Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: Portishead - Third

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Portishead - Third

    Portishead - Third
    ©2008 Island



    01 Silence
    02 Hunter
    03 Nylon Smile
    04 The Rip
    05 Plastic
    06 We Carry On
    07 Deep Water
    08 Machine Gun
    09 Small
    10 Magic Doors
    11 Threads


    Πάνε κάμποσα χρόνια από τότε που έχω κάτσει να γράψω για κάποιον δίσκο. Και ακόμη περισσότερα από τότε που ένιωσα την ανάγκη να το κάνω αυτό.
    Με μια κουβέντα, αυτό είναι ένα album που οποιοσδήποτε στον κόσμο έχει κάτι παραπάνω από τουριστική σχέση με τη μουσική επιβάλλεται να το ακούσει. Πέρα από προσωπικά γούστα ή κολλήματα. Για να το θέσω και με έναν τρόπο που εδώ σε αυτό το forum πολλοί θα καταλάβουν, ό,τι ήταν το "666 International" για το νορβηγικό blackmetal, είναι τούτο δω για το άμοιρο βρετανικό trip-hop. "Άμοιρο" γιατί προσωπικά δε θυμάμαι από πότε έχει να βγει αξιόλογος δίσκος στο είδος, πέρα από αναμασήματα ιδεών, remixes επί remixes, συνεργασίες του τάδε με τον δείνα κλπ.
    Εδώ έχουμε να κάνουμε με μία δουλειά η οποία από τη μία ακούγεται απίστευτα μεθοδική και άρτια (καλλι)τεχνικά, από την άλλη όμως σε καμία περίπτωση βεβιασμένη, παρά σαν το αποτέλεσμα μιας φυσικής διαδικασίας εκ μέρους των μουσικών. Και αυτό σημαίνει ότι, παρά το σχετικό ξένισμα στο πρώτο άκουσμα ("ξένισμα" που όμως δεν απογοητεύει, παρά εξάπτει την περιέργεια ακόμη περισσότερο για τη συνέχεια), αυτό που βγαίνει από τα ηχεία ξεχειλίζει από συναίσθημα. Πειραματική, avant-garde (με όλη τη σημασία του όρου), σκοτεινή αλλά και ζεστή, και πάνω απ'όλα συναισθηματική μουσική. Κι όλα αυτά να συνοδεύονται από ποιότητα σε όλους τους τομείς και στον υπερθετικό βαθμό.
    Δε θα μπω στη διαδικασία να περιγράψω σαν τι ακούγεται το "Third". Θυμίζει πολλά και τίποτα. Θυμίζει περισσότερο συναισθήματα και μνήμες που για κάποιο λόγο είχα παρατημένες στην άκρη του μυαλού μου και μου τις ανασύρει. Θυμίζει βροχή. Θυμίζει. Και ταυτόχρονα ακούγεται σαν κάτι που δεν έχω ξανακούσει ποτέ.
    Ακούστε το μην περιμένοντας τίποτα (πράγμα σχεδόν αδύνατο, αφού πρόκειται για τους Portishead). Ακούστε το πάντως. Εγώ πάντως έχω καταλήξει όσον αφορά το δίσκο της χρονιάς. Είναι πολύ νωρίς; Εγώ θα έλεγα ότι το θέμα είναι αν έχουμε να κάνουμε με το album της δεκαετίας.

  2. #2
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Δεν έχει και πολύ νόημα να πεταχτούμε χίλιοι δυο διάφοροι και να μιλήσουμε για το πόσο μεγάλο είναι αυτό το συγκρότημα και πόσο δύσκολο θα ήταν να βγάλουν έστω και μέτριο δίσκο. Απλά έρχομαι να διαφωνήσω με εκείνο το σχόλιο σχετικά με το πόσο καιρό έχει να βγει τόσο καλός δίσκος στο ιδίωμα. Μπορεί να είναι οι Portishead και να είναι δύσκολο να αμφισβητήσεις τους αρχηγούς του ιδιώματος, η trip hop κυκλοφορία όμως της χρονιάς μέχρι στιγμής κατά την προσωπική μου άποψη είναι, στα σημεία, το Saltillo.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    σ' αυτούς που δεν αρέσει το 666 να το ακούσουν; ένιγουέι, με καναδυο ακροάσεις ωραίο είναι, μάλλον θα το ακούσω εκτενέστερα κάποια αδιευκρίνιστη στιγμή στο μέλλον.

  4. #4

    Default

    Το Saltillo βγήκε 2006. Εκτός αν έβγαλαν καινούρΓιο που δεν το άκουσα!

    Για το Portishead θα ακολουθήσει μακροσκελές post, ίσως και ποτέ.

  5. #5
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Omg τότε, ντρέπομαι λίγο, εγώ μετά από τις προσωρινές προτροπές εδώ το κατέβασα

    Portishead τότε \m/
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #6

    Default

    α, και γω από ίνβι κατέβασα.

    Στην ίδια εταιρία είναι και ο Autoclav 1.1, ωραίος, ερωτιάρης.

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by H.
    Απλά έρχομαι να διαφωνήσω με εκείνο το σχόλιο σχετικά με το πόσο καιρό έχει να βγει τόσο καλός δίσκος στο ιδίωμα. Μπορεί να είναι οι Portishead και να είναι δύσκολο να αμφισβητήσεις τους αρχηγούς του ιδιώματος, η trip hop κυκλοφορία όμως της χρονιάς μέχρι στιγμής κατά την προσωπική μου άποψη είναι, στα σημεία, το Saltillo.
    Το θέμα εδώ κατ'εμέ είναι ότι οι Portishead επαναπροσδιορίζουν τον όρο "trip-hop" εκ νέου. Το "Ganglion" είναι πολύ όμορφος δίσκος αλλά με ελάχιστα έως και μηδέν νέα στοιχεία (εκτός του ότι είναι 2006, οκ το είπαμε ). Για να είμαι ειλικρινής, έχω να ασχοληθώ φανατικά με το είδος από τη χρυσή εποχή του απόηχου των πρώτων 2 albums των Portishead (τέλη 90's-αρχές 00's). Ο λόγος που αποτραβήχτηκα κάπως ήταν οι επαναλήψεις των ίδιων ιδεών ανάμεσα στα εν λόγω συγκροτήματα, συνέχισα όμως να παρακολουθώ σχετικά. (σημ.: σε μερικά μουσικά είδη σαφώς και δεν είναι απαραίτητη η καινοτομία, αλλιώς δε θα άκουγα punk, rock n'roll και psychobilly, μεταξύ άλλων Το trip-hop για μένα όμως βασιζόταν πάντα στην καινοτομία, γι'αυτό και βαρέθηκα κάπως την όλη κατάσταση μετά από χρόνια)
    Το "Third" λοιπόν δίνει νέα πνοή στο είδος, φέρνει νέα δεδομένα στην όλη φάση. Δεν ξέρω, ίσως αυτό θα μπορούσε να ονομαστεί κάπως αλλιώς πια, αφού σε καμία περίπτωση δε βρήκα εκεί μέσα καμία από τις "συνταγές" του trip-hop όπως τις ξέρουμε και τις μάθαμε τα τελευταία 10+ χρόνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    landslide non stop
    Posts
    2,029

    Default

    είναι...είναι, είναι.
    ευλογημένο.
    so this is permanence

  9. #9
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by cavity
    είναι...είναι, είναι.
    ευλογημένο.
    copyright "Η Ψυχη στο Στομα"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Αν και εδω οντως χρειαζεται υπερτεραστιο ποστ για να τα πουμε ολα, αυτη τη στιγμη βαριεμαι να γραφω πολλα. Για μενα το "Third" δεν ειναι τριπ-χοπ, καλά καλά δεν ειναι Portishead, αλλά σίγουρα είναι αριστουργημα (όσο και αν στην αρχη κατι δεν μου κόλλαγε), απολυτα προσεγμένο, με μεγάλους κομμάταρους απο ενα συγκροτημα που το έχει μεσα του.
    and light it up forever, and never go to sleep

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Kveldssanger
    Αν και εδω οντως χρειαζεται υπερτεραστιο ποστ για να τα πουμε ολα, αυτη τη στιγμη βαριεμαι να γραφω πολλα. Για μενα το "Third" δεν ειναι τριπ-χοπ, καλά καλά δεν ειναι Portishead, αλλά σίγουρα είναι αριστουργημα (όσο και αν στην αρχη κατι δεν μου κόλλαγε), απολυτα προσεγμένο, με μεγάλους κομμάταρους απο ενα συγκροτημα που το έχει μεσα του.
    FUCK YOU YOU INSECURE PIECE OF SHIT

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default

    80s : sta paparia mou?
    90s : ulver - the marriage of heaven and hell / radiohead - ok computer (10+ xronia kai den exo apofasisei akoma, mallon de tha apofasiso pote)
    00s : portishead - third

    de ginontai auta ta pragmata.

    mia paratirisi mono :
    kathe ypertheiko album, moiraia exei kapoia entelos over the top kommatia, ta opoia meta apo tis apeires akroaseis anagkastika yperskiazoun ligo ta (episis theika) ypoloipa. to third exei tetoia kommatia (the rip, we carry on, machine gun, small, threads). den exo ftasei akoma stis apeires akroaseis, alla exo tin entyposi pos to synolo paramenei (kai tha parameinei) anepireasto.

    ante ki alli mia :
    synithos ta poly agapimena mas albums einai auta pou ta akoume kai mas taksideuoun kai mas dimiourgoun skepseis oikeies kai mas fernoun sto myalo katastaseis kai anamniseis omorfes i asximes i kai ta dyo mazi kai mas kanoun na kouname to kefali sygkatavatika akougontas tous stixous kathws rixnoume ki ena petaxto dakry. to third den einai tetoio album. einai apo ta alla. pou ta akous kai se kleinoun anti na se anoigoun, pou den mporeis na tautisteis, den mporeis na kaneis alles skepseis kathws ta akous epeidi sou dimiourgoun kainouries. de safinoun na diaskedaseis i na sygkinitheis, apla sou epivallontai (elafrws pnigira einai i alitheia merikes fores) kai apla ta akous ksero go epeidi den mporeis na kaneis kati allo oso paizoun (stathero kai dynato paradeigma tetoion albums einai to written in waters). na px tora ego akouo to third oso postaro kai den exo idea ti grafo.

  13. #13
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default

    Ta pa kai sto general kapou. Arxika kati me psiloxalage, mporw na pw pws eixa ksenerwsei kiolas ligo.. alla meta apo kamia 8-9 akroaseis, egine auto to klik pou ksafnika to album arxizei kai sou akougetai gnwrimo kai to antilamvanesai se allo epipedo,ki ekei me sunephre. Einai ena aristourghma. Proswpiko uperagaphmeno to small me thn 70's Nektar-ikh atmosfaira tou alla kai ta machine gun, threads,the trip kai silence. Auto pou me porwnei einai to pws ntusane to trip hop me toses epirroes apo ena swro mousika idiwmata kai grapsane kati pou den exei ksanakoustei. Terastio epiteugma en eth 2008.
    Tipota.. aplws akouste to oloi. Gia mena pou den poluakouw sugxrones mousikes pera apo kati posties ktl, xalara to album ths xronias xwris deuterh skepsh.

  14. #14
    Senior Member Daffy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    μπουζού
    Posts
    4,011

    Default

    simfono oti einai ena aksiologo album alla re paidgia dummy!ntaks,2 dgiaforetika albums,to kathena exei ta dika tou ksexoristika stoixeia.omos to ena se afise malaka me 1-2 akroaseis(dummy) k to third tis ithele tis akroaseis tou arketes fores gia na katalaveis ti paizetai.ekei egkeite i megali dgiafora tous kai giafto to logo einai ena skali kato apo dummy imo

  15. #15
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default

    Teleiws allh fash to ena apo to allo. Sto mualo mou de mporw kan na ta sugrinw. Ta latrevw kai ta duo, alla diaforetika.

Similar Threads

  1. Portishead/Beth Gibbons
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 03-10-2018, 17:00
  2. Replies: 11
    Last Post: 19-05-2008, 01:10
  3. Οι Portishead μπαίνουν ξανά στο studio
    By cloud in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 22-01-2005, 14:29
  4. Οι Portishead μπαίνουν ξανά στο studio
    By cloud in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •