, γυναίκες.. Γκρίνια από χόμπι

  12. #12
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    πφφφ άντρες... δεν μπορείς να έχεις άποψη...
    Τη γνώμη μου είπα απλώς, δεν μου άρεσε και δεν ήταν για μένα. Κλαίω τα λεφτά μου. Κατά τα άλλα ο ίδιος είναι απίστευτος σε τεχνική και βγάζει ήχο που δύσκολα τον πετυχαίνουν άλλοι. Αλλά πολύ μπαλάντα και country ρε παιδί μου. Θα ήθελα να ακούσω κάτι παραπάνω από τα παλιά κομμάτια. Και όπως είδες πολύυυυυυς κόσμος το περίμενε και το ζητούσε αλλά δεν έγινε. Αυτό.
    Once I was trapped, but now I am free

  13. #13
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    ε πως να μην είναι ευαίσθητος, αφου ο άνθρωπος είναι ιππότης!

  14. #14
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default Re: Mark Knopfler 15-6-08

    Re , epaikse Romeo and Juliet kai eseis to psyrizete?Stournaria,e stournaria....Ourt!
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 14-06-2008, 21:04
  2. Warhammer : Mark Of Chaos
    By Carcass_ in forum PC & Games
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2007, 02:46
  3. Mark Ryden
    By Tonosalata in forum General Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2005, 16:32
  4. Mark Lanegan.
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 26-08-2005, 20:53
  5. loxagos Mark vs Ompra3
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 02-07-2004, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •