Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 201 of 201

Thread: The Dark Knight (2008)

  1. #196
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


  2. #197
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το παλιό ψωμί σου φαίνεται για πέτρα εσένα;

    Υγ. Δημιούργησα ένα τέρας.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #198
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Honeybotso έχεις προφανώς κάθε δικαίωμα να μη σου αρέσει η τριλογία. Δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ταινία που να είναι αποδεκτή από το 100% του κοινού. Οπότε προσωπικά δεν μου φαίνεται παράλογο το να μην σου αρέσει η τριλογία του Νόλαν, μου φαίνεται όμως παράλογο να σε πείσω για κάτι που είναι θέμα γούστου.
    Είναι όμως θέμα γούστου; Πιστεύω ότι λες αρκετές αρλούμπες στην προσπάθειά σου να υπερασπιστείς το γούστο σου. Αρχικά μας λες ότι αυτό που βλέπουμε στην τριλογία είναι "καλά κινηματογραφημένο" και "ως ταινία πάρα πολύ καλό". Απλά το πρόβλημά σου είναι ότι δεν είναι Μπατμαν. Καταρχάς στη συνέχεια μας αναφέρεις διάφορα σεναριακά προβλήματα τα οποία εν τέλει κάνουν τις ταινίες όχι καλές. Σου απάντησαν ήδη γι αυτά, δεν βρίσκω λόγο να το κάνω.
    Θα σταθώ στο "τί είναι Μπάτμαν". Σε ρώτησα ήδη και δεν μου απάντησες. Θα σε προλάβω πριν τελικά το κάνεις, μιας και το επιχείρημα είναι ανούσιο. Έχεις στο νου σου μια εικόνα για τον αγαπημένο σου ήρωα και τον τρόπο που σκιαγραφείται, η οποία ανήκει σε εσένα μόνο. Αν η ταινία δεν ανταποκρίνεται σε αυτό μπορείς να μην γουστάρεις (θέμα γούστου), ενώ παραδέχεσαι αυτό που οι περισσότεροι κριτικοί και η ιστορία έχει δείξει (ότι γαμάει) και να το αφήσεις εκεί. Μου αρέσει ο Μπάτμαν από 5 χρονών και έχω μια τελείως διαφορετική εικόνα από εσένα. Επίσης τον έψαξα με πολύ διαφορετικό τρόπο από ότι εσύ. Κι εγώ και άλλα εκατομμύρια άτομα πάνω στον πλανήτη. Ο Μπάτμαν σαν χαρακτήρας έχει ένα ευρύ φάσμα σκιαγράφησης. Από τον χαρακτήρα που υποδύεται ο Adam West, μέχρι τον Σκοτεινό Ιππότη... Και πριν μου πεις "ναι αλλά ο Nolan πήγε να αποτυπώσει τον Σκοτεινό Ιππότη", θα συνεχίσω την προηγούμενη πρόταση λέγοντας "...μέχρι τον εκάστοτε χαρακτήρα που θέλει κάθε καλλιτέχνης να παρουσιάσει". Ο καλλιτέχνης μπορεί να είναι κομίστας, σκηνοθέτης, video game designer, ένα σωρό. Εμένα πχ τα arkham παιχνίδια που ανέφερες δεν μου άρεσαν. Αναγνωρίζω όμως την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει. Μέχρι να το καταφέρεις αυτό, θα είσαι ο κλασσικός εκνευριστικός που σε κάθε franchise γκρινιάζει επειδή τα σενάρια και οι χαρακτήρες δεν κλειδώνουν με την εικόνα που έχει ο ίδιος στο μυαλό του.

  4. #199
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχει πλάκα όμως που κλείνεις με αυτό που σε εμένα προσάπτεις, ότι "έχει γίνει πολύ καλή δουλειά". Αυτό εννοώ για τις ταινίες του Nolan, δεν είναι σκουπίδια όπως το Batman & Robin, ούτε είναι κακής ποιότητας σινεμά. Αλλά απέχει τρομακτικά πολύ από την αίσθηση των ιστοριών Batman που (οκ, ας το πάμε αλλιώς, προσωπικά με) σαγηνεύουν, τους λείπει η ανάλογη ατμόσφαιρα κι όλα αυτά που (στο μυαλό μου) συνθέτουν τον κόσμο αυτού του ήρωα.

    Αν παρατηρήσεις, πουθενά δεν καταφέρομαι εναντίον όσων βρίσκουν τις συγκεκριμένες ταινίες αριστουργήματα/πολύ καλές/καλές, απλώς εκφράζω τη δυσφορία μου, με επιχειρήματα, για την επιτηδευμένη κατ' εμέ ματιά του Nolan στον χαρακτήρα. Big deal. Άλλους βλέπω να κόπτονται περισσότερο στο να πουν την εξυπνάδα τους επί προσωπικού, αλλά ας συμφωνήσουμε ότι όλα είναι ζήτημα γούστου και όπως προανέφερες, είναι παράλογο να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο. Και όσο για το ότι θεωρείς πως λέω αρλούμπες, είναι αμοιβαίο. Ειδικά όταν διαβάζω αυθαίρετα συμπεράσματα πως προσάπτω στον Nolan κάποια αντιγραφή ή έστω βάση στο Dark Knight Returns.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #200
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Αρκετα ενδιαφερον μινι ντοκιμαντερ για την δημιουργια του Τζοκερ στην καλυτερη superhero movie ολων των εποχων.



    The rest is just

  6. #201
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Χαχαχαχα, ωραίος! Δεν ξεχνάς τα προβοκατόρικα σχόλια!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Oblivion Knight - s/t [2008 - reissue]
    By GuardianOfIvorytower in forum Albums
    Replies: 7
    Last Post: 03-03-2009, 16:20
  2. Down n Out - After Dark 27/10
    By kontan in forum Live Reports
    Replies: 11
    Last Post: 01-11-2008, 18:15
  3. Gabriel Knight
    By Ubu Roi in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2008, 00:21
  4. Black Knight - Black Knight (re-issue)
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2006, 08:46
  5. Knight Hunters
    By Kveldssanger in forum Comics/Cartoons
    Replies: 0
    Last Post: 27-10-2003, 12:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •