Ξεκινώ αυτό το topic για να συζητήσουμε και να συλλέξουμε γνώμες από παλιότερους και νεώτερους σχετικά με το πώς βλέπει ο καθένας το er και τι θα άλλαζε σε αυτό. Το φόρουμ δημιουργήθηκε με το σκοπό να είναι ένας χώρος που θα μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα για μουσική και ό,τι άλλο θέλει ο καθένας. Από την αρχή είχαμε τους παλιάτσους μας (πχ ρόκαβλον), αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό έφτασε να χαρακτηρίζει το φόρουμ και όχι να είναι η εύθυμη νότα. Διάφορα trolls βρήκαν χώρο που ανέχεται το trolling τους στο όνομα της ελευθερίας του λόγου, και έχω την εντύπωση πως και για τους θαμώνες το er έγινε λίγο παιδότοπος, κάτι ασόβαρο - ασόβαρο με την κακή έννοια, γιατί *σοβαρό* το site ποτέ δεν θέλησε να είναι. Η ανάλαφρη ατμόσφαιρα των πρώτων ημερών μετατράπηκε σε γελοιότητα, και σίγουρα πολλοί αποχώρησαν γι'αυτόν το λόγο. Οπότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, έχει στ'αλήθεια νόημα η προσκόλληση στην ελευθερία του λόγου όταν χρησιμοποιείται κυρίως για το trolling, τη δημιουργία fake accounts και γενικότερα μια συμπεριφορά που υποτιμά νομίζω τους περισσότερους εδώ μέσα. Γιατί οι περισσότεροι μάλλον βλέπουν το er σαν ένα διασκεδαστικό μπουρδέλο λόγω της έλλειψης moderating, παρά σαν ένα χώρο όπου μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα. Και όταν παύει να τους φαίνεται διασκεδαστικό, παύει να έχει και αξία γι'αυτούς - όχι ότι είχε και καμία σοβαρή αξία. Δεν ξέρω, ίσως να βλέπω τα πράγματα πολύ σοβαρά χωρίς λόγο, απλά έχω ακούσει από πάρα πολλούς την άποψη ότι το er είναι χαβούζα, κάτι που δεν θα με ένοιαζε αν δεν το άκουγα και από άτομα που εκτιμώ και παλιότερα πόσταραν τακτικά. Όπως και να έχει, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όλων γιατί κι εγώ σκόρπιες σκέψεις έχω. Ίσως στην τελική και να κάνω λάθος και απλά να ξύπνησα στραβά, απλά με ψιλοστεναχωρεί να διαβάζω
Quote Originally Posted by atom_smasher
σκεφτειτε τι θα ηταν το ερ χωρις την βλακεια των χρηστων του??!
γιατί ξέρω ότι το er μπορεί να είναι και πέντε καλά πράγματα, αλλά νομίζω πλέον για τους περισσότερους είναι απλά "η βλακεία των χρηστών του".