Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Global Underground series

  1. #1
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default Global Underground series

    Λοιπόν,για κάτι καινούριο δεν πρόκειται, απλά εγώ ασχολήθηκα αρκετά αργά με την progressive,house,γενικότερη Dj σκηνή...
    Το θέμα είναι ότι λίγο η κλειστομυαλιά της ηλικίας,λίγο η πόρωση με Νορβηγικά βούνα και λύκους και σία,λίγο κ ότι ίσως δεν ήταν αυτή, η περίοδος που θα την ''έβλεπα'' έτσι,με αυτη τη μουσική, έχασα έτσι την ευκαιρία να την ακούσω στα ντουζένια της, και να δώ από κοντά κάποιες απίστευτες εμφανίσεις τις χρονιές που γινότανε τσι πουτάνας οι παρτάρες στην Αθήνα, από τους κορυφαίους ανα τον κόσμο ντι τζέυζ..καμμία σχέση με χορούς,καμμία σχέση με το γυναικείο κοινό που παρουσιάζεται σε τέτοια πάρτυ(έ και μεταξύ μας μετράει) ή με ναρκωτικά και άλλες αηδίες..καθαρά από μουσικής άποψης μιλάμε.....
    Όπως και νά'χει άργησα..άργησα αλλά κόλλησα άσχημα πέρσυ, με πρώτο ουγκ-εύρημα-ουγκ να είναι η κυκλοφορία της εμφάνισης του Dave Seaman στο Buenos Aires το 2001..
    Από τότε έχω αποχτήσει τα περισσότερα αυτής της σειράς που περιλαμβάνει εκτός από Seaman που ήδη ανέφερα και τους άλλους κορυφαίους D.j.'s :John Digweed,Danny Tennaglia,Nick Warren,Steve Lawer,Anthony Pappa,Satoshi Tomiie,Deep Dish,Seb Fontaine.+κάποιους που μου διαφέυγουν τούνη την στιγμή
    Προσωπική αγαπημένη κυκλοφορία είναι το buenos aires του Seaman(ε,μεγάλο κόλλημα τι να λέμε τώρα)..θα πρότεινα εκτός αυτου(που ανέβασα το δεύτερο σι ντι της κυκλοφορίας)-άν βέβαια σας άρεσε-να ψάξετε ακόμα τα Νick Warren-Amsterdam,Danny Tenaglia-Athens,Paul Oakenfold-Oslo,Deep Dish-Moscow,Sasha-San Fransisco...ότι θέτε περί ανεβάσματος μου λέτε..


    Dave Seaman-Buenos Aires Disc 2


    Code:
    http://www.sendspace.com/file/5lth0s

    Αν δεν κάνω λάθος τα έχουν σε προσφορά στο μετρόπολις στον κάτω όροφο,όταν ξανανέβω θα τσιμπήσω κάποια από δαύτα..α,για περαιτέρω δείγματα τσεκάρετε κ αυτό http://paretonpoulo-myklikmusic.blogspot.com/ που έχει κάποιες ή όλες τις κεκλοφορίες
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default Re: Global Underground series

    Quote Originally Posted by irreligious
    καμμία σχέση με χορούς
    αχμαχμα, τι κακό έχει ο χορός ειδικά σε αυτές τις μουσικές;

    ενιγουεη, εγώ είμαι πανάσχετος, δεν μπορώ να ξεχωρίσω psychedelic από progressive, progressive από goa κ.λπ, αλλά η συλλογή που 'χε κάνει ο μαρουλλίνιο πριν αρκετό καιρό κωλοξέσκιζε. αν θες να στην ανεβάσω. επίσης, πριν καιρό, είχαμε αράξει για εκατόνοχτακόσες ώρες στο σπίτι ενός συμφοιτητή που καίγεται με τέτοια πράγματα και με είχε γίνει το κεφάλι τούμπανο. με έκανε και δυο ντιβιντιά με τα πιο μελωδικά που μπόρεσα να βρω εκεί, αλλά και πάλι με φαίνονται πολύ ντουπντουπ . ξεχώρισα πάντως καμιά 50αριά μελωδικά καγκούρικα κομμάτια που γαμάνε κι είν' ωραία. κατά τ' άλλα, τρόμαξα όταν για κάποια από τα περιεχόμενα των διβιδιζ έψαξα πληροφορίες στο νετ και δεν τα ήξερε ούτε το γκουγκλ

    αυτό που ανέβασες είναι μελωδικό ή κοπανίδια;

  3. #3
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    Κανένα κακό δεν έχει ο χορός ,του στυλ μου δεν είναι απλά αν κ έχω χορέψει/χοροπηδήσει σαν το κατσίκι κανα δυο φορές..να πώ την αλήθεια πολλά δεν θυμάμαι,οπότε φαντάσου πόσο πούτσα ήμουν..
    Ούτε κ εγώ είμαι κανένας γνώστης ρε, ένα χρόνο ψάχνομαι μόνο, -παράλληλα με άλλες μουσικές- και για να πώ την αλήθεια, τα παρακλάδια τα ξεχωρίζω μάλλον από την σκληρότητα τούς...προσπαθώ δηλαδή.
    Για καγκούρικα που λές,ούτε λόγος,δεν τα πάω,δεν με πάνε...καλό να έχει ξύλο αυτή η μουσική αλλά με μέτρο...αυτό που ανέβασα είναι από τα πιο χορευτικά γκλόμπαλ ιμο...τρελό αβαντάζ η εκπληκτική αρχή και των 2 σι ντιζ της κυκλοφορίας
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  4. #4
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    λοιπον γαμανε ολες οι συλλογες με καλυτερες ντιπ ντισ και καναδυο αλλα, θα ποσταρω κι αλλα λογακια συντομα οχι τωρα ομως γιατι νυσταζω καληνυχτα
    No headroom for expansion


  5. #5
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    Deep Dish κορυφαίοι, με το συνεχές χάι χατ-πιάτο χαρακτηριστικό τους..καταληκτική η κλυκλοφορία απο Μόσκα,όπως και οι σόλο δουλειές που άκουσα.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  6. #6
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    sfinotouvlion goa trance einai ousiastika h prwth fash ths psy trance pou petaxthke argotera. kses pio dialogistikh kai spiritual kserw gw. exei kseftysei pantws elaxistoi paizoun etsi shmera. exei na kanei me ta bpm, tous hxous, kai thn genikoterh atmosfaira o diaxwrismos apo progressive house se psychedelic

    Kses to progressive house einai pio ntelikatos enw teinoun na thewrhsoun thn psychedelic kangkourikia. oi sylloges ths global underground einai gia dapites kyriws, alla exoune merika wraia pragmata.

    To foniko gia mena sthn electronica einai o syndyasmos twn 2 eidwn, kai xarakthristika paradeigmata einai oi ticon (early), son kite, atmos kai alloi gamhsteroi opou irelligious an den exeis parei prefa 8a xyseis panw sou.

    edit : foverh periptwsh einai oi minilogue


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #7
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    χμ,αυτό για τους δαπίτες δεν έπρεπε να το πείς...ναι,πιο ντελικάτα σίγουρα αλλά κ πιο εμπνευσμένα απο psy που εγώ νιώθω ότι τριπάρουν συνεχώς στο ίδιο μοτίβο..
    πρότεινε πάντως κανά δίσκο ή ανέβασε τίποτις να ακούσουμε αν μπορείς..
    Αυτό που ανέβηκε πάντως ουδεμία σχέση με καγκουριά εεε...πείτε γνώμες

    χίντ-άν δεν κάνω λάθος ο Oakenfold ήταν μηχανικός ήχου σε κυκλοφορία των Happy Mondays και dj στο club Hacienda
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  8. #8
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    nai re man, asteievomai ligaki, den to ennow etsi. tygxanei na exw ena paradeigma sto myalo mou giayto to petaxa

    no worries pantws!

    na dw ti exw kai olo kai kati tha kanoume!

    pantws gia psy, exei pollwn logiwn. yparxei ayto pou les alla apthn allh & oi polemioi ta idia lene! perissotero to niw8eis zwntana. exei polles psy morfes pou gamane, opws oi electric universe, hallucinogen ta prwta infected ktl. to oti niw8oun apo mousikh tha fanei kai apo ta projects tous. shpongle, younger brother kai ta toiayta.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #9
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    aaaahh den kserw ti exei paixtie, nomizw tous exei kanei kati remixes. kai o oakenfold san trancas ksekinhse. exw setaki voyage to trance opou ta bpm pane synnefo


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    the suburbs of babylon..
    Posts
    208

    Default

    στηριζουμε global underground αν κ δεν μπορω να πω οτι με τρελαινουν ολα!ενταξει ,το Νick Warren-Amsterdam με ειχε κολλησει ασχημα οταν το ειχα ακουσει.τριπ!κ το καινουριο του μου φανηκε πολυ καλο τη μια φορα που το ακουσα ("shangai").
    κ dave seaman εννοειται!το οτι ξεχασες να αναφερεις τον lavelle ομως πως να το παρω?
    α!για hiroshi watanabe τι λες?εκτος global αλλα σε αναλογη φαση μουσικα κ γαματος!soda inc?
    οσο για την trance φαση στην οποια αναφερθηκατε,οντως εχει ξεφτυσει αρκετα (για psy ουτε καν!ποτε δεν μου αρεεσε κιολας), αν κ υπαρχει μια αναμπουμπουλα ακομα στον underground (sic) χωρο,κυριως οσο υπαρχουν ονοματα οπως shpongle κ hallucinogen π.χ. (σορυ αλλα οταν αναφερεται ο ορος trance κατι τετοιο μου ερχεται στο μυαλο μουσικα) που ξεσηκωνουν κοσμο να ασχολειται ακομα..
    promise land is a state of mind..

  11. #11

    Default

    Ωραίοι οι Shpongle, αλλά θεωρούνται trance; Ή κατάλαβα κάτι λάθος;

  12. #12
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    den einai trance se kamia periptwsh


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion
    den einai trance se kamia periptwsh
    ουτε εγω θα ελεγα αυτο που παιζουν τρανς, αλλά πολύ συχνά μπαινουν στο Psy τσουβαλι σε αναφορες.
    and light it up forever, and never go to sleep

  14. #14

    Default

    Γιεπ, και με νόμισα τρελό προς στιγμήν. Ωραία

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    the suburbs of babylon..
    Posts
    208

    Default

    κ ως τι θα τους χαρακτηριζατε δηλαδη τους shpongle?(αν κ οκ,ειναι γενικα παρεξηγησιμες οι "ταμπελες")
    δωστε καποια παραδειγματα η καποια περιγραφη του ορου trance για να καταλαβω βρε παιδια..
    promise land is a state of mind..

Similar Threads

  1. Global Warn(m)ing.
    By Kain in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 77
    Last Post: 06-09-2022, 12:17
  2. TV series
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 109
    Last Post: 07-07-2010, 11:26
  3. [TV] Carnivale
    By Vampyra in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 22
    Last Post: 27-11-2009, 15:06
  4. Jon Oliva's Pain - Global Warning
    By Toufas in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2008, 22:42
  5. findago.com/series/
    By Bullet in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1
    Last Post: 29-10-2006, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •