Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48

Thread: Up The Hammers Festival III @ An Club (11-12/4/08)

  1. #1

    Default Up The Hammers Festival III @ An Club (11-12/4/08)

    Λοιπόν, μια και δεν έγραψε κανείς μέχρι τώρα και μια και δεν θα δώσω το "παρών" απόψε, ας γράψω δυο λόγια για τη χθεσινή ημέρα.

    Μπήκα την ώρα που οι Airged L'amh ολοκλήρωναν το set τους με διασκευή στο Battle Hymn. Αξιοπρεπέστατη προσπάθεια, ο κόσμος γούσταρε κ.λπ., φαντάζομαι ότι θα ήταν το ίδιο καλοί και στα δικά τους κομμάτια.

    Ακολούθησαν οι Sentinel Beast με τη εύσωμη Debbie Gunn αμέσως μετά και εγένετο ΠΑ-ΝΙ-ΚΟΣ! Αν και τους ήξερα ως όνομα δεν τους είχα ξανακούσει, δεν τρελαίνομαι γενικά με thrash, αλλά οι συγκεκριμένοι ήταν ισοπεδωτικοί (και το ομώνυμο κομμάτι τους γαμάει). Οι επικάδες που βγήκαν έξω την ώρα του set τους έχασαν τη διασκευή που έκαναν στο Phantom of the Opera (η οποία υπάρχει και στον δίσκο τους, όπως μόλις είδα).

    Οι Dark Quarterer ήταν αντικειμενικά η μπάντα με την καλύτερη απόδοση από όσες είδα. Τέλειος ήχος, η φωνή του γερο-Nepi να ακούγεται καλύτερη από ό,τι στους δίσκους, έπαιξαν και το Dark Quarterer που είναι το αγαπημένο μου κομμάτι από το πρώτο LP. Κορυφαία στιγμή βέβαια ήταν το ασύλληπτο έπος Lady Scolopendra, ενώ νομίζω ότι σε όλη τη διάρκεια του set τους έβλεπε και ο Shelton στην πρώτη σειρά. Μέχρι τώρα απλά συμπαθούσα τους Ιταλούς, τώρα μπορώ να πω ότι λατρεύω. Respect.

    Για Memory Garden θα σας τα πουν καλύτερα οι υπόλοιποι που ήταν παρόντες. Κι αυτοί όμως ήταν εξαιρετικοί από εκτελεστικής άποψης, έπαιξαν παθιασμένα και σίγουρα μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον για να ασχοληθώ μαζί τους κάποια στιγμή.

    Τώρα για τους Omen τι να πρωτοπείς. Ο ήχος ήταν ψιλοχάλια βέβαια και ο Powell, καμένος γαρ, έκανε κάποια λαθάκια, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να περιορίσει την πώρωση που προκαλούν έπη όπως τα "The Curse", "Dragon's Breath", "Ruby Eyes", "In the Arena", "Teeth of the Hydra", "Death Rider", "The Axeman", "Don't Fear the Night", "Die By the Blade" και το "Battle Cry" στο φινάλε (λογικά κάτι μου διαφεύγει, οι έχοντες καλύτερη μνήμη ας με συμπληρώσουν/edit: σίγουρα έπαιξαν και το "Warning of Danger"). Ο τραγουδιστής πολύ καλός (αν και αδικήθηκε κι αυτός από τον ήχο), έδειχνε ότι γούσταρε που του δόθηκε η ευκαιρία να παίξει με τους Omen και συνεχώς αναφερόταν με σεβασμό στον Kimball. Και βέβαια, ήταν λίγο συγκινητικό που είδαμε τον Wittig στα ντραμς (πολύ καλός btw, όπως και ο καινούριος μπασίστας).

    Οσο για τα υπόλοιπα, είχε περισσότερο κόσμο απ' ό,τι περίμενα (μόνο στους Omen βέβαια ο χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος) και λογικά η φετινή εξελίσσεται στην πιο επιτυχημένη από τις τρεις διοργανώσεις του Up The Hammers (από τη στιγμή που η σημερινή ημέρα είναι πιο ελκυστική και θα έχει ακόμα περισσότερο κόσμο). Δεν υπήρξε, τέλος, μεγάλη καθυστέρηση στη σειρά εμφάνισης των συγκροτημάτων, όλο το πρόγραμμα τελείωσε με μισή ώρα καθυστέρηση περίπου.

    Ευχαριστούμε τους διοργανωτές, ευχαριστώ και τα παιδιά από το φόρουμ με τα οποία τα είπαμε, έστω και για λίγο (νομίζω τους είδα όλους όσους πήγαν). Ειδικά από JDM, Rush και Buddy Lackey να ζητήσω ξανά συγνώμη για την λίγο απότομη αποχώρησή μου αλλά ήμουν κομμάτια. Δεσμεύομαι να κεράσω μπίρες κάποια άλλη φορά.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    μουνάκια, είδατε ηλέβενθ γκάρντιαν

  3. #3

    Default

    Εδώ είδαν Omen, Dark Quarterer κ.λπ. κι εσύ κολλάς στο ότι είδαν εμένα. Σιγά το πράμα.

    Σε λίγο τελειώνω εν τω μεταξύ, αλλά θα είναι too much να ξεκινήσω τώρα μόνο για τους Manilla...
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  4. #4

    Default

    Ωραία ήταν και η δεύτερη μέρα. Από τις μπάντες πού είδα, Battleroar, Cage, Stormwarrior κέρδισαν τις εντυπώσεις.

    Οσον αφορά τις συνθήκες πού υπήρχαν στο club, κλασικά τα ίδια...

  5. #5

    Default

    Την πρωτη μερα Airged L'ahm και Dark Quarterer κερδισαν κατα κρατος τις εντυπωσεις..Ειδικα οι Ιταλοι με αναγκασαν να παρω και το War Tears cd απο το merch αλλα και να ακουσω καλυτερα την μουσικη τους απο αυτα που ειχα ηδη..ειδικα ο κιθαριστας τους ηταν φοβερος!!Οι Sentinel Beast μου φανηκαν αδιαφοροι,παρολαυτα οι περισσοτεροι γουσταραν!Memory Garden πολυ καλοι!Για τους Omen θα συμφωνησω με τον Guardian!

    Για χθες τωρα..Οι Trinakrius με το Doom τους μας ζεσταναν λιγακι,τιποτα το ιδιαιτερο..και αμεσως μετα Celtic Legacy!Για εμενα οι τυποι επαιξαν φοβερα,τους καταευχαριστηθηκα!!Ο νεος τραγουδιστης εχει γαμω τις φωνες!!Ο μπασιστας ειναι γαμω τις μορφες..ειναι και Ιρλανδοι..απολυτο Respect!!Silver Fist την καναμε για εξω...τους ειδα ελαχιστα,ευτυχως επαιξαν και μια διασκευη στο Raining Blood και ο κοσμος ζεσταθηκε!
    Lonewolf για την συνεχεια..και αλλη μια ευκαιρια να την κανουμε για εξω καθως πραγματικα τους βαριεμαι τους συγκεκριμενους απιστευτα...
    Ευτυχως ακολουθησαν οι Battleroar!!!!Οι οποιοι απλα γαμησαν!Πανικος,ασταματητο Headbanging,το ηλεκτρικο βιολι εδεσε γαμω,το νεο αλμπουμ ειναι το καλυτερο τους και γαμαει ανελεητα φανηκε η διαφορα στις συνθεσεις και μεσα στο Live!Φοβερη εμφανιση και σιγουρα η καλυτερη απο οσες φορες τους εχω δει!
    Cage..ολοκαυτωμα!!!Πανικος,κοπανημα,τραγουδαρες,φωναρα!!Τι αλλο να ζητησεις!!Us Power Metal οπως ελεγε και ο τραγουδστης ο οποιος απορω πως δεν εσκασε οταν βγηκε με την δερματινη πανοπλια του!!!Εδωσαν βαση οπως ηταν λογικο στο Hell Destroyer..μονο μου παραπονο το οτι δεν επαιξαν Christ Hammer!!Απιστευτη εμφανιση!!!
    Stormwarrior..και πλεον εχουμε αρχισει να εξαντλουμαστε!!Αλλα πρεπει να αντεξουμε Kαι εδω ο ενας υμνος μετα τον αλλο!!Ασταματητο κοπανημα αν και η εμφανιση της μπαντας μου φανηκε ακρως επαγγελματικη.τους ηθελα με περισσοτερο ενθουσιασμο καθως το κοινο ηταν μαζι τους!!Επισης παραπονο το οτι δεν επαιξαν το Holy Cross και Iron Gods απο το νεο αλμπουμ!
    Μετα απο Stormwarrior,Cage,Battleroar ο κοσμος φαινοταν πολυ κουρασμενος..την εκανα για πιο πισω για να δω Manilla..αλλα δεν την παλεψα λογω κουρασης συνδυασμου 2 ημερων Up The Hammers και δουλειας και την εκανα καπου στην μεση του σετ!

    Για το An τωρα τι να πεις..ποσο για το πουτσο ειναι αυτο το club οταν μαζευοντε πανω απο 200 ατομα..

  6. #6
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Kala re apopanw,efyges stous manilla,einai dynaton?Opoioi phgan as mou poun oti DEN paiksan to avatar gia na eimai ligotero ksenerwmenos pou den phga...Anwtera bia...
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Πολύ όμορφα λέμε.........

    Θα πω μόνο για τις μπάντες που γούσταρα να δω:

    Oh Nooooooo
    The dog is near
    You begin to fear
    The Sentinel BEEEEEAAAAAST!!!!


    Sentinel Beast:απίστευτη εμφάνιση!Η Debbie Gunn το έχει ακόμη άνετα και ας είναι μπογαλάκι!Η τύπισα έχει φωνή 30 ανδρών!Με υπερκλασσικά κομμάτια όπως Corpse,Mourir,Depths Of Death,Evil Is The Night μα πάνω απ'όλα Dogs Of War και Sentinel Beast γαμήσανε και φύγανε!Εννοείται ήμουν στο κάγγελο και περάσα super!Και τα 2 καινούρια κομμάτια που παίξανε ήταν ζόρικα........Ένα μπράβο και στα πιτσιρίκια που την πλαισιώνουν την μπάντα πλέον!ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ!Παιχτηκά ΑΨΟΓΟΙ με κιθαριστικό δύδιμο να είναι επαρκέστατο,ένα μπασσίστα ΝΑ ΓΑΖΩΝΕΙ και drummer να λυσσάει!Μεγάλη εμφάνιση από μια ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ μπάντα!

    Omen:σε θέμα αισθητικής ήταν πολύ καλύτεροι από την προηγούμενη μπάντα0 στο AN!Ο Witting ΓΑΜΗΣΕ!Στο οπτικό του θέματος έδωσαν την εντύπωση των γεροτσοπεράδων που απλά έτυχε να περνάνε από το μαγαζί και παίξαν.Δυστυχώς όμως ο Kenny Powel κερδίζει άνετα το βραβείο του χειρότερου κιθαρίστα του 2ημέρου με τις "τζούφιες"να φεύγουν η μία μετά την άλλη και την εικόνα δεν έσωσε ούτε ο ASKA ο οποίος και Kimball πήγε να το παίξει και ξέχναγε πολλούς στοίχους.Δεν την πάλεψα και πολύ και στο Don't Fear The Night την έκανα για νάνι γιατί ήμουν κομμάτια(και καπάκια από τη δουλειά).Άκουσα Dragon's Breath,The Curse,Deathrider και Don't Fear The Night

    Manilla Road:τι να πει κανείς?Να πω για τον μερακλή κιθαρισταρά Shelton ο οποίος ήταν μια γαμάτη μίξη Frank Marino και Hendrix?Να μηλίσω για το με πόσο ΜΑΣΤΟΡΙΑ και σεβασμό κακοποιούσε το αθάνατο wah wah?Να πω για την ΓΑΜΗΣΤΕΡΗ απόδωση της μπάντας στο θέμα παιξήματος?Death By The Hammer,The Avatar,Mystification,Up From The Crypt,The Riddle Master,τα δύο σουξέ για τέλος,Masque Of The Red Death,Road Of Kings................ξεχνάω ένα-δύο από τα παλιά στάνταρ.............
    Ο Shelton δεν έκανε μισό λάθος(για ένα ούτε λόγος)και ο πουκαμισάτος Hellroadie ήταν τζάμι σε θέμα φωνής

    Να μηλίσω και για μερικές από τις μπάντες που δεν μου αρέσουν(από αυτές που είδα δηλαδή):

    οι Lone Wolf ΣΚΟΤΩΣΑΝE ANETA!Mπορεί τα τραγούδια τους να μη μου αρέσουνε αλλά live ακούγονται 78689786786786 φορές πιο πορωτηκά.Ξεχώρισα τα κομμάτια από το πρώτο ep που στο σανίδι ήταν για πολύ "γυμναστική"!Jens ΜΕΓΑΛΗ μορφή,πολύ αρχοντιά πάνω στη σκηνή και Μόσαλος από κάτω να ξεσπαθώνει!

    Stormwarrior:sorry παίδες,.......τίμια μπάντα η οποία συναυλιακά αποδίδει πολύ καλά αλλά από τραγούδια εμένα με κουράζουν αφάνταστα........

    Memory Garden:μια από τα ίδια....εντελώς εκτός των ακουσμάτων μου,τους βρήκα υπέρβαρετούς.Με χαμηλό κούρδισμα και καμπόσα "κοφτά",σχεδόν hardcore σημεία ήταν η μπάντα η οποία μου φάνηκε η πιο λίγη.....................

    Βattle Roar:πολύ καλή απόδοση από τα παιδιά.Η μουσική τους μπορεί να με κουράζει αλλά στο σανίδι είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΙ με αποτέλεσμα να στέκονται,κάτι πολύ παραπάνω από,πολύ καλά.Άνετα ξεχώρισα το Harkanian Blades και το Warlord Of Mars(έτσι δε λέγεται?)το οποίο το άκουσα πρώτη φορά στο live και μου'μεινε.Αυτά τα δύο πραγματικά ΣΚΊΖΟΥΝ!Ο Marco πολύ καλός και η μπάντα πολύ φορμαρισμένη.Τον Powell τι τον φωνάξατε?Σας Γ-Α-Μ-Η-Σ-Ε το κομμάτι(με την πολύ κακή έννοια)

    Μερικά πράγματα για την οργάνωση:...............αλλά από την άλλη δεν έχεις να πεις και πολλά πράγματα όταν οι μπάντες ξεκηνάνε στην ώρα τους.Η διεξαγωγή ήταν ομαλώτατη,τα πάντα άψογα και αν κρίνω από τον κόσμο του χρόνου πάει για μεγάλο μέρος η φάση(και το αξίζει πέρα για πέρα) .

    Ο ήχος σε όλες τις μπάντες Γ-Α-Μ-Α-Τ-Ο-Σ με τα ENGL να φέγγουν σαν φανάρια(ΚΑΙ ΓΑΜΩ).Επίσης πολύ καλή δουλειά έγινε και στον ήχο των drums και του μπάσου.Βγαίναν στην αρένα τζάμι!

    Το μόνο μειον της υπόθεσης ο εξαερισμός του μαγαζιού:οκ,έβρασα κυριολεκτικά!Το ΑΝ έδειξε ότο όταν τιγκάρει ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ με τίποτα!
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki
    μουνάκια, είδατε ηλέβενθ γκάρντιαν
    Eννοείται!Και φυσικά χαρήκαμε πολύ

    Και τι πιο ιδανικό φινάλε με Buddy Lackey,Warlord και φίλους για σουβλάκια στο Σάββα
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  9. #9

    Default

    Κι εμείς χαρήκαμε και την επόμενη φορά που θα βρεθούμε θέλω να έχεις και σιντιά Steamroller μαζί σου.

    Πάντως νομίζω ότι τον αδικείς λίγο τον Call, αν και εγώ τον περίμενα πιο εντυπωσιακό, τεσπά.

    Όσο γι' αυτό

    Quote Originally Posted by Witchkiller
    Η διεξαγωγή ήταν ομαλώτατη,τα πάντα άψογα και αν κρίνω από τον κόσμο του χρόνου πάει για μεγάλο μέρος η φάση(και το αξίζει πέρα για πέρα).
    θέλω κι εγώ να πιστεύω ότι φέτος ήταν η χρονιά της καθιέρωσης για το festival, ώστε του χρόνου να πάει σε μεγαλύτερο χώρο.

    Και του χρόνου να φέρετε Kalapacs και Turbo, μπροστά στους οποίους δεν πιάνουν μία οι διάφοροι Ισπανογάλλοι!
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by eleventh guardian
    Και του χρόνου να φέρετε Kalapacs και Turbo, μπροστά στους οποίους δεν πιάνουν μία οι διάφοροι Ισπανογάλλοι!
    Σιγά μη σου φέρουνε και Alarm..................
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  11. #11
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Πώς κ δε ζήτησε κ Pokolgep (ή όπως γράφονται)
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  12. #12

    Default

    Pokolgep δεν ζητάω γιατί με τον τραγουδιστή που έχουν τώρα δεν θα απολαύσουμε όπως πρέπει τα παλιά κομμάτια (κάτι που θα γίνει αν έρθει ο Kalapacs).

    Ξέρω βέβαια ότι τίποτα από όλα αυτά δεν πρόκειται να συμβεί, το πολύ να δούμε Crystal Viper του χρόνου (οι οποίοι είναι false βέβαια γιατί τραγουδάνε στα αγγλικά), αλλά διακαής πόθος είναι οι Titan Force!
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  13. #13
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Crystal Viper θα είναι καλή φάση όντως, θα ήθελα κ γω να τους δω.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  14. #14
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    manilla υπεροχα περασαμε.
    stormwarrior: υπερβαρετοι
    battleroar : καλοι σ αυτο που κανουν, αν και δεν μ αρεσει αυτο που κανουν.
    cage : καααααααααααααααααυυυυυυυυυυυυυυλα.-
    lonewolf: βαρετοι

    an: ο εξαερισμος δεν ηταν αρκετος.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #15

    Default

    αφού θα κάνω που θα κάνω το ριπορτ δε τα λέω εδώ. Απλά σημειώνω ότι είδα και εγώ ιλεβενθ, υπάρχει ο άνθρωπος, δεν είναι κατασκευασμένη περσονα από πυρήνα πρώην ανατολικού μπλοκ για χεβι μεταλ προπαγάνδα.

Similar Threads

  1. Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09
    By BURNIN AMBITION in forum Live Reports
    Replies: 51
    Last Post: 26-04-2009, 21:45
  2. Up the hammers Festival III 2008
    By up_the_hammers_Festival in forum Live & Events Talk
    Replies: 53
    Last Post: 11-04-2008, 10:39
  3. Peavey 5150 III h EVH III
    By Othon in forum Musicians Chat
    Replies: 8
    Last Post: 30-10-2006, 19:06
  4. Free Rock Festival vol. III 19-20 MAY XANTHI (ROCK-METAL)
    By distortionofperception in forum Live & Events Talk
    Replies: 57
    Last Post: 30-09-2006, 19:08
  5. Replies: 8
    Last Post: 17-06-2006, 02:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •