Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 348

Thread: Yper tou podhlatou?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Lower Voukouvakiza
    Posts
    69

    Default Yper tou podhlatou?

    Xrhsimopoiei kaneis sas podhlato 'h eiste oloi mhxanokinhtoi?

    Proswpika agorasa ena prosfata kai an eksairesei kaneis tous kapoious m@l@kes odhgous exei allaksei th dia8esh mou pros to kalutero. Ksespas, ksexniesai, gumnazesai kai niw8eis oti pragmatika sumvaleis kai esu kapws sthn prostasia tou perivallontos.

    Auta.
    "I mean, I'm not saying that you don't know what you're talking about, but I don't know what you're talking about."

  2. #2
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    ειδικά όταν βρέχει πρέπει να αισθάνεσαι πολύ μ@λ@κ@ς
    [/URL]

  3. #3
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Παλαιότερα μόνο, και για σχετικά κοντινές αποστάσεις (Πειραιά και περίχωρα, αλλά καμία φορά και μέχρι το Σύνταγμα). Μετά άσπασα το πόδι μου από το ποδήλατο (όχι πεύτοντας απο αυτό) και το εγκατέλειψα.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Lower Voukouvakiza
    Posts
    69

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Quote Originally Posted by locust
    ειδικά όταν βρέχει πρέπει να αισθάνεσαι πολύ μ@λ@κ@ς
    Nai, eidika an vlepeis oti kairos einai skata kai exeis epileksei na vgeis me to podhlato sth vroxh. Proswpika eimai mazoxa kai gousternw na vrexomai.

    Esu fantazomai voh8as sto na anapnew nefos ka8e mera. Einai h deuterh fora pou 8a sou pw euxaristw se mia mera

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Παλαιότερα μόνο, και για σχετικά κοντινές αποστάσεις (Πειραιά και περίχωρα, αλλά καμία φορά και μέχρι το Σύνταγμα). Μετά άσπασα το πόδι μου από το ποδήλατο (όχι πεύτοντας απο αυτό) και το εγκατέλειψα.
    Kai gw mh fantasteis oti kanw tis trelles apostaseis akoma. Monasthraki - 8hseio - Plaka - Kalli8ea. Siga siga... Se TaRakarane?
    "I mean, I'm not saying that you don't know what you're talking about, but I don't know what you're talking about."

  5. #5
    Νοικοκυραίος Moonspellheim's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Thousand Lakes
    Posts
    2,712

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    ton teleutaio kairo to exw liwsei.katevainw kai kentro me podhlato.
    roufaw ola ta kausaeria men,alla exei plaka!
    Remembrance of Things Past

    I swarm deserted away, like glass...
    Warm, and as fevers,
    I am as flame.
    I am death...
    For I, I weave our blasphemies...

    Wicthes painted me,
    Like the mysteries created me...
    Like where the poets breathe,
    I were woven into blasphemies.

  6. #6
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    1ον. Δηλώνω υπευθύνως και εν γνώσει των συνεπειών του νόμου ότι ο χρήστης Walrus δεν είναι fake account μου.

    2ον. Μόνο με ποδήλατο κινιόμουν στην πόλη μέχρι να γίνει αυτό σχεδόν αδύνατο έως επικίνδυνο με την ραγδαία προώθηση της αυτοκίνησης (3 φορές είχα ατύχημα, όμως ευτυχώς ούτε εγώ έπαθα τίποτε σοβαρό, ούτε το ποδήλατο και κάμποσες φορές παραλίγο).

    3ον. Τώρα μόνο με τα πόδια και σπάνια αν βιάζομαι με ποδήλατο.

    4ον. Αν βρέχει το πρόβλημα με το ποδήλατο δεν είναι το ότι βρέχεσαι, αλλά ότι δεν πιάνουν τα φρένα.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  7. #7
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Όχι, απλά ανεβάζοντας το ποδήλατο απο την παλιά υπόγεια διάβαση στο Νέο Φάληρο, με πήρε πίσω το βάρος του ποδηλάτου στα τελευταία 3 σκαλοπάτια, και έβαλα το ένα πόδι πιο ψηλά για να προσπαθήσω να κρατηθώ. Έβαλα κόντρα, αλλά λόγω βάρους συνέχισε να με τραβάει πίσω. Στο τέλος έβαλα όλο το ζόρι, σηκώθηκα προς τα πάνω αλλά έκανε το πόδι ένα ΚΛΑΚ και μου έφυγε η επιγονατίδα μαζί με διάφορα άλλα κόκαλα απο εκεί μέσα και μου τα έκανε όλα βίδες.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Lower Voukouvakiza
    Posts
    69

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Quote Originally Posted by Candiru
    1ον. Δηλώνω υπευθύνως και εν γνώσει των συνεπειών του νόμου ότι ο χρήστης Walrus δεν είναι fake account μου.
    Lol... Leme ta idia? Ws psarakas here den kserw to background.

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Όχι, απλά ανεβάζοντας το ποδήλατο απο την παλιά υπόγεια διάβαση στο Νέο Φάληρο, με πήρε πίσω το βάρος του ποδηλάτου στα τελευταία 3 σκαλοπάτια, και έβαλα το ένα πόδι πιο ψηλά για να προσπαθήσω να κρατηθώ. Έβαλα κόντρα, αλλά λόγω βάρους συνέχισε να με τραβάει πίσω. Στο τέλος έβαλα όλο το ζόρι, σηκώθηκα προς τα πάνω αλλά έκανε το πόδι ένα ΚΛΑΚ και μου έφυγε η επιγονατίδα μαζί με διάφορα άλλα κόκαλα απο εκεί μέσα και μου τα έκανε όλα βίδες.
    Eee... PONOS
    "I mean, I'm not saying that you don't know what you're talking about, but I don't know what you're talking about."

  9. #9
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    βασικά είσαι μάλλον ο επόμενος από μένα που με το γεια στο φόρουμ ανοίγεις οικολογικό τόπικ
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Lower Voukouvakiza
    Posts
    69

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    "I mean, I'm not saying that you don't know what you're talking about, but I don't know what you're talking about."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Γενικά να τον ακούς τον Candiru. Είναι αξιοσέβαστο μέλος του μικρού μας φόρουμ και όλοι τον αγαπάμε και το συμβουλευόμαστε. Ελπίζω μόνο να έχεις πραγματική οικολογική συνείδηση και να μη το κάνεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις γιατί θα φανεί.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Lower Voukouvakiza
    Posts
    69

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Quote Originally Posted by .
    Γενικά να τον ακούς τον Candiru. Είναι αξιοσέβαστο μέλος του μικρού μας φόρουμ και όλοι τον αγαπάμε και το συμβουλευόμαστε. Ελπίζω μόνο να έχεις πραγματική οικολογική συνείδηση και να μη το κάνεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις γιατί θα φανεί.
    Einai edw pou prepei na pw poso gamatos eimai kai oti prospa8w gia to perivallon ktl?
    No offence .

    Kai gia tous podhlatoendiaferomenous: www.podilates.gr
    "I mean, I'm not saying that you don't know what you're talking about, but I don't know what you're talking about."

  13. #13

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Quote Originally Posted by Candiru
    4ον. Αν βρέχει το πρόβλημα με το ποδήλατο δεν είναι το ότι βρέχεσαι, αλλά ότι δεν πιάνουν τα φρένα.
    Υπερτιμημενα είναι τα φρένα!!! εγώ όταν είχα παλιά ποδήλατο (τώρα παώ με τα πόδια, κάνω και έξτρα γυμναστική! ) απλά έκανα ένα σάλτο όταν ήθελα να σταματήσω και άφηνα το ποδήλατο να σκάσει σε ότι ήταν μπροστά του. Μετά από 2 χρόνια χάλασε το ποδήλατο για κάποιο λόγο!

  14. #14
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Violator kai Walrus ειναι τα ξωγαμα του Καντιρου?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  15. #15
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Yper tou podhlatou?

    Quote Originally Posted by Walrus
    Kai gia tous podhlatoendiaferomenous: http://www.podilates.gr
    σωστός! Το παρακάτω το έχουμε αναδημοσιεύσει από αυτό το σάιτ:


    http://ecology-salonika.org/lib/?p=2377

    Η κοινωνική ταχύτητα του ποδηλάτου

    Στο παρελθόν πολλοί άνθρωποι έβλεπαν αυτά τα μέσα μετακίνησης, ειδικότερα το περπάτημα και την ποδηλασία, ως αργούς και αναποτελεσματικούς συγκρινόμενους με την οδήγηση. Αλλά είναι έτσι;

    Μετάφραση αποσπάσματος από το βιβλίο του David Engwichτ
    «Street Reclaiming- Creating Livable Streets and Vibrant Communities»

    Το πρώτο από τα 5R της μείωσης της κίνησης (traffic Reduction) είναι να αντικαταστήσεις μερικές μετακινήσεις με περπάτημα, ποδηλασία και χρήση ΜΜΜ.

    Στο παρελθόν πολλοί άνθρωποι έβλεπαν αυτά τα μέσα μετακίνησης, ειδικότερα το περπάτημα και την ποδηλασία, ως αργούς και αναποτελεσματικούς συγκρινόμενους με την οδήγηση. Αλλά είναι έτσι;

    Παραδοσιακά, ο μόνος χρόνος που υπολογίζεται όταν συγκρίνεις την ταχύτητα του περπατήματος ή της ποδηλασίας με την οδήγηση του αμαξιού είναι ο πραγματικός χρόνος που ξοδεύεις μετακινούμενος. Αλλά αυτό αγνοεί δύο σημαντικά αλλά έξοδα χρόνου, το πρώτο είναι ο χρόνος που ξοδεύτηκε για να πληρώσεις το κόστος της αγοράς, συντήρησης και λειτουργίας του αυτοκινήτου. Ο Seifried (όπως αναφέρει ο Whitelegg) λάνσαρε τον όρο «κοινωνική ταχύτητα» (social speed) για να αποδώσει την ιδέα της μέσης ταχύτητας των διαφορετικών μέσων μετακίνησης όταν ληφθούν υπόψιν αυτό το κρυμμένο κόστος. Γράφει ο Whitelegg:

    «Σύμφωνα με τον Seifried, η κοινωνική ταχύτητα ενός ποδηλάτου είναι 14 χλμ/ώρα, μόνο 3χλμ/ώρα πιο αργή από αυτή ενός μικρού αυτοκινήτου. Αν άλλα κρυμμένα έξοδα (ρύπανση του αέρα και ηχορύπανση, κόστος ατυχημάτων, κόστος κατασκευής δρόμων κλπ) μπουν επίσης στο λογαριασμό, τότε το μικρό αμάξι είναι 1χλμ/ώρα πιο αργό από το ποδήλατο.»

    Οι μελέτες δείχνουν ότι οι άνθρωποι έχουν ένα συγκεκριμένο χρονικό προϋπολογισμό. Ο μέσος χρόνος ταξιδιού προς τη δουλειά έχει παραμείνει γύρω στα 20-30 λεπτά από τον καιρό που οι περισσότεροι άνθρωποι περπατούσαν για να πάνε στις δουλειές τους (Manning). Αυτό το φαινόμενο ανάγκασε τον Whitelegg να αναφερθεί σε μια «ψευδαίσθηση χρόνου» (time illusion) η οποία έχει ως αποτέλεσμα μια «κλοπή χρόνου» (a theft of time). Για παράδειγμα, συγκρίνετε έναν ιδιοκτήτη αμαξιού ο οποίος ξοδεύει 30 λεπτά την ημέρα οδηγώντας 20 χιλιόμετρα για την δουλειά του με έναν ποδηλάτη ο οποίος στον ίδιο χρόνο καλύπτει 7,5 χιλιόμετρα. Οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων θα αισθάνονταν ότι ταξιδεύουν γρηγορότερα. Αλλά στην πραγματικότητα, όταν όλα τα έξοδα υπολογιστούν σε χρόνο, ξοδεύουν 70 λεπτά για να καλύψουν την απόσταση που ο ποδηλάτης ξοδεύει μόνο 32 λεπτά.

    Αλλά ίσως το μεγαλύτερο κόστος χρόνου που δεν συμπεριλαμβάνεται (και ένα που δεν συνυπολογίστηκε ούτε στα παραδείγματα της κοινωνικής ταχύτητας παραπάνω) είναι ο χρόνος που χάνεται μέσω των επιπτώσεων στην υγεία. Αφήστε με να το εξηγήσω με μια προσωπική ιστορία. Στην ηλικία των 44 πήγα στο γιατρό μου για ένα τσεκάπ και μου βρήκε απαράδεκτα υψηλή πίεση. Πήγε στη βιβλιοθήκη του και τράβηξε μια μελέτη που έδειχνε ότι στην ηλικία μου και με τα επίπεδα πίεσης που είχα, θα έχανα 18 χρόνια από τη ζωή μου. Έπειτα με ενημέρωσε ότι το μόνο που χρειαζόμουνα για να ρίξω την πίεση μου ήταν 20 λεπτά άσκησης κάθε μέρα -η οποία θα μπορούσε να είναι κάτι τόσο απλό όσο ένα γρήγορο περπάτημα. Με το να πηγαίνω με τα πόδια στη δουλειά μου, μπορούσα να κερδίσω 18 χρόνια.
    τσέκαρε και το sig μου, ροκ & οικολογία, μπορεί να το βρεις ενδιαφέρον.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. Poia i Istoria tou avatar tou Mitsmannn?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 17-03-2005, 11:44
  2. H poiothta tou e.r
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 20-11-2004, 03:55
  3. Exei nohma to poll tou morm pou rwtaei gia th parth tou?
    By pitchfork in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 03-09-2004, 15:43
  4. i ekdikish oxi tou karagiozh(ares thomas) alla tou rockavlou
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 28-07-2004, 16:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •