Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 180

Thread: Leviathan - Massive Conspiracy Against All Life

  1. #31

    Default

    Χμ, μα τι λέτε εδώ πέρα? Πέντε πράγματα:

    1) Σιγά μη κανονίσετε ποτέ συνέντευξη Leviathan χαρ χαρ(τ)! έτσι και κανονιστεί και δε γράψω τουλάχιστον τις μισές ερωτήσεις έχω σφάξει κοσμάκη
    2)Θυμάστε που έλεγα και γω παλιά στα γνωστά θρεντ τι ωραίο που ήταν το καινούργιο Dso κτλ κτλ? Αρχίδια, δεν είχα καταλάβει τίποτα από το άλμπουμ. Μετά την 30η ακρόαση και 9 μήνες μετά έγινε αυτό και λίγο απότομα μάλιστα, οπότε και έχω να πω ότι
    3)ωραίο το Leviathan άλλα όπως και οτιδήποτε άλλο στην μουσική σκηνή σήμερα όσο κορπσπαιντ και αβαντγκαρντ ντρόουν και να χει δεν είναι παρά ποπ μιούζακ απένταντι στο Φας (θα τους Φας).
    4)ε ναι σιγά τις Dso επιρροές και χαζομάρες. Ο Leviathan δε κάνει τίποτα διαφορετικό στο καινούργιο άλμπουμ από αυτά που έκανε στα demo του δέκα χρόνια πριν, με την διαφορά ότι τα κάνει πολύ καλά (και πριν τα έκανε καλά αλλά δεν ήξερε να κάνει καμιά μίξη της προκοπής στο τετρακάναλο)
    5) τελικά το τελευταίο ριφ του seamless garment etc δεν είναι ζαν μισελ ζαρ αλλά βανγκέλις, το ending credits από το σάουντρακ του Blade Runner! (που έχει διασκευάσει και ο Nocternity ντε)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32

    Default

    πλάκα έκανα εγώ για συνέντευξη αλλά αν είναι να τα καταφέρω να πάρω το πολυπόθητο quote "Deathspell Omega suck french balls" από Wrest, να το προσπαθήσω ρε παιδιά.

    Ποπ μιούζικ δεν είναι το DSO, αλλά είναι επίσης και κάπως βαρετό ενώ το Leviathan (ή το Blut Aus Nord) όχι.

  3. #33

    Default

    Το τελευταίο που θα το έλεγα, θα ήταν βαρετό.

    Δηλαδή κάθε δευτερόλεπτο να έχει τόση ουσία και τόση ψύχα και τόσο παίξιμο και τόσο feeling, γυρνάμε σε "Thorns", "666 International", "Written in Waters" και -τολμώ να πω- σε ανάλογο επίπεδο, προσαρμοσμένο στη γνώση και την ευελιξία του σήμερα.

    Οι Deathspell Omega είναι ό,τι καλύτερο μας βρίσκεται σε black metal στον πλανήτη σε αυτή τη φάση.

  4. #34

    Default

    Έλα, με τη διαφορά όμως ότι καμία σχέση δεν έχει το Φας με blackmetal τώρα μεταξύ μας, ας το παραδεχτούμε κάμια στιγμή αυτό. Κατα τ' άλλα Χελμ ξανακοίταξε το 2) για την δική μου άποψη, και η εμπειρία μου με το εν λόγω άλμπουμ μέχρι τώρα μου επιβάλλει να χρησιμοποιώ το επιχείρημα "nahh, you don't get it " σε όποιον έχει διαφορετική άποψη!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Type a personal message
    Posts
    385

    Default

    exei legein omws o mpagasas o Helm

    wraios o pthogos , an kai den symfwnw toso sto 4 tis diakuriksis tou.

    Apo kei kai pera... mikre kardiokataktiti Helm, exw tin entypwsi pws kapou xaneis tin mpala, prospathwntas poly omorfa na yperaspisteis tin apopsi sou. Ti ennow ... emena pou den eimai mousikantis mou fainetai teleiws adiaforo to an panw sto 5grammo auta pou paizei o Wrest moiazoun me madona perissotero i me sabbath ... to apotelesma prokeiptei apo tin sunoliki epeksergasia (ixos kitharas,paragwgi ktl) tis synthesis. Etsi auto pou ftanei sto auti tou kathenos, mporei na apexei para poly apo to pws tha akougotan se mia klasiki kithara. Kai ntaksei o kathenas to filtrarei diaforetika analoga me to background tou i to mood tou vre aderfe.
    Ara loipon mporei esena na sou leei oti den einai DSO pou eisai kai pio psagmenos, enw sto mousia pou einai gkaougkalos ( ela oloi kseroun oti ta xoume) na leei karga DSO...pradeigma einai auto
    Kai gia na stamatisw na aperantologw, poly apla thelw na pw oti ama itan na metraei mono i synthesi kathara, anti gia CD tha agorazame 5gramma. Vevaia auti einai apla i apopsi mou kai fantazomai oti polloi spoudagmenoi tis mousikis tha riksoun kana kantili pou fagane ta niata tous gia na erxetai o kathe malakas na leei oti thelei, alla leme twra...

    P.S o Wrest otan egrapse to disko touto, ante mexri to kenose na eixe akousei btw.

    P.S no offense mate
    Mr Nobody is back

  6. #36
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon
    Έλα, με τη διαφορά όμως ότι καμία σχέση δεν έχει το Φας με blackmetal τώρα μεταξύ μας, ας το παραδεχτούμε κάποια στιγμή αυτό.
    αντε μπραβο, να γειασει το το στομα σου. ΔΕΝ ειναι black metal ο δισκος. Ειναι κατι αλλο. Οταν το "πιασουμε" και μεις, ισως να συμφωνησουμε οτι ειναι ενα καλο album.

  7. #37

    Default

    Quote Originally Posted by NihilistikOrder
    to apotelesma prokeiptei apo tin sunoliki epeksergasia (ixos kitharas,paragwgi ktl) tis synthesis.
    Ναι εντάξει. Σε επίπεδο σύνθεσης δεν μου φέρνει σε DSO απλά και λόγω πυκνότητας πως να το πω. Για παραγωγή κλπ οκ δεκτό καταλαβαίνω μια κάποια σύνδεση, αλλά πρέπει να παραδεχθείς ότι όταν ο κόσμος λέει ότι μοιάζει αυτό η το άλλο με DSO δεν μιλάει για παραγωγή αλλά για την συνεχη δυσαρμονία, ναι? Που είναι τελείως επιφανιακό χαρακτηριστικό των DSO, και πολλές μπάντες λιγότερο hyped εδώ και δεκαετίες τα ψάχνουν αυτά τα μονοπάτια. Ας πούμε οι Ved Buens Ende.

    Περαιτέρω οι DSO δεν είναι εύκολο άκουσμα και να "ξέρεις από μουσική" (σε εισαγωγικά επειδή οι γνώσεις μου μουσικολογίας που χρειάζονται για το παραπάνω ποστ που λες, είναι τελείως βασικές). Να ορίσει κανείς την ταυτότητά τους αισθητικά και μουσικά είναι δύσκολο και μου κάνει μεγάλη εντύπωση πόσοι άνθρωποι τους γουστάρουν. Προφανώς πρέπει να τους καταλαβαίνουν αρκετά ουσιαστικά όλοι αυτοί, έτσι? Δεν είναι ζήτημα hype ούτε λίγο? Αν κάποιος που γουστάρει DSO λέει 'Α, αυτό μοιάζει με DSO' θα περίμενα εγώ αφού λοιπόν τους καταλαβαίνει όσο καλά το κάνει, να μιλάει για κάτι άλλο από μινόρε δεύτερες. Το τι χαρακτηρίζεται λες και μοιάζει με DSO δείχνει πόσο λίγο αυτοί που γουστάρουν DSO τους έχουν καταλάβει, κοινώς.

    Αφού λέτε ότι είναι μπροστά, ότι είναι το μέλλον, ότι είναι γαμώ, νοηματοδοτιστε το κάπως. Εξηγήστε μου τι σημαίνει κατά την γνώμη σας αυτό το DSO που τόσους μήνες κόπιασε ο pthoggon μέχρι να το πιάσει. Δεν λέω μόνο στιχουργικά, αλλά και έτσι. Όταν ρώτησα τελευταία φορά κανείς δεν μου απάντησε τίποτε από τους φίλους. Και για να προλάβω, ξέρω ότι οι απαντήσεις θα είναι "μαν δεν ακούει κανείς μουσική με το μυαλό, το ότι δεν μπορώ να το αποδώσω με λέξεις δεν πάει να πει ότι δεν μου 'μιλάει' βαθιά". Ωραία. Αλλά αφού μιλάμε για το μέλλον του (black) metal, κάντε μια προσπάθεια. Ας γίνει και λίγο εμβάθυνση, όχι μόνο πόσες κωλοτρυπίδες σκίζουν οι DSO.

    Αν τελικά κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να σημαίνει αυτό το πράγμα, αυτό που σας άρεσε στους DSO είναι η υπόνοια νοήματος. Είναι αυτό που θα μπορούσαν να είναι, μεταχρωματισμένο με πυκνούς, δυσαρμονικούς ήχους. Αυτό κατάλαβα και εγώ όταν τους άκουσα. Πόσο ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να μου αρέσουν, αλλά ευτυχώς η χεβι μεταλ παιδεία ( ) μου δεν μου επιτρέπει να καυλώσω για έναν χεβι μεταλ (επειδή αυτό είναι οι DSO, και αυτό είναι και όλο το μπλακ μεταλ όσο και αν κομπλεξικά το αρνείται, αλλά άλλη κουβέντα) που στερείται καύλας. Μουσικοσυνθετικό ενδιαφέρον έχει. Καύλα δεν έχει.

    Αν όλη η φάση είναι η υπόνοια νοήματος και οι μινόρε δεύτερες, αυτός είναι αρκετά ρηχός τρόπος να ακούει κανείς έναν δίσκο που είναι ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, και ας τον ακούει προσεκτικά ηχητικά για μήνες. Αφού είναι το μέλλον, εξηγήστε μου ποιο είναι το μέλλον. Αν δεν μπορείτε, τότε το μέλλον σας είναι απλά οι Voivod-on-crack και με θρησκευτικά εξώφυλλα

  8. #38
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Ved Buens Ende

    αυτοί πού κολλάνε; το written in waters που έχω (δεν ξέρω αν έχουν τίποτε άλλο) είναι ξεκάθαρα πρώιμο Ulver στυλάκι, ειδικά από τη μεση και μετά
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  9. #39

    Default

    Σε εκλιπαρώ πλέον ρε μαν, σταμάτα, τουλάχιστον στις μουσικές συζητήσεις.

  10. #40

    Default

    Candiru δεν ξέρεις και πολλά για αυτόν τον χώρο έτσι?

  11. #41
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Candiru δεν ξέρεις και πολλά για αυτόν τον χώρο έτσι?
    δεν είναι το black metal το αγαπημένο μου genre από μέταλ, όμως το παραπάνω και το πέχω και κάποια από τα πρωτα ulver έχω, για μενα ακούγεται ίδιο στυλ
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Type a personal message
    Posts
    385

    Default

    Vasika epeidi auti ti stigmi kwlotrypides skizei mono o vazelos sto basket , kai to post sou einai k pali prosegmeno kai megalo, tha epixeirisw na dwsw mia apantisi later (kanwntas edit) se kapoia apo ta erwtimata sou. Ws tote elpizw na min xreiastei na allaksw kai auto to kommati tou msg kai i vazelara na parei to kupelo.

    Pantws goustarw pou pianeis tin sundesi voivod kai DSO. Dystyxws polloi black metalloi einai poly true gia na to kanoun.
    Mr Nobody is back

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Type a personal message
    Posts
    385

    Default

    sorry ton paizei to pc k eriksa double posting
    Mr Nobody is back

  14. #44

    Default

    Μοιράζονται δυο μέλη στην αρχή τους, αλλά μουσικά και αισθητικά δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση. Παρακάτω.

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by Helm

    Αφού λέτε ότι είναι μπροστά, ότι είναι το μέλλον, ότι είναι γαμώ, νοηματοδοτιστε το κάπως. Εξηγήστε μου τι σημαίνει κατά την γνώμη σας αυτό το DSO που τόσους μήνες κόπιασε ο pthoggon μέχρι να το πιάσει. Δεν λέω μόνο στιχουργικά, αλλά και έτσι. Όταν ρώτησα τελευταία φορά κανείς δεν μου απάντησε τίποτε από τους φίλους. Και για να προλάβω, ξέρω ότι οι απαντήσεις θα είναι "μαν δεν ακούει κανείς μουσική με το μυαλό, το ότι δεν μπορώ να το αποδώσω με λέξεις δεν πάει να πει ότι δεν μου 'μιλάει' βαθιά". Ωραία. Αλλά αφού μιλάμε για το μέλλον του (black) metal, κάντε μια προσπάθεια. Ας γίνει και λίγο εμβάθυνση, όχι μόνο πόσες κωλοτρυπίδες σκίζουν οι DSO.
    Ε? Δεν έχω ιδέα πάντως τι λένε οι στίχοι των DSO, ποιο είναι το μεταφυσικό νόημα του ονόματος DSO, ποια η σχέση της ηχητικής δομής του δίσκου με τις μυστικιστικές ιδεολογίες, και δεν νομίζω ότι υπάρχει και τπτ ιδιαίτερο ρε αδελφέ μου, δε μιλάμε για Ξενάκη εδώ, δε χρειάζεται να μαντέψεις τις εξισώσεις ακούγοντας την μουσική ξέρω γω. Ποια η σχέση του μι μινόρε με λα δίεση μέσα με τους κλαμμένους κύκνους και τα φύλλα του φθινοπώρου των Ved Buens Ende δηλαδή? Μελαγχολία με δόση σουρεαλισμού βγάζει το ένα, μελαγχολία με δόση σουρεαλισμού βγάζει και το άλλο, οργανωμένο χάος με δόσεις παράνοιας και υπερβατικότητας η μουσική των Deathspell Omega, έτσι και οι ιδέες που κυκλοφορούν στο κεφάλι τους υποθέτω. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, η μουσική δεν είναι φιλοσοφία, δεν νοηματοδοτεί τόσο εύκολα, όσο και αν θεωρητικά και ρομαντικά μας αρέσει να το πιστεύουμε αυτό, η αλήθεια είναι ότι άμα δεν έχουμε τους στίχους από πάνω να μας εξηγούν τι γίνεται δεν θα βγάζαμε καν κιχ για τέτοια πράγματα, και στην περίπτωση που ένας συνθέτης προσπαθεί να μεταδώσει κάποιες συγκεκριμένες ιδέες πέρα από "συναισθήματα" ή έστω κάποιες στοιχειώδεις έννοιες του τύπου "ορμή, αποφασιστικότητα, δύναμη, δισταγμός etc" αποκλειστικά μέσω της μορφής ή του υλικού του έργου του, συνήθως είτε αποτυγχαίνει οικτρά είτε απλά γράφει ένα κατεβατό επεξήγησης στο booklet και μετά εμείς λέμε "αααααααα". Αυτό που εννοούσα πάντως εγώ ήταν ότι επιτέλους μια ωραία πρωία (ψέμματα, μαύρη νύχτα ήταν) σαν να ξεβούλωσε το αυτί μου και ξεχώρισα την ηχητική αλλά και την γενικότερη δομή του δίσκου, βρήκα δηλαδή μια λογική στην οργάνωσή του, έκανα ακριβώς αυτό δηλαδή που μου έλεγες ότι δυσκολεύεσαι να κάνεις εσύ για την κλασική ορχήστρα αν θυμάσαι. Τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες θα με επιτέψεις να πω. Α, και συμφωνώ επίσης ότι είναι το "μέλλον" στο συγκεκριμένο ήχο επειδή μαζί με τους Blut Aus Nord όχι μόνο έχουν διευρύνει καθαρά μουσικά και αρμονικά δλδ τα όρια του bm αλλά και γενικότερα σαν αισθητική άποψη είναι πολύ πιο ον τόπικ αυτά που κάνουν σε σύγκριση με το οποιαδήποτε blasphemy/darkthrone copy με τράγους και wristbands. (Περιμένω ποστ του ICPM πως λέγεται στο καπάκι μετά απο αυτό)

    Quote Originally Posted by Helm
    Μουσικοσυνθετικό ενδιαφέρον έχει. Καύλα δεν έχει.
    Συμφωνώ! βτγ δεν υπάρχουν μινόρε δεύτερες ε :p
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. Leviathan
    By geologiko_karoto in forum Comics/Cartoons
    Replies: 4
    Last Post: 20-10-2008, 11:02
  2. Kaamos - Scales of Leviathan
    By carheart in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2007, 23:45
  3. Massive Attack
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 15-07-2005, 18:49
  4. Mastodon - Leviathan
    By regularpaul in forum Albums
    Replies: 69
    Last Post: 22-10-2004, 15:10
  5. Conspiracy Theories
    By After Dark in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 06-09-2004, 06:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •