Results 1 to 10 of 10

Thread: Neck Plates

  1. #1
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Neck Plates

    Στην αναζήτηση που κάνω τελευταία, I came across το εξής δίλημμα. Υπάρχει κάποια διαφορά στον ήχο μεταξύ των τρίβιδων και τετράβιδων neck plates στις fender;

    Τρίβιδο:


    Τετράβιδο:


    Έχω παρατηρήσει οτι στα 70ς μοντέλα κυριαρχεί το τρίβιδο και άκουσα κάποια άσχημα λόγια περι σταθερότητας μανικιού και έλλειψη σάστέην και τέτοια στον ήχο. Η δικιά σας εμπειρία τί λέει;

  2. #2

    Default

    Θα ακούσεις και τις 2 απόψεις. Ο Ritter πχ χρησιμοποιεί συνήθως καμιά δεκαριά: http://www.ritter-basses.com/ritter-bas ... -joint.htm
    Προσωπική άποψη, ίσως να έχει όντως βάση αυτό που λέει αλλά νομίζω πως είναι υπερβολικά λεπτομέρεια. Με 4 βίδες νομίζω είσαι κομπλέ. Προσωπικά δε θα προτιμούσα τρεις πάντως αν είχα δικαίωμα επιλογής.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #3
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Κοίτα, προφανώς άλλο στα μπάσσα όπου όροι όπως "όγκος" "σαστέην" είναι από τα κύρια πράματα που πρέπει να σου δίνει ένα τέτοιο όργανο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default

    exo tin entiposi oti to proto pou postares einai apo tele

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    νοπ. Υπάρχουν αρκετά στρατ μοντέλα με τέτοιο. Κυρίως στα 70ς


  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son
    Κοίτα, προφανώς άλλο στα μπάσσα όπου όροι όπως "όγκος" "σαστέην" είναι από τα κύρια πράματα που πρέπει να σου δίνει ένα τέτοιο όργανο.
    Ναι, αλλά για να το λένε και για τις κιθάρες προφανώς κάποιος λόγος θα υπάρχει. Επίσης μπορεί να είναι διαφορετικά τα ζητούμενα από τα δύο όργανα, αλλά κιθάρες είναι στην ουσία και τα δύο.
    Μού φαίνεται βασικά από την απάντησή σου ότι θες απλά να σε καθησυχάσουμε για να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, το τρίβιδο δηλαδή. Αν έχεις αποφασίσει ήδη, τσάμπα το τόπικ. Οι διαφορές δύσκολα θα είναι μεγάλες. Αν σε νοιάζει τόσο το στιλ, που για μένα είναι λίγο υπερβολή να σε νοιάζει για το neck plate αλλά οκ κολλήματα είναι αυτά, τότε διάλεξε το τρίβιδο. Αλλιώς διάλεξε το τετράβιδο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, χειρότερο δε νομίζω πως μπορεί να είναι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #7
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Το θέμα έγκειται στο γεγονός οτι βρήκα ένα ωραίο μοντέλο σε καλη τιμή και άκουσα μια άσχημη άποψη για το neck plate. Επειδή δεν θέλω να προχωρήσω και να μου βγέι μαλακία από μια τέτοια λεπτομέρεια είπα να συλλέξω παραπάνω απόψεις.

  8. #8

    Default

    Αν είναι όργανο που σκοπεύεις να το κρατήσεις και συνεπώς δε σε νοιάζει ιδιαίτερα η αξία μεταπώλησης, στη χειρότερη χειρότερη σου λέω εγώ τού ανοίγεις μια τρύπα παραπάνω. Αλλά χλωμό το βλέπω να έχεις πρόβλημα, αν είναι σταθερή η σύνδεση τώρα κατά πάσα πιθανότητα μια χαρά θα είναι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Με ενδιαφέρει η αξία μεταπώλησης. Είναι στρατ του ΄79

  10. #10

    Default

    Μπα, δεν την αγγίζεις. Κοίτα, το έχεις παίξει το όργανο; Όπως και να έχει, αν είναι καλή η τιμή τότε την παίρνεις και την πουλάς στα ίδια στη χειρότερη.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Embryo, No Neck Blues Band - EmbryoNNCK
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 13-06-2006, 13:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •