Results 1 to 15 of 65

Thread: Ποιήματα

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #36
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Παίδες, θέλω εδώ και καιρό να ανοίξω σχετικό thread, αλλά θα 'ταν κρίμα να ρίξω ένα προκάτ βιογραφικό σημείωμα κι ένα ψυχρό 'discuss' μετά, έτσι ολοένα και το καθυστερώ μπας και διαβάσω περισσότερες δημιουργίες του περί ου ο λόγος. Μιλάω για τον Ρένο Αποστολίδη, τον οποίο νομίζω ότι μόνον ο landy κάπου τον είχε αναφέρει ως πολέμιο του Καζαντζάκη (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος). Γενικά δεν θα ξεκινήσω εδώ να λέω τι έχει καταφέρει αυτός ο άνθρωπος, θα σταθώ μόνον on topic. Λοιπόν, λόγω επαγγέλματος έχω ακούσει αρκετούς καθηγητές να απαγγέλλουν ποίηση, κανείς όμως δεν βγάζει αυτό το συναίσθημα του Ρένου. Υπάρχουν ευτυχώς πάρα πολλά video αναρτημένα στο youtube. Εάν ασχολείστε με την ποίηση, προτείνω να πάρετε την ανθολογία σας και να διαβάζετε από 'κεί τα ποιήματα που απαγγέλλει ο Ρένος στις διάφορες εκπομπές. Τελείως ενδεικτικά παραθέτω την εκπομπή για τον Σεφέρη, επειδή έχει γενικότερο ενδιαφέρον (όχι μόνο αναγνωστικό δλδ).



    Αν θέλετε ρυθμό και τα σχετικά, πιάστε το παρακάτω βίντεο από την αρχή και δώστε μεγάλη βάση από 05:08 κ.ε.



    Υ.Γ.: Γάτες περνάνε, τηλέφωνα χτυπάνε στις εκπομπές και άλλά πολλά, αλλά δεν ξενερώνουμε.
    Last edited by Ra Pariah; 31-12-2012 at 23:03.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •