Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Listen Without Prejudice

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Listen Without Prejudice

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    ε τίποτα, απλά

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    H όλη φάση με του άουτινκ τον διάσημων δεν είναι κοίτα με είμαι κάτι διαφορετικό και είμαι γαμάτος που το λέω. Είναι να δώσει την δύναμη στον κάθε διπλανό μας να μην φοβάται να πει αυτό που είναι στον κύκλο του. Λέω φοβάται , και όχι ντρέπεται , γιατί δεν είναι θέμα ντροπής, αλλά θέμα φόβου.
    Δες ας πούμε στην "αναγεννημένη" Ρωσία, στην Αλαμπάμπα και στο Οχάιο. Πάνε πες το στην Κρήτη και στην Θεσσαλία. Άντε να πεις ότι είσαι gay στο Περιστέρι , στο Γαλάτσι , στην Νίκαια , στο Ψυχικό και στα Ταμπούρια.

    Η απελευθερωμένη κοινωνία που βλέπεις είναι μέσα στην φούσκα του βολέματος σου gravemiasma, και δεν σε μπανάρω με το σερί από μαλακίες που έχεις για να σου υπενθυμίζουν οι ERίτες ότι μπορεί στον μικρό σου κύκλο να νιώθεις γαμάτος, αλλά επί της ουσίας είσαι ένας βολεμένος μπούμπης.
    δεν νομίζω πάντως να αλλάξει η αντιμετώπιση στο περιστερι στην νικαια και στην Θεσσαλία επειδή ο άλλος θα τους το πει στα μούτρα τους. πάλι την ίδια αντιμετώπιση θα έχει, αφού τα ίδια μυαλά θα διατηρήσει η αλλη πλευρά. Εξαιρω την κρήτη καθότι εκεί δεν υπάρχουν γκει. κωλομπαραδες μονο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    με ένα και δύο δεν αλλάζει τίποτα. Σε μερικά χρόνια θα δεις πράγματα που ήταν ταμπού "στα νιάτα" σου και πλέον είναι ξεπερασμένα.
    Οι αλλαγές στις κοινωνίες δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη θέλουν δουλειά και προσπάθεια απ' όλους.

    Θα σου πω ένα γελοίο παράδειγμα , όταν ήμουν πιτσιρικάς το σκουλαρίκι ήταν ταμπού, στα σχολεία παίζαν αποβολές κλπ.
    Στο αριστερό ήσουν αναρχικός και στο δεξί πούστης όχι ομοφυλόφιλος , gay κλπ, πούστης ήσουν.
    Εγώ που φόραγα και στα 2
    Spoiler



    με είχει ρωτήσει παππούς τι απ τα 2 ήμουν και είχα απαντήσει αναρχόπουστας.
    Μια σταλιά σκατό ήμουν, δεν μου έκοψε τότε να τον ρωτήσω γιατί το βλέπει έτσι , και τι τονίζει για αυτόν ένα κόσμημα.
    (από την άλλη δεν το έκανα και για το κόσμημα αλλά για να είμαι μουράτος, αλάνι και ψαγμένος... μαλακίες δλδ)
    Δες τώρα πως είναι η φάση με το σκουλαρίκι ... από αδιάφορο μέχρι "πασέ"
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    όταν ήμουν πιτσιρικάς το σκουλαρίκι ήταν ταμπού, στα σχολεία παίζαν αποβολές κλπ.
    Στο αριστερό ήσουν αναρχικός και στο δεξί πούστης
    blast from the past
    Rock or Nothing

  4. #4
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    κλαιω με bros

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    σκατα. εγραψα υπερποστ και το χασα. βασικά ότι εχει χασει το σκουλαρικι τον συμβολισμο του απο την μαζικη υιοθέτηση δεν σημαίνει πως δεν σκέφτονται το ίδιο πλέον για όσους το φορανε. Και αντιστοιχα το ότι δεν είμαστε ρωσσία κλπ να τους σκοτωνουμε στο ξύλο πχ και θα πρεπε να μην τρεχει καστανο δεν σημαίνει πως η νοοτροπια του κοσμου αλλαξε αν και είναι σημαντικο να μην υπάρχουν αντιδράσεις. Το ουσιαστικό όμως είναι να μην υπάρχει καν η σκεψη ότι πρόκειται για κατι ιδιαιτερο και απορριπτεο και αυτό αλλάζει δύσκολα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    όταν ήμουν πιτσιρικάς το σκουλαρίκι ήταν ταμπού, στα σχολεία παίζαν αποβολές κλπ.
    Στο αριστερό ήσουν αναρχικός και στο δεξί πούστης
    Και για τα κοριτσια το βραχιολι στο πόδι! Στο αριστερό λεσβία, στο δεξί πουτάνα!
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αν φορέσει ένας πούστης σκουλαρίκι στο αριστερό πόδι τι είναι;

  8. #8
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    δεξιά πουτάνα.


  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    λοιπόν μεταφέρω τα άσχετα στο The , καλά το γαμήσαμε το θρεντ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    βάλτα σε χωριστό θρεντ να μιλήσουμε για τις προκαταλήψεις βασικά.

  11. #11
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Listen Without Prejudice

    Με αφορμή το ποστ του φαντομ ντακ

    είναι μια καλή ιδέα να συζητήσουμε για τις προκαταλήψεις , πόσο μας επηρεάζουν πόσο μας εμποδίζουν να ζούμε ελεύθερα και σε τελική ανάλυση πόσο ρατσιστές μπορούμε να γίνουμε ή είμαστε μέσα στην καθημερινότητά μας.


    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #12
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    inb4



    Καλά σας είχε γαμήσει η δισκάρα.

  13. #13
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Δεν διαφωνώ , αλλά είσαι οντοπικ.

    Πόσοι ντρεπόντουσαν να πουν ότι τους άρεσε η δισκάρα, γιατί ΕΊΜΑΙ ΡΟΚΆΣ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #14
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ένας φίλος που μεγαλώσαμε μαζί από την πρώτη δημοτικού και τρέφουμε από τότε αμοιβαία αγάπη και σεβασμό αν και δεν τα λέμε συχνά, μου είχε δανείσει να αντιγράψω ένα διπλό CD George Michael, κάποιο best of του.
    Όποτε λέω σε κάποιον οτι γουστάρω τέρματα George Michael, για τις απίθανες μουσικάρες του, συναντάω 9 στις 10 φόρες, αν όχι κάθε φορά, ένα αμήχανο χαμόγελο απορίας, που με προκαλεί να επιμείνω (να εξηγώ γιατί γαμάει ο George Michael) μόνο και μόνο για να φέρω σε ακόμα πιο δύσκολη θέση τον απέναντί μου.
    Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες χώρες, όπως την Ρωσία του Πούτιν, αλλά στην Ελλάδα του σήμερα η προκατάληψη μπορεί να είναι κάποτε "καλοπροαίρετη" ή και τόσο επιφανειακή που είναι εύκολο να διαλυθεί μετά από ενός λεπτού φιλική συζήτηση, αλλά είναι ...πανταχού παρούσα και η πρώτη αντίδραση των περισσότερων από εμάς. Έχω φτάσει να καταλάβω ότι θέλει επίμονα συνειδητή προσπάθεια να έχεις διαπαφή με τους ανθρώπους και να προβάλλεις την ελάχιστη δυνατή προκατάληψη που μπορεί να σου φανερώσει η επαφή αυτή με τον άλλο.
    Ο George Michael σαν εικόνα είναι αυτόματα συνδεδεμένος με τους "χαρούληδες", τους "λάκηδες", τους πούστηδες, όπως έχει χαρακτηρίσει τελοσπάντων η κοινωνία ένα σύνολο τυποποιημένων συμπεριφορών, που αποτελούν ένα χαρακτήρα, ο οποίος μάλιστα είναι τόσο ...ρητά τυποποιημένος που ακόμα και αυτοί που τον προσεγγίζουν, συχνά τον οικειοποιούνται τόσο απόλυτα, που ακούσια (; ) ενδυναμώνουν την προκατειλημμένη εικόνα που έχει η υπόλοιπη κοινωνία. Αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί και φέρνει εμένα σε αμηχανία, όταν αντιμετωπίζω την ανάγκη του άλλου είτε να βάλει τους συνανθρώπους του σε αυστηρά περιχαρακωμένες "ομάδες" ή παράλληλα την ανάγκη του όποιου συνάνθρωπου ...να μπει και να ανήκει στην όποια ομάδα, χάνοντας όλα τα ατομικά του χαρακτηριστικά. Με ενοχλούν (εντός πολλών εισαγωγικών) δηλαδή, ακόμα και οι gay άνδρες που ντύνονται και φέρονται σαν "καρικατούρες" της εικόνας που έχει η κοινωνία, λες και ένας gay άνδρας δεν μπορεί να είναι out και ταυτόχρονα να ντύνεται και να φέρεται όπως του γουστάρει - δηλαδή για παράδειγμα να ντύνεται Γιώργος, Πέτρος, Ζουζούνα, Ιγκόρ, Σολομώντας, Μαράκι ή όπως τον φωνάζουν... και όχι σαν ξερωγώ hipster κλώνος της Miley Cyrus γιατί είναι γκέη και έτσι κάνουν τώρα όλοι.
    Γενικά η φτωχή μου γνώμη λέει ότι μιμητισμός και προκατάληψη πάνε χέρι-χέρι. Κι εγώ στο λύκειο μάκραινα μαλλί, φορούσα μπλούζες Metallica και μαύρα ρούχα, ακόμα και σήμερα κάνω συνειδητά πράγματα που θα με κατατάξουν σε κάποιο βαθμό κι εμένα στην "ομάδα" μου, αλλά έχω και ενστικτώδη ανάγκη να είμαι ο εαυτός μου, ξεχωριστός όσο και κάθε άνθρωπος που γεννήθηκε, έβερ. Πολλές φορές αυτή η ανάγκη καταντά αντίδραση και έχω σκάσει σε δουλεία γραφείου με μπλουζάκια εξακόσαεξηνταέξι ή ανάποδα σε undergound live σκηνικό με τρέντυ generic μπλουζάκι από τα esprit και η λίστα συνεχίζεται και με άλλες ρηχές αντιδραστικότητες.
    Η Ελληνική κοινωνία, στον βαθμό που σήμερα μοιραζόμαστε κάποια βιώματα και πληροφορίες, έχει έντονες προκαταλήψεις, ξεκάθαρες και αδιασάλευτες. Οι συνθήκες που μεγαλώνουμε, μέσα στην οικογένεια, το σχολείο, την γειτονιά ή δεν ξέρω τι άλλο, μας "προγραμματίζουν" με έτοιμες, κομμένες και ραμμένες εικόνες για τους άλλους και δεν είναι καθόλου απλό πράγμα να το συνειδητοποιήσεις αυτό και να σκεφτείς αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι. Δεν ξέρω ποτσ γένεν η φάση για τα παιδιά 15-20 ετών και κάτω, που έχουν μεγαλώσει και μεγαλώνουν για τα καλά στην εποχή του internet, που η πληροφορία είναι πολύ περισσότερη (και χαώδης), σε σύγκριση με τους 30αρηδες τηλεορασάκηδες... και κατά πόσο τα πολλά περισσότερα ερεθίσματα το κάνουν πιο εύκολο να αισθάνεται κανείς πιο άνετα με τον πραγματικό εαυτό του, ότι και να είναι αυτός. (*καλά μαλακίες λέω, αλλά τώρα το πάμε σε μιμητισμό και μόδα, social networks, εφηβεία, Νεφελίμ... γαμησέ τα).
    Βάζω την ούγια στην σεντονάρα μου λοιπόν, ανακεφαλαιώνοντας με τον George Michael και την Ελλάδα του 90's MTV, τις χίλιες μύριες άλλες παράμετρους που συνέδεσαν τον σκανδαλώδη τύπο με ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό και το πόσο εξωγήινος νιώθω όταν δηλώνω ότι η μπασογραμμή του Freedom μου άνοιξε τα μάτια στο παίξιμο του μπάσου, ότι το Cowboys & Angels σαν τίτλος παραπέμπει καθαυτό σε προκατειλημμένες εικόνες (...) αλλά είναι ένα απίστευτο waltzy jazz κομμάτι, ότι το Kissing A Fool είναι ένα από τα μικρά αλλά πολύ λαμπερά (πάλι jazz-y) αριστουργήματα του ψηλού, ότι όποιος κιθαρίστας ή μπασίστας που ασχολείται με το funk και άκουσε το Outside ακόμα... προσπαθεί και τελοσπάντων ακόμα και στον μακαρίτη τον GG Allin άμα έβαζες το Faith, μπορεί στα καπάκια να ξέρναγε λίγο πέφτοντας πάνω σου, αλλά τον κώλο του θα τον κουνούσε πρώτα λίγο.



    *ΥΓ: Λίγο offtopic και για τους πιο μερακλήδες... πως γίνεται να μην γουστάρεις τον μέγιστο Αγγλοκύπριο, που πέρα από τα σεξουαλικά σκάνδαλα, τα μεγαλύτερα προβλήματα με τον νόμο τα έχει επειδή τον έχουν πιάσει να βαράει ντάγκλες στο φανάρι από τα ντουμάνια που έπινε και σε άλλη, έπικ περίπτωση φέτος, έφυγε από την BMW εν κινήσει... μέσα στον αυτοκινητόδρομο, πάλι κομμάτια από τσιγάρα.
    Σιδερένιος φωνάρα και τι να μας πουν και οι στόουνερζς - - -

    Deafening, painstaking, BB King

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Έχω φτάσει να καταλάβω ότι θέλει επίμονα συνειδητή προσπάθεια να έχεις διαπαφή με τους ανθρώπους και να προβάλλεις την ελάχιστη δυνατή προκατάληψη που μπορεί να σου φανερώσει η επαφή αυτή με τον άλλο.
    Αυτό.
    Είμαστε μοιραία ποτισμένοι με στερεότυπα και απαιτεί όντως συνειδητή προσπάθεια. Και σαφώς το ότι κάποιος το συνειδητοποιεί είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό πρώτο βήμα.

Similar Threads

  1. Digital Ruin - Listen
    By Krux in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2010, 11:05
  2. racism and racial prejudice in popular music
    By morphine in forum Music Discussion
    Replies: 55
    Last Post: 19-03-2005, 15:13
  3. Listen to me...
    By Ethir in forum Self-Promotion
    Replies: 21
    Last Post: 19-11-2003, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •