Page 140 of 144 FirstFirst ... 4090130138139140141142 ... LastLast
Results 2,086 to 2,100 of 2154

Thread: tracks pou exoume faei trelo kolhma kata kairous

  1. #2086
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default




  2. #2087
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Πολυ ωραιο, του εχω κανει γαματη φωνητικη διασκευη
    The rest is just

  3. #2088
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Αυτό εδώ το είχε ποστάρει πριν χρόνια ο KoiliaSamprela και από τότε ήταν στάνταρ βασικό point guard στην 5άδα "κομμάτια για να ξεκινήσετε τη μέρα σας" αλλά για κάποιο λόγο τώρα που δεν προβλέπεται ύπνος σύντομα έχει μπει στο ρηπήτ. Ξέρω, /care


  4. #2089
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Aγαπημένη κομματάρα. Προσωπικά, νύχτα λιωμένη σε καμιά αιώρα σε κάποιο δάσος μ'αρέσει να το ακούω, μαζί με αυτό


  5. #2090
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πόσο γαμάει τέλος πάντων?



    Φέρτε κι άλλα Fates Warning σε παρόμοιο ύφος αν υπάρχουν, γιατί σε γενικές γραμμές δε μ'αρέσουν.

  6. #2091

    Default

    πόσο αψυχολόγητη μπορεί να είσαι πια

  7. #2092
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Η πιο γαμάτη όλων είμαι, fyi.

  8. #2093

    Default

    Αχά!
    Βασικά υποθέτω ότι έχεις ακούσει όλο το συγκεκριμένο άλμπουμ, κάπως έτσι πάει. Αυτό που με γοήτευε (=το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλό) πάντα σε αυτό είναι ότι η μουσική είναι απλοϊκή αλλά οι μελωδίες της φωνής είναι πολύπλοκες και ιδιαίτερες. Και το προηγούμενο άλμπουμ από αυτό είναι περίπου στο ίδιο ύφος αν και λιγότερο λυρικό και με πιο σάπια παραγωγή. Ας πει κάποιος σχετικός, εγώ είμαι της δεύτερης περιόδου.

  9. #2094
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Στα δικά μου αυτιά δεν πάει έτσι όλο το άλμπουμ. 2-3 φορές το έχω ακούσει, χωρίς πολλή προσοχή ομολογουμένως, αλλά δεν μου έκανε κλικ να κάτσω να μελετήσω κανένα κομμάτι, πέρα από αυτό. Κι επειδή προφανώς απλά δεν είναι my cup of tea η μπάντα συνολικά, και δεν πρόκειται να ψάξω τη δισκογραφία τους, αν παίζει τίποτα άλλο έτσι πιο αργό και λυρικό, ρίχτε το.

  10. #2095
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Η μουσική των Fates δεν είναι απλοϊκή (ούτε καν στο Night on Bröcken).

    Το λοιπόν, Drumsick, φτιάξε μια λίστα με τα παρακάτω άσματα:

    Damnation
    The Apparition
    Epitaph
    Daylight Dreamers + Quietus
    Nothing Left to Say
    The Eleventh Hour
    APSoG Part VI
    And Yet It Moves
    The Light and Shade of Things

    Και αναθεώρησε τη γνώμη σου για το μεγαλύτερο συγκρότημα, now we're speakin'.

    ΥΓ.: Το Guardian χαρακτηρίζεται από μια σπάνια συγκινησιακή φόρτιση -επειδή, συν τοις άλλοις, οι στίχοι του κομματιού μιλάνε για τον πάσχοντα αδελφό του τραγουδιστή- ώστε είναι δύσκολο να το συγκρινείς με ο,τιδήποτε άλλο. Παρ' όλα αυτά πες μου από περιέργεια εάν «την βρίσκεις» με κομμάτια όπως: Barnabas - Breathless Wonderment και Bastille - Victory.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #2096
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλο σ'αυτό το ύφος, τα υπόλοιπα των πρώιμων Φέητς είναι κυρίως καυτά ατσάλια. Αυτό είναι και το παράπονό μου από τα 15 μου που πρωτοάκουσα το awaken, πώς και δεν υπάρχει άλλο τόσο επικολυρικό άσμα. Και ναι, το έβαλα πριν λίγο, πάλι ανατριχίλες, άφταστα πράματα, τελειότητα σε νότες, το μέταλ που θέλουμε, να μην τα συζητάμε τα αυτονόητα.
    Έχω πάρα-πάρα πολλά χρόνια να ακούσω σοβαρά Φέητς, αλλά αν θυμάμαι καλά, το κοντινότερο στο γκάρντιαν είναι αυτό εδώ. Δε νομίζω να το παλέψεις, αλλά κάνε μια προσπάθεια:


    Α οκ, με πρόλαβε ο ειδικός

  12. #2097
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ο,τι είπαν οι αποπάνοι και φυσικά και αυτό

    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #2098
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    H fasi einai:



    The rest is just

  14. #2099
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Fates Warning λατρεια στο μεγιστο <3 <3

    Ο Ra Pariah με καλυψε απολυτα. Το Ivory Gate of Dreams που εβαλε ο Krux ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια ιδιως το τελειωμα του.
    Επισης υπαρχει side project του κιθαριστα των Fates με τον παλιο τραγουδιστη (αυτον στο ΕΠΟΣ Guardian που εβαλες) που μπορεις να τσεκαρεις αλλα ειναι πιο "φρεσκο" μεταλ.
    Σε χαλαρο:


    Σε πιο μεταλ:

  15. #2100
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Λοιπόν, σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Δεν τα άκουσα ακόμα όλα προσεκτικά, αλλά μάλλον κανένα δε θα μ'αρέσει όσο το guardian. Το apparition που έχω ξανακούσει μ'αρέσει αρκετά, αλλά ταυτόχρονα μου προκαλεί κι ένα cringing αυτή η ελαρφριά φαλτσιά στο τέλος της τσιρίδας. Το damnation ωραίο, το epitaph συμπαθητικό. Αυτά του τζακ δε μ'αρεσαν.
    Φοβάμαι πως ο μεγαλός νικητής, χωρίς φυσικά να απαντάει σε αυτό που ζήτησα αλλά ποστάροντας το μακρύ και το κοντό του όπως πάντα, είναι ο φιξερ, που έδωσε ουσιαστικά μια εντελώς άλλη μπάντα, την οποία δε γνώριζα, και μάλλον θα με πορώσει στο σύνολό της. Είναι πολύ πιο κοντά στα συνήθη ακούσματα μου, και η φωνή πλέον απόλυτα της αρεσκείας μου, σε αντίθεση με τον πρώτο τραγουδιστή, και τα πρώτα με τον δεύτερο. Και εντάξει, δε γίνεται να μην σου καθηλώσει την προσοχή αυτή η ΜΠΑΣΑΡΑ.
    Γενικότερα πάντως καταλήγω πως μάλλον πρέπει να τους μελετήσω από την αρχή μέχρι το τέλος.
    Last edited by Drumsick; 24-03-2018 at 17:52.

Similar Threads

  1. albumjs pou exete faei kollhma kata kairous
    By BURNIN AMBITION in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2014, 03:18
  2. Unreleased tracks from st anger
    By Deniz in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 16-04-2005, 19:29
  3. exoume kanena simeio zwis tou WBRB?
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 14-02-2005, 17:12
  4. Closing tracks
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 22-03-2004, 14:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •