Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44

Thread: Ακούτε μουσική?

  1. #1

    Default Ακούτε μουσική?

    Εχω τον εξής προβληματισμό.

    Σκέφτομαι ποσος καιρος εχει περάσει απο τοτε που:
    -Ακουγα ενα αλμπουμ ξαπλωμενος στο κρεβατι μου, χωρίς να κάνω τιποτα αλλο (πραγματικά τιποτα αλλο, ούτε να ξύνω τη μύτη μου)
    -Ήξερα όλη την κασέτα απ'έξω κι ανακατωτα.
    -Δεν κοιμόμουν πριν τελειώσει ο δισκος.

    και τρομάζω. Πανε χρόνια απο τότε που τα κανα αυτα.

    Τώρα:
    -Στάνταρ θα κάνω κατι άλλο.
    -Δεν θα ξανανιώσω τη χαρα να κρατήσω το παχυ μπούκλετ με τους στίχους και να τους σιγοτραγουδω
    -Δε θα ξέρω το αλμπουμ απ'εξω.
    -Αμα προσπαθήσω να το μάθω απ'έξω θα μείνω πολύ πίσω στις εξελίξεις. *


    δε θέλω να επεκταθώ στους λόγους που συμβαίνουν αυτα. Λίγο πολύ ειναι γνωστοί. Θέλω πιο πολύ να μάθω αν το παθαίνουν αρκετοι απο μας, και τελικά τι σημαίνει αυτό για τη φράση "ακουω μουσική". Την εκφυλίζει? Ναι ή ου?


    *Πιστεύω (μικρότερος πολύ περισσότερο) ότι το να ασχολούμαι με παλαιολιθικές μπαντες θα με κρατήσει πισω. Και εξηγουμαι. Δε θεωρούσα επείγον να ανακαλύψω δισκογραφία Deep Purple (ας πουμε) γιατι ειναι all time classic και θα τη βρεις και το 2205 σε οποιοδήποτε δισκάδικο. Θεωρουσα (και ψιλοθεωρω) οτι πρεπει να τρέχω με τις εξείξεις γιατι μέσα απο το χείμαρρο κυκλοφοριών μπορει να χασεις τα καλα αλμπουμς.


    Λοιπόν για πείτε ποσος καιρός πάει που ακούσατε μ'αυτον τον τρόπο μουσική κι αν τον πεθυμήσατε.Μπορει να φαινεται αχρηστο τοπικ αλλα τουλαχιστον ειναι ρομαντικούλι
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  2. #2
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Egw nomizw to kanw afto akoma.exw edw kai polu kairo pou kathe vradi vazw ena disko ths areskias mou sta aftia kai me svhsta ta fwta kai apla ton akouw sigotragoudwntas tous stixous,an tous thumamai vevaia.den nomizw pws xreiazetai na matheis ena disko ap exw entelws gia na aisthanesai enoxes gi afto.nomizw oti h ousia einai na sou vgazei to feeling pou prepei.outws h allws o egefalos exei mia xwrhtikothta den mporei na ta xwresei ola.sumfwnw me afta pou les oti prepei na asxoloumaste me tis trexouses exelixeis.pragmatika thewrw th mousikh pleon anapospasto kommati ths zwhs mou kai elpizw afth h diadikasia pou periegrapses na sunexisei na sumvainei.prospathise na to xanakaneis.nomizw tha sou erthei.to gegonos pws to pethumises dixnei oti to thes
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Βασικά είναι γαμώ τα τόπικς.
    Για μένα δε πάει καιρός γιατί εκτός του ότι κάνω ότι είπες, δηλαδή να ακούω μουσική και παράλληλα να είμαι στο pc, ή να μιλάω με κάποιον ή ή ή, φροντίζω να υπάρχουν στιγμές που θα υπάρχω εγώ κι η μουσική μόνο. Αυτό συμβαίνει πολύ εύκολα. Στο σπίτι σπάνια μεν, αλλά έτσι κι αλλιώς έχω βρει καλύτερους τρόπους (δε). Ένας απ' αυτούς είναι κάτι που προσπαθώ βέβαια να ελαττώσω γιατί όλοι μου οι φίλοι με κράζουν και λένε ότι είναι αγένεια, δηλαδή εκεί που θα αράζουμε σε μια καφετέρια, θα βάλω το ipod στ'αυτιά και θα πάω να αράξω σ' ένα παγκάκι μόνος μου χωρίς να θέλω κανέναν δίπλα. Αχ ΓΑΜΑΤΟ ΘΡΕΝΤ, το πρώτο που μου 'ρχεται στο μυαλό όταν σκέφτομαι αυτό που περιγράφω, είναι 2 χρόνια πριν (που 'χα πρωτοπάρει το ipod) με Sigur Ros (Ágætis byrjun) στ' αυτιά μου, ξαπλωμένος στο κρηπίδωμα κοιτώντας τ' αστέρια και δάκρυα στα μάτια


    εδιτ: Starálfur
    i said bye bye to you


  4. #4
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Aftos o diskos ontws kanei akrivws gia tetoies faseis.An kai mallon den einai sta gousta sou grindiaroulh dokimase na ton akouseis.de nomizw na mhn se agixei.mporei kai na se voh8isei me to provlhma sou

    editntws gamw ta topics.na kati kalo gia to ER pou tsakwneste tetoia topics xreiazontai.Vicotnic to pathainw kai egw afto pou les kai mou th mpainoune alla de masaw
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  5. #5
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    τρελά ρομαντικούλι κ στάνταρ θα βρεθούν διάφοροι με τον ίδιο καημό.

    Έχουν περάσει μερικά χρόνια απο τότε που άκουσα έτσι μουσική (εάν εξερέσεις τοτε που βγήκε το Panopticon ). Δλδ τις προάλλες έβαλα το Don't Break The Oath κ στα καπάκια το Rust In Piece κ (μάντεψε) τους ήξερα νότα νότα. Τώρα οι μοναδικοί δίσκοι που μου το κάνουν αυτό ειναι το Enter των Russian Circles κ το Every Place Is A House των Maps N Attlases. Χθες μου ήρθε ενα 7" Earth. Το άκουσα μια φορά (ενώ δούλευα παράλληλα) κ πραγματικά δε ξέρω αν θα το ακούσω αλλες 10-20 που είχα ακούσει εκείνο το "The Kids Are Back" τότε, κ αυτό γιατί απλά δεν έχω τον χρόνο.

    Πάντως πιστεύω οτι απλά μεγαλώσαμε κ έχουμε κ άλλες υποχρεώσεις κ ασχολείες που μας κρατάνε μακριά απο το απλά να αράζουμε κ να ακούμε μουσική. Δλδ στάνταρ οι σημερινοί 14-17ρηδες ξέρουν απέξω όλους τους στίχους των Bullet For My Valentine κ του τελευταίου άλμπουμ των Slipknot (κ των όποιων μπαντών). Είναι απλά μοιραίο.

  6. #6
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Quote Originally Posted by Vicotnik
    εδιτ: Starálfur
    το κομμάτι που μου άλλαξε τη ζωή. χωρίς υπερβολές

  7. #7

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Quote Originally Posted by kontan
    Πάντως πιστεύω οτι απλά μεγαλώσαμε κ έχουμε κ άλλες υποχρεώσεις κ ασχολείες που μας κρατάνε μακριά απο το απλά να αράζουμε κ να ακούμε μουσική. Δλδ στάνταρ οι σημερινοί 14-17ρηδες ξέρουν απέξω όλους τους στίχους των Bullet For My Valentine κ του τελευταίου άλμπουμ των Slipknot (κ των όποιων μπαντών). Είναι απλά μοιραίο.
    θα κάνω μια τρόλ ερώτηση. τότε ο μουσικός δε θα νιωθε καλύτερα αν ήξερε ότι εγραφε μουσική για ενα κοινό χωρίς αγχη?
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  8. #8
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Πλέον μόνο όταν είναι να την πέσω για ύπνο..όλες τις άλλες ώρες στάνταρ θα κάνω κάτι,από ιντερνέ κ φόρουμ και αηδίες,μέχρι περπάτημα,δουλειές στο σπίτ,γυμναστική,κ.ο.κ...δεν ξέρω γιατί,αλλά πλέον ακούω πολλά περισσότερα πράγματα και δέν κολλάω τόσο σέ ένα μόνο δίσκο..θυμάμαι π.χ.,όταν είχε πρωτοβγεί το grand declaration των Mayhem έπαιζε δεν ξέρω και'γώ για πόσες συνεχόμενες μέρες ΜΟΝΟ αυτό στο στερεοφωνικό μου.
    Βρίσκω την κατάσταση τώρα καλύτερη.


    *Πιστεύω (μικρότερος πολύ περισσότερο) ότι το να ασχολούμαι με παλαιολιθικές μπαντες θα με κρατήσει πισω. Και εξηγουμαι. Δε θεωρούσα επείγον να ανακαλύψω δισκογραφία Deep Purple (ας πουμε) γιατι ειναι all time classic και θα τη βρεις και το 2205 σε οποιοδήποτε δισκάδικο. Θεωρουσα (και ψιλοθεωρω) οτι πρεπει να τρέχω με τις εξείξεις γιατι μέσα απο το χείμαρρο κυκλοφοριών μπορει να χασεις τα καλα αλμπουμς.

    χμ,δεν λειτουργώ έτσι σίγουρα..ακούω ό,τι γουστάρω την κάθε στιγμή,η μουσική γιά να σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα δέν είναι?δεν το βλέπω σάν αγώνα δρόμου
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  9. #9
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    den nomizw oti to ennoei san agwna dromou.apla etsi opws einai h katastash sth mousikh stis meres mas,an den piaseis kati otan kukloforhsei duskola tha to xanapetuxeis sto mellon.kai mia nea mpanta pou paizei kati kalo kai thelei na paei pio panw xreiazetai kapoious pou sunexws psaxnontai me kainourgia pragmata etsi wste na tous akousoun.meta na tous proteinoun se allous kai aftoi se allous kai ta loipa.alliws polla pragmata tha xanontan.oxi veveaia oti den xanontai akoma polla pragmata
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  10. #10

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    αυτο.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    crack the whip and punish me

  12. #12
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    nai profanws den ennoousa mono mesw H/Y genikotera.Proswpika pantws den thewrw oti uparxei kalutero pragma apo to na goustareis kati polu,na to proteineis se kapoion pou den exei idea kai na gurisei na sou pei.polu gamato afto pou mou proteines efxaristw re paidi mou to exw liwsei
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    crack the whip and punish me

  14. #14
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    e nai ntaksei.an akousw as poume ena polu kalo death metal disko,de tha ton proteinw sto paidi sto sxoleio pou akouei judas priest kai den xerei tpt allo.poso mallon se kapoion pou thelei na mpei se afto to xwro.tha tou xekinhsw me ta vasika prwta.protseis mono se aftous pou exoun vaseis
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  15. #15
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default Re: Ακούτε μουσική?

    Ακουω ΑΚΟΥΩ με ολη τη σημασια της λεξης περιπου 15-20 albums ολη τη χρονια, και ειναι πααααααααρα πολυ λιγα μπροστα σε οσα κυκλοφορουν και πιθανοτατα αξιζουν, αλλα δε γινεται αλλιως, δεν υπαρχει χρονος. Απο κει και περα προσπαθω να ακουω πλεον τραγουδια κι οχι δισκους. Καλως η κακως, οταν ακους μουσικη τοσα χρονια, δυσκολα θα βγει ο δισκος που θα σε κανει να γουσταρεις απο την αρχη ως το τελος, εκτος κι αν την ψαχνεις με αλλα ειδη μουσικης. Αυτο ομως (να ακους τα καλυτερα τραγουδια που βγαινουν κι οχι ολους τους δισκους) θελει μεγαλο ψαξιμο, οποτε περισσοτερο χρονο, οποτε γαμησε τα παλι.

    Οσο για τη φαση με το μπουκλετ και αγοραζω το τσε ντε και το ακουω ευβλαβικα, πολυ σπανια, ουτε καν με τα αγαπημενα γκρουπζ δε γινεται πλεον, παντου υπαρχει το ιντερνετ. Αλλα σιγουρα δενοσουν περισσοτερο με τη μουσικη ετσι. Υποσχομαι να το κανω ομως με το νεο Queen αν τελικα και οταν βγει.
    The rest is just

Similar Threads

  1. Πολιτική και μουσική.
    By Vicotnik in forum General Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 28-08-2014, 03:04
  2. Κρητική μουσική
    By nothingman in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 09-11-2012, 15:45
  3. Replies: 45
    Last Post: 29-06-2008, 13:59
  4. μουσική για ύπνο.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 78
    Last Post: 30-08-2007, 04:33
  5. Χωρίς μουσική
    By Kingdom Gone in forum General Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 24-10-2004, 15:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •