Page 19 of 119 FirstFirst ... 917181920212969 ... LastLast
Results 271 to 285 of 1775

Thread: Το ER που θέλουμε.

  1. #271
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    όπερ έδει δείξαι.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  2. #272

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    κι επειδή καποιοι απο μας κατεβήκαμε απο τα δέντρα, το όπερ έδει δείξαι εξηγείται στο παρακάτω λίνκ
    http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%8C%CF ... E%B1%CE%B9

    καλό είναι να μαθαίνουμε, αλλά με τις σωστες αφορμές.

    * αυτό ακριβώς που έπρεπε να αποδείξουμε. Πρόκειται για φράση που χρησιμοποιείται στο τέλος μιας μαθηματικής - ή και λογικής - απόδειξης για να δηλώσει ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό που ζητείται να αποδειχτεί.
    υποννοείς οτι το πρόβλημα με το ερ είναι οι ηλίθιοι?
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  3. #273
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    όχι, ΛΕΩ πως το "πρόβλημα" με το ερ είναι πως με κάθε δεκάδα νέων χρηστών οι 8 θα είναι καθυστερημένοι όπως και η αναλογία ΙΡΛ. και όπως και ΙΡΛ χάνεις την όρεξή σου να ασχολείσαι με 10 άτομα όταν τα 8 είναι βλάκες, κρατάς τους 2 καλούς κάθε δεκάδας και τα λέτε στο μσν.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  4. #274

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    χόλυ μόλυ!

    απισιόδοξο κάργα ποστ. απισιόδοξη δήλωση. καλύτερα να μην μπαίνεις τότε. δεν εχει νόημα. χαίρομαι που μέχρι στιγμής δεν εχω δει να εκφραζει καποιος αλλος αυτην την αποψη. τουλάχιστο σ'αυτο το τόπικ.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  5. #275
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    ρε αδερφέ, έχω 7 χιλιάδες και ποστ, πότε με είδες να ποστάρω τελευταία φορά; προφανώς και δεν μπαίνω όπως και άλλοι πλέον.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  6. #276

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Atheist, αναρωτιέμαι, τώρα ανακάλυψες αυτό το τόπικ;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Atheist χωρίς παρεξήγηση, στ'αρχίδια πολλών ποιούς συμπαθείς και ποιούς όχι
    i said bye bye to you


  8. #278

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by Atheist
    ρε αδερφέ, έχω 7 χιλιάδες και ποστ, πότε με είδες να ποστάρω τελευταία φορά; προφανώς και δεν μπαίνω όπως και άλλοι πλέον.

    οκ τότες ο μόνος λογος που εγραψες τοσα πολλά εδω πέρα είναι καθαρος εγωισμός. Και σίγουρα δε θα μαι ο μόνος που πιστεύει ότι εχεις μπόλικο απ'αυτόν. Κανε ντιλίτ τον λογαριασμό σου και εχετε γεια βρυσούλες.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  9. #279
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Atheist, αναρωτιέμαι, τώρα ανακάλυψες αυτό το τόπικ;
    ντράγκονλορντ, όχι. θες να σε ρωτάω πριν ποστάρω; μήπως το τάημινγκ δεν ταιριάζει με την πολιτική του φόρουμ ξερωγώ;

    Quote Originally Posted by Vicotnik
    Atheist χωρίς παρεξήγηση, στ'αρχίδια πολλών ποιούς συμπαθείς και ποιούς όχι
    καμία παρεξήγηση κοπελιά.

    Quote Originally Posted by distortionofperception
    οκ τότες ο μόνος λογος που εγραψες τοσα πολλά εδω πέρα είναι καθαρος εγωισμός. Και σίγουρα δε θα μαι ο μόνος που πιστεύει ότι εχεις μπόλικο απ'αυτόν. Κανε ντιλίτ τον λογαριασμό σου και εχετε γεια βρυσούλες.
    συγγνώμη που έχω εγωισμό. πέραν αυτού, ο λόγος που πόσταρα είναι για να πω την άποψή μου λίγο πριν ακολουθήσω τη συμβουλή σου. αλλά αν το έλεγα αυτό ντιστόρσιον, θα ήμουν ο σάμπατακ, "φεύγω, προσέξτε με".

    όπως είπα, κοιτάτε ποιος είπε τι, όχι τι είπε. είναι κοινή αλήθεια πως είμαι υπερμαλάκας και το στυλ μου ακολουθεί, αλλά αυτό δε σημαίνει πως λέω και μαλακίες.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  10. #280

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by Atheist
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Atheist, αναρωτιέμαι, τώρα ανακάλυψες αυτό το τόπικ;
    ντράγκονλορντ, όχι. θες να σε ρωτάω πριν ποστάρω; μήπως το τάημινγκ δεν ταιριάζει με την πολιτική του φόρουμ ξερωγώ;
    Όχι ρε παιδί μου, απλά θα μου επιτρέψεις να μου προκαλεί ένα ελαφρύ μειδίαμα η χρονική στιγμή που αισθάνθηκες την ανάγκη να εκφράσεις τις ανησυχίες σου για το παρόν και το μέλλον του φόρουμ, δέκα μέρες μετά τη δημοσίευση του πρώτου ποστ
    Οι υπόλοιποι θα καταλάβουν σύντομα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #281

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    πέραν αυτού, ο λόγος που πόσταρα είναι για να πω την άποψή μου λίγο πριν ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

    αλλά αν το έλεγα αυτό ντιστόρσιον, θα ήμουν ο σάμπατακ, "φεύγω, προσέξτε με".
    ασχετο το ένα με το αλλο. πες την αποψη σου κι όταν φύγεις. κι αν μετανιώσεις αργότερα ξαναμπες. δεν αφορά κανεναν αυτο. ειναι δική σου δουλειά.

    όπως είπα, κοιτάτε ποιος είπε τι, όχι τι είπε. είναι κοινή αλήθεια πως είμαι υπερμαλάκας και το στυλ μου ακολουθεί, αλλά αυτό δε σημαίνει πως λέω και μαλακίες.
    ε σόρρυ κιόλας, αλλα ο κοινός νους επιβάλλει και τα δύο:
    1. Κοιταζω τι είπε.
    2. Κοιτάχω ποιος το είπε.

    Μη μου πεις ότι δηλαδη δεν θα διαμορφώνουμε μια γενική εικόνα για τον καθένα. Ειναι αναποφευκτο! Ε τι να κανουμε δηλαδη? (ακραίο παραδειγμα) : Ο Κούγιας λέει ότι το τσιγάρο σκοτώνει. Λέει μαλακίες? Οχι. Είναι μαλακας? Ναι. Απο αυτα τα δυο ερωτήματα τι κραταω? Και τα δυο μαζι μου δίνουν ενα συμπερασμα ότι ο Κούγιας αν και μαλακας, παλι καλα λεει τα αυτονόητα.

    Παμε τώρα στα του φόρουμ. Μπαίνει ενας χρήστης νεος και ξεκιναει απο το χαιρετισμο στο τζενεραλ. Συγκεκριμενα.

    Quote Originally Posted by Brain-pain
    Να'μαι και εγώ λοιπόν. Νεός γιούζερ αλλά με παλιό μυαλό. Ότι και αν σημαίνει αυτό.
    και λέει απο κάτω ο WBRB

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Φιλική συμβουλή:

    Μην ενθουσιάζεσαι τόσο με τα θαυμαστικά και τα εμότικονς.



    Καλως ήρθες και εσύ νέε γιούζερ!

    τι εννοεί? Οτι ορισμένοι απο δω μέσα θα τον παρουν για αυτιστικο χαζοχαρούμενο που πήρε αέρα με τη μία και οι εμπειροι γεροι γιουζερς δεν θα τον ξαναπάρουν στα σοβαρα. Εδώ είναι που κάνεις λαθος Αθειστ. Οποισδήποτε πιτσοπίρουνοςδεξερωγωτι κι αν τον βρίσει, εγω προσωπικα και θέλω να πιστευω οι περισσοτεροι θα κοιτάξουμε τι γραφει και σιγα σιγα ο καθενας θα διαμορφωσει την αποψη του για το ατομο αυτο.

    Το παραδειγμα είναι τυχαίο.

    Ξαναλέω. Οτι σπέρνουν οι παλιότεροι θα το θερίζουν σε διπλάσιο. Ειρωνία και εξυπνάδες και ίνσαιντ τζόουκς θα σπείρουν? (παραδειγμα) Ειρωνία και εξυπνάδες και ίνσαιντ τζόουκς θα θερίσουν.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  12. #282
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Μακάρι να έχεις δίκιο και να είμαι εγώ υπερβολικός.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  13. #283
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Quote Originally Posted by Pitsadoros
    k o ikonoklast na mas pei ti den tou aresei stis kritikes efoson einai kati parapanw ap ti filosofia tou review genikws kserw gw
    Να πω κι εγώ δυό κουβέντες, μιας και με ρωτάς ανοιχτά και τα ανοιχτά τα σέβομαι.

    Αρχικά να πω ότι αντιλαμβάνομαι το er σαν μια διττή οντότητα, αυτή του ermag και αυτή του forum. Αυτό και λόγω της χωροταξικής 8έσης στο front page και λόγω του ότι οι συντάκτες του mag στην πλειοψηφία τους δεν γράφουν τόσο στο φορουμ και λόγω της ουσιαστικής διαφοράς μεταξύ ενός μουσικού magazine και ενός μουσικού forum.

    Να πω για τα reviews και το mag. Για να καταλάβει κάποιος τι συμβαίνει νομίζω ότι πρέπει να βλέπει τα πράγματα σε ένα βά8ος χρόνου. Για παράδειγμα, αξίζει να στα8εί κάποιος σε δύο στιγμιότυπα, στην ίδια τη δημιουργία του er απο το metalbb και στα μεγάλα flames με τους αδερφούς ζαχαρόπουλους όταν το editorial-ή-τι-στο-μπούτσο του μεταλχαμερ είχε εμφανίσει εκείνο το πολύ αστείο άρ8ρο. Στις δύο αυτές περιπτώσεις είναι λά8ος να βλέπει κάποιος μερικές προσωπικές αντιπαρα8έσεις που οδήγησαν όπου οδήγησαν. Και στις δύο περιπτώσεις ό,τι συνέβη προέκυψε απο την ουσιαστική σύγκρουση μεταξύ δύο διαφορετικών λογικών, μεταξύ ενός νέου τρόπου αν8ρώπινης επικοινωνίας και ενός παλιού. Οι άν8ρωποι στο metalbb δεν μπορούσαν να περιμένουν πως 8α είναι ένα αδιαμεσολάβητο feedback απο τους "αναγνώστες" κα8'ότι συνη8ισμένοι σε "μεσολαβημένα" μέσα (sic) όπως το metal hammer. To ίδιο δεν μπορούσε να καταλάβει και ο ζαχαρόπουλος. Ότι δηλαδή έχουν περάσει ανεπιστρεπτι οι εποχές της μουσικής βιομηχανίας -και της μουσικής γενικά- όπου ο μάγος του χωριού, ο ινστρούκτορας, 8α στα8εί σε ένα βήμα και 8α λαλήσει την μουσική Αλή8εια ή 8α ενημερώσει τα πλή8η. Το σκηνικό έχει αλλάξει άρδην και το αντιλαμβάνεστε όλοι, η μουσική υπάρχει εκεί για να την ακούσεις και για να λάβεις μέρος. Αυτό που χρειάζεται δεν είναι "ενημερωμένοι" ακροατές που παίρνουν promos και έχουν ξεψαχνίσει τα μουσικά άδυτα και έρχονται να πούνε τι ανακάλυψαν (γιατί όλοι μπορούν πλέον να το κάνουν), ούτε άν8ρωποι που αναλύουν τα "επίκαιρα" όπως κάνει το metal hammer κά8ε μήνα. Αυτό που χρειάζεται το "μουσικό κοινό" απο το internet -αν χρειάζεται κάτι- είναι ένα μέσο που να μπορεί να επικοινωνεί την μουσική του εμπειρία με μαζικούς όρους. Γι' αυτό, για να έρ8ουμε στα δικά μας, εκτιμώ χίλιες φορές περισσότερο αυτό που κάνει ο nothingman ή ο phtoghgodson (random παραδείγματα) απο ότι αυτό που συμβαίνει στο mag. Εμφανίζονται όταν έχουν να -->μοιραστούν<-- κάτι πραγματικά καλό για να επικοινωνήσουν αυτό το συναίσ8ημα μέσα στην ψυχούλα τους. Με φειδώ αλλά με πά8ος. Με obscure-ίλα αλλά με ποιότητα. Δεν μπαίνει η λογική του να καταφέρεις να καταγράψεις 300 album reviews μέσα σε ένα μήνα, ή να μπλέξεις με εταιρειες για προμος και προσκλήσεις για να μπορέσεις να κάνεις όσες περισσότερες ανταποκρίσεις μπορείς. Για ποιόν τα κάνεις όλα αυτά; Επικοινωνείς την μουσική σου εμπειρία σαν ώριμος ακροατής ή απλά καλύπτεις μια παιδική ονείρωξη (που όλοι την έχουμε και είναι απόλυτα λογικό) για να γράψεις κι εσύ στο δικό σου metal hammer/pop και rock και να τζιφράρεις απο κάτω; Κι αν το κάνεις τι νομίζεις, ότι υπάρχουν ακόμα τα δεκαεξάχρονα (όπως ήσουν εσύ) που μπαίνουν να διαβάσουν με πά8ος τον μεγάλο δισκοκριτικό να τρέξουν να αγοράσουν το άλμπουμ, να το ακούνε ένα μήνα; Τα δεκαεξάχρονα ακούνε 3 album τη μέρα γιατί έχουν slsk-ebay-oink-demonoid-κολοκροκόδιλους και το μουνί της μάνας σας στο πιάτο τους. Το αντίδοτο στην κατανάλωση είναι κι άλλη κατανάλωση; Κι άλλη ποσότητα απο reviews, ανταποκρίσεις, κοννέ, συντάκτες, πούτσες μπλέ ή ειλικρινείς όροι επικοινωνίας; Τι διαφορά έχει αυτό με το hammer, με το kerrang!, με το avopolis, με το sonic, είναι πιο 8εός ο παππάς και πιο καβλιάρης ο πισταδόρος ή μήπως προσφέρει κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ καινούργιο; Με όραμα, με πά8ος, με -->σοβαρότητα<--, με στόχο. Τέλος, απο το mag λείπει αυτό που ίσως και να ξεκινούσε ο ξυδάς για όποιον 8υμάται. Η μουσική αρ8ρογραφία άποψης, πέρα απο reviews, ανταποκρίσεις, οχτασέλιδα αφιερώματα. Άποψη για τα συναυλιακά δρώμενα, με αρχίδια, με κριτική, όχι αυτό το μη-τυχόν-και και μην ενοχλη8εί ο κά8ε didis και ο κά8ε αλτεργκράουντ αλλά απο πίσω όλοι τους τραβάμε παναγίες γιατί είναι μουνόπανα. Αυτό ναι, είναι σοβαρότητα, είναι τσαγανό. Για όλα τα παραπάνω δεν 8α έγραφα ποτέ reviews, αφου με ρώτησες πιτσαδόρε, και δε γουστάρω και το mag, αν 8έλεις.

    Και έρχομαι στα του forum. Το καλύτερο ποστ στο thread που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το έκανε το tamagothi μερικές σελίδες πριν, ψάχτε το, διαβάστε το. Ίσως έχω γίνει ήδη σαφής αλλά να πω και κάτι ακόμα. Όταν δεν υπάρχει ουσιαστική σοβαρότητα, ουσιαστική ποιότητα στα λόγια και στις πράξεις κάποιου, δεν 8α την παράγουν ως δια μαγείας τα κατασταλτικά μέτρα και το moderating ενάντια στους "ασόβαρους" και στην "πλέμπα" και στα "ζώα". Αυτό που 8α πετύχεις είναι να φτιάξεις ένα κατάλληλο κλίμα ουδετερότητας και ομοιογενείας και ασφάλειας όπου μπορεί να φυτρώσει μέσα η απόλυτη κενότητα των now playing threads, των βερμπαλ reviews και του απαράμιλλου ποσταρίσματος εξωφύλλων. Ε δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο στο ιντερνετ, υπάρχουν και άλλα forums στο ελληνικό διαδίκτυο να το καλύψουν, υπάρχει το rocking.gr και δεν ξέρω πόσα ακόμα, γιατί υπάρχει το electricrequiem; Γιατί προέκυψε απο το metalbb; Γιατί γίνονται όλα αυτά;

    Σε μια ευχάριστη νότα δείτε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ΘΗΡΙΩΔΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑΣ ΧΙΟΥΜΟΡ απο δύο πολύ μεγάλους χρήστες.
    Αν δεν μπορείτε να κάνετε κάτι τέτοιο μη κλαίτε το μουνάκι σας για τους "μπουμ" και τους "βικοτνικ" και όποιον άλλο αποδιοπομπαίο τράγο 8α βρεί κάποιος για να χρεώσει το κενό του και να τον πει "ζώο". Τρείς χιλιάδες Helms να γράφουν σεντόνια για το πόσο κα8αρό είναι το metal και επτά χιλιάδες Harvestmans να βγάζουν αφρούς όταν τους την πέφτουν για τους boris, και σαράντα χιλιάδες Atheists να πέφτουν απο μπαλκόνια (αχαχα δε κρατή8ηκα) δεν μπορούν να φτάσουν αυτό το επίπεδο σοβαρότητας όσες κουβέντες και να πούνε, όσα "ζώα" και να βρούνε, όσο ελιτ και να σκέφτονται ότι είναι στην μπανιέρα τους.

    Γιατί μην ξεχνάτε φίλοι, δεν υπάρχει "σοβαρό" που δεν είναι επικίνδυνο, που δεν σοκάρει. Οτιδήποτε αλλο λέγεται ρηχότητα. Αυτά.

  14. #284

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    δεν ξέρω ποσοι διαβάζουν το περιοδικο. εγω σχεδόν ποτέ. default στον browser μου ειναι το φόρουμ. νομίζω κι ότι πολλοί αλλοι χρήστες δεν επισκέπτονται το περιοδικό. Αυτό ναι μάλιστα είναι ενα πρόβλημα για το ΕΡ που θέλουμε.

    Ολα αυτα που λες περι σοβαρότητος και ποιος εχει αρχίδια να το κάνει συνοψίζονται στο ερωτημα που κατα καποιο τρόπο εθεσες και συ: Τι στόχο εχει το ΕΡ-ΜΑΓΚ. Ειναι πολύ ρομαντικό να πιστεύουμε ότι μαζεύτηκαν οι ανθρωποι που γραφουν για να ρίξουν το κατεστημενο Μεταλ Χάμερ στα ματια των "αθωων" 16χρονων.

    απλά καλύπτεις μια παιδική ονείρωξη (που όλοι την έχουμε και είναι απόλυτα λογικό) για να γράψεις κι εσύ στο δικό σου metal hammer/pop και rock και να τζιφράρεις απο κάτω;
    Αν συμβάινει αυτό φωτιά να πέσει να τους κάψει μιας και τα άρθρα στο διαδύκτιο είναι απειρα. Ολοι είμαστε εν δυναμει κριτικοι.

    στην τελική εδω μεσα καλύπτω την αναγκη μου να επικοινωνήσω και όχι να διαβάσω νεα του μέταλ και του ροκ και του δε ξερω γω τι. Εχει μπουκώσει το κεφαλι μου απο πληροφορίες.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  15. #285
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Re: Το ER που θέλουμε.

    Αυτού του είδους τα ποστ είναι που αποκαλώ σοβαρά εικόνοκλαστ. Και αυτά είναι που (μου) λείπουν. Αν εξαιρέσεις την τελευταία παράγραφο, είμαι σύμφωνος στα περισσότερα που λες και στα λίγα που διαφωνώ, διαφωνώ γιατί ξέρω πχ πως δεν υπάρχει φόβος και στήσιμο σε ντίντι και άλτερ. Όπως και επίσης διαφωνώ πως ένα μαγκ πρέπει να είναι άντρο των "γουστάρω" δίσκων, καλώς ή κακώς μπορεί οι Μπόρις να βγάλουν μια μαλακία και εσύ να θες να το πεις αυτό. Όχι από "καθήκον στον αναγνώστη" και λοιπές ζαχαροπουλιές, αλλά για να βγάλεις το παράπονό σου ρε παιδί, όπως θα έβγαζες την καύλα σου. Δε νομίζω πως διαφωνείς σε αυτό, απλώς το αναφέρω για να μου το ξεκαθαρίσεις κι όλας αν θες.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

Similar Threads

  1. Replies: 204
    Last Post: 09-12-2010, 16:34
  2. που?
    By Tonosalata in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 06-10-2008, 15:48
  3. Ξέρετε που..
    By carheart in forum Literature
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2008, 16:47
  4. που βάζει σε σκέψεις
    By Antrikos in forum General Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 03-10-2005, 01:50
  5. Replies: 22
    Last Post: 13-06-2004, 11:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •