View Poll Results: Χ

Voters
89. You may not vote on this poll
  • Να καταργη8ούν οι πουτάνες.

    66 74.16%
  • Να μην καταργη8ούν.

    23 25.84%
Page 2 of 32 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 473

Thread: Holyshits!! Κόμματα στις σχολές!!

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    καλώς την πασόκα

  2. #17
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πέστα μωρή ντίβα!!!

    Ίσκρα, στο σταυρό που σου κάνω. Τώρα όπως είσαι σπίτι ζυμώνεις και αλευρώνεις.

  3. #18

    Default

    Κοίτα κύριε, μέχρι και ο Ace θα αρχίσει την ειρωνία, τέτοιο thread!

    Ον τόπικ, βαριέμαι να κάνω άλλο ένα ποστ που θα μπαρουτιάσει τον ούμπου ρόι.

    edit : και το μπάνιο μου είναι χώρο πολιτικής ζύμωσης και δράσης;

    γιατί και ζύμωση και δράση υπάρχει, πολιτική είναι;

  4. #19
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Κατα τ' άλλα δύο πράγματα. Πόσο εφικτό 8εωρείτε ότι είναι να μην υπάρχουν ιμάντες μεταβίβασης του πολιτικού συστήματος μέσα στα πανεπιστήμια; Δηλαδή για κόμματα όπως το πασοκ και η νδ είναι 8εμελιώδες να υπάρχουν παρατάξεις που λειτουργούν με σκοπό την προσέγγιση ψηφοφόρων αλλά και για να ασκούν πολιτικές πιέσεις ανάλογα τη συγκυρία. Το να μην υπάρχουν τέτοιες παρατάξεις προυπο8έτει να μην υπάρχει το υπάρχον πολιτικό σύστημα και σαφώς αυτό δεν μπορεί να ξεκινήσει ως δια μαγείας μέσα στις σχολές.
    Δεν θεωρώ πως είναι εφικτό (έτσι κι αλλιώς, ποιος θα επέβαλε σε ρεαλιστικά πλαίσια μία τέτοια απαγόρευση όπου π.χ. οι φοιτητικές παρατάξεις δεν επιτρέπεται να χρηματοδοτούνται από πολιτικά κόμματα). Στην καλύτερη, απλώς θα αλλάξει μορφή ο τρόπος προσέγγισης νέων ψηφοφόρων. Αντί για τις παρατάξεις καθ' αυτές, θα υπάρχουν οι αντίστοιχες νεολαίες ή σύλλογοι εκτός του ακαδημαϊκού χώρου.

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η αρχική μου φράση ήταν υπερβολή που τόνιζε την δυσανασχέτηση μου με την παρούσα μορφή των φοιτητικών παρατάξεων.

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    Έπειτα, τα πανεπιστήμια, όπως και κά8ε χώρος στο γνωστό σύμπαν, είναι χώρος πολιτικής ζύμωσης και δράσης. Αν κάποιος 8εωρεί οτι η πολιτική του υπόσταση δεν περιορίζεται σε συντεχνιακά ζητήματα της σχολής αλλά χρειάζεται να συνδε8εί και με κεντρικές πολιτικές κατευ8ύνσεις, γιατί να του απαγορευτεί να δρα με το κόμμα ή την οργάνωση του μέσα στη σχολή; Γιατί δηλαδή είναι πιο λογικό να επιτρέπεται να υπάρχουν γραφεία διασύνδεσης των σχολών με επιχειρήσεις ή να επιτρέπονται οι παραγγελίες ερευνητικών προγραμμάτων απο εταιρείες και να μην επιτρέπεται να κολλήσω το αφισέτο μου για την γενική απεργία που υπογράφεται απο ΚΟΕ, ΑΚΟΑ, ΙΚΕΑ, ΕΚΚΕ, ΚΑΟΜΑ. Είναι κάτι το παράνομον η πολιτική δράση;
    Δεν ήθελα να υπονοήσω πως θα έπρεπε το Πανεπιστήμιο να είναι μαγικώς απομονωμένο από το κοινωνικό και πολιτικό περιβάλλον. Πέρα από εντελώς μη ρεαλιστικό, θα ήταν και τρομερά επιζήμιο.

    Το πρόβλημα είναι ο τρόπος με τον οποίο πολιτικά κόμματα εκμεταλλεύονται έναν χώρο που αποτελείται από άτομα που ακόμη διαμορφώνουν τις πολιτικές τους απόψεις, κατά τέτοιο τρόπο ώστε να προσεγγίσουν νέους ψηφοφόρους (κι ιδιαίτερα με τακτικές φανατισμού αυτών, όπως η πεποίθηση πως μόνο η τάδε παράταξη είναι καλή και όλοι οι υπόλοιποι εχθροί).


    Κι εν τέλει, σε κάθε περίπτωση, η δράση των φοιτητών δε καταφέρνει και τίποτε στην σύγχρονη μορφή της. Όπως είχα ξαναπεί, νομίζω, οι φοιτητικές παρατάξεις δρουν συντηρητικά, αρνούμενες οποιαδήποτε αλλαγή, χωρίς οι ίδιες να προσφέρουν ουσιαστικές προτάσεις για βελτιώσεις (παρά την κοινή αναγνώριση των προβλημάτων της ανώτατης εκπαίδευσης). Το μόνο που τελικώς κάνουν είναι να καθυστερούν αναπόφευκτα κυβερνητικά σχέδια.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #20
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by carheart
    edit : και το μπάνιο μου είναι χώρο πολιτικής ζύμωσης και δράσης;

    γιατί και ζύμωση και δράση υπάρχει, πολιτική είναι;
    Πάντα και παντού. Με τι σαπουνίζεις τα έτσι σου; Μήπως το έφτιαξε η Unilever; 8ες να σου πω για τις φάπες στα συνδικάτα της; Αν σφάχτηκαν κουνάβια για την παρασκευή του; Απο που οι τύποι αγόρασαν την μπενζίνα τους;

  6. #21

    Default

    σκέτο νερό.

  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Όχι στο ξεπούλημα των ΔΕΚΟ, κάτω τα χέρια απο ΟΤΕ, Ολυμπιακή, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ!

  8. #23
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    78% ομως, ε.
    No headroom for expansion


  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αναμενόμενο.

    Και στο κάτω κάτω για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ γουστάρω να βλέπω δαπιτόφατσες και πασπιτόφατσες (τους κνίτες τους αγαπάω και δε γίνεται σχολή χωρίς κνε) να αράζουνε στα τραπεζάκια τους με τις φράπες και να παίζουνε τάβλια και να δίνουν σημειώσεις. Αλλά η συζήτηση δε σταματάει εκεί, όπως έχει γίνει νομίζω προφανές.

  10. #25

    Default

    Πόσο εφικτό 8εωρείτε ότι είναι να μην υπάρχουν ιμάντες μεταβίβασης του πολιτικού συστήματος μέσα στα πανεπιστήμια;
    Ανέφικτο. Το πολλ είναι παραπλανητικό οπότε, επειδή η απάντηση περί απομάκρυνσης όπως σωστά λες προϋποθέτει ριζική αλλαγή του πολιτικού συστήματος, και αυτή η αλλαγή εξετάζεται σε άλλο επίπεδο από το τι επιτρέπεται να γίνεται στις σχολές. Οπότε ψηφίζω MU

    Τα αποτελέσματα του πολλ να ερμηνευθούν ως απάντηση στην ερώτηση 'μισητέ τα κομματικά παρακλάδια στα πανεπιστήμια?' ?

  11. #26
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    οι καθηγητες τι ρολο παιζουν σε ολη αυτη τη διαδικασια; οχι των σημειωσεων, αλλα του καυλωμενα κομματικοποιημενου φοιτητη. υπαρχει περιπτωση ενας φοιτητης να περναει μαθηματα γιατι τυχαινει ιδιων πολιτικων πεποιθησεων με τον αναλογο καθηγητη;
    No headroom for expansion


  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Milton
    οι καθηγητες τι ρολο παιζουν σε ολη αυτη τη διαδικασια; οχι των σημειωσεων, αλλα του καυλωμενα κομματικοποιημενου φοιτητη. υπαρχει περιπτωση ενας φοιτητης να περναει μαθηματα γιατι τυχαινει ιδιων πολιτικων πεποιθησεων με τον αναλογο καθηγητη;
    Ναι. Όχι πολύ τραγικά τουλάχιστον όσο έχω δει από τα δικά μας, αλλά ναι.


    Επίσης, για να καταλάβω λίγο το context της συζήτησης, μια (άνευ ειρωνίας) συζήτηση. Στις κομματικές παρατάξεις βάζουμε και τα εαακ ή μόνο όσα έχουν αντιπροσώπευση από εντος βουλής κόμματα; Κυρίως στους μπόλικους εαακίτες που έχουμε εδώ απευθύνομαι.
    and light it up forever, and never go to sleep

  13. #28
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Quote Originally Posted by Diva Plavalaguna
    στο κατω κατω ποσο διαφορετικα μπορει να ειναι τα συμφεροντα μας ως φοιτητες ωστε να μη μπορουμε να συνεννοη8ουμε ?

    29 κατασκευαστες βιντεο στο γιουτιουμπ διαφωνουν. Αυτοι ξερουν.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  14. #29
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    Kveld εαν ναι, τοτε το προβλημα δεν ειναι πασπ, κνιτες, εαακ, δαπ.
    No headroom for expansion


  15. #30
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Τα αποτελέσματα του πολλ να ερμηνευθούν ως απάντηση στην ερώτηση 'μισητέ τα κομματικά παρακλάδια στα πανεπιστήμια?' ?
    Βασικά το πολλ είναι έτσι για να βγάζει ο κα8ένας τα συμπεράσματα του. Εγώ για παράδειγμα ξέρω το εξής: όσοι ψηφίζουν να καταργη8ούν το κάνουν γιατί δε 8έλουν να γίνεται "πολιτική" μέσα στα πανεπιστήμια. Και η κυρίαρχη αντίληψη της "πολιτικής" είναι η ρεμούλα και η βρώμα που απορρέει απο τη δράση κυρίως των ΠΑΣΠ, ΔΑΠ και καμιά φορά της ΠΚΣ. Απο αυτή την αποστροφή δημιουργείται η στρεβλή αντίληψη οτι το πανεπιστήμιο οφείλει να είναι "απολιτικός" χώρος και άρα είναι αναγκαίο να απομακρυν8ούν χοντρικά όλοι όσοι δρούν "πολιτικά" μέσα σ' αυτό. Άρα σε μια νεφελώδη ερώτηση όπως αυτή του πολλ νικάει ο κακός. Στην πραγματικότητα όμως η ερώτηση είναι, τι είδους πολιτική οφείλει να υπάρχει στα πανεπιστήμια και ποιός 8α την κα8ορίσει.

    Kveld, δεν έχω ιδέα, πάρτο όπως 8ες. Ο βερέμης πάντως 8α έλεγε σίγουρα ναι.

Similar Threads

  1. Replies: 59
    Last Post: 29-12-2009, 13:22
  2. ζιγκ ζαγκ στις νεραντζιές
    By Candiru in forum Literature
    Replies: 27
    Last Post: 19-06-2008, 13:27
  3. Delerium & Conjure One στις 6-7 Μαρτιου
    By FANTASMA in forum Live & Events Talk
    Replies: 14
    Last Post: 01-03-2008, 06:37
  4. Ψηφάω στις εκλογές, the official.
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 158
    Last Post: 16-09-2007, 21:33
  5. Replies: 94
    Last Post: 06-12-2004, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •