Page 1 of 119 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1775

Thread: Το ER που θέλουμε.

  1. #1

    Default Το ER που θέλουμε.

    Ξεκινώ αυτό το topic για να συζητήσουμε και να συλλέξουμε γνώμες από παλιότερους και νεώτερους σχετικά με το πώς βλέπει ο καθένας το er και τι θα άλλαζε σε αυτό. Το φόρουμ δημιουργήθηκε με το σκοπό να είναι ένας χώρος που θα μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα για μουσική και ό,τι άλλο θέλει ο καθένας. Από την αρχή είχαμε τους παλιάτσους μας (πχ ρόκαβλον), αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό έφτασε να χαρακτηρίζει το φόρουμ και όχι να είναι η εύθυμη νότα. Διάφορα trolls βρήκαν χώρο που ανέχεται το trolling τους στο όνομα της ελευθερίας του λόγου, και έχω την εντύπωση πως και για τους θαμώνες το er έγινε λίγο παιδότοπος, κάτι ασόβαρο - ασόβαρο με την κακή έννοια, γιατί *σοβαρό* το site ποτέ δεν θέλησε να είναι. Η ανάλαφρη ατμόσφαιρα των πρώτων ημερών μετατράπηκε σε γελοιότητα, και σίγουρα πολλοί αποχώρησαν γι'αυτόν το λόγο. Οπότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, έχει στ'αλήθεια νόημα η προσκόλληση στην ελευθερία του λόγου όταν χρησιμοποιείται κυρίως για το trolling, τη δημιουργία fake accounts και γενικότερα μια συμπεριφορά που υποτιμά νομίζω τους περισσότερους εδώ μέσα. Γιατί οι περισσότεροι μάλλον βλέπουν το er σαν ένα διασκεδαστικό μπουρδέλο λόγω της έλλειψης moderating, παρά σαν ένα χώρο όπου μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα. Και όταν παύει να τους φαίνεται διασκεδαστικό, παύει να έχει και αξία γι'αυτούς - όχι ότι είχε και καμία σοβαρή αξία. Δεν ξέρω, ίσως να βλέπω τα πράγματα πολύ σοβαρά χωρίς λόγο, απλά έχω ακούσει από πάρα πολλούς την άποψη ότι το er είναι χαβούζα, κάτι που δεν θα με ένοιαζε αν δεν το άκουγα και από άτομα που εκτιμώ και παλιότερα πόσταραν τακτικά. Όπως και να έχει, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όλων γιατί κι εγώ σκόρπιες σκέψεις έχω. Ίσως στην τελική και να κάνω λάθος και απλά να ξύπνησα στραβά, απλά με ψιλοστεναχωρεί να διαβάζω
    Quote Originally Posted by atom_smasher
    σκεφτειτε τι θα ηταν το ερ χωρις την βλακεια των χρηστων του??!
    γιατί ξέρω ότι το er μπορεί να είναι και πέντε καλά πράγματα, αλλά νομίζω πλέον για τους περισσότερους είναι απλά "η βλακεία των χρηστών του".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    γεια σου ντραγκον.με αφορμη δικο μου σχολιο οποτε να καταθεσω την αποψη μου.δεν ειμαι υπερ του μπαν γιατι θεωρω οτι δεν προσφερει τιποτα.και αν θες, η ευθυμη νοτα που λες πολλες φορες υπαρχει απο κατι τετοια ατομα τα οποια μπορει να πουν καμια μλκια ή να δωσουν χωρο για σχολια με καυστικο περιεχομενο και να το καλαμπουρισουμε,καμμενο χιουμορ κλπ. απλα λεγοντας βλακεια δεν εννοουσα οτι αυτο χαρακτηριζει το φορουμ ,τουλαχιστον στην αρχη του. αλλα εννοουσα οτι υπηρχε ενας παλιμπαιδισμος ο οποιος μ αρεσει και τον διατηρω ως ενα σημειο. ωστοσο νομιζω οτι πλεον εχει γινει η πλειονοτητα των σχολιων τετοιου ειδους και γενικα η αισθηση που αποκομιζω ειναι οτι δεν υπαρχει και καμια 'σοβαρη' συζητηση.αντε για κανα λαιβ και τιποτα ειδικου ενδιαφεροντος. τα βλεπω υποτονικα τα πραγματα. μαλλον συμμεριζεσαι την αποψη μου. δεν γνωριζω γιατι εχουν αποχωρησει αρκετα αξιοσεβαστα μελη και πραγματικα εγω παραμενω γιατι αδιαφορω για αρκετα απο τα καμμενα σχολια εφηβικης και προεφηβικης ηλικιας - ναι, γερναω - αλλα για αυτα τα 5 που αλλες φορες τα βρισκω, αλλες οχι. αλλα δεν αποτελω και κανενα σημαντικο μελος, ουτε η συμμετοχη μου ειναι εντυπωσιακη.αν θες το κουβεντιαζουμε και διεξοδικοτερα...πραγμα που κανουμε ηδη ετσι???!αν καταλαβα καλα?ειναι αργα...χε.

    πιθανον να συντελω και εγω καμια φορα στην βλακεια.αλλωστε ειναι ανικητη.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Ναι μωρέ, προφανώς ούτε εγώ είμαι υπέρ του ban, απλά φοβάμαι ότι αυτή η τακτική έχει κάνει πρώτον τα νέα μέλη να μην παίρνουν καθόλου στα σοβαρά το φόρουμ και αντί να το θεωρούν χώρο συζήτησης να το θεωρούν πρόσφορο έδαφος για να ειρωνευτούν, να γράψουν μαλακίες για να σπάσουν πλάκα και γενικότερα για βέρμπαλ μαστουρμπέισον και δεύτερον τα παλιά μέλη επίσης να μην μπορούν να πάρουν στα σοβαρά το φόρουμ, παρά να συζητάνε κάθε έξι μήνες για το πόσο καλύτερο ήταν παλιά, όπως λέει κι ο μίτσμανν. Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτό το "προς τα κάτω", γιατί δηλαδή να μη συζητάμε για το πόσο καλύτερο από παλιά είναι; Και επειδή νομίζω ότι είναι γενικότερη αίσθηση αυτή, δεν ξέρω αν έχει νόημα να παρακολουθώ απλώς μία πορεία που φαίνεται να οδηγεί στο να μείνουν στο τέλος δεκαπέντε άτομα που θα γουστάρουν το ερ μόνο για το κάψιμο. Μπορεί να υπερβάλλω, ή μπορεί να είμαι και τελείως λάθος, δεν ξέρω, αλλά πραγματικά αμφιβάλλω αν υπάρχει πλέον κανείς που να σκέφτεται "ενδιαφέρον θέμα αυτό, με προβλημάτισε, θα πάω στο er να κάνουμε μια ωραία συζήτηση". Και λέω, ρε πούστη μου, μήπως χαραμίζεται η όποια ελευθερία λόγου έχουμε εδώ μέσα; Μήπως το χαλαρό moderating έχει γυρίσει μπούμερανγκ;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    τοπογραφικό σχέδιο φάντασμα
    Posts
    1,163

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    ayto pou mporeis na kaneis gia arxh(an den bariesai)einai na steileis ena mail se paliotera melh pou efygan kai "axizan".nomizw oi dikes tous gnwmes einai oi "shmantikoteres".

    h painless/loipa_skandinabika_nicknamez thn exei kanei apo to forum h apla kykloforaei me allo nickname?epeidh exw xasei 2 season er rwtaw.
    MORTUARY DRAPE - INTO THE DRAPE LP 1STPRESS 1992 decapitated records 130E

  5. #5

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Για το οφφτόπικ, από όσο ξέρω δεν πολυμπαίνει, γενικά πρέπει να πήζει και αρκετά με τη δουλειά.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Δηλαδή για να 'χουμε καλό ρώτημα, τι απο αυτά που φαντάζεστε ότι 8α έπρεπε να γίνονται σε ένα μουσικό/γενικού ενδιαφέροντος φόρουμ στο ιντερνετ,
    δεν γίνονται στο er;

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    στα γρήγορα πριν κοιμηθώ, γιατί ξημερώνει και δύσκολη μέρα αύριο, η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου φαίνονται υποτονικά τα πράγματα. λίγο που έφυγαν ή αραίωσαν κάποιοι που είχαμε και πιο προσωπική επαφή και κανονίζονταν και κάποιο event, λίγο οι δουλειές... πιο σοβαρά αύριο αν προλάβω.
    Rock or Nothing

  8. #8

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Ikon, άσχετη ερώτηση. Και με περισσότερο moderating, πάλι θα γίνονταν "αυτά που φανταζόμαστε ότι 8α έπρεπε να γίνονται σε ένα μουσικό/γενικού ενδιαφέροντος φόρουμ στο ιντερνετ".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    ρε συ, ακου να δεις (!) δυο τρια πραματα. Λοιπόν, απο τη στιγμή που το φόρουμ έχει κατηγορίες να συζητηθούν τα πάντα, το πράγμα θα ξεχειλώνει απο μόνο του. Ειναι μια αντανακλαση της κοινωνιας. Παντου υπάρχουν καγκουρες. Γιατι να μην υπάρχουν και δω. Οπότε απο τη στιγμή που εχει προσβαση σε διαφορα θεματα, καπου θα βρει να απλώσει την καγκουράδα του. Επίσης αρκετα άτομα είμαστε χρόνια εδω που σημαίνει οτι μπορεί και να παραγνωριστήκαμε. Που σημαίνει ότι θα πέσει λιγος χαβαλές παραπάνω, λιγα inside jokes παραπανω. Νομιζω μεχρι εδω ειναι λογικες διαπιστώσεις. Παραδείγματα για τα παραπάνω ΔΕ θα βρεις σε τομείς οπως το self promotion. Θα βρεις στα general. Ετσι ειναι όμως και οι καθημερινότητα μας. Προσπαθούμε να μην τα παίρνουμε όλα στα σοβαρα, για θα μας παρει απο κατω. Οπότε για μένα υπαρχει πρόβλημα όταν δούμε την ασταμάτητη μαλακία να τρωει και τα musicians kai ta self. Ξέρεις κανεναν που να συζητάει αθλήτικά και να μην τρολάρει? Ή μήπως για σεξ?

    Για μένα είναι στο χέρι του καθενός, να μην καθεται και σκεφτεται 10 ώρες για το πως θα γραψει την πιο γαματη ατακα, με τις πιο κουφο-βαλμένες λέξεις και το υπεράκυρο moto. Αλλά να καθεται 10 ώρες να διαβάζει και όταν νιώσει την ανάγκη να ποστάρει τότε να το κάνει.

    Οι επιδείξεις δεν έχουν νόημα. Το μπαν δεν έχει νόημα. Το να είσαι βλάκας δεν είναι κακό.


    Ας πουμε ότι το μόνο βήμα που μπορεί να γίνει είναι να κλειδωνονται τοπικς που είναι αχρηστα. Π.χ. Υπάρχει youtube thread, και μου κοτσάρετε και θρεντ με διαφημήσεις. Ε φτιαχτε ενα section με το youtube, βάλτε υποκατηγορίες (αθλητικα, μουσικά διαφημίσεις κ.λ.π). Ειδες μαλακία δεν είναι? Οπότε ας σφίξει λίγο το ζωνάρι στα τόπικς. Γιατι ο κάγκουρας όταν βρει εδαφος ξεδιπλώνεται. Κοψτου το εδαφος.

    Και ναι είναι αλήθεια παλιά ήταν καλύτερα. Αλλα κι η μάνα μου το ίδιο λέει. Πουθενα και σε κανέναν παλιό δεν αρέσει το καινούριο.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  10. #10
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    An thelete th gnomh mou, nomizo stis arxes htan poly pio pareistiko to klima. Klikes opos tha legan orismenoi. Argotera arxise na eisxorei kosmos apo pantou, na postaroun atoma pou kaneis mas den eixe gnorisei pote (apo konta), na fernoun tis parees tous, na dhmiourgoun "klikes" me th seira tous kai katalhksame na eimaste h meiopshfia pou exane to endiaferon ths siga-siga kai stamathse kai to trelo posting. Milao se "emeis" giati hmoun apo ta atoma pou eixan gnomh gia to forum sto ksekinhma tou. Sygxorhste me.

    To xavale kai oi "kathysterhmenoi" den eleipan pote apo to forum. Ayto pou allakse ta teleytaia xronia einai h antimetopish tous. Kapote apla tous kaname na vazoun ta klamata kai na ta paratane. Tora epimenoun.

    Ayta sth 1:20am. Variemai.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Δεν με ενδιαφέρει το moderating, ρωτάω τι 8α μπορούσε να γίνεται περισσότερο και δεν γίνεται. Για παράδειγμα, δεν έχω πολύ καλή άποψη απο πολλά μεγάλα αγγλόφωνα forums (ή άλλα φορουμς) οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει εκεί κάποιο χαρακτηριστικό που λείπει απο το er. Ουσιαστικότερες μουσικές συζητήσεις; Περισσότερα np threads; Λιγότερο trolling;
    Και σε τι κατεύ8υνση, τι στόχους έχει ( το er;

  12. #12
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by Raven Lord
    λίγο που έφυγαν ή αραίωσαν κάποιοι που είχαμε και πιο προσωπική επαφή και κανονίζονταν και κάποιο event, λίγο οι δουλειές... πιο σοβαρά αύριο αν προλάβω.
    Νομίζω πως αυτό πάνω-κάτω. Πιστεύω πως αρκετοί από τους παλιούς χρήστες σταμάτησαν να μπαίνουν επειδή δεν είναι πια φοιτητές αλλά δουλεύουν / πήγανε στρατό οπότε τους έφυγε η συνήθεια κ.ο.κ. Το ΕΡ μεγάλωσε δεν είναι πια οι παρέες που ανάμεσα στο πόστινγκ πηγαίνανε για μπύρες και διάφορα τέτοια, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό για το φορουμ.

    Μπορεί να λέω και μαλακίες
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  13. #13

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by distortionofperception
    Και ναι είναι αλήθεια παλιά ήταν καλύτερα. Αλλα κι η μάνα μου το ίδιο λέει. Πουθενα και σε κανέναν παλιό δεν αρέσει το καινούριο.
    Δώσε nick μάνας.







































































































    ΟΧΙ ΜΑΝΕΣ
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  14. #14

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher
    Νομίζω πως αυτό πάνω-κάτω. Πιστεύω πως αρκετοί από τους παλιούς χρήστες σταμάτησαν να μπαίνουν επειδή δεν είναι πια φοιτητές αλλά δουλεύουν / πήγανε στρατό οπότε τους έφυγε η συνήθεια κ.ο.κ. Το ΕΡ μεγάλωσε δεν είναι πια οι παρέες που ανάμεσα στο πόστινγκ πηγαίνανε για μπύρες και διάφορα τέτοια, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό για το φορουμ.

    Μπορεί να λέω και μαλακίες
    με απλή λογική θα πρεπε όλα τα φόρουμ του κόσμου να ναι ξενέρωτα τότε..
    δε νομίζω ότι φταίει αυτό. Και εξάλλου όταν ξενερώσει ο παλιός, στη μπουτσα του του νέου, σαματις τον ήξερε κι απο χτες? Ή θα του λείψει? Οι σχέσεις ανανεώνονται
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  15. #15

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Και σε τι κατεύ8υνση, τι στόχους έχει ( το er;
    Ε, καλά, τι στόχους να έχει, ένα φόρουμ είναι, να γίνονται ωραίες συζητήσεις είναι ο στόχος. Απλά νομίζω ότι οι περισσότεροι αναλώνονται στο να ειρωνευτούν τους βλάκες για να εισπράξουν κανα λολ από τη μπαρέα τους, το οποίο με τη σειρά του οδηγεί στο να προσπαθούν κάποιοι να βρουν/βγάλουν άλλους βλάκες για να γίνουν κι αυτοί κουλ και κάπου εκεί σκαλώνει το πράμα γιατί έχεις κολλήσει στο κυνήγι του να την πεις στον άλλο και έχεις χάσει την ευκαιρία για συζήτηση. Και μάλλον αρκετοί που έχουν έρθει εδώ για να πουν καμιά κουβέντα κάπου εκεί ξενερώνουν με το όλο πανυγηράκι (sic) και την κάνουν. Ψιλοϋπερβολικά, αλλά νομίζω ότι όντως γίνεται καθημερινά σε κάποιο βαθμό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Replies: 204
    Last Post: 09-12-2010, 17:34
  2. που?
    By Tonosalata in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 06-10-2008, 16:48
  3. Ξέρετε που..
    By carheart in forum Literature
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2008, 17:47
  4. που βάζει σε σκέψεις
    By Antrikos in forum General Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 03-10-2005, 02:50
  5. Replies: 22
    Last Post: 13-06-2004, 12:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •