Ένα επιτραπέζιο παιχνίδι το οποίο όλοι όσοι έχουν ελάχιστη σχέση με παιχνίδια επιβάλλεται να το παίξουν, ή μάλλον, να το ζήσουν. Το πήρα πριν 2 μήνες γιατί είχα ακούσει από πολλούς καλά λόγια (35€ από Παπασωτηρίου, Κάισσα μάλλον θα το βρείτε φτηνότερο), αλλά δεν περίμενα τέτοιο κόλλημα/κάψιμο. Η αρχική του έκδοση είναι για 3-4 παίχτες και με το expansion έως 5-6. Είμαστε εδώ πέρα 4 σοβαροί άνθρωποι και ρίχνουμε απίστευτα ξενύχτια καθημερινές μέρες!

Η φιλοσοφία του είναι ίδια με ενός turn-based strategy computer game όπου μαζεύεις φυσικούς πόρους, χτίζεις πόλεις και οικισμούς κλπ. Όμως το θέμα εδώ είναι ότι έχεις απέναντί σου ανθρώπινους αντιπάλους, και επίσης το board είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο αφού αποτελείται από εξάγωνα τα οποία τοποθετείς τυχαία κάθε φορά. Με άλλα λόγια, κάθε φορά έχεις και ένα διαφορετικό παιχνίδι.



Με ένα εκ των διαθέσιμων expansions, γίνεται και κάπως έτσι:


Βλέποντας το κάποιος άσχετος ίσως πει "καρτούλες, πιόνια και μαλακίες, τι παραπάνω έχει πχ απ'τη Μονόπολη;", ε λοιπόν καμία σχέση.
Πέραν αυτού, το βασικό παιχνίδι (και αφού λιώσουμε λίγο πρώτα με αυτό για να αποκτήσουμε μια ευχέρεια) είναι μόνο η αρχή για το υπερ-expansion ονόματι Cities & Knights, όπου τα πάντα απογειώνονται και έχουμε ένα σχεδόν εξ'ολοκλήρου καινούριο παιχνίδι. Ιππότες, βαρβαρικές ορδές, μητροπόλεις, επιστήμες, γενικά χαμός. Αλλά κολλητικός χαμός.

Και το επόμενο βήμα; Τι θα γίνει δλδ, αν δεν έχω άλλους 2 φίλους θα κάθομαι να το κοιτάω χωρίς να παίζω; Και βέβαια όχι, κι αυτό επειδή, εφ'όσον το Κατάν είναι παγκόσμιο φαινόμενο, υπάρχει και online! http://games.asobrain.com , όπου υπάρχει συνεχώς κόσμος που παίζει και όπου επίσης, και μόνο για λόγους copyright, το παιχνίδι λέγεται Xplorers, αλλά κατά τα άλλα είναι πανομοιότυπο. Αυτό το site το έχω ανακαλύψει εδώ και 10 μέρες και, αν δεν είχα δουλειά, δεν υπήρχε περίπτωση να έχω σηκωθεί ακόμη από το PC.

Εδώ είναι μετά από μία παρτίδα C&K με έναν φίλο, προσέξτε το chat πάνω δεξιά

Ναι, μάλλον ακούγομαι σαν πωλητής του παιχνιδιού, αλλά είναι απλά η πώρωση που μιλάει. Πάρτε πρώτα το επιτραπέζιο και μετά ελάτε και online να σας σκίσω έναν-έναν