Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50

Thread: Protaseks

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default Protaseks

    Που λέτε, τον τελευταίο καιρό ΠΟΡΩΝΟΜΑΙ να διαβάζω βιβλία, ύστερα από πολύ καιρό. Βιβλία που ΓΑΜΑΝΕ. Βιβλία ΓΑΜΗΣΤΕΡΑ. Και επειδή σήμερα θα κατέβω στο κέντρο να κοιτάξω για βιβλία που ΓΑΜΑΝΕ, πείτε μου κι εσείς βιβλία που ΓΑΜΑΝΕ και είναι και ΓΑΜΗΣΤΕΡΑ ταυτόχρονα. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε είδος/ύφος, μου αρκεί να ΓΑΜΑΝΕ. Α, να είναι και ψιλοκαινούρια, όχι κλασική λογοτεχνία κτλ.

    Ευχαριστώ.

    έντιτ : το Protaseks γράφτηκε κατά τύχη, αλλά το αφήνω γιατί ΓΑΜΑΕΙ.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  2. #2
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Protaseks



    Τεφαρίκι πράμα ε, την Πέμπτη έγινε η παρουσίασή του στα Τρίκαλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: Protaseks

    Μαρκ Ντανιελέφσκι - Σπίτι από Φύλλα



    Μεγαλύτερη εικόνα δεν βρήκα. Μεταμοντερνισμός, σουρεαλισμός και τρόμος που ΓΑΜΑΕΙ.

    Haruki Murakami - Kafka on the Shore



    επίσης, πλην του τρόμου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default Re: Protaseks

    Χμ πλάκα πλάκα έχω δυο βιβλία του Μουρακάμι σπίτι αλλά δε ταχω διαβάσει ακόμα. Πείτε κι άλλα (φάντομντακ κόψε τις μαλακίες, ταχω πάρει με την πάρτη σου).
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  5. #5
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Protaseks

    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default Re: Protaseks

    Κάποιος να βάλει και μια παλιά φωτογραφία από το Τζασμίν και να γράψει "εμείς και ο μπόσμος", να ολοκληρωθεί το αστείο, να γελάσουμε όλοι δυνατά και να σκάσουμε.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  7. #7
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Protaseks

    Brian W. Aldiss, Ταξίδι Χωρίς Τέλος (εκδ. Αίολος).

    Το πρώτο μυθιστόρημα ΕΦ του μεγάλου Aldiss (συγγραφέας, επιμελητής, κριτικός και ιστορικός της ΕΦ κλπ) εκδόθηκε το 1958 και παραμένει ένα από τα καλύτερά του: ένας απέραντος κλειστός κυκλικός κόσμος διαδρόμων και δωματίων, παντού φυτά και μεταλλικοί τοίχοι και μεταλλικά ταβάνια, η εξορία των πρωταγωνιστών και η επαφή τους με αντίπαλες, προοδευμένες φυλές, φήμες για γίγαντες και για όντα που φαντάζουν υπερφυσικά, μια κατακλυσμική αποκάλυψη. Ο ήρωας του μυθιστορήματος είναι στην πραγματικότητα η αντίληψη που έχουν οι πρωταγωνιστές για τη φύση του κόσμου. Το Ταξίδι Χωρίς Τέλος είναι ένα από τα μνημειώδη μυθιστορήματα ΕΦ, και είναι ένα από τα έργα που καθόρισαν την υποκατηγορία που λέγεται Αστρόπλοιο Γενεών (ο αποικισμός άλλων κόσμων με γιγαντιαία διαστημόπλοια, που ταξιδεύουν με ταχύτητα βραδύτερη του φωτός, με φυσικό αποτέλεσμα οι άποικοι να είναι όχι οι πρώτοι ταξιδιώτες αλλά τα παιδιά τους, πολλές γενιές αργότερα).
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default Re: Protaseks

    Quote Originally Posted by .
    Χμ πλάκα πλάκα έχω δυο βιβλία του Μουρακάμι σπίτι αλλά δε ταχω διαβάσει ακόμα. Πείτε κι άλλα (φάντομντακ κόψε τις μαλακίες, ταχω πάρει με την πάρτη σου).
    Το Νορβηγικό Δάσος που διάβασα πάντως ήταν πολύ πολύ καλό. Από πρόσφατες αναγνώσεις (ας είναι καλά τα ελληνικά στρατα που εχουμε γαμηθεί στο διάβασμα), έχω να πω το Sirens Of Titan του Vonnegut, Το Μπλουζ του Βερολινου του Reneger, το Good Omens των Gaiman & Pratchett, το Vinyl Cafe Unplugged του Stuart McLean (αυτό δεν ΓΑΜΑΕΙ ακριβώς αλλά είναι για γουτσου γουτσου και αγκαλίτσες) και το No one Belongs here more than you της Miranda July.
    and light it up forever, and never go to sleep

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Re: Protaseks

    Το Νορβηγικό Δάσος που διάβασα πάντως ήταν πολύ πολύ καλό.
    ωραίο ήταν κι αυτό αλλά δεν προτείνεται για κάποιον θέλει να ξεκινήσει να διαβάζει μουρακάμι, είναι τελείως διαφορετικό απ'το συνηθισμένο του ύφος. επίσης αν είσαι συγκεκριμένης ιδιοσυγκρασίας άνθρωπος μπορεί τελειώνοντας το να το πετάξεις στο τζάκι σκεπτόμενος "αυτό ΓΑΜΑΕΙ; 300 σελίδες και δεν έγινε τίποτα!"

  10. #10

    Default Re: Protaseks

    Murakami διάβασα αποσπάσματα του "Dance Dance Dance", τα οποία ήταν παραπάνω από φοβερά. Έχει ένα hype ο τύπος, αλλά ξερω γω, καλά κάνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,827

    Default Re: Protaseks

    ''εγω ελπιζω ακομα να τη βολεψω'' και ''ο θεος μας επλασε τζαμπα''.Εκθεσεις μικρων μαθητων(με την επιμελεια του Μαρτσέλο Ντ' Όρτα )για το πως αντιλαμβανοντε το θεο και αλλα τετοια.Σουρεαλιστικη οψη των πραγματων αλλα οχι τοσο με τη παιδικη αφελεια.Το ειχα διαβασει παλια και μου ειχε φανει ΓΑΜΑΤΟ, δεν ξερω πως μου ηρθε, αλλα θα ηθελα να ξαναπεσει στα χερια μου.
    we swim with sharks
    and fly with aeroplanes in the air

  12. #12
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Protaseks

    Έχεις διαβάσει τα άπαντα του Douglas Adams; Είναι τα πιο γαμηστερά βιβλία μου έβερ. ΓΑΜΑΝΕ. Όλα. Ό,τι φέρει το όνομά του.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #13
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Protaseks

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Έχεις διαβάσει τα άπαντα του Douglas Adams; Είναι τα πιο γαμηστερά βιβλία μου έβερ. ΓΑΜΑΝΕ. Όλα. Ό,τι φέρει το όνομά του.
    to paidi tha megalwsei swsta
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default Re: Protaseks

    Ντάγκλας Άνταμς δεν είχε σχεδόν τίποτα, μόνο 2 μικρά βιβλιαράκια στην προνομιακή τιμή των 13 € το ένα οπότε το άφησα για την έκθεση βιβλίου που ξεκινάει σήμερα αν δε κάνω λάθος (θα έχει και σουβλάκια). Αυτές τις παπαριές με το οτοστόπ από ποιες εκδόσεις θα τις ψωνίσω;

    Τελικά, θολωμένος από μίσος για το Λένο Χρηστίδη και σε μια προσπάθεια να καταστρέψω οτιδήποτε δικό του, πήρα το Μόνολογκ ώστε να γλιτώσω κάποιον δύσμοιρο από το να το διαβάσει. Θα το ξεκινήσω την Κυριακή στη Λάρσα. Νομίζω του αξίζει.

    Α και Κωστάκη φυσικά.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  15. #15
    sex drugs n' pick n' roll wino's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Carnival Bizarre
    Posts
    3,094

    Default Re: Protaseks

    Quote Originally Posted by hunted by a Freak
    ''εγω ελπιζω ακομα να τη βολεψω'' και ''ο θεος μας επλασε τζαμπα''.Εκθεσεις μικρων μαθητων(με την επιμελεια του Μαρτσέλο Ντ' Όρτα )για το πως αντιλαμβανοντε το θεο και αλλα τετοια.Σουρεαλιστικη οψη των πραγματων αλλα οχι τοσο με τη παιδικη αφελεια.Το ειχα διαβασει παλια και μου ειχε φανει ΓΑΜΑΤΟ, δεν ξερω πως μου ηρθε, αλλα θα ηθελα να ξαναπεσει στα χερια μου.
    Pwwww, ti mou 8umises twra,
    polu gamata, kai polu gelio, a3izoun, nomizw einai kai ena trito se auth th seira


    kai 8elw na 3ekinhsw kapoia stigmh kai to do androids dream of electric sheep tou Dick, otan me to kalo 8a to proteinw kai auto
    Vicariously I live while the whole world dies
    Much better you than I

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •