Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: Μεγάλοι Έλληνες

  1. #16
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    όχι ρε, τι βασιλικό. άλλο λέω, ότι είναι και κάπως σημαντική απορία το αν αυτό το αξίωμα επιτρέπει οκ άτομα. αλλά ας μη το πιάσουμε τώρα λέω.
    this is radio freedom.

  2. #17
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Τι λέμε τώρα, για το αν ένας βασιλιάς μπορεί να υπάρξει ΟΚ ή για τον Όθωνα; Δηλαδή υπάρχουν άτομα "που δεν έχουν κανένα ιδεολογικό λόγο" να πουν καλά λόγια λες και τον έζησαν από κοντά; Η 3η Σεπτέμβρη, η εξορία του δείχνουν ότι ήταν αγαπητός στο λαό; Αυτές είναι οι ιστορικές πηγές, όχι το αντιβασιλικό "κόμπλεξ" (δλδ δε λέει κανείς ότι φταίει ο βασιλιάς για όλα αυτά, έτσι ήταν η εποχή. για τον γλίξμπουργκ πχ. δεν είναι κόμπλεξ γιατί καλώς πήρε πούλο).

  3. #18
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Βασικά γιατί ένα άτομο με το αξίωμα του βασιλιά να μην είναι by default αντιπαθές; Δεν καταλαβαίνω

  4. #19
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    χεχ εμένα βγήκανε όλοι.

  5. #20
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    ρε μαλακες δεν εννουν τον βασιλια οθωνα(σικ) αλλα τον ρεχαγκελ

  6. #21
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    χαχαχαχαχαχαχα

    έχει και κορνήλιο η λίστα όμως, εεεε. ξενάκης ή σκαλκώτας πού είναι όμως γαμώ την ελλάδα μου γαμώ;

    μόστο εσύ τι ψήφισες;
    this is radio freedom.

  7. #22
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    καζαντζάκη,χατζιδάκι,παπανικολάου,βενιζέλο και καραμανλή.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    γιατί το "αντιβασιλικό κόμπλεξ" είναι κάτι κακό και γιατί ο καραμανλής ήταν κάτι καλό;

  9. #24
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Η 3η Σεπτέμβρη, η εξορία του δείχνουν ότι ήταν αγαπητός στο λαό; Αυτές είναι οι ιστορικές πηγές, όχι το αντιβασιλικό "κόμπλεξ" (δλδ δε λέει κανείς ότι φταίει ο βασιλιάς για όλα αυτά, έτσι ήταν η εποχή. για τον γλίξμπουργκ πχ. δεν είναι κόμπλεξ γιατί καλώς πήρε πούλο).
    Παντως, αν δεν ειχε γινει η 3η Σεπτεμβρη ισως σημερα να ζουσαμε σε οργανωμενο κρατος.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Posts
    254

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Λειπει ο Τσιπρας.
    Are you suggesting coconuts migrate?

  11. #26

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Ωραία, να κρίνουμε όλον τον κόσμο με τα δεδομένα του σήμερα. Ο τυχαίος βασιλιάς του μεσαίωνα είναι μαλάκας γιατί δεν έκανε δημοκρατία, ο τυχαίος τροβαδούρος ατάλαντος γιατί δεν έπαιζε χέβι μέταλ, ο πρώτος που έγραψε τους κανόνες ποδοσφαίρου χαζός γιατί δεν έβαλε το οφ σάιντ και ο νεύτωνας βλάκας γιατί δε μας είπε για την ταχύτητα του φωτός.

    Μιλάω συγκεκριμένα για τον Όθωνα, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, γιατί θέλω να δω γιατί τον αντιπαθείτε. Αν είναι επειδή είναι βασιλιάς και τζιζ κακό, τότε είμαι ικανοποιημένος από την απάντησή σας και πάμε παρακάτω (είναι συνεπής με το αθλητής και τζιζ κακό του κάλκι - ή αν όχι κακο, έστω μέτριο).

    Αν είναι θέμα ιστορικών στοιχείων, θα ήθελα να τα ακούσω. Όχι όμως τα 3η Σεπτεμβρίου = Σύνταγμα = ΚΑΛΟ επιχειρήματα του σχολικού βιβλίου, κάτι καλύτερο.

    Για να μην ακούγονται πίπες αυτά που λέω, η απορία μου ξεκίνησε γιατί είχα διαβάσει στο βιβλίο του Ραφαηλίδη "κωμικοτραγική ιστορία του ελληνικού κράτους", ότι η κίνηση για τι σύνταγμα ξεκίνησε από την προσπάθεια διαφόρων λαμογιων που σήμερα λέμε ήρωες, να νομιμοποιήσουν όσα βούτηξαν μετά την επανάστα. Να σταματήσουν δηλαδή τον βασιλιά από το να βάλει χέρι σε αυτά, με σκοπό να μοιράσει κάπως τον λιγοστό πλούτο που είχε μείνει. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, αλλά έχω επιβεβαιώσει άλλα πράγματα από κει μέσα και ο Ραφαηλίδης, αριστεροπερίεργος ων, δε νομίζω ότι έτρεφε ιδιαίτερη αγάπη στο θεσμό της βασιλείας.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  12. #27
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Έλα μωρέ, ένα παιδάκι ήταν ο ό8ωνας. Μιλάμε γι' αυτόν σήμερα αποκλειστικά λόγω του αξιώματος που του χάρισαν.
    Δηλαδή ο κοκός είναι κακός; Όχι, άχρηστος είναι.

  13. #28

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Το παιδάκι λογικά δεν έιναι για την ηλικία του, γιατί ξεκίνησε μικρός αλλά ηταν βασιλιάς και 30 χρόνια ε. Για το άχρηστος, υπάρχουν πηγές που το επιβεβαιώνουν.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Καλά το άχρηστος για τον κοκό πήγαινε αλλά και ο ό8ωνας δεν ήταν και κάνα τέρας ευφυίας.
    Πάντως γενικά το αντιβασιλικό κόμπλεξ πρέπει κάποια στιγμή να παύσει γιατι μερικοί ήταν καλά άτομα. Πιστεύω ότι το γόητρο της υπέροχης βασιλικής δυναστείας, που μας πρόσφεραν αφιλοκερδώς αι μεγάλαι δυνάμαι (sic), επλήχ8η ανεπανόρ8ωτα όταν εκείνος ο αλέξανδρος1 επέτυχε να πε8άνει απο δάγκωμα μαϊμούς.

  15. #30

    Default Re: Μεγάλοι Έλληνες

    Ώχου ρε παπάρα με την ειρωνεία. Έχεις καταλάβει τι εννοώ, ότι κρίνουμε κάποιον βασιλιά όπως θα κρίναμε κάποιον που ΤΩΡΑ μας κουνιόταν για βασιλιάς, χωρίς να κοιτάμε την εποχή.

    Δε θεωρώ τον όθωνα μεγάλο άντρα (ον τόπικ) γιατί ήταν αδύναμος (από τα λίγα που έχω διαβάσει δλδ) και όχι επειδή, ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΤΟΤΕ, είχε χειρότερες απόψεις. Και πάλι ξαναλέω ότι δεν είμαι καθόλου σίγουρος γιατί, όπως είπε πριν λίγο ένας σχετικός φίλος, η σωστή ιστορική έρευνα δεν είναι παίξε γέλασε κι απαφτά εγώ έχω διαβάσει λίγες και ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΕΙΣ πηγές.

    Ακόμα πιο ον τόπικ, μεγάλοι είναι αυτοί που επηρέασαν τις εξελίξεις (σαν τη Βόλβη) και όχι απαραίτητα αυτοί που ήταν άγιοι ή πιο αριστεροί ή οτιδήποτε. Οι περισσότεροι μεγάλοι ήταν διφορούμενες προσωπικότητες εξάλλου.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

Similar Threads

  1. Είστε περήφανοι που είστε Έλληνες;
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 203
    Last Post: 22-12-2011, 14:12
  2. Replies: 16
    Last Post: 07-05-2008, 22:21
  3. Replies: 31
    Last Post: 14-11-2005, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •